Home News Rozpakowujemy i montujemy pierwszy Google TV na rynku! Flagowy Sony BRAVIA XR OLED A90J na 2021 rok! Jakie macie pytania?
Rozpakowujemy i montujemy pierwszy Google TV na rynku! Flagowy Sony BRAVIA XR OLED A90J na 2021 rok! Jakie macie pytania?

Rozpakowujemy i montujemy pierwszy Google TV na rynku! Flagowy Sony BRAVIA XR OLED A90J na 2021 rok! Jakie macie pytania?

15.55K
59

Do naszej redakcji przyjechał właśnie najnowszy telewizor Sony BRAVIA XR OLED A90J w 65 calach. Mogliście już zresztą zobaczyć relację wideo z otwarcia pudła z telewizorem na naszym kanale na facebooku. OLED Sony A90J to flagowy model organicznego telewizora 4K Ultra HD na który czekało wielu! Dlaczego? Jest to bowiem następca leciwego już modelu AG9 z 2019 roku. Następca, który naszpikowany został najnowszą technologią w tym procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Na początek przedstawiamy Wam nasze wrażenia dotyczące wykonania ekranu oraz pierwsze podłączenie! Jakie macie do nas pytania w związku z nowym sprzętem od Sony? Zostawcie je pod tym wpisem a na pewno będziemy się starać na nie odpowiedzieć w najbliższej przyszłości!

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J pudło
Sony BRAVIA XR OLED A90J w redakcji HDTVPolska

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211 oraz Jeti Spectraval 1511
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Pomiary w redakcji HDTVPolska za pomocą spektrometru Jeti Specbos 1211 i kolorymetru Klein K10A

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Telewizor Sony BRAVIA XR OLED A90J to następca OLED AG9 z 2019 roku

Model Sony BRAVIA XR OLED A90J był bardzo oczekiwanym telewizorem przez fanów obrazu i dźwięku, także w naszej redakcji. Dawno już bowiem nie testowaliśmy flagowego modelu od japońskiego Sony wykonanego w organicznej technologii. Telewizora, który według firmy jest wręcz stworzony do kina domowego czyli oglądania seansów filmowych w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Technologia OLED na pewno w tym pomoże ze względu na możliwość dostarczenia perfekcyjnej czerni i kontrastu w materiałach wideo. Posiada ona też możliwość prezentacji doskonałego obrazu 4K Ultra HD dzięki wysokim wartościom HDR oraz idealnych kątów widzenia. Sony BRAVIA XR OLED ma potencjał by stać się jak nie najlepszym to czołowym telewizorem do kina domowego na rynku polskim. Czy tak się jednak stanie, okaże się po naszych wnikliwych testach.

Sony BRAVIA XR OLED A90J (po lewej) w porównaniu do Sony OLED AG9 (po prawej)

Telewizor Sony BRAVIA XR OLED A90J posiada superinteligentny procesor obrazu i dźwięku

Japońska firma wprowadziła w tym roku superinteligentny procesor obrazu, który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg! Został on zastosowany w OLED A90J i bardzo nas ciekawi jak będzie wpływać na obsługę telewizora oraz na jakość wyświetlanego obrazu i dźwięku.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr
Superinteligentny procesor obrazu Cognitive Processor XR

Należy też dodać, że Sony BRAVIA XR OLED A90J wyposażony został w ulepszoną technologię XR Triluminos Pro odpowiedzialną za szeroką paletę barw w produkcjach nagranych w 4K Ultra HD.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J triluminos pro

Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr obraz

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr dźwięk

Otwieramy Sony BRAVIA XR OLED A90J! Co znajdziemy w środku?

Informacje na kartonie od razu zdradzają nam z jakim modelem mamy do czynienia. Na środku dumnie pręży się logo BRAVIA XR czyli nowość na 2021 rok. Do testów redakcyjnych przyszedł ekran o imponującej przekątnej 65 cali.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J pudło 1

Telewizor jak na flagowca przystało jest bardzo starannie zapakowany oraz co ważne: zabezpieczony specjalnymi gumowymi nakładkami. Szczególnie wszystkie krawędzie samego ekranu OLED, które są niebywale narażone na uszkodzenia. Tutaj wszystko stoi na najwyższym poziomie.

