Home Jaki kupić telewizor? Jaki kupić telewizor do 3000 zł – gry, filmy, sport? Proponujemy i fachowo testujemy wybrane modele
Jaki kupić telewizor do 3000 zł – gry, filmy, sport? Proponujemy i fachowo testujemy wybrane modele

Jaki kupić telewizor do 3000 zł – gry, filmy, sport? Proponujemy i fachowo testujemy wybrane modele

34.87K
10

Mając do wydania 3000 zł możemy obecnie zakupić naprawdę dobry telewizor w rozmiarze 55 cali, a nawet większy, który spełni oczekiwania zarówno fanów filmów i seriali jak również maniaków gier, czy nawet sportu. W naszej redakcji przetestowaliśmy i zmierzyliśmy dziesiątki modeli. Poniżej wybraliśmy te, które naszym zdaniem posiadają obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości i funkcji, które sprawdzą się przy oglądaniu różnych materiałów, w tym 4K Ultra HD.

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 kalibracja
W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń pomiarowych – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Wybierając telewizor do 3000 zł możemy liczyć na wiele. Zarówno pod względem wykonania, jak i możliwości systemu multimedialnego, dostępu do aplikacji wideo oraz naprawdę niezłej jakości obrazu, a nawet dźwięku.

Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD

W cenie do 3000 zł kupimy oczywiście telewizor wspierający rozdzielczość natywną 4K. Ma to szczególnie znaczenie dla posiadaczy mocnych PC oraz konsol nowej i poprzedniej generacji. Jest to przecież kluczowy parametr dla wszystkich maniaków gier. Także fani filmów, czy seriali z dostępem do popularnych serwisów wideo, takich jak: Netflix oraz Player czy też kanałów telewizyjnych jak Canal+ 4K Ultra HD, powinni docenić większą ilość widocznych szczegółów na ekranie swojego nowego telewizora. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec różnice pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K, wypada zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej, na filmie tłumaczymy, co to jest rozdzielczość 4K:

Co to jest rozdzielczość 4K_

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. Wpływa on zdecydowanie bardziej na postrzeganie i odbiór obrazu, niż sama rozdzielczość 4K. W przypadku tanich telewizorów, ale i tych droższych – jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy, czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz tymi premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak, nawet niskie wartości HDR, są widoczne w trakcie oglądania filmów, czy też grania, a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Warto też zwrócić uwagę, czy telewizor wspiera format premium HDR, czyli Dolby Vision / HDR10+. Ten pierwszy jest wspierany przez takie serwisy wideo jak Netflix i znacznie pomaga zatuszować niskie wartości HDR w telewizorze. Na poniższym filmie dokładnie to tłumaczymy:

Co to jest HDR w telewizorze

Na koniec WCG, czyli szeroka paleta barw (wide color gamut). O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie coraz częściej ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość, gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach filmowych czy growych. Co ważne, nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Jak dobrze telewizor nadaje się do grania? Czy ma HDMI 2.1?

Telewizor do konsoli czy PC, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami i w cenie do 3000 zł powinniśmy na nie liczyć. Co ciekawe, także port HDMI 2.1 może być obecny i na niego też powinniśmy zwracać co raz większą uwagę przy wyborze telewizora – nawet takiego ze średniej czy niżej półki. Kluczem do komfortowego grania jest: niski input lag, podstawowe lub rozszerzone wsparcie dla technologii 4K Ultra HD oraz poprawna obsługa chromy 4:4:4 dla PC. Te elementy są bez problemu do osiągnięcia w wybranych modelach dostępnych na rynku.

Zdarzają się już jednak telewizory w tej cenie (na ten moment tylko od Samsunga i LG), które mają dużo więcej funkcji. Wszystko dzięki obecności portów HDMI 2.1. Dzięki nim, możemy np. podłączyć konsolę nowej generacji Xbox Series X / S, czy PS5 lub PC z nową kartą graficzną RTX 30XX i uzyskać sygnał w grach w 4K 120 FPS. Ale to nie wszystko.

LG NANO86 120Hz z HDMI 2.1 które porty

Inną technologią, w którą wyposażone są wybrane telewizory to Variable Refresh Rate (VRR). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 lub 120 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50 albo 100 – 119, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Firmowe rozwiązania tego pomysłu to np: FreeSync wykorzystywany przez Xbox Series X, czy też PC. Skoro już jesteśmy przy płynności obrazu, to trzeba też wspomnieć o bardzo ciekawym rozwiązaniu w telewizorach Samsung, tj. poprawa płynności ruchu zachowując nadal niski input lag (tryb Motion Plus Gra). Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Przełącza on telewizor automatycznie w tryb gry bez potrzeby robienia tego rącznie. Jest to np. dostępne w telewizorach Philips, czy Panasonic.

