Home News CES 2021 Nowe, zaskakujące telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Ich procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Nowe, zaskakujące telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Ich procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!

Nowe, zaskakujące telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Ich procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!

34.14K
27

Firma Sony podniosła kurtynę i zaprezentowała najnowsze i najbardziej zaawansowane w historii marki telewizory OLED i LCD na 2021 rok! Nową rodzinę BRAVIA XR stworzą modele LED 8K MASTER Series Z9J, OLED MASTER Series A90J i A80J, a także LED 4K X95J i X90J. Dużą innowacją jest wprowadzenie procesora wykorzystującego elementy inteligencji poznawczej! Prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje na temat nowości na ten rok.

Telewizory Sony BRAVIA XR – nowe modele OLED i LCD japońskiego producenta!

Na wieści od Sony czekaliśmy z niecierpliwością, wiedząc, że rok 2021 będzie okresem dużych innowacji w procesie wyświetlania obrazu w telewizorach. Podobnie jak w przypadku konkurencji (choć jeszcze nie mamy potwierdzonych informacji od LG), nie zawiedliśmy się. Japońska firma wprowadza superinteligentny procesor obrazu, który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg! Zostanie on zastosowany w pięciu seriach telewizorów BRAVIA XR, które zostaną także wyposażone w ulepszoną technologię XR Triluminos Pro. Oddajemy głos producentowi:

„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J; fot. informacje prasowe

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

 „Sony pragnie wprowadzać kolejne innowacje w technologii telewizorów, by zapewniać widzom maksymalną intensywność przeżyć. Nowe telewizory BRAVIA XR z przewyższającym tradycyjną sztuczną inteligencję, pierwszym na świecie procesorem poznawczym oddają rzeczywistość lepiej niż wszystkie poprzednie modele” – mówi Masaomi Ando, dyrektor działu TV w Sony Europe.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Lineup telewizorów LCD i OLED Sony BRAVIA XR; fot. informacje prasowe

Telewizory Sony OLED i LCD na 2021 to:

 • Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J (modele 85″ i 75″)
 • Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J (modele 83″, 65″ i 55″)
 • Sony BRAVIA XR OLED A80J (modele 77″, 65″ i 55″)
 • Sony BRAVIA XR LED 4K X95J (modele 85″, 75″ i 65″)
 • Sony BRAVIA XR LED 4K X90J (modele 75″, 65″, 55″ i 50″)
 • Sony LED 4K X85J (modele 85″, 75″, 65″, 55″, 50″ i 43″)
 • Sony LED 4K X81J (75″) i X80J (modele 65″, 55″, 50″ i 43″)
 • Sony LED HD W800 (32″)
Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR Z9J; fot. informacje prasowe

Nowe telewizory Sony BRAVIA XR na 2021 rok – najważniejsze cechy i funkcje:

 • Serwis VOD BRAVIA CORE™ : opracowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment (SPE) platforma BRAVIA CORE™ łączy rozrywkę z technologią, zapewniając użytkownikom telewizorów Sony niepowtarzalne wrażenia. Jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich modelach BRAVIA XR i pozwala oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję treści IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem UHD BD;
 • Usługa Google TV: w nowej linii produktów wprowadzono również usługę Google TV, zapewniającą nowe wrażenia rozrywkowe. Łączy ona filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je specjalnie dla niego. Dzięki indywidualnie dobieranym rekomendacjom użytkownik z łatwością znajdzie coś dla siebie. Może też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google;
 • Zgodność ze standardem HDMI 2.1: wszystkie telewizory BRAVIA XR będą zgodne z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC. Obsługa wyższych rozdzielczości i szybkości klatek idealnie sprawdzi się w grach nowej generacji. Nie mamy jeszcze potwierdzenia, czy technologie VRR i ALLM będą dostępne na premierę nowych telewizorów, czy też ich dodanie będzie wymagało aktualizacji oprogramowania;
 • Sound-from-Picture Reality™: nowy procesor Cognitive Processor XR zapewnia nie tylko najlepszą w swojej klasie jakość obrazu, lecz także nadzwyczajny dźwięk, uzyskiwany dzięki technologii Sound-from-Picture Reality™. Technologia ta dopasowuje położenie źródła dźwięku do zawartości obrazu, co przekłada się na wyjątkowy realizm wrażeń;
 • Funkcja obsługi głosowej z wolnymi rękami: dzięki funkcji obsługi głosowej z wolnymi rękami wbudowanej w telewizory Sony Google TV można odłożyć na bok pilot i głosowo wyszukiwać materiały rozrywkowe, uzyskiwać odpowiedzi na pytania, obsługiwać telewizor i sterować urządzeniami inteligentnego domu. Wystarczy powiedzieć na przykład „Hej Google, włącz telewizor” albo „Hej Google, co mam obejrzeć?”;
 • Współpraca z inteligentnymi głośnikami: użytkownicy urządzeń z Asystentem Google i asystentem Amazon Alexa mogą przesyłać filmy z serwisu YouTube i sterować odtwarzaniem filmów przy użyciu głośników Google Nest lub zmieniać kanały i regulować głośność przy użyciu urządzeń z Asystentem Google lub asystentem Amazon Alexa.
 • Przekaz zamysłu twórcy: w nowych telewizorach nie zabraknie trybu Netflix Calibrated Mode, który zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, technologii IMAX® Enhanced™, umożliwiającej remastering obrazu i dźwięku IMAX, oraz trybu IMAX Enhanced Mode. Rezultat to w pełni zoptymalizowane odtwarzanie materiałów filmowych.