W zestawie znajdziemy szereg akcesoriów w tym dwie nóżki wykonane z wysokiej jakości materiałów, pilota oraz instrukcje szybkiego montażu.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J instrukcja

Warto z niej skorzystać, ponieważ podstawę możemy zainstalować na dwa sposoby a montaż dwóch nóżek jest wyjątkowo szybki i prosty gdy znamy mechanizm i pomysł Sony na ich zamontowanie.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J podstawa nóżki

Dlaczego dwie wersje montażu? Telewizor może stać bardzo nisko, dotykając (prawie) dolną krawędzią ekranu o mebel lub możemy postawić go wyżej gdy pod telewizorem chcemy ustawić dodatkowy soundbar. Doskonałe rozwiązanie!

A tak wygląda montaż w tzw. realu:

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J podstawa montaż

W zestawie jak wyżej mogliście zobaczyć, znajduje się kilka zaślepek, które po założeniu tworzą niezwykle zgrabny tył, który możemy spokojnie wyeksponować stawiając telewizor np. w centrum salonu. Nie musi być on schowany w kącie gdyż tył w żadnym wypadku nie będzie straszyć. O ten element wizualny Sony jak zwykle zadbało:

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J tył 2 Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J tył

W zestawie znajdziemy pilota w najwyższej specyfikacji czyli pokrytego aluminium oraz podświetlanego w nocy. To dobrze leżąca konstrukcja w dłoniach uzupełniona o klawisze szybkiego dostępu do najbardziej popularnych aplikacji wideo:

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J pilot 1 Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J pilot 2

Porty HDMI 2.1 to standard w telewizorach Sony BRAVIA XR na 2021 rok w tym OLED A90J

W tym roku HDMI 2.1 staje się standardem w telewizorach. Także tych od Sony. OLED A90J wyposażony jest w dwa pełnoprawne porty HDMI 2.1 (4K120/eARC/VRR/ALLM) oznaczone odpowiednio na tylnej ścianie ekranu w sekcji wszystkich portów. Porty działają poprawnie, zostały wykryte w PS5 jako te działające w 4K 120Hz. Opcja VRR będzie dostępna w przyszłości, zapewne w momencie kiedy zadebiutuje na konsoli PS5.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J porty HDMI 2.1

Jeżeli chodzi o wszystkie złącza to na pokładzie znalazły się m.in dodatkowe dwa porty HDMI 2.0, możliwość podpięcia dysku twardego do nagrywania np. programów z naziemnej telewizji cyfrowej, komplet tunerów telewizyjnych, port słuchawek, port dźwięku optycznego, trzy porty USB czy dość rzadko spotykane wyjście na głośnik centralny.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J porty złącza

Jak więc widzicie, telewizor jest wykonany i wyposażony pod tzw. “korek”. Mamy tutaj wszystko co potrzebne na najbliższe lata. Czas na pierwsze odpalenie.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J działanie z PS5
PS5 bez problemu wykryło 4K 120hz na A90J!

Sony BRAVIA XR OLED A90J to pierwszy na rynku telewizor z Google TV

Sony jako pierwsza marka telewizorów opartych na systemie Android, wprowadza na rynek modele Google TV. Takim właśnie przykładem jest najnowszy Sony BRAVIA XR OLED A90J. Po pierwszym włączeniu telewizora wita nas ekran powitalny, który wprowadzi nowych użytkowników w świat najnowszych rozwiązań od Google:

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV ekran startowy

CDN…

W nadchodzącym tygodniu podzielimy się z Wami kolejnymi informacjami z naszych testów w tym jak działa najnowszy system Google TV. Jeżeli macie jakieś pytania zostawcie je pod tym wpisem lub w naszych społecznościach! Przypominamy też, że trwa przedsprzedaż najnowszych telewizorów Sony z doskonałym prezentem w zestawie w postaci topowych słuchawek ANC od Sony, które już teraz możecie zamawiać na stronach największych sklepów z elektroniką. Planowana wysyłka ma ruszyć po 10 kwietnia tego roku:

Nowy flagowy Sony OLED A90J już dostępny w pierwszym polskim sklepie! W zestawie hitowe słuchawki WH-1000XM4! Jaka cena i gdzie?