Freesync 3 Q950R Samsung

Jak więc widać są to funkcje, które zahaczają dość mocno o monitory komputerowe, a nawet są unikalne i tam w ogóle nie występują.

Test Xbox One X

Niski input lag

Gdy kupujemy telewizor do konsoli, czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość, tym lepsza. Zwróćcie uwagę, aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD, ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro, czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. Podobnie jest z PS5, czy Xbox Series X/S. Nie jest tu ważne, czy sama gra działa, np. w natywnym 4K, czy skalowanym – chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. Nie ma znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie potrzebny tylko przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli w naszych testach:

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” XX ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Standardowy” XX ms
[GRY] 4K Lag przy konsolach nowej generacji (Xbox Series X/S, PlayStation 5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” XX ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy konsolach nowej generacji (Xbox Series X/S, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” XX ms

System multimedialny, aplikacje wideo

Telewizory dostępne w tym przeglądzie wyposażone są w różne systemy multimedialne. Będą to odpowiednio:

 • Tizen (Samsung)
 • webOS (LG)
 • Android TV (Philips, TCL)
 • Linux (tylko Sony X70, wyższe modele to Android TV)

Pierwsze dwa to zamknięta architektura, która jest autorskim pomysłem każdego z producentów. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest płynność działania. Systemy te są bowiem od lat dopracowywane do perfekcji. Chociaż na podstawowych modelach danej marki nie chodzą one tak płynnie jak w przypadku droższych konstrukcji. Jednakże w porównaniu do Androida, nie ma tutaj generalnie do czego się przyczepić pod tym względem. Na pokładzie znajdziemy również wszystkie najpopularniejsze aplikacje wideo – o co dba Samsung, jak i LG. Oba systemy radzą sobie doskonale z odtwarzaniem plików filmowych, zdjęciowych, czy też muzycznych, jak również tych w 4K z HDR. Obie ww. marki od dawna porzuciły wsparcie dla formatu dźwiękowego DTS.

TVN24 Go Tizen smart TV test
Tizen – Samsung
LG test smart tv webos filmy seriale
webOS – LG

Android TV to system pochodzący od Google. Uzyskujemy na nim natywną obsługę Asystenta Google do sterowania głosowego (pilot od telewizora posiada zazwyczaj wbudowany mikrofon). Ponadto, możemy również liczyć na zgodność z Chromecastem (możliwość castowania), a także dostęp do tysięcy aplikacji ze sklepu Google Play. Wśród nich nie zabrakło serwisów VOD z filmami i serialami, takich jak: Netflix, Player, HBO GO, Amazon Prime Video, czy IPLA. Android TV to także możliwość grania, czy instalacji bardzo wymyślnych aplikacji, które cały czas powstają. Minusem systemu jest jego stabilność. Na wielu telewizorach nie działa on płynnie i czasem może niestety frustrować. Wynagradza on jednak swoimi nieograniczonymi możliwościami, w szczególności w rękach znawców tematu.

Philips Performance PUS8535 test aplikacje android tv
Android TV – Philips Performance PUS8535

Tańsze telewizory posiadają też niekiedy własne proste systemy multimedialne oparte na Linux (przykład stanowi telewizor Sony X70, który znalazł się w tym zestawieniu). Nie posiada on możliwości rozbudowy o nowe aplikacje, ale za to działa dość szybko i stabilnie. Jednakże, nie można oczekiwać zbyt wiele od tego rozwiązania.

Jakie modele telewizorów wybraliśmy do testów?

Do przeglądu wybraliśmy pięć atrakcyjnych cenowo modeli. Na kolejnych podstronach, znajdziecie szczegółowe informacje na temat dobrych produktów pod względem jakości obrazu w filmach, czy serialach, jak również grach i niekiedy w sporcie (pojawiają się matryce 120Hz). Są to ekrany posiadające dobrej jakości wykonanie, niezłą czerń i kontrast oraz bardzo często wysokie parametry dla graczy, w tym nawet port HDMI 2.1. Oczywiście, każdy z nich posiada unikalne cechy dostępne tylko dla danej marki. Modele biorące udział w porównaniu to:

 • Samsung QLED Q70T (może występować pod nazwą: Q74T, Q75T, Q77T)
 • Philips Performance PUS8535
 • TCL LCD LED EC78
 • Sony LCD LED X70
 • LG NANO863

Tak, ceny niektórych potrafią przekroczyć 3000 zł, jednak w grudniu były dostępne w niższej cenie. Dlatego warto je obserwować lub dołożyć parę złotych. To będzie bardzo duży skok w parametrach, bardzo niewielkim kosztem. Mowa tutaj w szczególności o: Samsungu i LG – z portami HDMI 2.1, a także o TCL, który posiada ogromną, 65 calową matrycę.

