Home News Intel opracował nowy enkoder. W przyszłości będzie częścią kodeka AV1
Intel opracował nowy enkoder. W przyszłości będzie częścią kodeka AV1

Intel opracował nowy enkoder. W przyszłości będzie częścią kodeka AV1

413
1

Firma Intel opublikowała enkoder SVT-AV1, który będzie w przyszłości częścią kodeka AV1, który zastąpi h.264 i HEVC przy strumieniowaniu treści wideo w Internecie.

„Niebiescy” właśnie opracowali enkoder Scalable Video Technology AOMedia Video 1. Jest on kompatybilny z Windows, macOS oraz Linuksem. Enkodery są komponentami kodeków. Najnowszy z nich, AV1 jest obecnie przygotowywany przez Alliance for Open Media (AOMedia), grupę w skład której wchodzi Intel, jak również inni giganci branży technologicznej, jak Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Microsoft, Mozilla, Netflix, NVIDIA oraz inni. Prawdopodobnie ten właśnie kodek zastąpi obecnie używane h.264 i (w pewnym stopniu, ale nie całkowicie) HEVC jako domyślne rozwiązanie w streamingu internetowym.

Intel

Kodek AOMedia, który prawdopodobnie zostanie wprowadzony w przeciągu 2 najbliższych lat zminimalizuje zużycie transferu, jak również ogromnym plusem jest to, że nie wymaga opłat licencyjnych. Mając wsparcie wyżej wymienionych firm możemy być pewni, że  stanie się on standardem w technologicznym świecie. Wymagania sprzętowe dla STV-AV1 (rozwiązanie opartego o CPU) to procesor Skylake z 112 wątkami, a do enkodowania 4K przy 10-bitowej głębi kolorów będzie potrzeba 48 GB RAM. Jak można się domyślić, jest to rozwiązanie skierowane do twórców zawartości, a nie konsumentów.

Źródło: hdtvtest, Tom’s Hardware

(413)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(1)

  1. Czyli w przyszłości możemy spodziewać się kolejnego pogorszenia jakości w serwisach streamingowych. Nie ma nic za darmo