Dostępność modelu w przedsprzedaży logo rtv euro agd sony_centre Logo Media Markt
Sony OLED XR-55A90J 10 699 zł 10 699 zł 10 699 zł 10 699 zł
Sony OLED XR-65A90J 13 999 zł 13 999 zł 13 999 zł 13 999 zł

Przeczytaj więcej na temat telewizorów firmy Sony:

(15554)

4.5 6 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

59 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek
Jarek
3 miesięcy temu

“Jak więc widzicie, telewizor jest wykonany i wyposażony pod tzw. “korek”. Mamy tutaj wszystko co potrzebne na najbliższe lata. Czas na pierwsze odpalenie.”

Nie prawda, bo tv nie będzie obsługiwał gier w DV na XSX, ponieważ ma za słaby proc.

Także na co komu taki przestarzały tv na starcie bez obsługi dv w grach?

Patryk92
Patryk92
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Obsługuje DV w 4K@60 tak samo jak LG CX

Jarek
Jarek
3 miesięcy temu
Reply to  Patryk92

CX obsługuje DV w 4K@120Hz i właśnie w takim formacie będą gry DV na XSX i ten Sony tego nie obsłuży. Beka

Last edited 3 miesięcy temu by Jarek
Patryk92
Patryk92
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Właśnie oglądałem film na youtube gdzie koleś pokazywał że DV na CX NIE DZIAŁA w 4K@120 a w 4K@60 działa normalnie, więc bardziej ufam typowi który ma i SONY A90J i LG CX i pokazał że oba w tym przypadku działają tak samo. MyGadgetsWorld, polecam

Jarek
Jarek
3 miesięcy temu
Reply to  Patryk92

Co nie zmienia faktu, że LG jest zdolne do 4K@120Hz DV, a Sony nie Xpudło jest za słabe, by taki sygnał puścić. W następcy jak będzie hulało 4K@120Hz to Sony będzie z tyłu

Wojtek
Wojtek
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Może następnym razem wytrzeźwiej, a dopiero później pisz swoje “komentarze”.

Jarek
Jarek
3 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Czyżby atak fanboya Sony?

Maciej
Maciej
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Ten ich OLED master series jest tak samo upośledzony jak ich nowa konsola.

Luke
Luke
23 dni temu
Reply to  Jarek

A Ciebie biedoku nie stać pewnie nawet na porządny monitor a co dopiero TV za 14k a sadzisz się pod tym artykułem jak jajo na patelni .

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Cześć,
Czy HZ2000 jest lepszy? 🙂

Sławek
Sławek
3 miesięcy temu
Reply to  Piotr

A wiesz, że wychodzi JZ2000 za chwilę?

Last edited 3 miesięcy temu by Sławek
Piotr
Piotr
3 miesięcy temu
Reply to  Sławek

Cześć,
Oczywiście, że wiem, jednak dopiero w lecie…
Ciekawe jak Sony prezentuje się z najlepszym obrazem i dźwiękiem z 2020.

Daro
3 miesięcy temu

Sony to dno bez przyczyny tego nie wpisalem,zobaczcie co sie dzieje na forum sony jak ludzie sie borykaja z usterkami telewizorow(modele 2020 m.i.n. cala ser.xh90)

Mickey
Mickey
3 miesięcy temu
Reply to  Daro

Faktem jest, że pierwszym modelom XH90 zdążały się sporadyczne restarty ale od razu pisać, że SONY to dno??? Tym bardziej, że zostało to już dawno załatane a XH90 i wyższy XH95 to jedne z najlepszych modeli LCD obecnie na świecie.

Dawid
Dawid
3 miesięcy temu
Reply to  Mickey

Te najlepsze modele wypadają blado na tle starszych modeli Sony.

Dawid
Dawid
3 miesięcy temu
Reply to  Dawid

Zamiast dawać minusy lepiej zdejmijcie różowe okulary i zobaczcie jak wypadają te średniaki na tle starszych modeli haha 🙂 Jak tam wsparcie HDMI 2.1? 😀

Faron
Faron
3 miesięcy temu

Czy TV po przejściu w HDR zmienia ustawienie z RGB na YUV422 przy 60fps lub 120?

Keiran
Keiran
3 miesięcy temu
Reply to  Faron

Na obrazku widać że przy 120Hz jest YUV422. Więc chyba lypa.

Roch
Roch
3 miesięcy temu

Ciekawe czy ten nowy procesor faktycznie coś daje np. ulepszony upscaling czy to po prostu marketingowa papka…

Wujek Sam
Wujek Sam
3 miesięcy temu
Reply to  Roch

A po co lepszy jak do teraz w Sony jest jeden z najlepszych jak nie najlepszy

Ataman
Ataman
3 miesięcy temu

Taki tani, dlaczego nie drożej za to cudo ?

