Home Fachowa publicystyka i artykuły Jak uzyskać najlepszy HDR w grach? Kluczowa funkcja HGiG! Konfiguracja na TV i konsoli
Jak uzyskać najlepszy HDR w grach? Kluczowa funkcja HGiG! Konfiguracja na TV i konsoli

Jak uzyskać najlepszy HDR w grach? Kluczowa funkcja HGiG! Konfiguracja na TV i konsoli

3.86K
1

Jak uzyskać najlepszy HDR w grach na telewizorze? Jak skonfigurować to na konsoli i na swoim modelu TV? Kluczowa jest w tym funkcja HGiG, jednak jej ustawienie to nieco skomplikowany proces. W naszym najnowszym wideo tłumaczymy jak zrobić to prawidłowo na całym szeregu najpopularniejszych telewizorów.

Gry na telewizorze – jak uzyskać najlepszy HDR? Ustawienia HGiG w najpopularniejszych modelach

Gry na konsoli potrafią wykorzystać pełen potencjał technologii HDR10, czyli generować efekty świetlne od zera aż do 10 tysięcy nitów. Ta górna granica jest wielokrotnie powyżej możliwości dzisiejszych telewizorów, które uzyskują zazwyczaj wynik od kilkuset do tysiąca kilkuset nitów. Programiści byli świadomi tego problemu od początku, dlatego Sony i Microsoft w 2018 roku zawiązali konsorcjum HDR Gaming Interest Group, czyli w skrócie i po polsku HGiG. To dzięki ich współpracy znajdziemy w konsolach ujednolicony system kalibracji jasności HDR w postaci planszy szachownicy na białym i czarnym tle.

Nie wszystkie gry z tego korzystają. Niektóre posiadają własny system wewnątrz aplikacji, ale zasada działania jest taka sama. Wszystko sprowadza się do ustalenia gdzie są granice możliwości wyświetlacza podpiętego do konsoli. Każdy telewizor ma inny potencjał, a naszym celem jest, aby silnik graficzny renderował tylko takie efekty, które matryca będzie w stanie wyświetlić. Przy niepoprawnym ustawieniu uzyskamy prześwietlony i pozbawiony przejść tonalnych obraz. Konfiguracja zdaje być banalna, jednak… gdyby tak było, to pewnie nie nagrywałbym tego filmu. W materiale omawiam konfigurację na najpopularniejszych markach:

Tak więc wyglądają podstawy działania i konfiguracji HDR konsolach i PC wraz z nowoczesnymi telewizorami. Dlaczego tylko podstawy? Ponieważ dokonanie odpowiedniej konfiguracji i kalibracji jasności HGiG to tylko wstęp do w uzyskania najwyższej jakości obrazu. Aby wyciągnąć faktyczne maksimum możliwości przydałoby się profesjonalnie skalibrować wewnętrzne parametry wyświetlacza takie jak krzywa luminancji, czy przestrzeń barw. Ten proces powinien być wykonany za pomocą sprzętu pomiarowego przez specjalistę. Pozwoli on także wykrzesać maksimum możliwości ze starszych modeli wyświetlaczy, których konfiguracja nie jest niestety tak bezproblemowa jak najnowszych, zaprezentowanych w tym filmie.


Przeczytaj więcej:

(3862)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojciech
Wojciech
6 miesięcy temu

Witam, dwa tygodnie temu skorzystałem z Waszej kalibracji Philips 65OLED818. Z efektów jestem zadowolony, ale w jaki sposób mam interpretować, że Pan od kalibracji, ustawił mi, Sterowaniu HDR – Mapowanie tonów HDR (Standard) Efekt HDR10 Maksimum?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x