Niedrogi projektor 4K | TEST | BenQ W2700
Instalacja projektora
BenQ W2700 posiada obiektyw z niewielką możliwością regulacji lens shift w osi pionowej. Oznacza to, że powinniśmy zamontować ekran w docelowym miejscu dopiero po montażu projektora, lub precyzyjnie obliczyć wysokość uchwytu. Warto nadmienić też, że BenQ stosuje nieco inne przeliczniki wartości przesunięć obrazu niż pozostali producenci. Na stronie znajdziemy następujące informacje: Przesunięcie projekcji 100 – 110%. W klasycznym rozumieniu, jakie stosuje na przykład firma Sony, JVC, czy Epson oznaczałoby to, że dolna krawędź obrazu (górna jeśli projektor pracuje „do-góry-nogami”) odsunięta jest od środka soczewki aż o połowę wysokości obrazu, a nawet dalej. BenQ ma jednak swoją logikę, wedle której przesunięcie projekcji o 100% oznacza, że krawędź rozpoczyna się dokładnie na wysokości soczewki projektora. Analogicznie, 110% oznacza, że krawędź zaczyna się 5% wysokości obrazu powyżej soczewki projektora. Przekładając to na praktykę, gdy w naszej redakcji uzyskałem obraz 100″ (czyli mający 124cm wysokości), a projektor stał na stoliku i znajdował się 60cm nad ziemią, to dolna krawędź obrazu mogła zaczynać się od 60cm (60 + 0% ze 124) do 72,5cm (60 + 10% ze 124) nad ziemią.
Jak zatem widzimy, optyka projektora wprowadza dosyć spore ograniczenia w instalacji, jeśli chcemy uzyskać optymalny efekt to urządzenie musi być wyśrodkowane względem ekranu i musi znajdować się nieznacznie powyżej górnej lub poniżej dolnej krawędzi ekranu. W przeciwnym razie, by wcelować obrazem w docelowe miejsce, konieczne będzie przekrzywienie projektora i obraz przyjmie kształt trapezoidalny. Producent przewidział bogate możliwości korekcji takiego zniekształcenia, więc suma summarum będzie możliwy i taki układ. Należy pamiętać jednak, że używanie korekcji trapezowej (tzw. keystone) zmniejsza rozdzielczość obrazu i powoduje rozmycie krawędzi, zatem starajmy się dołożyć wszelkich starań by wcelować w ekran za pomocą doboru optymalnego wieszaka.
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,13 – 1,47 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,7 do 3,2 metra. Zakres regulacji nie rzuca na kolana, jednak do typowych pomieszczeń powinien być wystarczający. Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku BenQ W2700 różnica ta wynosi około prawie 20% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).