Artur
Artur
3 miesięcy temu

Zamiast kupić 65 cali oled i żyć w ciągłym strachu że “coś gdzieś kiedyś” się wypali wolę kupić xj95 w wersji 75 cali i spokojnie sobie oglądać i grać ile chce…… szkoda tylko że z9j taki drogi (8k) a do najwyższej rozsądnej cenowo półki LCD prawdopodobnie dostanę ten czarny plastikowy pilot bez podświetlenia led ale sam aluminiowy pilot kosztuje chyba coś około 230zł więc zawsze można kupić i sprawdzić czy działa 😀

Patryk92
Patryk92
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

x95J i z9J mają w standardzie aluminiowy piloty

Artur
Artur
3 miesięcy temu
Reply to  Patryk92

w z9j jest aluminium w x95j chyba będzie niestety plastik(od tego roku) ale zobaczymy.

Patryk92
Patryk92
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

W x95j jest aluminiowy pilot. Nie pisałbym gdybym tego nie wiedział.

Artur
Artur
3 miesięcy temu
Reply to  Patryk92

To dzięki za info….. miałem kupić 65 cali ale niestety nie ma on antyreflexsu więc będę musiał kupić 75 a mam bardzo mały pokój nie wiem jak to się sprawdzi.

Maniek
Maniek
3 miesięcy temu

Chciałbym zapytać jak wygląda sprawa z ilością pamięci wewnętrznej na aplikacje. W poprzednim flagowym AG9 było mizernie. Czy oprócz aplikacji VOD da się zainstalować jakąś wymagającą sporej ilości pamięci grę z Google Play?

Artur
Artur
3 miesięcy temu

A i jeszcze pytania

Bebechy procesor, pamięć ram, ilość wolnej pamięci na aplikacje i to nieszczęsne hdmi 2,1 bo z tego co widziałem to niestety nadal jest udawane tzn albo HDR dolby vision albo 4k 120fps

i najważniejsze pytanie kiedy będą zamówienia przedpremierowe na model 75 x95j i czy też będą dorzucać słuchawki za darmo 😀

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Zastanawia mnie jakość dźwięku. czy potrzeba dodatkowego systemu nagłośnienia?

Gucio
Gucio
3 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Podczepię się pod to pytanie. Jak własnie z dźwiękiem. Daje radę czy jednak warto dokupić soundbar ?
Czy te nóżki pozwalają podnieść ekran by zmieścił się soundbar bez zasłaniania ekranu ?

OdNova
OdNova
3 miesięcy temu
Reply to  Gucio

Większość soundbarów powinna wejść (chyba że masz Ambeo):). Dodatkowo w wersji 83 cale jest trzecie ustawienie nóżek – pośrednie (pomiędzy wysokim, a całkiem płaskim) na wąskie szafki rtv.

MICHAŁm
3 miesięcy temu

Moglibyście sie w teście odnieść do kwestii slabej optymalizacji trybu gamingowego podobno ten Sony AJ90 jest ciemniejszy w grach niż Lg CX i wogole za ciemny do grania co mnie zmartwilo.. chce kupić pod niego ps5 wiec po co ten caly jaśniejszy panel i 1300 nit jak w grach jest podobno kolo 400 nitów a Lgcx ma 600-800 nitów ???? Przecież to jakieś nieporozumienie chyba:/

Last edited 3 miesięcy temu by MICHAŁm
Dariusz
3 miesięcy temu
Reply to  MICHAŁm

No i w trybie gra niebieski jest spaprany , cały panel świeci na niebiesko jak ten kolor się pojawia nachodzi niebieski na inne kolory

Last edited 3 miesięcy temu by Dariusz
Jarek
Jarek
3 miesięcy temu
Reply to  MICHAŁm

Cx 800 nitów? Ciekawe gdzie, jak on ma 600 max

Radoslaw
Radoslaw
3 miesięcy temu

Kiedy test tego xiaomi q1 ?

arlen
arlen
3 miesięcy temu

PYTANIA
Jednorodność matrycy na całym obszarze vs. poziomy szarości od 0% do 100% jasności,
Obsługa modułu ECP = CP+ nagrywanie itd.
gwarancja na funkcjonalności wynikająca z softwaru – np. nagrywanie, obsługa podglądu itd. Funkcjonalności znikają trakcie użytkowania i nie jest to wina 3 strony tylko zaniedbań SONY – bo inne firmy nadal utrzymują funkcjonalności tj. nagrywanie.
Rzeczywista gwarancja i odpowiedzialność na matrycę
Jednorodność świecenia dla luminancji czy dla chrominancji, itd.