(34136)

3.4 20 głosy
Article Rating

17
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
1 rok temu

Dolby vision IQ brak.

Mike
Mike
1 rok temu
Reply to  Adam

A po co, skoro ma nowy procesor, który analizuje każdy piksel bo jest „inteligentny”
Pewnie i za Dolby Vision tez się zabiera

Paweł
Paweł
1 rok temu

Oglądanie konferencji, podczas której zostały zapowiedziane powyższe telewizory, było zwyczajnie bolesne dla mózgu. Śmiać się chce czytając pojęcia typu “superinteligentny procesor obrazu” czy “inteligencja poznawcza”. Przecież najważniejsze jest to, aby film wyglądał jak najbardziej naturalnie – czyli tak, jak widział go reżyser.

Jarosław Mikulski
Jarosław Mikulski
1 rok temu

Samsung odjechał sony w tym roku, brak miniLED dramat.

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Poczekaj na testy, nie wróż dramatu z fusów.

Bushee
Bushee
1 rok temu

Samsung odjechał od rynku, w pejoratywnym sensie – ich upór w implementacji Dolby Vision w sytuacji, gdy ten format faktycznie wygrał sprawia, że nawet nie rozważam ich modeli w planach zakupowych na ten rok.

Mike
Mike
1 rok temu

Chyba sam odjechałeś – przecież zaprezentował Sony MiniLed

Paweł
Paweł
1 rok temu

Nie będzie 55 calowego telewizora z X-Wide Angle? To przekreśla telewizory Sony.

Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Szkoda że ich system ma mało wspólnego z mózgiem. Rozłączające się wifi gdzie pomaga dopiero restart, problemy z dźwiękiem przez eARC oraz tandetne aplikacje (odtwarzacz potrafi wywalić w połowie oglądanego filmu z usb). Szczęślliwy posiadacz 65XH9505. Obraz (wygaszanie, algorytmy, niezłe kąty, motionflow) super, ale drobne niedoróbki przekreślają te telewizory

Dnaiela
Dnaiela
1 rok temu
Reply to  Mateusz

To zrób lepszy

Bartłomiej
Bartłomiej
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Dokładnie, przełączam mój 65xh9005 na hdmi3 earc i brak dźwięku na ps5, dopiero reset tv albo przełączenie formatu sygnału HDMI pomaga. Problem z wifi miałem nawet w starym 50w755c także tutaj jego brak traktuje jak sukces inżynierów sony

Mateusz
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Bartłomiej

To ten TV “gotowy na PS5” podobno hahaha. U mnie problemy z wifi zaczęły się po ok 5 miesiącach od nowości

Mike
Mike
1 rok temu
Reply to  Bartłomiej

Czas zmienić dostawce neta albo router/modem
Mam jeszcze stary 50w829 i żadnych problem z netem/wifi nie miałem i nie mam

