Home Jaki kupić telewizor? PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol
PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol

PS5 i Xbox Scarlett – wybieramy telewizor na przyszłość do nowych konsol

39.06K
16

Na naszym forum pojawia się wiele pytań o telewizor pod nadchodzące konsole nowej generacji czyli PS5 oraz Xbox Scarlett. Czy w ogóle takie pytania mają sens? Czy aktualnie dostępne telewizory na rynku będą odpowiednio wykorzystywać moc nowych konsol? Czy zobaczymy na nich obraz najwyższej jakości np. w 8K albo w 120 klatkach?

Czy takie pytania mają sens?

Oczywiście, że tak! Jak już wiemy po ostatnich ogłoszeniach, nowych konsol możemy spodziewać się na gwiazdkę 2020. To już za rok czyli przed nami dość krótki czas oczekiwania. Czy przez te 13 miesięcy wydarzy się coś w świecie obrazu na miarę ogromnego przeskoku z Full HD do Ultra HD albo patrząc wcześniej z SD do HD? Nie ma na to żadnych szans. Standard ten ugruntował swoje cechy kilka ładnych lat temu i nie zanosi się by nastąpiły tak przełomowe odkrycia dla obrazu jak np. pojawienie się HDR czy szerokiej palety barw WCG. Trochę czasu zajęło zanim to się wydarzyło. Pamiętamy pierwsze telewizory posiadające tylko rozdzielczość 4K z 2012 roku wyposażone w… HDMI 1.4 (to 7 lat temu, królowało m.in PS3, premiera PS4 rok później). Były bardzo drogie a dzisiaj niestety z technologii Ultra HD za wiele nie skorzystają. Niżej możecie zobaczyć wizytę HDTVPolska w Sony w październiku 2012 roku i nasz pierwszy na świecie (!!) test pierwszego telewizora 4K o rozmiarze 84 cali czyli KD-84X9005. Jak dobrze poszukacie na portalu, to znajdziecie strzępki testu, które przetrwały. Bardzo interesująca lektura. Może zacytuję czym się zachwycaliśmy 7 lat temu gdy pojawiły się pierwsze telewizory na rynku z rozdzielczością 4K a o nadchodzącym przełomie HDR czy WCG nikt nawet nie słyszał na rynku chociaż w kuluarach wiadomo o tym było od dawna.

Chyba największą atrakcją dla tego typu ekranu jest w tej chwili wykorzystanie go do współpracy z mocnym PC. Tylko komputer jest w stanie wydobyć z siebie taką moc by w 101% pokazać co potrafi ten telewizor. Czy to do gier czy filmów czy do przeglądania sieci albo pracy z programami graficznymi. Istny raj dla maniaków technologii.

Z tego co można przeczytać z oficjalnego katalogu, konsola PS3 powinna dostać jeszcze update do oglądania zdjęć w rozdzielczości 4K co też jest fajną opcją bo takie zdjęcia wręcz wypalają wzrok swoją szczegółowością.
Pierwsze testy na świecie pierwszego telewizora 4K Sony KD-84X9005
Telewizor 4K + PS3 i Gran Turismo 5

Byliśmy wtedy w bardzo podobnej sytuacji co teraz gdyż było dokładnie rok do premiery PS4. I też była mowa, że nie ma szans żeby nowa konsola uciągnęła gry w 4K. I co się wydarzyło? Pojawiły się wersje rozszerzone konsol a dzisiaj bez problemu gramy w 4K Ultra HD na PS4 Pro czy Xbox One X. Chociaż jak wiemy 4K Ultra HD na konsolach zostało nieco naciągnięte a wszystko zależy w jaki tytuł gramy. Ale jednak. Bardzo dużo gier wykorzystuje rozdzielczość sporo ponad Full HD oraz do tego HDR i WCG a na Xbox One X mamy część tytułów w natywnym pełnym 4K.

