Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją
LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

45.02K
21

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,2 maksymalna 4,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 5,1
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 5,1

Profesjonalna kalibracja LG OLED55E9

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,2 maksymalna 1,8
Średnia deltaE palety szarości 0,6 maksymalna 1,1

W fabrycznym trybie “Film” odcień bieli okazał się zbyt ciepły, a właściwie żółto-zielony. Niedoskonałość ta nie była bardzo dużego kalibru, aczkolwiek zauważalna i bez problemu, po przejściu z fabrycznie ustawionego trybu “standardowego”, dało się odczuć, że obraz jest w odcieniach sepii. Dopracowana była za to charakterystyka jasności czyli gamma, a więc telewizor poprawie reprodukował zarówno głębokie odcienie szarości jak i bieli. Z reguły pierwsze sztuki wychodzą lepsze z fabryki niż ich sklepowe odpowiedniki, o czym przekonaliśmy się w temacie: Ustawienia obrazu (kalibracje) do LG OLED 2017.

Kalibracja telewizorów OLED wymaga użycia 1nm Spektrometru, np. Jeti Specbos 1211. Zwracajmy na to uwagę powierzając komuś nasz TV.

Warto takie niedoskonałości usunąć właśnie przez precyzyjną kalibrację, której efekty są świetne – z resztą jak co roku. Widzimy tutaj, że barwy udało się ustawić z bardzo wysoką precyzją, dzięki czemu możemy oglądać filmy, seriale i każdą inną treść wideo w takich barwach, jakie widział reżyser.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kalibracja 3D LUT w LG OLED55E9

LG OLED E9, podobnie jak każdy telewizor tego producenta, wyposażony w procesor Alpha 9, pozwala na tzw. kalibrację poprzez tablicę 3D LUT. Metoda ta pozwala “chwytać” za dowolny obszar palety barw i “przeciągać” go na wzorcową pozycję. To ile próbek barw możemy “chwycić” definiuje nam maksymalny rozmiar tablicy 3D LUT jaką jest w stanie przetworzyć telewizor. W przypadku LG z procesorem Alpha 9 wynosi on 33 x 33 x 33. Oznacza to aż 35 937‬ “suwaków”, którymi możemy sterować maszynowo. Przy takiej precyzji kontroli nieco ponad setka suwaków dostępnych w menu wydaje się wręcz śmieszna. Metoda ta przynosi wymierne korzyści względem kalibracji zwykłej (nie mówiąc już o braku kalibracji), choć są one na tyle subtelne, że swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w studiach filmowych, gdzie ekrany muszą do siebie pasować idealnie.

Kalibracje tą drogą wykonujemy przy użyciu oprogramowania LighSpace CMS. Jedyną wadą jej działania w ekranach LG jest brak możliwości skopiowania ustawień, więc po zresetowaniu nie mamy możliwości przywrócenia. Dlatego też dedykujemy ją profesjonalistą, tak jak i testowany ekran. Świetnie sprawdzi się on w studio jako tzw. consumer reference.

(45020)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

21
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Piotr Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Mam ten telewizor i jego ogromnym minusem jest brak przejść tonalnych w ciemnych scenach. W starym, zwykłym telewizorze jaki miałem 7 lat temu, było widać te przejścia a tu jak mają być przejścia tonalne w ciemnych scenach to po prostu wszystko jest czarne i nie widać detali. Jeszcze gorzej jest w materiałach HDR. I nie można tego się pozbyć w ustawieniach telewizora.