Home News W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K
W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K

W Japonii rusza pierwszy kanał telewizyjny 8K

579
0

Za kilka dni japońska stacja NHK uruchomi pierwszy na świecie kanał telewizyjny z treściami w prawdziwym 8K.

Kanał uruchomiony przez NHK nosi nazwę BS8K i będzie dostępny od 1 grudnia. Co ciekawe, oprócz obrazu w 8K, będzie tutaj także HDR i audio w formacie 22.2. Kanał powstał docelowo by w przyszłości transmitować między innymi olimpiadę w Tokio w 2020 roku.

8K

W międzyczasie będzie można zobaczyć tutaj między innymi Odyseję Kosmiczną, transmisje NASA, koncerty i wiele innych. Kanał ma nadawać treści przez 12 godzin dziennie. Co ciekawe Odyseja Kosmiczna, która dostępna będzie w dniu otwarcia kanału, jest specjalnie zmasterowana przez Warner Bros do natywnego 7,680 x 4,320. W marcu 2019 będzie można tam zobaczyć inną odrestaurowaną do tej rozdzielczości klasykę – musical My Fair Lady.

W tym momencie istnieje kilka potencjalnych przeszkód dla potencjalnych odbiorców zawartości w tym formacie. NHK oferuje treści w 60 Hz. Dotychczasowo wydane modele Sharpa i Samsunga 8K będą wyświetlały obraz tylko w 30 Hz. Obecnie nie ma na rynku także dostępnych odbiorników 8K ze złączem HDMI 2.1. Interesujące jest jak będzie się rozwijał ten standard w przyszłości.

(579)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.