Home News Ile stacje telewizyjne straciły na reklamach podczas protestu “Media bez wyboru”? Jaka była ich oglądalność?
Ile stacje telewizyjne straciły na reklamach podczas protestu “Media bez wyboru”? Jaka była ich oglądalność?

Ile stacje telewizyjne straciły na reklamach podczas protestu “Media bez wyboru”? Jaka była ich oglądalność?

1.31K
0

Spływają analizy i raporty po środowym proteście “Media bez wyboru”. Większość największych kanałów telewizyjnych zawiesiła nadawanie w związku z planowanym przez polski rząd wprowadzeniem nowego podatku od reklam. Sprawdźmy ile poszczególne stacje straciły na niewyemitowanych reklamach i jaka była ich oglądalność w stosunku do działających kanałów.

Protest “Media bez wyboru”: ponad 50% mniej reklam w TV

W środę w polskiej telewizji wyemitowano wedle danych Kantar Media łącznie 13 244 spoty reklamowe. To aż o 56,7% mniej niż w tym samym dniu tydzień wcześniej. W konsekwencji zawieszenia emisji znacznej części kanałów zarówno w telewizji naziemnej, jak i kablowej i satelitarnej, drastycznie spadły łączne przychody z tego tytułu. Patrząc globalnie, tego dnia polscy nadawcy odnotowali wynik na poziomie 16,38 miliona złotych – słabszy aż o 66,3% tydzień do tygodnia.

Firma gromadząca w ubiegłą środę dane monitorowała 24 kanały należące do TVN Grupy Discovery i Telewizji Polsat. To te stacje “zniknęły” w największym stopniu, przez cały dzień emitując wyłącznie czarną planszę z napisem “Tu powinien być Twój ulubiony program”. Oznacza to, że przez 24 godziny nie nadano żadnych spotów i nie uzyskano przychodu. Dla porównania, częściowo “wygaszone” kanały Stopklatka i Puls2, które wyemitowały część reklam, odnotowały spadki przychodów na poziomie odpowiednio 63% i 46%.

Szczegółowe dane dotyczące przychodów z reklam w telewizji podczas protestu “Media bez wyboru”; fot. Wirtualnemedia.pl

Sytuację postanowiły wykorzystać kanały niebiorące udziału w proteście “Media bez wyboru”. Poza drastycznie zwiększoną oglądalnością, do której przejdziemy w naszym tekście później, wzrosła też liczba reklam na przychody kanałów Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca wyemitował znacznie więcej spotów na kanale TVP1 – względem ubiegłego tygodnia ich liczba wzrosła do 607 (z 393) – oraz na TVP2, gdzie pokazano ich dokładnie tyle samo (wzrost z 550). Analogicznie urosły przychody: TVP1 zgromadziło 3,85 miliona złotych (poprzednia środa to wynik na poziomie 2,93 miliona), natomiast TVP2: 4,59 miliona (wcześniej 4 miliony).

Protest “Media bez wyboru”: marginalna oglądalność zawieszonych kanałów

Co z oglądalnością kanałów zarządzanych przez biorących udział w proteście nadawców? Nie jest żadnym zaskoczeniem, że ich udział w rynku w ubiegłą środę był marginalny. Raport serwisu Wirtualnemedia.pl wykazał, że TVN odnotował wynik na poziomie zaledwie 0,26%. Podobnie TVN 24, który oglądało 0,21% widzów. Jeszcze gorzej było w przypadku kanału Polsat News: zaledwie 0,02%.

W tej wyjątkowej sytuacji jak ryba w wodzie czuło się TVP, które z konieczności wybrała lwia część tych, którzy postanowili jednak nie wyłączać odbiorników. Liderem rynku pod względem oglądalności zostało w środę TVP1, wybrane przez 15,88% oglądających. Na drugiej pozycji znalazł się drugi kanał Telewizji Polskiej z wynikiem 15,50%, a następne było TVP Info (8,13%). Kolejne miejsce zajął kanał ATM Rozrywka, który zgromadził przed telewizorami 2,74% środowej widowni.

Wkrótce nowa jakość w telewizji? Trwają testy rozdzielczości 8K i innowacyjnych technik

Programem z największą oglądalnością w trakcie protestu “Media bez wyboru” – bez niespodzianki – były “Wiadomości” w TVP1 i TVP Info. Obejrzało je wedle raportu cytowanego portalu 5,11 miliona telewidzów.

Jak te wyniki z naznaczonego zbiorowym protestem pojedynczego dnia mają się do zbiorczych analiz ze stycznia 2021 roku? Takich danych dostarczyły z kolei badania Nielsen Audience Measurement. W ubiegłym miesiącu liderem oglądalności w skali dnia było TVN24, skupiające 4,69% widzów (wzrost względem grudnia o 10,43%). Drugą pozycję zajmowało TVP Info z wynikiem na poziomie 3,56% (spadek o 13,84%). Trzeci był Polsat News, osiągający po rekordowym wzroście o 49,14% wynik 1,90% rynku. Dalej plasowało się TVP2 – 1,04% po wzroście o 0,97% oraz TVN24 BiS: 0,44% po wzroście o 6,85%.

Średnio telewizję oglądało w minioną środę o kilkanaście procent mniej ludzi niż w skali typowego dnia w styczniu.

Źródła: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-srode-57-proc-mniej-reklam-w-tv-i-radiu-wplywy-rmf-i-eski-20-proc-w-dol-w-gore-tvp-i-stacje-dzieciece, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-10-luty-2021-protest-czarna-plansza-tvp1, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-kanaly-informacyjne-styczen-2021-tvn24-tvp-info


Przeczytaj więcej:

(1310)

0 0 głos
Article Rating

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x