Home Testy Kino domowe Jak tanim kosztem skutecznie wzmocnić dźwięk z telewizora? Testujemy bardzo przystępny cenowo soundbar 2.1 Panasonic SC-HTB490! Czy warto go kupić?
Jak tanim kosztem skutecznie wzmocnić dźwięk z telewizora? Testujemy bardzo przystępny cenowo soundbar 2.1 Panasonic SC-HTB490! Czy warto go kupić?

Jak tanim kosztem skutecznie wzmocnić dźwięk z telewizora? Testujemy bardzo przystępny cenowo soundbar 2.1 Panasonic SC-HTB490! Czy warto go kupić?

9.56K
2

Firma Panasonic w 2021 roku proponuje użytkownikom kina domowego kilka soundbarów. Wśród nich znajduje się także przystępny cenowo, pozwalający na udane zastąpienie dźwięku z telewizora model SC-HTB490. Czym cechuje się ta konstrukcja? Jak bardzo zaawansowane możliwości oferuje? Czy warto w nią zainwestować? Na te pytania odpowiedzieliśmy w naszym teście.

Soundbar Panasonic SC-HTB490 na 2021 rok – test

Panasonic SC-HTB490 to mały i kompaktowy soundbar. Stworzony został tak, aby pasować do telewizorów japońskiego producenta. Jest przeznaczony dla osób, które potrzebują dyskretnej listwy poprawiającej wrażenia podczas oglądania filmów i nie chcą wydać na nią zbyt wiele pieniędzy. Aktualna cena rynkowa soundbara wynosi 1099 zł i jest to jeden z tańszych modeli, jakie do tej pory testowaliśmy.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar zestaw

Model logo rtv euro agd
Soundbar Panasonic SC-HTB490 1 099 zł

Panasonic SC-HTB490 – jak zbudowany jest ten soundbar?

Konstrukcja 2.1-kanałowego, kompaktowego soundbara SC-HTB490 została zoptymalizowana pod kątem telewizorów LED z roku 2021 firmy Panasonic, aby zapewnić optymalne wzmocnienie dźwięku. Listwa, dzięki powleczonej stylową siatką tkaninie oraz błyszczącym plastikowym bokom, doskonale pasuje do telewizora i większości wnętrz.

Można ją umieścić bezpośrednio pod telewizorem, a jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć zajmowaną powierzchnię, zawiesić na ścianie za pomocą uchwytów montażowych i śrub, które są dołączone w zestawie.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar mocowanie montaż

Urządzenie główne jest dość małe. Ma tylko 800 mm szerokości, 56 mm wysokości i 101 mm głębokości i waży 1,9 kg. Subwoofer – także ze względu na małe gabaryty (171 mm szerokości, 382 mm wysokości i 363 mm głębokości o wadze 5,7 kg) można postawić blisko miejsca siedzącego lub dyskretnie schować w innej lokalizacji.

Aby zapewnić szybką obsługę, na górze paska w tylnym środkowym narożniku znajduje się kilka dodatkowych przycisków: zasilania, zmniejszania i zwiększania głośności, wybierania źródła oraz parowania Bluetooth. Ten układ jest przydatny i pozwala sterować urządzeniem bez użycia pilota.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar panel sterowania

Soundbar oczywiście wyposażony jest w mały, płaski pilot z dostępem do niezbędnych funkcji: włączenie/wyłączenie, gotowe presety do dźwięku, głośność listwy i subwoofera, wyciszenie, wybór źródeł, przyciemnienie diod sygnalizacyjnych oraz przyciski od sterowania.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar pilot

Listwa nie ma wyświetlacza, więc musimy polegać na kolorze diod LED, świecących w różnych kolorach i służących do wskazywania stanu ustawień dźwięku, głośności i wyboru wejścia. Zrozumienie tego, co oznaczają różne kolory, zajmuje trochę czasu i nie jest niestety intuicyjne. Dołączona instrukcja nie opisuje wszystkiego dokładnie.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar diody led

Pod względem połączeń jest to proste urządzenie. Z tyłu znajdziemy HDMI ARC i CEC, które ułatwią podłączenie do telewizora, wejście optyczne oraz USB 2.0 przydatne, jeśli chcemy odtwarzać kompatybilne pliki muzyczne bezpośrednio z listwy dźwiękowej. SC-HTB490 może odtwarzać dźwięk przez Bluetooth 4.2 z kodekiem SBC, oferując opcję dla tych, którzy chcą przesyłać strumieniowo muzykę z soundbara do urządzenia mobilnego. Możemy sparować maksymalnie do 8 urządzeń. Listwa nie ma dostępu do sieci Ethernet ani Wi-Fi.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar porty hdmi złącza

W smukłej sylwetce soundbara znajdują się się dwie pełnozakresowe, skierowane do przodu jednostki napędowe o wymiarach 45mm x 120mm i mocy 160W, z dwoma portami bass reflex przylegającymi do głośników pełnozakresowych, które pomagają wypełnić niskie częstotliwości. Dołączony do zestawu aktywny bezprzewodowy subwoofer ze stożkowym głośnikiem 160 mm i otworem bass reflex zapewnia dodatkowe 160 W. Panasonic nie może pochwalić się żadnymi rozbudowanymi możliwościami dźwięku takimi jak Dolby Atmos lub DTS:X. Wspiera tylko system 2.1 z obsługą Dolby Digital i DTS.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar budowa przekrój

