Kino domowe przyszłości – ekran Sony Crystal LED sparowano w supernowoczesnym studio Netflixa z futurystycznym systemem audio!
Innowacyjne ekrany oparte o samoemisyjne diody LED już doczekały się praktycznych zastosowań. Modułowy wyświetlacz MicroLED od Sony – Crystal LED – zainstalowano w nowoczesnym studio Netflixa, opartym o koncepcyjny, referencyjny system dźwięku Ultra Reflex firmy Meyer Studio. System rozwiązuje problem m.in. właśnie ekranów MicroLED, za którymi nie sposób zainstalować głośników. Efekty są ponoć genialne.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Sony odpowiada konkurencji i prezentuje dwie serie modułowych ekranów MicroLED! Co wiemy o przełomowych modelach Crystal LED?
Ekran Sony Crystal LED MicroLED połączony z zupełnie nowym systememem dźwięku
Jak prawdopodobnie wielu z Was, mocno liczymy na scenariusz, w którym pewnego dnia telewizory czy też ekrany MicroLED staną się osiągalne dla zwykłego śmiertelnika i zaczną byc powszechnym elementem kina domowego. Takie instalacje jak opisywany właśnie pomysł dają nadzieję, że sprawy idą we właściwą stronę. Potężny ekran Crystal LED firmy Sony, stworzony przy zastosowaniu technologii samoemisyjnych diod LED, znalazł zastosowanie w ultranowoczesnym laboratorium postprodukcyjnym Netflixa, w którym jednocześnie zastosowano futurystyczną, będącą jeszcze w fazie procedury patentowej technologię dźwięku od Meyer Sound: Ultra Reflex.
Założenie tego systemu jest proste: sprawić, by dźwięk był perfekcyjnie dystrybuowany – niczym w referencyjnym studio – w środowisku wyposażonym w modułowy, solidny ekran MicroLED, za którym (lub w obrębie którego) nie sposób zainstalować głośników. Chodzi o to, by zapewnić widzowi (w tym przypadku profesjonaliście miksującym dźwięk do filmu) nie tylko bezkompromisowe środowisko dźwiękowe, ale też jak najlepsze warunki podglądu poszczególnych scen. Jeśli eksperyment się powiedzie – a wrażenia zaproszonych do studia ekspertów są bardzo pozytywne – to w przyszłości podobnej klasy rozwiązania możemy zobaczyć nie tylko w takich miejscach, ale też w komercyjnych salach kinowych i kinie domowym!
W ramach systemu Ultra Reflex głośniki instaluje się w misternie zaplanowanej konfiguracji na suficie, a te rozprowadzają dźwięk w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby dochodził zza ekranu. W ten sposób widz dostaje idealne połączenie nieskazitelnie czystego i jasnego obrazu ze ścieżką audio najwyższej jakości. System pracujący w tandemie z ekranem Sony Crystal LED mieli już okazję sprawdzić Jon Taylor (czterokrotnie nominowany do Oscara inżynier dźwięku) oraz jego kolega po fachu Will Files. Obaj przyznali, że mieli wrażenie przebywania w referencyjnych pokojach mikserskich, w których pracują na codzień.
Dla statystycznego posiadacza telewizora taka profesjonalna instalacja jest na razie wyłącznie ciekawostką, ale my będziemy z uwagą śledzić podobne zastosowania. Na razie ekrany MicroLED – które w tym roku zapowiedział poza Sony także Samsung – pozostaną bardzo drogimi rozwiązaniami, kosztującymi grubo powyżej 500 tysięcy złotych. Ponadto prognozy dla MicroLEDów w kontekście implementacji w kinie domowym nie są aż tak optymistyczne.
Źródło: https://meyersound.com/news/ultra-reflex/
Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Sony:
- Co z funkcjami VRR i ALLM w telewizorach Sony XH90? Producent dementuje plotki i potwierdza nadchodzącą aktualizację HDMI 2.1
- Sony wprowadzi funkcje VRR i ALLM dla graczy w nowych telewizorach BRAVIA XR 2021 z HDMI 2.1! Czy będą dostępne na starcie?
- Kodek AV1 będzie wspierany przez wszystkie telewizory Sony z Google TV na 2021 rok. Na razie tylko w streamingu i tylko do 4K
- Nowe, zaskakujące telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Ich procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
- Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD – BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?
- Google TV pojawi się w nowych telewizorach Sony BRAVIA XR. Co wiemy o nowym systemie?
- Sony BRAVIA XR A90J to pierwszy TV OLED z 83-calowym panelem! Możliwe, że uzyska 1000 nitów w HDR! Skąd takie przypuszczenia?