Home Testy Telewizory OLED Sony Król oferty telewizorów OLED 4K od Sony zarządził w naszej redakcji | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A90J
Król oferty telewizorów OLED 4K od Sony zarządził w naszej redakcji | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A90J

Król oferty telewizorów OLED 4K od Sony zarządził w naszej redakcji | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A90J

63.67K
105

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Kolory

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,6 maksymalna 3,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 5,4
Średnia deltaE palety szarości 3,2 maksymalna 5,3

Profesjonalna kalibracja Sony A90J

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 3,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,9

Fabryczne ustawienia Sony A90J, tj. te w trybie “Imax Enhanced”, tudzież w ustawieniu “Własny”, są niezłe, ale okazuje się, że mogą być jeszcze lepsze. W oglądaniu zgodnie z oryginalną wizją reżysera przeszkadza rozjaśniony obraz w czerni (przez zbyt niską gammę)  i niepoprawny ton (ochłodzony, zdominowany przez błękity). To powoduje, że obraz nie posiada takiej głębi jakiej spodziewalibyśmy się po telewizorze OLED i jest nieco wyprany z barw. Na szczęście bogactwo funkcji kalibracyjnych jest duże i sytuację można bez problemu poprawić. Po kalibracji jest blisko do ideału, choć nieznaczne rozjaśnienie w czerniach nadal pozostaje i niektóre odcienie żółtego mają lekko czerwonawy odcień.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Kontrast i czerń

Bezwzględnie najważniejszym, a ostatnio coraz mniej docenianym kryterium jest czerń i kontrast. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z Sony A90J, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać! I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a dowolnym LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J czerń 2

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Sony A90J, dzięki zastosowaniu nowej matrycy może pochwalić się naprawdę świetną sprawnością w warunkach dziennych. Jego rekordowa (jak na TV OLED) jasność – 520 nitów utrzymuje się długo (przy dużych wypełnieniach matrycy). Spójrzmy na poniższy diagram:

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 710 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 690 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 600 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 600 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 790 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekt HDR jest na wysokim poziomie i nareszcie Sony nie ma się czego wstydzić w porównaniu do swojej konkurencji! Telewizory producenta od lat prezentowały raczej niższe wyniki niż alternatywne modele. Może ta różnica 100-120 nitów w bielach nie była diametralna, ale z pewnością istotna. Wraz z modelem A90J przechodzi to w niepamięć i możemy cieszyć się wysokim efektem HDR.  Oglądanie Ultra HD na testowanym telewizorze to przepaść względem Full HD (SDR). Telewizor wspiera także technologię Dolby Vision, choć nie jest ona kluczowa przy tak wysokiej sprawności.

Dolby Vision

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony OLED A90J wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany Cognitive Processor XR. To superinteligentny procesor obrazu, który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg! Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Tak przynajmniej twierdzi sam producent. Ponieważ nie lubuję się w tego typu opisach przedstawię co na jego temat ma do powiedzenia sam producent a następnie sprawdzimy jak w testach obrazu jego funkcje realnie wpływają na jakość obrazu, szczególnie tego gorszej jakości.

“„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja. Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.”

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr
Superinteligentny procesor obrazu Cognitive Processor XR

A jak wygląda to w praktyce?

Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Równomierność ekranu

Jednorodność ekranu Sony A90J była na bardzo dobrym poziomie. Na białej planszy było niemal idealnie, a ciemne szarości były na bardzo zadowalającym poziomie.

Odwzorowanie ruchu

Sony OLED A90J posiada 120Hz matrycę. Jej potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. Do wyboru mamy “Własny”, “Auto”, lub “Wyłączony”. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba). Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

520 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Ręczny

Gładkość: 1

Czystość: 0

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

520 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Ręczny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

520 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Ręczny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 2

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

520 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Ręczny

Gładkość: –

Czystość: Duża

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

230 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak, obraz bardzo mocno migocze

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Przy pełnym użyciu Motionflow, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Nowość wprowadzona w zeszłym roku, czyli możliwość użycia modulacji światła, by uzyskać jeszcze wyższą ostrość, nadal jest obecna. Mam jednak wrażenie, że straciła nieco na skuteczności (w stosunku do A8), a przynajmniej nie jest wciąż tak dobra. Mowa tu konkretnie o suwaku “Wyrazistość” w menu “Motionflow”. Jednak trzeba przyznać, że telewizory OLED bez modulacji światła nie oddają tak dobrze szybkiego ruchu jak A90J. Temu elementowi będziemy się jeszcze przyglądać w innych testach telewizorów Sony w tym roku oraz konkurencji. W razie potrzeby wrócimy do tego tematu.

