Home News W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K
W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K

W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K

561
0

Za kilka dni japońska stacja NHK uruchomi pierwszy na świecie kanał telewizyjny z treściami w prawdziwym 8K.

Kanał uruchomiony przez NHK nosi nazwę BS8K i będzie dostępny od 1 grudnia. Co ciekawe, oprócz obrazu w 8K, będzie tutaj także HDR i audio w formacie 22.2. Powstał on docelowo by w przyszłości transmitować między innymi olimpiadę w Tokyo w 2020 roku.

8K

W międzyczasie będzie można zobaczyć tutaj między innymi Odyseję Kosmiczną, transmisje NASA, koncerty i wiele innych. Kanał ma nadawać treści przez 12 godzin dziennie. Co ciekawe Odyseja Kosmiczna, która dostępna będzie w dniu otwarcia kanału jest specjalnie zmasterowana przez Warner Bros do 8K – nie jest to skan z upscalingiem. W marcu 2019 będzie można na BS8K zobaczyć inną odrestaurowaną do 8K klasykę – musical My Fair Lady.

W tym momencie istnieje kilka potencjalnych przeszkód dla potencjalnych odbiorców zawartości 8K. NHK oferuje treści w formacie 8K60, która jest niekompatybilna z nowymi telewizorami Sharpa i Samsunga 8K – będą wyświetlały obraz 8K30. Obecnie nie ma na rynku także dostępnych odbiorników 8K ze złączem HDMI 2.1. Interesujące jest jak będzie się rozwijał standard 8K w przyszłości.

(561)

Jakub Krawczyński Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.