Jarek
Jarek
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Wiem, o czym mowisz. Sam posiadam xg9505, czyli model wczesniejszy od Twojego i mam momenty ze bym ten tv wyjeb… Za okno.Jakosc obrazu na kanalach tv wyglada kiepsko, szczegolnie hbo i ten zacinajacy sie android, praktycznie dzien w dzien musze restartowac tv bo netflix nie idzie lub disney plus bez dzwieku. Nigdy wiecej tego japonskiego zlomu nie kupie

Mateusz
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Jarek

Dlatego mimo niższej ceny odpuściłem sobie serię XG licząc, że w XH poprawią błędy i niedoróbki. Oj przeliczyłem się

Jaro
Jaro
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Trzeba było kupić nowy w sklepie a nie odpad pofabryczny od Janusza na allegro

Mateusz
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Jaro

Był kupiony w jednej z dużych sieci, więc daruj sobie. Widzę że fanbase ładnie zminusował, oj będziecie szukać za parę miesięcy pomocy na forach czemu wasze nowe Bravie nie działają jak trzeba. A cudowną jakość telefonów Sony z litości przemilczę po przygodach z XZ2 Premium

Mike
Mike
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Widzisz a ja nie mam problemów
Zrobiłeś powrót do ustawień fabrycznych po ostatniej aktualizacji? Pewnie nie. To jest właśnie Android przy swoich zaletach ma tez dużo wad i po każdej aktualizacji większej czy to TV czy telefon, warto zrobić przywrócenie do ustawień fabrycznych

A z drugiej strony mogłeś sobie kupić jakiegoś koreańca z wydumanym marketingiem a nie teraz spamować
Tam na pewno byłbyś zadowolony 😀

Cieszmy się ze jeszcze Panasonic nie wchodzi w pełni z Androidem
Fakt jest najmniej Smart i daleko do innych ale przynajmniej to działa

Mike
Mike
1 rok temu
Reply to  Mateusz

Przywróć do ustawień fabrycznych
Android tak niestety ma pomimo swoich zalet
Niestety ale najlepiej po każdej większego aktualizacji zrobić reset do ustawień fabrycznych

Jurek 13
Jurek 13
1 rok temu

Po wpadce z xh 9096 postanowiłem że już nigdy w życiu nie kupię tv od sony

Elokos
Elokos
1 rok temu
Reply to  Jurek 13

Ja tam mam xh9096 65 raz na tydzień się zresetuje i to wszystko, po za tym wszystko działa bez zastrzeżeń tv chodzi 12-16 godzin na dobę, wydaje mi się że reset występuje jak się często zmienia sygnał, zazwyczaj przy kanałach SD, dużo gram na konsoli i pc tam nigdy niemiałem restartu, Raz miałem na hbo go. Mam nadzieję że będzie służył to mój pierwszy Sony.

tomasz
tomasz
1 rok temu

Ktory z nich to nastepca serii XH90?

Norbert
Norbert
1 rok temu
Reply to  tomasz

Miałem zadać to samo pytanie. Zabrakło tego w tekście.

Dodatkowo mam pytanie, jaki średni jest czas pojawienia się nowości w sklepach od momentu prezentacji na konferencji? Jak to było w poprzednich latach?

Filip
Filip
1 rok temu
Reply to  Norbert

Premiery sklepowe są koło maja

Dominik
Dominik
1 rok temu
Reply to  tomasz

X90J

Tomasz
Tomasz
11 miesięcy temu

Wyciekły ceny: X80J LCD 4K TV with X1 processor:Sony Bravia LCD TV with X1 processor, X-Reality Pro and 50Hz panel, HDMI 2.0, Google TV, AirPlay 2, eARC and much more. 43 inch KD43X80J – $ 699 US 50 inch KD50X80J – $ 799 US 55 inch KD55X80J – $ 899 US 65 inch KD65X80J – $ 999 US 75 inch KD75X80J – $ 1,499 US X85J LCD 4K TV with X1 processorSony Bravia LCD TV with X1 processor, X-Reality Pro and 100Hz panel, HDMI 2.0, Google TV, AirPlay 2, eARC and much more. 43 inch KD43X85J – $ 799 US… Czytaj więcej »

Ataman
Ataman
10 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Z takimi cenami to nie do Polski

27
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x