W przypadku ekranu OLED warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Sony! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

(63667)

3.8 35 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

108
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

105 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
gracjan
gracjan
1 rok temu

tak wiec na dzis rok 2023 samsung 85 900b 8k czy stary sony oled 83 90j

|Boge
|Boge
3 lat temu

Po przeczytaniu owej recenzji zdecydowałem się ostatecznie zrezygnować z wyczekiwanego minileda od philipsa. Wybór padł na A80J w 65 calach, powiem tak, miałem wczesniej 82 nu8002 oraz mam 55 Q80T do grania. Rzeczywiście różnica w obrazie jest widoczna od razu, Oled nie ma żadnych problemów, które wcześniej mniej lub bardziej mnie irytowały, napisy, ciemne sceny itd… wszystko to jest perfekcyjne, odwzorowania barw, wystarczająca jasność… a co do jasności to szczerze mówiąc nie rozumiem fenomenu coraz większej jasności, posiadajac wczesniej opisane samsungi praktycznie zawsze sciemniałem obraz i to dość mocno, bo po krótkim czasie jasność wypalała mi oczy, bardzo szybko się… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
3 lat temu

Osobiście czekam na recenzję Sony A80J oraz Lg C1 w wersjach 77 calowych (cena jest podobna) bo po analizach chyba własnie zakupię któryś z tych modeli ( na zagranicznych recenzjach na youtube, pod kątem filmów i dźwięku z tv (gry mnie nie interesują) chyba lepiej wypada Sony. Martwi mnie tylko ten system (chyba bardziej ufam systemowi LG). Jednakże dodatkowo czekam na spadek ich cen, na tą chwilę w USA cena Sony A80J w wersji 77 cali jest na poziomie 3499 dolarów. I to już jest coś! 77 cali w cenie 13-14 tyś pln wydaje się być bardzo ok.

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Piotr

Powiem Tobie, że przy 65′ widać mocno kompresję na netflix. Nie mówię już o cyfrowej telewizji.
77′ to już kolos. Ciekawe jak z grami. Krawędzie pewnie mocno poszarpane

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Michał

Co ma rozmiar do tego? Buhahaha

Denis
Denis
3 lat temu

Javier z Hiszpanii z kanału YouTube AVpasion
 powiedział, jak skalibrować A90J do 1003 nitów, a A80J będzie również jaśniejszy. Wyjaśnia w swoich 2 filmach, że musisz to zmienić, włączyć napisy. https://www.youtube.com/watch?v=l20S92VEjtw&t=2s

HDR
HDR
3 lat temu
Reply to  Denis

No ciekawe !!!! a tak na marginesie to już dwa sklepy nie oficjalnie sprzedają 83 calowy A90J za tylko 35 400 zł

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  HDR

Nic tylko brać

HDR
HDR
3 lat temu
Reply to  Marcin

Ale od 10 czerwca oficjalna cena to 29000 zł.

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  HDR

Tim bardziej

Hernan
Hernan
3 lat temu

Jak z udźwiękowieniem do taaakiego telewizora?? Bardziej w stronę soundbara, czy dźwięk przestrzenny?

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Hernan

Soundbar atmos jak np. starszy już ale przeze mnie sprawdzony i polecam n950

Ataman
Ataman
3 lat temu

Z taką ceną to telewizor dla złodziei bo uczciwego człowieka nie stać na takie coś, ewentualnie stać ale to aż nie wypada tyle samo dać za pudło, ile za samochód

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Ataman

Nie wypada dać za wozidło tyle co dobry TV..

Slawomir
Slawomir
3 lat temu
Reply to  Ataman

ten ciul znowu tu jest i bredzi o złodziejach.

Ataman
Ataman
3 lat temu
Reply to  Slawomir

Wiedziałem że się pajac odezwie, nie wytrzymał

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Ataman

Wydaje się, że złodziej to cię spłodził bieda polaczku.
Non stop bredzisz o złodziejach, nie ma bata jesteś top bieda błaznem tych komentarzy.

Ataman
Ataman
3 lat temu
Reply to  Robert

Złodzieju sp….

