Home Jaki kupić telewizor? Jaki kupić telewizor by wykorzystać wszystkie możliwości Xbox Series X i PS5? Testujemy wybrane modele | ZIMA 2020 |
Jaki kupić telewizor by wykorzystać wszystkie możliwości Xbox Series X i PS5? Testujemy wybrane modele | ZIMA 2020 |

Jaki kupić telewizor by wykorzystać wszystkie możliwości Xbox Series X i PS5? Testujemy wybrane modele | ZIMA 2020 |

27.57K
8

Jesteśmy po premierze konsol najnowszej generacji. Xbox Series X oraz PlayStation 5 na dobre zagościły w naszych domach. Znając dokładnie ich możliwości, możemy śmiało wytypować telewizory, które w pełni wykorzystają potencjał sprzętu do grania najnowszej generacji. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru wymarzonego telewizora? Jakie powinien posiadać funkcje aby móc zagrać w najlepszej jakości? Okazuje się, że telewizorów w 100% gotowych na najnowsze konsole nie ma na rynku wcale dużo. My wytypowaliśmy trzy takie modele, które aktualnie najbardziej się wyróżniają. Wysyp produktów zgodnych z nowymi konsolami zobaczymy tak naprawdę dopiero w 2021 roku wraz z nowymi liniami telewizorów od wszystkich wiodących producentów.

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 kalibracja
W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń pomiarowych – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Jakie modele telewizorów z HDMI 2.1 wybraliśmy?

W przeglądzie na kolejnych podstronach tego wpisu znajdą się trzy telewizory, które posiadają port HDMI 2.1. Dodatkowo wszystkie z nich, mają niskie wartości input lag chociaż jak zawsze da się wyłonić najlepszy model. Wybraliśmy telewizory z najlepszym obecnie stosunkiem ceny do jakości obrazu i rozbudowanych możliwości pod konsole nowej generacji:

 • Samsung QLED Q80T 4K (jeden port HDMI 2.1)
 • LG OLED CX 4K (cztery porty HDMI 2.1)
 • Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K (dwa porty HDMI 2.1)

Samsung i LG posiadają dużo więcej modeli z HDMI 2.1 jednak to te wyżej wydają się najlepiej wycenione względem posiadanych możliwości. Sony natomiast posiada jeszcze jeden model: ZH8 8K jednak jego cena jest zdecydowanie poza zasięgiem większości graczy (20 999 zł).

Ceny powyższych 55 calowych telewizorów w najlepszych obecnie promocjach wyglądają następująco:

Model telewizora i dostępność:
Samsung QLED Q80T 4K 3999 zł
LG OLED CX 4K 5400 zł
Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K 3999 zł

Zanim przejdziemy do każdego z tych modeli, odpowiedzmy sobie na kilka ogólnych pytań.

Co powinien posiadać telewizor do PlayStation 5 i Xbox Series X/S?

Telewizor do nowych konsol, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami aby komfortowo na nim grać oraz móc zobaczyć gry bliskie temu jak chcieli je nam przedstawić sami twórcy. Oczywiście idealnie by było, gdyby nasz nowy telewizor posiadał wszystkie poniższe cechy, jednak obecnie nie ma takiego na rynku. Warto więc starać się wybrać taki, który ma ich najwięcej.

 • niska wartość input lag
 • dobre parametry obrazu Ultra HD w tym średni poziom jasności HDR – najlepiej gdyby oscylował w granicach co najmniej 400-500 nitów
 • złącze HDMI 2.1 pozwalające na przyjęcie i wyświetlenie sygnału 4K@120Hz
 • szerokie wsparcie technologii VRR – HDMI (Variable Refresh Rate) w tym AMD FreeSync 2 czy VRR NVIDIA G-Sync®. To system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu.
 • obsługa trybu ALLM (Auto Low Latency Mode) – przełącza on telewizor automatycznie w tryb gry bez potrzeby robienia tego ręcznie
 • niskie wartości input lag z włączonym trybem poprawy płynności ruchu
 • dodatkowe unikalne funkcje dla graczy kojarzone do tej pory z wysokiej klasy monitorów np. “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii.
 • duży rozmiar ekranu! 😉

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Telewizory z HDMI 2.1 do konsol i PC – aktualizowana lista

 

Test Xbox One X
Badania w redakcji HDTVPolska

Co realnie daje nam port HDMI 2.1 w telewizorze?