I pewnie nic z tego nie będzie a komentarz zostanie usunięty – ale screeny nie płona.

peter
peter
3 miesięcy temu

Czy oprócz standardowego nagrywania dostępna jest funkcja TimeShift ?

Maciej
Maciej
3 miesięcy temu

Dalczemu nie ma 75″ 🙁

Mirek
Mirek
3 miesięcy temu

14tys vs 9tys … tzn A90j vs G1 😀

Duriel
Duriel
3 miesięcy temu
Reply to  Mirek

Właśnie co wybrać A90J czy G1

Sławek
Sławek
3 miesięcy temu
Reply to  Mirek

znowu debil.u siejesz bzdety o cenie za G1?

piter
piter
3 miesięcy temu

Na kupno już teraz na pewno za drogi. Ale ciekawi mnie w jakim kierunku idzie Sony jeśli chodzi o obsługę tunerów cyfrowych naziemnych i satelitarnych. W modelach z 2019 i 2020 można tworzyć listę ulubionych łączonych kanałów z różnych tunerów, ale nie ma sortowania w takich listach ulubionych, nie ma wyboru numerycznego na takiej liście. Można się jedynie przemieszczać góra, dół, lub po kafelkach. Opiszcie generalnie jak obsługuje się tunery cyfrowe w nowych modelach. Google zapowiadało pełniejszą integrację wszelkich treści, czy to ma zastosowanie także dla kanałów z tunerów? Jak zachowują się aplikacje, czy jest więcej przesyłania strumieniowego do ustawienia… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu

Sony A90J czy LG G1? 🙂

Duriel
Duriel
3 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Ten sam dylemat u mnie

Sławek
Sławek
3 miesięcy temu
Reply to  Duriel

Dylemat? Chcesz mieć 100% więcej szans na wypalenia bierz LG, chcesz mieć 100% więcej szans na spokój bierz Sony.

Last edited 3 miesięcy temu by Sławek
Jrgu
3 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Żaden

Daniel
Daniel
3 miesięcy temu

Witam! 

Czekam z niecierpliwością na testy tego cuda. 

1. Czy ten telewizor równie dobrze się sprawuje, jeżeli chodzi o oglądanie sportu? Jak ma się do xh90, który okazał się wzorowy do takich rzeczy? 

2. Xh90 z tego co czytałem miał problemy z pełnym 120 fps/4k. Czy ta bolączka została naprawiona w tym flagowcu? 

3. Co do Pana Tadeusza z Kielc 🙂 Czy ten OLED ma jakieś dodatkowe zabezpieczenia matrycy przed takimi historiami? Przyznam, że czasem lubię dłużej posiedzieć przy jednym programie (nie TVP INFO:), czy też grając w jedną grę zarwać nockę

Jrgu
3 miesięcy temu
Reply to  Daniel

Każdy OLED ma zabezpieczenia przed wypaleniem

OdNova
OdNova
3 miesięcy temu
Reply to  Jrgu

To prawda, wydaje mi się jednak, że Daniel pytając o dodatkowe zabezpieczenie miał na myśli np. taki system jak w Philips 935 i zapowiadanych 806/856/706, czyli przyciemnianie elementów stałych poprzez algorytm dzielący ekran na siatki (wykorzystywany dla ambilight). Standardowe zabezpieczenie przyciemnia niestety całość ekranu i wykonuje dodatkowo w pewnych odstępach czasu “odświeżanie” matrycy. Na stronie Sony i w pierwszych recenzjach nie ma niestety nic na temat dodatkowych zabezpieczeń, oprócz oczywiście max. poziomu jasności, co już jest wystarczające dla SDR, bo tam potencjał jasności A90J nie będzie wykorzystany, czyli moim zdaniem wypalenia nie będą zachodzić tak często, jednak w grach (szczególnie… Czytaj więcej »