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Dziękuję za rzeczowy i profesjonalny test. Jego wynik jest podobny do wyników wielu innych opublikowanych na platformach internetowych oraz w pismach fachowych na świecie. Kilka przykładów… W niemieckim czasopiśmie fachowym HDTV Magazin nr 2 z 2021 roku Sony A90J otrzymał ocenę referencyjną za obraz. Takiej oceny w tym samym numerze nie otrzymał LG G1. W wyniku przeprowadzonego testu na znanej platformie FlatpanelsHD jego autorzy umiejscowili A90J na pierwszym miejscu wśród około 70 telewizorów testowanych od 2014 roku. W tym rankingu LG CX znajduje się na miejscu trzecim, a Panasonic HZ2000 na miejscu 12. Bardzo znany tester Vincent Teoh z brytyjskiego… Czytaj więcej »

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Tomasz

HZ2000 na 12-stym? To chyba ślepcy albo ignoranci testowali.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Tomasz

W uzupełnieniu, we wczorajszym numerze niemieckiego czasopisma “Heimkino” Sony A90J otrzymał ocenę referencyjną z najwyższą możliwą notą 1+.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Buhahaha i ty ty łykasz pelikanie?

Robert
Robert
3 lat temu

Z tego co sprawdzałem na sklepie na własnym materiale to płynność w A90j nie powala, nawet powiem śmiało że CX od LG ma dużo lepszą płynność.
System dalej się przycina, zmiana nazwy nie pomogła. No i z tego co zobaczyłem to Sony nie odtwarza HDR z YT, przynajmniej ta sztuka którą widziałem na sklepie.
Gdyby kosztował 8000zł to ok ale przy tej cenie LG wygrywa.

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Robert

Obraz piękny. Natomiast brak vrr czy HDR na YouTube to nieporozumienie.
Jeśli chodzi o płynność, to nie mogłem dla siebie znaleźć złotego środka. Albo rwało, albo obraz był zbyt płynny

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Witam. Autor na początku recenzji o powidokach i wypaleniach: ” Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor ”. Nie zmieniam telewizora co 2, 3 lata i Smutne to bo jestem graczem i gram regularnie na poprzedniej i na nowej generacji konsol i kupując TV z wysokiej półki i za tak dużą kasę liczę że będzie mi dobrze służył przez 7-10 lat. Zostaję przy moim XE93

Tonito
Tonito
3 lat temu
Reply to  Piotrek
Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Piotrek

Lata lecą i patrząc na kolejne modele Sony od 2018r.to XE93 to wciąż ścisła czołówka. Przydałoby się kilka usprawnień – ustępował by tylko ZG9.

Pawel
3 lat temu
Reply to  Dawid

Dokładnie, sam mam XE9305 po Kalibracji HDTV! Nie zamienię na żadnego oleda, a i jeszcze jedno w jasnym pomieszczeniu żaden OLED nie ma szans

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Dawid

tylko ZG9 ?? ..Zdaje się, że już na wstępie ustępował on modelowi ZD9 😉

Piotr
3 lat temu

Sam jestem testerem, tyle że sprzętu audio. Z tekstu wyczuwa się, że telewizor nie spełnił oczekiwań, a jego wady starano się minimalizować. Do autora testu i pozostałych mam trochę z ogólniejszej beczki pytanie: jako użytkownik najlepszej historycznie plazmy Panasonica, wspieranej układem DarbeeVision i dużo lepszym od wyposażeniowego kablem zasilającym, z niejaką rozpaczą patrzę na żałosne popisy OLED-ów w elektronicznych marketach, czy nawet na AdioVideoShow – obraz przypomina wyświetlany przez neonówkę, a kolor i faktura murawy boisk piłkarskich przyprawiają o mdłości. Czy rzeczywiście jest tak źle, czy to tylko kwestia ustawień? Czy da się na OLED-ach ustawić nasycony, ale pastelowy i… Czytaj więcej »

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Piotr

Da się, jaka to ta plazma?