Ważną kwestią jest to, jakie realne korzyści zyska gracz, który wyposaży się w telewizor z portem HDMI 2.1? Okazuje się, że większość z poniższych funkcji, jest spokojnie do osiągnięcia przez HDMI 2.0 jednak przyjęło się już, że opisywanie ich ma związek z najnowszym rozwiązaniem HDMI. Nie oznacza to też, że na telewizorze z HDMI 2.0 będą one dostępne. Wszystko niestety zależy od samego producenta, który wcale nie musi wykorzystać pełnego potencjału HDMI 2.0 jak np. dodanie do niego ALLM czy VRR. Jakie funkcje dla graczy mają bezpośredni związek z HDMI 2.0 i 2.1?

 • Obsługa rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę (HDMI 2.1 wymagane)
 • VRR (Variable Refresh Rate): mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. VRR jest obsługiwany przez Xbox Series X/S oraz w przyszłości w PlayStation 5. VRR Działa także na Xbox One X.
 • Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. (HDMI 2.0 / HDMI 2.1)
 • Quick Media Switching (QMS): natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)
 • Enhanced Audio Return Channel (eARC): usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.(HDMI 2.0 / HDMI 2.1)

 

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku w większej ilości w pierwszym kwartale 2021 roku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Kupujecie go więc na własną odpowiedzialność chyba, że na opakowaniu znajdzie się poniższe logo lub znak REFERENCJA naszego portalu:

certyfikat hdmi 2.1Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1 czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Czy kable dodawane do konsoli Xbox Series X oraz PlayStation 5 są zgodne z 4K 120Hz? Tak. Potwierdzamy to, że są to kable w pełni gotowe na elementy standardu HDMI 2.1. Ich minusem jest niestety długość stąd na pewno często będą wymieniane na dłuższe odpowiedniki.

Kabel ULTRA HIGH SPEED Xbox Series X w pudle fabryczny
Kabel HDMI w Xbox Series X

Niski input lag

Gdy kupujemy telewizor do konsoli czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość tym lepsza. Zwróćcie uwagę aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. Podobnie jest z PS5 czy Xbox Series X/S. I nie jest tu ważne czy sama gra działa np. w natywnym 4K czy skalowanym. Chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. W tym momencie nie ma więc znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie tylko potrzebny przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli w naszych testach:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach starej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” XX ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Standardowy” XX ms
[GRY] 4K Lag przy konsolach nowej generacji (Xbox Series X/S, PlayStation 5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” XX ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy konsolach nowej generacji (Xbox Series X/S, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” XX ms

Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD

W cenie nawet poniżej 2000 zł dostaniemy telewizor do konsoli, wspierający rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość dla przyszłych posiadaczy PlayStation 5 oraz Xbos Series X/S. Jest to też wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczę też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Co to jest rozdzielczość 4K_

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie grania a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to tłumaczymy:

Co to jest HDR w telewizorze

Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw (wide color gamut). O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Na poniższym filmie, dokładnie to tłumaczę:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Jak duży telewizor kupić do konsoli?

Jaki powinieneś wybrać rozmiar telewizora

Nasz zaktualizowany kalkulator odległości od telewizorów z pewnością rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru rozmiaru telewizora, ale zaznaczmy jedną kluczową rzecz: praktycznie żaden telewizor nie będzie zbyt duży. Dlaczego? Wynika to z potwierdzonych badaniami wyliczeń, wedle których optymalna odległość widza od ekranu, pozwalająca w pełni cieszyć się obrazem w rozdzielczości 4K lub 8K, wynosi 1,5 cm na każdy cal ekranu.

>> PRZEJDŹ DO ZAKTUALIZOWANEGO KALKULATORA ODLEGŁOŚCI OD TELEWIZORA 2020 <<

Oznacza to, że – dla przykładu – kupując popularny obecnie 55-calowy wariant wybranego przez nas telewizora 4K, powinniśmy siedzieć od niego w odległości wynoszącej dokładnie… 1,10 metra! Mało, prawda? Konia z rzędem temu, kto faktycznie siada tak blisko tak dużego, zdawałoby się przecież, ekranu. Dlatego właśnie nie powinniśmy się bać wielkich przekątnych, takich jak 65″, 75″ czy 82″. Dodatkowo im wyższa rozdzielczość, tym bliższa pozycja, jaką powinniśmy zająć aby dostrzec detale obrazu wynikające właśnie z użytej rozdzielczości w wyświetlanym materiale wideo. Więcej na temat rozmiarów telewizora znajdziecie w powyższym linku.