Arek
Arek
3 miesięcy temu

Zastanawia mnie czy dwa porty HDMI 2.1 wystarczą. Jeden z nich jest oznaczony jako eARC czyli pod niego podepnę np. soundbar czy inne kino domowe, pod drugi podłączę PS5. Co w przypadku gdy w domu pojawi się XSX? Rozumiem, że mogę go podpiąć pośrednio poprzez soundbar, ale czy to nie spowoduje dodatkowego opóźnienia – czy nie zwiększy to input lag? Jak to wygląda w takim przypadku? Ktoś to mierzył? Druga kwestia (niby oczywista, ale może się mylę?), w przypadku jak kino domowe/soundbar obsluguje eARC, ale ma jedynie złącze HDMI 2.0 to podłączając poprzez to kino konsolę tracę możliwości zarezerwowane dla… Czytaj więcej »

Artur
Artur
3 miesięcy temu
Reply to  Arek

Ja do portu HDMI 2.1 z eARC podepnę amplituner yamahy i będę miał więcej portów hdmi 2.1.

Arek
Arek
3 miesięcy temu
Reply to  Artur

Ok, ale co z input lagiem? Dodatkowe urządzenie pomiędzy konsolą a TV chyba generuje dodatkowe opóźnienie?

Co to za amplituner, jeśli można wiedzieć?

Artur
Artur
3 miesięcy temu
Reply to  Arek

jeśli kupujesz amplituner z funkcjami dla graczy to imput lag się jakoś mocno nie zwiększy ja czekam na yamaha a4a ale amplituner dobiera się do głośników.

MICHAŁm
3 miesięcy temu

Niestety sam bardzo się ‘napaliłem’ na ten tv i tą jego rewolucyjną jasność i po wielu przeczytanych testach i recenzjach tego tv okazuje sie ze tak hucznie reklamowana jasnosc 1300 nit to tylko w trybie Vivid czyli tym w którym nikt nie ogląda i jest tak jakby tylko ciekawostką. Natomiast po skalibrowaniu w trybie custom czy cinema Sony AJ90 osiaga 740-775 nitów natomiast Lg G1 po skalibrowaniu 780-830 nitów. Tak dokładnie to są informacje z kilku źródeł od kilku recenzentów czyli reklamowany AJ90 jako najjaśniejszy oled jest ciemniejszy od Lg G1. Czyli jaja jak dla mnie i to wcale nieśmieszne… Czytaj więcej »

Tonito
Tonito
3 miesięcy temu
Reply to  MICHAŁm

Posiadam High End OLED PANASONIC TX65GZ2000E … Jak chcesz OLED z naprawde najwyzsza jasnoscia to kup sobie PANASONIC HZ2000 albo jeszcze lepiej zrobisz, jak poczekasz na nowy PANASONIC JZ2000 … 840 nitow … 🙂

I jako bonus maja wszystkie modele OLED PANASONIC serii GZ2000, HZ2000, JZ2000 specjalna metalowa blache dla szybkiego chlodzenia panelu i dzieki temu nie istnieja zadne wypalenia! Jak chcesz prawdziwy High End, to tylko PANASONIC serii 2000 …

https://www.youtube.com/watch?v=Gf4R68iicC8

Pozdrawiam z Czech.

Tony

Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 miesięcy temu

Dwa pytania do weryfikacji w recenzji. Jak bardzo grzeje się ten TV? Najfajniej byłoby abyście zmierzyli temp po jakimś czasie pracy. Mało kto to podaje a potem okazuje się, że jak TV stoi np. we wnęce i nie ma dobrej wentylacji to grzeje się tak, że aż to w pomieszczeniu robi się gorąco. Jak bardzo hałasuje ten TV? Też pomiar po jakimś czasie pracy. Sporo TV potrafi wieczorem w cichym otoczeniu mocno uprzykrzać oglądanie. Miałem Panasonica (jeszcze plazmę) który np. przy wyświetlaniu dużych białych obszarów piszczał. Może niezbyt głośno ale irytująco. Może wprowadzicie w ogóle takie pomiary do metodologii testów?… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
3 miesięcy temu

Czy możliwe jest porównanie jasności matrycy Sony A90J z matrycą Sony AF8?

Hannibal
Hannibal
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

Podłączam się do pytania

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu

Kupiłem ten telewizor dzisiaj i mam pierwszy problem. Sygnał Dekodera 4k cyfry plus jest niewidoczny na żadnym wejściu telewizora. Nie ma problemu ze zwykłymi dekoderami cyfry czy polsatu więc pewnie to kwestia dokonania jakichś ustawień. Proszę o podpowieź

59
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x