Home News Który kodek wideo jest najlepszy? Mamy wyniki testów BBC
Który kodek wideo jest najlepszy? Mamy wyniki testów BBC

Który kodek wideo jest najlepszy? Mamy wyniki testów BBC

1.61K
0

Technologia 8K jest tuż za rogiem i branża musi znaleźć najlepszy rodzaj kompresji. BBC R&D właśnie opublikowało wyniki badań wydajności kodeków obrazu. Przetestowano wydajność AV1, VVC (Versatile Video Coding) oraz h.265 (znane również jako HEVC).

Jak wynika z testów BBC R&D, AV1 i VVC radzą sobie w wielu aspektach lepiej niż używany obecnie HEVC. Jakość obrazu w kodeku VVC okazała się lepszy od HEVC i AV1 aż o 35%. Z kolei AV1 w znaczący sposób uprościł złożoność obliczeniową algorytmów.

VVC zapewnia również 27% lepszą wydajność w scenach Full HD i 35% lepszą przy jakości Ultra HD. Procenty te wskazują w jakim stopniu można obniżyć bitrate aby zachować taką samą jakość. AV1 z kolei radził sobie w jakością Full HD gorzej o 2,5%, ale lepiej z UHD o 1,3%.

Mimo wszystko VVC, owoc współpracy Joint Video Experts i MPEG, nie jest idealny. Lepsze wyniki w wielu aspektach okupił dłuższym czasem kodowania (6,5x) i dekodowania (1,5x). Z kolei zakodowanie obrazu AV1 zajęło 4x dłużej, ale w przypadku dekodowania odbyło się to o 8% szybciej (od HEVC).

kodek
Wykres pokazuje, do jakiego stopnia można zaoszczędzić na bitrate przy zachowaniu identycznej jakości.

Mimo wszystko VVC nie jest jeszcze kodekiem sfinalizowanym, a do czasu wprowadzenia go do użytku będzie można liczyć na zwiększenie wydajności. Dzięki temu rozwiązaniu streaming w 8K przy wymogu łącza poniżej 50 Mbps będzie możliwy między 2020 a 2022.

Niestety każdy z tych trzech kodeków, VVC, HEVC oraz AV1 jest obciążony dodatkowymi kosztami licencyjnymi. W przypadku AV1 wynikają z roszczeń patentowych firm takich, jak JVC, Toshiba i Philips. Na wszelki wypadek MPEG pracuje także nad dwoma wolnymi od opłat rozwiązaniami: MPEG-5 EVC oraz Low Complexity Enhancement Video Coding (LCEVC). Ten ostatni ma odznaczać się wydajnością przynajmniej na poziomie HEVC (i rzekomo cel ten został osiągnięty).

Trudno powiedzieć, który z kodeków zatryumfuje ostatecznie w najbliższych latach. Wygrana będzie zależała od wielu czynników i nie tylko skuteczności algorytmów kompresji.


ZOBACZ TAKŻE: Realtek stworzył SoC z dekoderem 8K


Źródło: Streaming Media Global

(1608)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o