82 cale to wcale nie tak dużo, a widoczny na zdjęciu gracz wcale nie siedzi za blisko! Źródło: https://twitter.com/FakesForge

Jak skonfigurować nowe konsole z telewizorami Samsung oraz LG?

Na poniższych dwóch filmach dokładnie tłumaczę jak skonfigurować telewizory Samsung oraz LG z konsolami nowej generacji.

Telewizory Samsung:

Jaki telewizor do konsoli konfiguracja samsung xbox

Telewizory LG:

Jak skonfigurować telewizor LG OLED i NanoCell z xbox seirs x i ps5 film

Przypomnijmy jeszcze raz jakie modele telewizorów wybraliśmy do naszego zestawienia:

Model telewizora i dostępność:
Samsung QLED Q80T 4K 3999 zł
LG OLED CX 4K 5400 zł
Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K 3999 zł
jaki kupić telewizor do Playstation 5 i Xbox Series X S Samsung QLED Q80T
Samsung QLED Q80T 4K z DiRT 5 w 120Hz!
LG OLED CX 4K
Telewizor do konsoli Sony XH90 HDMI 2.1
Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K

Na kolejnych podstronach przetestowaliśmy trzy powyższe modele pod kątem jakości obrazu 4K Ultra HD oraz dodatkowych funkcji dla graczy w które są wyposażone.


ZOBACZ TAKŻE: MagicLink 2.0. Najlepszy kabel HDMI na rynku? | TEST |


(27571)

3.6 5 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
Michał
6 miesięcy temu

Dlaczego wybraliście Samsunga 8 serii, a nie 9?

Marcin
6 miesięcy temu
Reply to  Michał

Też się zastanawiam czemu pomijają serie 9 kupiłem ten tv i jestem zadowolony a nasze HDTV Polska nawet jego nie przetestowali ciekawe czemu

Bartek
Bartek
6 miesięcy temu

Ja zdecydowałem się zakupić nowy telewizor i po raz pierwszy zamówiłem kalibrację u profesjonalisty. Konsolę i TV kupiłem w ME, ale nie skorzystałem z kalibracji oferowanej przez sklep

Kamil
Kamil
6 miesięcy temu

Też mam Q9 i czekam na jakąś recenzje

Antoni
Antoni
6 miesięcy temu

A Sony XH90 to na tej liście już raczej nie powinien się znaleźć. 120 fpsów w 4K dalej nie działa poprawnie a bodajże 2 dni temu producent wycofał się z zapewnień dot. wprowadzenia VRR poprzez aktualizację. Swoją drogą – ciekawy temat na artykuł. Byłoby dobrze gdyby tut. portal zajął się sprawą, mogłoby to pomóc osobom oszukanym przez Sony.

Michael
Michael
6 miesięcy temu

​Stoję przed zakupem telewizora 55″ (główne moje wymagania to oglądanie filmów – netflix, mecze Canal+ i eleven, oraz gry w planach zakup PS5) Przeczytałem wasz artykuł i zastanawiam się nad zakupem Smasung QE55Q80, ale miałbym pytania: 1. Czy jest może jakiś OLED 55″ w podobnych pieniądzach (ok. 4000 zł brutto), który spełniłby moje oczekiwania? czytaj gry ps5 i filmy netflix, mecze 2. Czy jest inny QLED 55″ np. samsunga lub innej firmy, który jest zdecydowanie lepszy od Q80? i w podobnym budżecie? 3. Czy warto poczekać z zakupem Q80 do pojawienia się nowych modeli Samsung – premiera bodajże marzec 2021? a)… Czytaj więcej »

mati
mati
4 miesięcy temu
Reply to  Michael

Też się zastanawiam czy brać teraz Q80T czy czekac na coś innego bo słyszałem o problemach z matrycą i trybem gry z vrr

Sebbi
Sebbi
4 miesięcy temu

Ja osobiście czekam na premierę nowych Philipsów. Ciężko mi wyobrazić sobie granie bez ambilight, takie jakieś dziwne jest, a i tak nie potrzebuję teraz nowego telewizora.

8
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x