Home News CES 2021 Sony wprowadzi funkcje VRR i ALLM dla graczy w nowych telewizorach BRAVIA XR 2021 z HDMI 2.1! Czy będą dostępne na starcie?
Sony wprowadzi funkcje VRR i ALLM dla graczy w nowych telewizorach BRAVIA XR 2021 z HDMI 2.1! Czy będą dostępne na starcie?

Sony wprowadzi funkcje VRR i ALLM dla graczy w nowych telewizorach BRAVIA XR 2021 z HDMI 2.1! Czy będą dostępne na starcie?

1.27K
2

Sony zaprezentowało właśnie wszystkie nowe telewizory OLED i LCD na 2021 rok. Świetną wiadomością jest bardzo szerokie wsparcie standardu HDMI 2.1, którego pełnię możliwości będzie można wykorzystać w przypadku zakupu telewizora z jednej z aż sześciu różnych serii przygotowanych przez firmę na 2021 rok! Nie jest jednak jasne, czy wsparcie dla VRR i ALLM będzie obecne na premierę nowych modeli.

Nowe telewizory Sony z HMDI 2.1 na 2021 rok – czy VRR i ALLM będą na premierę?

Wszystkie z zaprezentowanych dziś telewizorów BRAVIA XR, będą zgodne z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC. Obsługa wyższych rozdzielczości i szybkości klatek idealnie sprawdzi się w grach na konsolach nowej generacji czy przy użyciu nowych kart graficznych NVIDIA GeForce.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Telewizory Sony BRAVIA XR LCD i OLED na 2021 rok; fot. Sony

Nie mamy jeszcze natomiast potwierdzenia, czy technologie VRR i ALLM będą dostępne na premierę nowych telewizorów, czy też ich dodanie będzie wymagało aktualizacji oprogramowania. Podczas konferencji dla mediów padło pytanie o tę kwestię, a przedstawiciele producenta nie potwierdzili jednoznacznie, kiedy to nastąpi – wyrazili jedynie nadzieję, że te technologie będą dostępne dla graczy na premierę. Należy też przypomnieć, że także PS5 ma dopiero dostać wsparcie VRR. Natomiast konsole Xbox posiadają od dawna takie funkcje jak VRR czy ALLM.

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 8K Ultra HD Xbox One X
Funkcje VRR i ALLM widoczne w menu konsoli Xbox

Ważne jest tu szczególnie VRR – ta technologia skutecznie eliminuje problem rozrywania ramek obrazu i znacznie poprawia płynność obrazu w grach, jeśli tytuł nie “trzyma” stabilnej wartości, np. 60 fps czy 120 fps. Czekamy na potwierdzenie, czy nowe telewizory BRAVIA XR na 2021 otrzymają wsparcie dla AMD FreeSync lub NVIDIA G-Sync.

Telewizory Sony OLED i LCD na 2021 to:

  • Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J (modele 85″ i 75″)
  • Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J (modele 83″, 65″ i 55″)
  • Sony BRAVIA XR OLED A80J (modele 77″, 65″ i 55″)
  • Sony BRAVIA XR LED 4K X95J (modele 85″, 75″ i 65″)
  • Sony BRAVIA XR LED 4K X90J (modele 75″, 65″, 55″ i 50″)
  • Sony LED 4K X85J (modele 85″, 75″, 65″, 55″, 50″ i 43″)
  • Sony LED 4K X81J (75″) i X80J (modele 65″, 55″, 50″ i 43″)
Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J; fot. Sony

Oto, co już dziś wiemy na temat wsparcia dla HDMI 2.1 w nowych telewizorach Sony. Zwróćmy uwagę jak szeroko będzie wspierany ten standard w rodzinie BRAVIA XR na 2021 rok. Spośród serii na ubiegły rok tylko model XH90 i ZH8 doczekał się obsługi pełnej palety możliwości HDMI 2.1!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Sony 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (być może po premierze) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED A80J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X95J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X90J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X85J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X81J brak brak brak  dostępny
Sony LED 4K X80J brak brak brak  dostępny

Liczymy, że Sony wyrobi się ze wszystkimi formalnościami i technikaliami, a na wiosnę gracze posiadający konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X będą mogli swobodnie wybierać spośród oferty japońskiego producenta.

Co to jest Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR jest obsługiwany przez Xbox Series X, a w przyszłości pojawi się na PS5.

Co to jest Auto Low Latency Mode (ALLM):

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI.

Źródło: Sony, własne


Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Sony:

(1269)

5 1 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
2 dni temu

Witam czy wiadomo coś na temat anulacji VRR i ALLM w modelu xh90?

Remigiusz
Remigiusz
8 godzin temu
Reply to  Tomasz

Wiadomo tyle na razie, że na niektórych rynkach (np. USA) ich nie wprowadzą…

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x