Jak więc widzicie dopiero parę lat później od wejścia samej rozdzielczości 4K w 2012 roku, zaczął klarować się standard nowej generacji obrazu Ultra HD czyli następcy Full HD. W skład Ultra HD wszedł wielce oczekiwany HDR oraz WCG. Te elementy spowodowały, że obraz zaczął być dużo bardziej zbliżony do tego jaki widzimy ludzkim okiem. Oprócz tego, że jest bogaty w szczegóły dzięki rozdzielczości 4K/8K to dodatkowo jest bardzo realistyczny (HDR) oraz nasycony w kolory (WCG). Oczywiście tylko wtedy gdy posiadamy wysokiej klasy telewizor. Im tańszy, tym mniej skorzystamy z dobrodziejstw Ultra HD. Zazwyczaj będzie to tylko rozdzielczość oraz namiastka HDR. Opłaca się więc zainwestować w droższy telewizor gdyż posłuży nam spokojnie na kilka najbliższych lat. To samo pisałem 2 lata temu i kto wtedy kupił wysokiej klasy ekran, dzisiaj śpi spokojnie bo zdarza się, że w nawet wysokiej cenie telewizor z 2019 roku będzie miał gorsze parametry obrazu niż ten z 2017 roku. A technologia Ultra HD jaka była wtedy, taka sama jest dziś. I taka będzie przez kolejne lata chociaż usprawnień możemy się pewnych spodziewać.Szczególnie w grach bo tutaj ich jakość już kilka lat temu wyprzedziła możliwości obecnych telewizorów, które np. nie potrafią pokazać tak szerokiej palety barw jak są to w stanie zrobić np. takie tytuły jak Gran Turismo Sport. Niżej, podczas wizyty HDTVPolska na premierze PS4 Pro w Londynie sam Kazunori Yamauchi – producent gry Gran Turismo Sport i szef Polyphony Digital prezentował jak bardzo nasycona w kolory może być GT Sport. Mówił o palecie BT2020 czyli dużo szerszej od obecnego pokrycia DCI, które jest reklamowane w telewizorach (Samsung i TCL QLED czyli kropka kwantowa, LG NanoCell, Sony Triluminos itd.). Czy są na rynku telewizory ze 100% pokryciem BT2020? Nie. I bardzo im dużo do tego brakuje. Na szczęście i tak obecne telewizory z najwyższej półki posiadają 100% pokrycie palety DCI a to też jest dużo więcej niż w telewizorach Full HD (paleta barw rec709).

Full HD SDR kontra Ultra HD HDR WCGO ile na zdjęciu jest to dość trudno oddać o tyle i tak powyżej możecie dostrzec, że z prawej strony mamy telewizor z pełnym pokryciem palety DCI (Ultra HD HDR) a po prawej rec709 (Full HD, SDR). Na żywo z lewej strony, lakier Toyoty GT86 wpada wręcz w pomarańcz. Nie jest to jej naturalny kolor. Z prawej natomiast jest bardzo nasycony i krwiście czerwony czyli taki jak być powinien.

PS4 Pro

PS4 Pro

Mimo wszystko są to elementy, które aż tak bardzo nie wpłyną na różnice w obrazie dostępnym na najlepszych obecnie telewizorach nawet jeżeli za kilka lat takowe ekrany się pojawią (np. z pełnym BT2020 czy tanie z rozdzielczością 8K). Obecnie kupując telewizor z rozdzielczością 4K/8K oraz średnim HDR ponad 500 nitów i pokryciem kolorów WCG 100% możemy być pewni, że z PS5 czy Xbox Scarlett wydobędziemy większość walorów z jakości obrazu.Takie modele (kolejność przypadkowa) jak np.

Zapewnią nam piękny obraz, który będzie dostępny na PS5 czy Xbox Scarlett. Będzie bogaty w szczegóły dzięki 4K/8K, będzie bardzo realistyczny dzięki wysokim wartościom HDR oraz pełny kolorów dzięki 100% pokryciu palety DCI. Te elementy to przepaść względem obrazu Full HD, który obserwowaliśmy na konsolach PS3/Xbox360 oraz na zwykłych wersjach PS4/Xbox One.

Ale w nowych konsolach nie będzie chodzić tylko o samą jakość obrazu związaną z rozdzielczością czy HDR…i tutaj możemy już zacząć bardziej wybierać, jaki to telewizor będzie taki… no taki bardzo bardzo spełniający wymagania nowych konsol ;-). Telewizor dla prawdziwych freaków liczących każdy pixel i każdy nit jasności HDR oraz Hz płynności ;-). Ale za nim dojdziemy do tych totalnie odjechanych modeli powiedzmy sobie o jakie dodatkowe funkcje do grania może chodzić?

Możecie również u nas przeczytać:

GOOGLE_300x250gryME
Advertisement

(39057)

3.5 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

273
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojtek
Wojtek
4 lat temu

piszę tu tylko po to, żeby uświadomić tutaj komentujących, że gier w 120 klatkach na sekundę prawdopodobnie nie będzie. A już na pewno nie gier AAA (czytaj: topowych, wysokobudżetowych). Kilka studiów robiących gry na playstation już się wypowiadało, że będę celowali w…. uwaga, uwaga… 30 klatek. Nawet nie 60. Między innymi developerzy z Insomniac Games.
Dlaczego? Bo developerzy wolą stworzyć grę najbardziej zaawansowaną wizualnie niż super-płynną.
Strzelam, że nawet 60fps będzie rzadkością.
 