Panasonic SC-HTB490 – jakość dźwięku

Po umieszczeniu SB-HTB490 pod 65-calowym telewizorem OLED, soundbar wygląda bardzo kompaktowo. Konfiguracja jest bardzo szybka i prosta. Podłączamy kabel zasilający do soundbara i subwoofera, który paruje się automatycznie z jednostką centralną, dodajemy kabel HDMI (którego niestety nie ma w komplecie) do połączenia z telewizorem i wszystko jest gotowe. Opcjonalnie możemy podłączyć pod jedno z gniazd w odbiorniku odtwarzacz 4K, bo soundbar posiada tylko jedno złącze HDMI. Reszta to już tylko kwestia właściwych ustawień których, nie ma za dużo do wyboru w listwie.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar z telewizorem oled

Soundbar jest bardzo prosty w obsłudze i pod względem oferowanych funkcji. Do dyspozycji mamy pięć dedykowanych trybów dźwięku: Standard, Kino, Sport, Muzyka i Serwis informacyjny. Po wybraniu odpowiedniego presetu w zależności od naszych potrzeb, listwa jest słyszalnie lepsza w porównaniu ze zwykłym dźwiękiem z telewizora. Potężne 320 W niskich, średnich i wysokich tonów z łatwością wypełnia przeciętny salon. Bezprzewodowowy subwoofer uzupełnia całość głębokimi basami, które można regulować w pięciu poziomach.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar odsłuch

SC-HTB490 oferuje nam ciepły, bogaty i przyjemny dźwięk podczas oglądania filmów i telewizji. W dedykowanych nastawach Kino lub Sport do dźwięku przestrzennego Virtual Surround, odczuwalny dźwięk jest szerszy na boki, ale jest on słabszej rozdzielczości. Mógłby być nieco wyraźniejszy, jak znamy to z droższych konstrukcji sounbarów. Może to wynikać z tego, że soundbar Panasonic nie ma dedykowanego głośnika centralnego do dialogów i dlatego musi mieszać go z kanałami stereo. Proste rozwiązanie głośnikowe robi również wrażenie na efektach przestrzennych i brzmią one trochę płasko, ponieważ SC-HTB490 nie tworzy iluzji kanałów surround obok nas i za nami.

Muzyka wypada najlepiej na dedykowanej, gotowej nastawie, którą zalecamy wybierać. Dźwięk staje się przyjazny dla ucha i miękki. Wykorzystanie innej nastawy generuje mało przyjemny dźwięk, w którym zawsze czegoś brakuje: dynamiki, głębi, szerokości i rozdzielczości. Im bardziej skomplikowane lub gorzej zrealizowane są nagrania, tym większym stają się problemem dla listwy.

Głośnik basowy na szczęście posiada regulację i zapobiega przed wydawaniem niewygodnych dźwięków o przypadkowej głośności. Przy odrobinie poświęconego czasu na różny materiał dźwiękowy, możemy ustawić go tak, aby schodził w miarę głęboko i swobodnie z trudnymi tonami basowymi.

Panasonic SC-HTB490 test recenzja soundbar bluetooth

Panasonic SC-HTB490 – podsumowanie testu

NVIDIA Shield TVPanasonic SB-HTB490 to jeden z najtańszych soundbarów, jaki testowaliśmy do tej pory. Zapewnia wyraźną poprawę dźwięku z telewizora, ale także pokazuje, że opłaca się zainwestować trochę więcej pieniędzy w urządzenie z wyższej półki. Po podłączeniu listwy otrzymujemy dobre wrażenia filmowe jako całość, ale bez większych efektów przestrzennych, jakie możemy znać z droższych listw dźwiękowych. SB-HTB490 nie wyróżnia się pod względem użyteczności ani jakości dźwięku, który zdecydowanie mógłby być wyraźniejszy i bardziej dynamiczny. Jest w porządku w przypadku radia lub innej muzyki w tle, ale prawdopodobnie nie do komfortowego odsłuchiwania albumów muzycznych w fotelu.

W filmach i serialach Panasonic SC-HTB490 działa lepiej niż się tego spodziewaliśmy, a dzieje się to dzięki temu, że kompaktowy soundbar jest wspomagany przez aktywny subwoofer. W urządzeniu brakuje nam lepszego wyświetlacza, mówiącego coś więcej o ustawieniach. Do zalet soundbara należą na pewno łatwość konfiguracji, prosta obsługa i kompaktowy bezprzewodowy subwoofer. Panasonic stawia wprost na wzbogacenie dźwięku telewizora jako alternatywę dla wbudowanych głośników. Jeżeli szukasz prostego wzmocnienia dźwięku, jest to idealny produkt dla Ciebie.

Plusy:

  • Dużo lepszy dźwięk niż z telewizora
  • HDMI ARC
  • Bluetooth
  • Łatwa obsługa
  • Wykonanie
  • Atrakcyjna, niewysoka cena

Minusy:

  • Jeden port HDMI
  • Brak wyświetlacza LCD
  • Ubogi zestaw opcji w listwie
  • Brak kabla HDMI w komplecie
Model logo rtv euro agd
Soundbar Panasonic SC-HTB490 1 099 zł

magicLinks_2_1


Więcej na temat produktów firmy Panasonic:

(9556)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Nesti
Nesti
3 lat temu

Dobry soundbar to podstawa. Kiedyś myślałem, że obraz jest najważniejszy, ale teraz już wiem że słabe audio potrafi jeszcze bardziej popsuć film 🙁
Prezentowany model fajnie wygląda, ja w podobnej półce cenowej postawiłbym na Philipsa HTL3320/10 – jest trochę droższy, ale ma większą moc i 3.1.

j@j
j@j
1 rok temu
Reply to  Nesti

A jak soprany bo u mnie słabo ale bas jest b.dobry.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x