Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją
LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

61.32K
3

Odwzorowanie ruchu

Częstotliwość odświeżania matrycy LG OLED E9 wynosi 120Hz. Potencjał ten wykorzystać można przy użyciu funkcji TruMotion, która interpoluje klatki materiału źródłowego. Posiada ona świetną regulację w postaci dwóch suwaków. Każdy z nich podzielony jest na 10 stopni.

Pierwszy suwak decyduje o stopniu ingerencji w materiał 24 klatkowy (filmy). Za jego pomocą możemy wyregulować poprawę płynności tak, by ograniczyć charakterystyczne „kinowe” szarpanie, które wynika z tego, że 24 klatki nie wystarczają by odwzorować zjawisko ruchu płynnie. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć złoty środek, który poprawi płynność zachowując charakter filmu, czyli nie spowoduje efektu opery mydlanej. Drugi suwak odpowiada za ostry ruch przy materiałach 50/60 klatkowych (tzw. materiałach wideo), czyli na przykład transmisjach sportowych i innych tego typu, gdzie ruch jest płynny, ale bez „poprawiaczy” ma tendencję do smużenia (tak, w OLED’zie również występuje smużenie, co zobaczycie zaraz na zdjęciach).

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Ustawienia TruMotion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

485 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

de-Judder: dowolnie

de-Blur: 10

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

485 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Jak widzimy na powyższych zdjęciach, LG OLED E9 bez użycia upłynniacza lekko smuży. W zasadzie podobnie do każdego telewizora bez użycia wspomagającej funkcji, ale jednak nieco mniej niż telewizory LCD. Po użyciu funkcji TruMotion sytuacja wygląda znacznie lepiej i obraz nawet przy szybkich ruchach jest ostry. Może nie tak idealnie ostry jak w najlepszych telewizorach LCD, ale na tyle, by oglądać wszystkie mecze z przyjemnością i nie tracić najważniejszego sprzed oczu. Regulacja płynności w filmach działa także perfekcyjnie – każdy znajdzie tu dla siebie złoty środek. W przypadku odwzorowania ruchu sytuacja nie uległa w zasadzie zmianie od samego początku istnienia telewizorów OLED.

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak LG OLED E9! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

(61321)

3 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

21
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dominik
Dominik
4 lat temu

Czesc
 
czy moglby ktos podpowiedziec, czy ten telewizor bedzie jeszcze tanial, czy to raczej ostatni dzwonek, zeby go w ogole kupic?
Obecnie 65 cali moge kupic za 1950€. A moze nie ma sensu doplacac i lepeij wziac 55 cali za 1350€?
 
Pozdrawiam

Piotr
Piotr
5 lat temu

Mam ten telewizor i jego ogromnym minusem jest brak przejść tonalnych w ciemnych scenach. W starym, zwykłym telewizorze jaki miałem 7 lat temu, było widać te przejścia a tu jak mają być przejścia tonalne w ciemnych scenach to po prostu wszystko jest czarne i nie widać detali. Jeszcze gorzej jest w materiałach HDR. I nie można tego się pozbyć w ustawieniach telewizora.

pelik
pelik
4 lat temu
Reply to  Piotr

ja mam tak w smartphonie jak jest włączony tryb nocny, Może jakis tryb jest włączony, albo ten typ tak po prostu ma 🙁

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x