Jeżeli masz problem z doborem rozmiaru zajrzyj do artykułu: Grasz w 8K lub 4K? Jak duży kupić telewizor do takiej rozdzielczości? Sprawdź nasz kalkulator odległości

Ceny tych telewizorów wyglądają następująco:

Model telewizora: logo rtv euro agd
Samsung QLED Q70T 55″
3499 zł
Philips Performance PUS8535 58″
2975 zł
TCL LCD LED EC78 65″
3399 zł
Sony LCD LED X70 55″ 2599 zł
LG NANO863 55″ 2999 zł

Skoro poznaliśmy już wybrane modele oraz ceny, przyjrzyjmy się poszczególnym produktom znacznie dokładniej. Na kolejnych podstronach znajdziecie nasze wnioski wynikające z dogłębnych testów i pomiarów, które wykonaliśmy w naszej Redakcji.

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0


Spis treści tego zestawienia telewizorów:

(34868)

3.6 7 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Sebastian
Sebastian
5 miesięcy temu

Dziękuje za test
Proszę o pomoc, w tej samej cenie jest:
TCL 65EC780 oraz TCL 65C715 QLED TV.
Pytanie który jest lepszy, który wybrać ?

Na pewno jestem zdecydowany na zakup soundbara TCL RAY DANZ TS9030
Dziękuje za pomoc.

Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Hej hdtvpolska, co myślicie o telewizorze TCL 50P815. Potrzebuje 50 cali z racji że mam odległość od telewizora do kanapy około 2 metry , 2.10. Telewizor do filmów z dolby atmos, sportu, i gier na konsoli. Chcę do tv dobrać saundbar Ray Danz TCL TS9030 wnioskując po waszej recenzji. Zastanawiam się czy lepiej dołożyć do matrycy 120hz pod kątem nowych konsol ps5, Xbox series X Z góry dziękuję za odp

Wojciech
5 miesięcy temu

Ufff, całe szczęście, że znajomi dali info i jakieś 4 miesiące temu wyrwałem nówkę oleda b9 za 3200. Ostatnio oglądałem ze znajomymi Władcę Pierścieni w 4k i każdy szczena na podłodze. Czeka tylko na ps5.

Last edited 5 miesięcy temu by Wojciech
Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Hej hdtvpolska co myślicie o telewizorze TCL 50p815 ,mam około 2 metry, 2.10 odległość kanapa tv. Telewizor do filmów, sportu i gier. Myślałem o TCL z myślą zakupu TCL Ray Danz ts9030. Zastanawiam się też czy dołożyć na matce 120hz pod konsole ps5 i Xbox series X. Z góry dziękuję za odpowiedź

Przemek
Przemek
4 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Super telewizor. Mam i polecam . Obraz super, tylko dźwięk trochę słaby, ale mam soundbar więc mi to nie przeszkadza.

omnib
omnib
4 miesięcy temu
Reply to  Paweł

też ten Tv polecam, u mnie głównie netflix na nim odpalony, czasami konsola i jak najbardziej działa to bez zarzutu

Konrad
Konrad
4 miesięcy temu

Kazdy model super w tej cenie , a co z Panasonic led tx-58gx810e? Zamierzam kupic ten model. Warto?

Last edited 4 miesięcy temu by Konrad
Marcin
Marcin
4 miesięcy temu

Zamiast modelu NANO863 to wybrałbym model NANO867. W sklepie widziałem że jest on znacznie jaśniejszy gdzie jeden i drugi był ustawiony w trybie sklepowym.

Jan
Jan
4 miesięcy temu

Dziękuję za test.
Od 2 dni sporo czytam i waham się właśnie nad Samsungiem albo LG . Qled kontra nanoled .
Może warto poczekać lub dołożyć i kupić Samsunga q80 z wyższej półki z obsługą DTS

Lays
Lays
4 miesięcy temu

Dziękuję za recenzję. Analizowałem kilka razy i w ostateczności zdecydowałem się na Philipsa PUS8535 i nie żałuję. Uważam to za dobrą decyzję. Obraz bardzo dobry, dźwięk również niczego sobie, ale najbardziej chyba jestem zadowolony z Ambilight. Jak dla mnie to jest kosmos. Android TV też działa dobrze. Zainstalowałem sobie GeforceNow i gram w Cyberpunka bez konsoli

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x