Dlatego nie przejmujcie się tym HDMI 2.1, to nie ma żadnego sensu

Wojtas
Wojtas
4 lat temu
Reply to  Wojtek

Teraz nie ma, ale za 2 lata moze wyjdzie ps5 plus i juz bedzie taka opcja. I co po 2 latach wymiana Tv na nowy bo zabraklo hdmi 2.1. Wydaje mi sie ze twoja porada aby nie przejmowac sie 2.1 jest bardzo zła.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Czy na prawde warto teraz kupowac telewizor 4k bez zlacza hdmi 2.1 myslac o przyszlych konsolach?
W dyskusji pod poprzednim komentarzem byl juz poruszony ten watek. Sony xf9005 kusi mnie bardzo ale czy to nie bedzie strzal w kolano biorac pod uwage ze ps5 bardzo prawdopodobnie bedzie mialo port hdmi 2.1? stracimy wtdy mozliwosc gry w 4k 120hz
Wynikalo by z tego ze przeciwnie do pierwszej czesci artykulu, aktualne telewizory jednak nie sa dobrym wyborem do konsoli nowej generacji

Maciej
Maciej
5 lat temu

Mam pytanie. Czy rozszerzenie wejścia do hdmi 2.1 jest możliwe za pomocą aktualizacji? Jeszcze jedno. Czy przy hdmi 2.0 zagram w grę na ps5 4k+60fps+hdr ?

Jacek
Jacek
5 lat temu
Reply to  Maciej

Zagrasz. Czy można aktualizacją zwiększyć przepustowość? nie mam pojęcia.

Maciej
Maciej
5 lat temu
Reply to  Jacek

Była taka tabelka w temacie o hdmi 2.1 z której wynikało że nie. Bądż tu mądry. 😉

buc
buc
5 lat temu
Reply to  Maciej

Aktualizacja nic nie da. HDMI 2.1 jest “sprzętowo” szybsze , umożliwi grę 4K w 120kl/s. Takiej przepustowości w 2.0 po prostu nie ma. HDMI 2.1 jest ponad 2,5 razy szybsze.

Jan
Jan
5 lat temu
Reply to  Maciej

Najbardziej absurdalne jest to, że z tego co wiem jedynymi dzisiaj telewizorami dostępnymi dla szerszej publiczności z hdmi 2.1 są qlej90 Samsunga i… uwaga GX830 (czyli średniak!) od Panasonica.
Czy ktoś może to info potwierdzić i powiedzieć dlaczego panas dał 2.1 w średniaku a nie dał w oledach?

Maciej
Maciej
5 lat temu
Reply to  Jan

Tego absurdu właśnie nie rozumiem. Chciałem kupić oleda a nie lubie lg i teraz jestem w kropce przez te 2.1 .

Jacek
Jacek
5 lat temu
Reply to  Maciej

HDMI 2.0 spokojnie wystarczy żeby się cieszyć 4k 60 FPS i HDR. Na nowych konsolach nie uświadczymy 120 fps chyba że w jakimś indyku A nawet jeśli konsole będą osiągały 120 fps w każdej grze to i tak nic nie stracisz bo przy 60 fpsach gra się super komfortowo.

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Jacek

Straci owszem bardzo wiele bo różnica pomiędzy 120 a 60 hz jest olbrzymia dla tego kto już kiedyś tego doświadczył. Ten kto nie próbował to niech lepiej nie próbuje bo powrót będzie bolesny … a tak dalej może innych pouczać o komforcie i sam być w pełni usatysfakcjonowany z 60 fps 🙂
Poza tym przy hdmi 2.1 dochodzi synchronizacja więc nie musi być stabilnych 120 fps wystarczy 90 – 100 i też będzie dużo lepiej. Oczywiście konsole raczej tego nie uciągną ale dobry pc który będzie już obsługiwał 2.1 zrobi z tego duży pożytek.

Maciej
Maciej
5 lat temu
Reply to  Darek

Ja 120fps na oczy nie widziałem i lepiej niech tak zostanie. 😉 Ogólnie uważasz że pod nowe konsole trzeba celować koniecznie w 2.1?

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Maciej

Koniecznie nie trzeba, konsole i tak nie zrobią zapewne pożytku ze 120 fps aczkolwiek hdmi 2.1 przyda się na pewno jeżeli chodzi o synchronizację bo spadki od 60 w dół będą na 100% Ja obecnie ni kupiłbym nic innego jak Lg C9 który sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Przetestowałem wiele tv i ten jest obecnie najlepszy z dostępnych ogólnie – według mnie. Tym bardziej że można go już kupić za 5500zł

Roman
Roman
5 lat temu

Absolutnie ŻADNEGO Tv !!! Wyrzucanie kasy w błoto ! Tylko Google VR 2 na PS 5 dadzą takiego pokazu 3 D jakiego zawsze oczekiwaliśmy od gier i Realizmu przy którym każdy tv się zes ..ra

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Wszystko fajnie opisujecie
Szkoda tylko ze do tej pory niema zadnych wiadomosci o flagowcu Panasonica
Lcd 75 cali gx942

triv
triv
5 lat temu

Nada się jakikolwiek 4k z HDR byle nie Samsung. Te ostatnie mają skopany tryb gry (najstarsze udokumentowane przypadki są w modelach z 2015 najnowsze to tegoroczne serie) objawiające się różnymi artefaktami (najczęściej niebieskie lub czerwone linie, zwłaszcza na ciemnych scenach). Problem prawdopodobnie z hardware i dotyczy to egzemplarzy, które były składanie nie w fabrykach Samsunga tylko przez podwykonawców. Sam mam TV (model z 2017) dotknięty taką przypadłością.

16
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x