Piotr
3 lat temu
Reply to  Arek

Panasonic GT60

Tonito
Tonito
3 lat temu
Reply to  Piotr

Sorry, ale najlepsza plazma wszystkich czasow nawet zupelnie ta nejlepsza wsrod wszystkimi wyprodukowanymi byl limitowany High End model PANASONIC TX-P60ZT60 … Jedyna plazma na swiecie ktora byla produkowana w specjalnym autoklawie (tylko dwa na swiecie Japonia + Czechy) i miala tylko jedna szklana plyte do ktorej byl przyklejony plazma panel ktory uzywal czerwony fosfor. I dzieki tej jednej szklanej plycie nigdy nie bylo widac z boku zadnych podwojnych opisow i czarny kolor byl jak na plazme naprawde niesamowity! Posiadalem ten model niecalych szesc lat, oczywiscie profesionalnie nakalibrowany i teraz sobie patrze w salonie na inny High End, OLED PANASONIC 65GZ2000… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Tonito
Piotr
3 lat temu
Reply to  Tonito

Zgoda, ten mój nie jest najwyższym modelem, ale pochodzi z ostatniego roku produkcji, a do najwyższego zgłaszano zastrzeżenie, że ma za bardzo przyciemniony ekran. Nie o to jednak idzie, który dokładnie model z ostatniego rocznika plazm Panasonica był najlepszy, tylko jak one się wszystkie mają do najlepszych obecnych OLED-ów. Planuję zakup Panasonica JZ2000, ale jak plastyka obrazu i naturalność tekstur (a już szczególnie oddanie ludzkiej skóry czy listowia) okaże się typu sklepowego po optymalizacji ustawień, to chyba szlag mnie trafi. Do tego jeszcze czytam, że ten Sony odstawia, dzięki tak reklamowanej AI, pikselozę, a LG G1 (ten też tegoroczny, z… Czytaj więcej »

Piotr
3 lat temu
Reply to  Piotr

Powinno być oczywiście: do jaskrawych kolorów na czerni.

Tonito
Tonito
3 lat temu
Reply to  Piotr

Jezeli planujesz zakup OLED modelu PANASONIC JZ2000 to zdecydowanie polecam. Pozwole sobie jako wlasciciel GZ2000 napisac, ze nie bedziesz rozczarowany. Zwlasca kiedy Cie interesuje wylacznie co najlepsza i najwierniejsza jakosc obrazu … To jest rzecz z ktorej niestety wiekszosc ludzi juz kompletnie zrezygnowala. Interesuja sie tylko “smart” glupotami i mozliwoscia dolaczenia konzoli … OLED-y serii GZ2000, HZ2000, JZ2000 sa naprawde wyjatkowe modele, ktore maja Master OLED panele na zamowienie, maja specjalna metalowa blache dla szybkie ochlodzenie panelu i dzieki temu nie maja zadne chwilowe albo trwale powidoki! Oczywiscie kolejnym plusem tych tuning paneli jest HDR na najwyzszym poziomie miedzy wszystkimi… Czytaj więcej »

Piotr
3 lat temu
Reply to  Tonito

Jedno kluczowe pytanie: Czy obraz na swoim GZ2000 oceniasz jako lepszy od tego na P60ZT60? A jeśli pod jakimś względem jest gorszy, to pod jakim?

Tonito
Tonito
3 lat temu
Reply to  Piotr

Mialem 60ZT60 na scianie i uzywalem go to razem z UHD BD playerem PANASONIC DMP-UB900. Filmy na plytach Blu Ray i UHD 4K HDR Blu Ray. Mam tez w domu Netflix w maximalnej jakosci w 4K HDR. Z tych dwoch zrodel sie cieszylem ostatnie dwa lata i dopoki nie kupilem zestaw 65GZ2000 + DMP-UB9000 to nie bylo nic innego co by bylo w stanie pobic ta plazme … Ale szczerze dopiero teraz widze, jak moga grac zwykle plyty Blu Ray FHD, co wszystko z nich mozna jeszcze wyciagnac, dopiero teraz widze ta prawdziwa jakosc i rozdzielczosc obrazu w 4K, swietne… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Tonito
Piotr
3 lat temu
Reply to  Tonito

Dziękuję za odpowiedź. Obraz można jeszcze poprawiać stosując kondycjoner prądu, ale to bardzo droga zabawka. Na przykład Shunyata Denali D6000/S jest używany w amerykańskich szpitalach do poprawy obrazu na monitorach diagnostycznych i operacyjnych. Testowałem to urządzenie i rzeczywiście poprawia, ale kosztuje dwa razy drożej niż JZ2000. Ogromną poprawę trójwymiarowości dawał procesor DarbeeVision, wbudowany w odtwarzacz Blu-ray OPPO 103D (także 105D), ale to już przeszłość.

Slawomir
Slawomir
3 lat temu
Reply to  Piotr

a skąd wiesz ile kosztuje JZ2000? Są gdzieś oficjalne ceny?

