
Na platformie Max zadebiutował wstrząsający polski dokument „Krwawe trofeum”, który odsłania kulisy brutalnego procederu nielegalnego handlu rogami nosorożców. Choć wydawać by się mogło, że problem ten dotyczy głównie Afryki, dziennikarskie śledztwo prowadzi widzów w zaskakujące miejsca – prosto do Polski, a także Czech i innych krajów Europy Środkowej.
Dokument „Krwawe trofeum” na Max demaskuje nielegalny handel rogami nosorożców
Nosorożce od lat są na granicy wyginięcia, a ich rogi wciąż stanowią pożądane „towary luksusowe” na czarnym rynku. Film Ewy Galicy ujawnia, że to właśnie Polacy pobili rekord w liczbie sprowadzonych z RPA trofeów nosorożców. Jednak najciekawsze i zarazem najbardziej niepokojące jest to, że oryginalne rogi często znikały, a na ich miejsce trafiały… wierne kopie. To właśnie ta niecodzienna wymiana wzbudziła podejrzenia służb i uruchomiła lawinę pytań.
Dokument ujawnia, że w procederze uczestniczyli nie tylko europejscy myśliwi, lecz także wietnamska mafia, mająca swoje wpływy m.in. w Polsce i Czechach. Grupa przestępcza tworzyła sieć fałszywych polowań – tzw. pseudo-safari – których celem nie była przygoda czy tradycyjne trofeum, ale pozyskanie rogów do przemytu.
Film pokazuje, w jaki sposób mafia werbowała myśliwych, jak wyglądały operacje logistyczne i dlaczego róg nosorożca – mimo zakazów i kontroli – wciąż jest dobrem wartym miliony. W tle pojawiają się postaci takie jak laotański boss, tajski pośrednik, wietnamscy handlarze, prostytutki oraz preparator z Polski. Ich role w tej mrocznej układance są przerażająco precyzyjnie ułożone.
Choć „Krwawe trofeum” odsłania brutalne realia świata nielegalnych łowów, film nie pozostawia widza w poczuciu beznadziei. Reżyserka Ewa Galica skupia się również na tych, którzy poświęcili swoje życie, by chronić zagrożone gatunki. Dzięki współpracy z lekarzami weterynarii i organizacjami działającymi w RPA widzowie mogą zobaczyć wyjątkowe, ekskluzywne ujęcia z życia afrykańskich nosorożców – w ich naturalnym środowisku, pod opieką ludzi dobrej woli.
Kulisy produkcji – realizacja na trzech kontynentach
Film „Krwawe trofeum” powstawał w Polsce, Czechach oraz Republice Południowej Afryki. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Ewa Galica, a producentem projektu jest Jarosław Jabrzyk. Autorami zdjęć są Olgierd Michalak i Piotr Wacowski, a za montaż odpowiada Tomasz Polsakiewicz. Całości dopełnia muzyka przygotowana przez Wojciecha Podhorodeckiego.
To dokument, który łączy dziennikarską precyzję, filmową narrację i głębokie zaangażowanie społeczne. Porusza, szokuje, ale przede wszystkim – skłania do refleksji nad odpowiedzialnością człowieka za los zagrożonych gatunków. Jeśli interesuje Cię prawdziwe dziennikarstwo, tematy ochrony przyrody, globalne przestępczości i ludzka moralność – ten dokument po prostu trzeba zobaczyć. „Krwawe trofeum” to nie jest kolejny film przyrodniczy. To mocna, realistyczna historia, która zostaje z widzem na długo.
Źródło: Warner Bros. Discovery Poland
Zobacz więcej:
-
- 20 lat czekania i koniec – sequel HITU Mela Gibsona nadchodzi! To będzie kinowe wydarzenie dekady
- Nowy thriller podbija Max! Nie otwieraj drzwi numer 234…
- Ten film to numer jeden w Polsce! Must watch. Obejrzysz tylko na Disney+
- Nadchodzący tydzień w Disney+. Produkcje, o których będzie głośno!
- Nadchodzące 4 MEGA produkcje na Netflix. Musisz je obejrzeć!