LG OLED W7 Signature zapowiedź
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
LG W7 był w stanie dać więcej jasności niż np. testowany niedawno B7! Ponieważ nie ma jednak szczególnych różnic pomiędzy jedną, a drugą matrycą, można by przypuszczać, że jest to różnica oprogramowania / egzemplarza, choć rozbieżność w pierwszej scenie testowej jest naprawdę duża. Ostatecznie, W7 to jeden z najjaśniejszych OLED’ów, dostarczający fantastyczny efekt HDR. Tutaj warto wspomnieć, że wyświetlacze organiczne, choć uzyskują niższe wyniki jasności niż LCD, to w rzeczywistości spokojnie mogą być klasyfikowane do skali o jeden wyższej (w naszej portalowej skali ocen). Wszystko to przez fenomenalną czerń, na tle której odczuwa się intensywniej efekty na wysokich jasnościach. Szerzej wytłumaczyłem to w filmie Porównanie HDR wideo test: LG OLED 65B6J vs SUHD Samsung 65KS9500.
(9746)