Piotr
3 lat temu
Reply to  Slawomir

Spodziewasz się, że będzie kosztował ponad piętnaście tysięcy?

Dariusz
Dariusz
3 lat temu
Reply to  Tonito

kolor volume też był mocniejszy na plaźmie , szczególnie kolor zielony

Natalia
Natalia
3 lat temu
Reply to  Tonito

JZ2000 ma słabszą czerń niż poprzednie serie, ze względu na wprowadzenie HDMI 2.1

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Piotr

To prawda też mam plazmę VT60 jak patrzę na te nowe TV czy to OLED czy LED obraz nienaturalny, rozmyty wali po oczach że boli

Arek
Arek
3 lat temu

Nie wiem jak tu testowali płynność, bo ten telewizor płynność ma marniutką

Bartłomiej
Bartłomiej
3 lat temu
Reply to  Arek

Fajny komentarz, taki merytoryczny, może podasz jakieś argumenty potwierdzające to że telewizor ma słaba płynność obrazu ? Bo jeśli nie to dyskusja jak chłopem spod sklepu na wsi

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Bartłomiej

Polecam zasięgnąć wiedzę z testów niezależnych 😉

arlen
arlen
3 lat temu

Jaki żałosny test – treść skopiowana z poprzednich lat, oprócz obrazków nic się nie zmieniło, treść typu “Jednorodność ekranu Sony A90J była na bardzo dobrym poziomie. Na białej planszy było niemal idealnie, a ciemne szarości były na bardzo zadowalającym poziomie”. – to bełkot marketingowy, – ja nie wiem co to jest zadowalające a co nie, ja widzę niejednorodności gołym okiem a to oznacza że różnice są na poziomie kilkudziesięciu % bo oko ludzkie różnic poniżej 10% nie rozróżnia. To chyba TV i w dodatku 4K – to czemu nie ma nic o współpracy modułami dla TV 4K – jak nagrywa,… Czytaj więcej »

robert
robert
3 lat temu
Reply to  arlen

Po co pisać coś od nowa skoro poprzednio się podobało. Co do testów, po primo sprzęty jeśli podsyła producent to selekty, tak jak w przypadku PC.Więcej dowiesz się na forum od kolesia który “wylosował własny na loterii sklepowej”. Secundo z czegoś trzeba żyć. Piszesz słusznie, w testach sprzęty za kilka/kilkanaście tałków robią cudowne pomiary a i tak oko widzi swoje. Firma tłucze całe serie danego TV, identyczna elektronika, powtarzalne panele (zapewne nie identyczne lub jak w przypadku mojego Samsunga diametralnie inne z trzech różnych źródeł) mają konkretnych speców (bynajmniej nie portalowych) a i tak trzeba je poprawiać kalibracjami żeby oczy… Czytaj więcej »

robert
robert
3 lat temu
Reply to  robert

Ahha (zapomniałem dodać) żeby nie odchodzić za bardzo od testu, kolejny raz widzimy siakiś ficzer dostępny po aktualizacji. Sony to jest konkretna marka a robią takie rzeczy…

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  robert

Sony konkretna marka, buhahaha

robert
robert
3 lat temu
Reply to  Arek

No co w tym dziwnego robią porządny sprzęt który nie rozlatuje się w łapach, to że ostatnimi czasy wypuszczają sporo ledwie średniaków ich nie skreśla bo wszyscy tak robią…

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  robert

*robili

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  robert

Nie wszyscy, tylko marniacy jak Sony

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  arlen

Muszą dobrze o tv pisać, jeśli chcą współpracować z producentami. Tu nie są testy niezależne

Jon
Jon
3 lat temu
Reply to  arlen

”Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie.” -powiem tak ze po dwóch latach oled jest do wyrzucenia i wcale nie trzeba oglądać TVP info gwarancja mija i zostajemy z największym bublem jaki widział świat polecam zakup nowego większego bubla 🙂

Jerzy
Jerzy
3 lat temu
Reply to  arlen

I dlatego ja bubla typu oled nie kupiłem, tylko ZG-9 i śpię spokojnie. Genialna płynność, jasność ok. 4000 nitów, piękny obraz i nic się tu nie ma prawa wypalić!

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Jerzy

A jak tam siwa czerń? Ładna?

Slawomir
Slawomir
3 lat temu

Moduł ECP Canal+. Czy A90J obsłuży ECP?

