Home Jaki kupić telewizor? Jaki powinieneś wybrać rozmiar telewizora?
Jaki powinieneś wybrać rozmiar telewizora?

Jaki powinieneś wybrać rozmiar telewizora?

12.61K
0

Odwieczne pytanie, które zadajemy sobie przy kupnie telewizora to, czy aby nie będzie za duży. Tak, nie za mały tylko za duży. Czy taki rozmiar telewizora będzie odpowiedni? W większości przypadków okazuje się, że…. kupiliśmy za mały. Dlaczego nie warto się bać inwestować w duże przekątne? Co daje nam zakup telewizora większego?

Obecnie najpopularniejszą przekątną w sprzedaży telewizorów to taka pomiędzy 40 a 55 cali. To właśnie po te modele sięgamy najczęściej. Często jednak wcale nie chodzi o budżet. Na rynku znajduje się wiele dobrych telewizorów i niedrogich, które mają przekątne większe niż 55 cali ale zwyczajnie w świecie boimy się, tłumacząc sobie, że to będzie na pewno za duży obraz i jak my go obejmiemy wzrokiem.

W sklepie podczas zakupu wybieramy 40 cali a w domu okazuje się, że z 3m nic nie widać (w przenośni) albo widać na wszystkich kanałach taką samą jakość obrazu. A przecież “obiecali” 4K albo dobre Full HD. No niestety ale 4K na takim małym rozmiarze można oglądać z odległości 0,5 metra albo i bliżej by dostrzec szczegóły wynikające z zastosowania takiej akurat rozdzielczości. Do HD też trzeba blisko siedzieć. Podobnie przy 55 calach. Ten rozmiar dla sporej większości kupujących to już niebo i ziemia. A to nadal bardzo mało gdy chcemy obejrzeć sobie coś z Netflix w 4K Ultra HD albo pograć na konsoli w takiej samej jakości. Jeżeli odległość od kanapy do telewizora to 3-4 m, to kanapę należy przysunąć przy 4K na odległość nie większą niż 2.30 metra od ekranu. A najlepiej 1.16 m gdyż tylko wtedy zobaczymy maksymalną ilość szczegółów w 4K. Brzmi nieracjonalnie? A jednak. Tak właśnie zbudowane jest nasze oko i tego nie przeskoczymy.

82 calowa bestia. Źródło: https://twitter.com/FakesForge

Oko i jego rozdzielczość

Ludzkie oko jest instrumentem analogowym, więc w uproszczeniu nie posiada rozdzielczości. Fizjologia tego narządu narzuca jednak pewne ograniczenia w rozróżnianiu detali. Z badań wynika, że zdrowy człowiek jest w stanie rozróżnić detale oddalone od siebie o minutę kątową. Co z tego wynika – z odpowiedniej odległości. Dalsze zwiększanie rozdzielczości przestaje przynosić korzyści, bowiem widz nie będzie w stanie dostrzec drobniejszych detali.

Przekształcenie matematyczne wzoru daje następujący wynik: przy matrycach o danej rozdzielczości wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w odległości:

dla Full HD 4,06cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 4.2cm/cal (np. 65″ z 2,73 metra)
dla Ultra HD 4K 2,03cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 2.1cm/cal (np. 84″ z 1,76 metra)

Powyższe może nie daje jeszcze jasnej dla każdego odpowiedzi z jakiej odległości oglądać, jednak daje jasną odpowiedź kiedy nie ma sensu inwestować w małe telewizory 4K. Jak widzimy odległość potrzebna do wykorzystania tego typu ultra-rozdzielczości jest dosyć niewielka i zakup nawet 65″ 4K jest bezsensownym wydatkiem jeśli siedzimy w typowej, salonowej odległości, wynoszącej 3 – 3.5 metra. Nawet dla Full HD jest to za daleko.

Oczywiście nie przeczę, że sygnał 4K jest zbędny dla takiego układu. Sygnał bowiem jest przecież kompresowany, co szczególnie widać na kanałach telewizyjnych. Dopóki więc nie oglądamy samych nieskazitelnych płyt Blu-ray, mamy ciągle pole do poprawy. Sygnał 4K z dużej odległości może więc okazać się tym czym powinno być idealne Full HD. Do tego jednak nie będzie nam potrzebny wyświetlacz Ultra HD. Jaki więc wybrać rozmiar telewizora?

(12611)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

7
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x