Leszek
Leszek
3 lat temu

W minusach jeszcze brak g-sync dla kart NVIDIA i freeSynca dla kart AMD. Już zeszłoroczne modele LG CX miały

Last edited 3 lat temu by Leszek
Michał
Michał
3 lat temu

I gdyby jeszcze cena oscylowała w przedziale 7k-8k to można by brać w ciemno a tak możemy kupić dwa calkiem porządne OLEDy konkurencji w tej cenie.

MIchał
MIchał
3 lat temu

650 hdr – hahahaha, dno totalne.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  MIchał

Ta, lepsze 615 w cx

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  MIchał

Oled stoi w miejscu, a tak się podniecali HDR w okienku 50% czy tam mniejszym

gucio
gucio
3 lat temu

Dzięki przeprowadzenie testów.
Cenowo to tak 2 razy CX…hmm… nie wiem czy warto tyle wydać. Ale może jeszcze poczekam na JZ2000, ciekawe w jakiej będzie cenie.

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Szczerze…. dupy nie urywa, staniki nie latają. Na tle ubiegłorocznego Panasonica HZ2000 wypada dość przeciętnie. Ratuje go cena skalkulowana przyzwoicie. Pozostanę jednak przy swoim, ten nie stanowi jakiegoś wielkiego progresu.

HDR
HDR
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Taaa ? tylko wasz HZ2000 niby miał więcej nitów , kosztem nasycenia barw , które na jasnych tłach po prostu bladły !!!! Teraz mamy nowe ulepszone panele i takiego efektu nie ma na szczęście.

Tomek
Tomek
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Ja tam nie wiem co wy chcecie robić tym tv zd tyle nitów potrzebujecie, oświetlać pokój? Mam LG cx i automatyczne sciemnianie włączone bo wieczorem nie da się oglądać tv tak świeci po oczach. Więc nie wiem co za różnica jak i tak się ściemni obraz bo gały wypali, no chyba że ktoś lubi oglądać w dzień 🙂

Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Tomek

Po coś norma określająca górną granicę na poziomie 10 000 nitów powstała nieprawdaż?. Ja mam panel LED wprawdzie, który maksymalnie osiąga prawie 2000 nitów i HDR z żadnego OLED nie ma podejścia. ZG9 od Sony każdego jednego OLED po prostu nokautuje jeżeli chodzi o sprawność i HDR i nawet ograniczony kontrast matrycy tego efektu nie zmieni. Czekam z niecierpliwością na test Z9J , jestem przekonany, że ten dopiero pozamiata całe to OLEDowe towarzystwo, przy cenie tylko nieco wyższej od 83″ AJ9.

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Wyznawcy oleda nigdy tego nie zrozumieją tylko będą płakać 🙂

Tomek
Tomek
3 lat temu
Reply to  Dawid

Ja nie jestem żadnym wyznawca, kupiłem oled na podstawie recenzji bo wyszło że to najlepszy wybór dla mnie. I czerń oled to jednak coś co się zobaczy i nie ma powrotu do zwykłego LCD. Samo logo netflixa na czarnym tle podczas odpalania aplikacji już razi po oczach na zwykłym ekranie. U rodziców jest szary, a u mnie czarny. Więc po co mi 10000 nitów, jak mam to na czym mi zależy, a oczu mi nie wypala przy oglądaniu?

Jurek
Jurek
3 lat temu
Reply to  Tomek

To chyba nie widziałeś nigdy czerni w Sony ZG-9, w niczym nie ustępuje oledom. A poziom 4000 nitów nieosiągalny dla żadnego oledzika i nigdy się nic nie wypali.
Pozdrawiam użytkownik ZG-9.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Jurek

Taa, a smoki też były w tej bajce?

HDR
HDR
3 lat temu
Reply to  Jurek

Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Jurek

Widziałem w salonie Enzinger na Bawarii gdzie pracuję, ZG9 to po prostu killer . Czekałem, aż nieco potanieje, niestety szybciej zniknął z oferty. Nie widziałem jeszcze OLED-a który mógłby chociaż zbliżyć się jakością obrazu do tego, jaki prezentuje ZG9.

Pawel
3 lat temu
Reply to  Sebastian

W końcu ktoś wspomniał o ZG9, ile razy trzeba pisać że ZG9 jest niedościgniony, ale oledowcy mają KLAPKI na oczach

Iris
Iris
3 lat temu
Reply to  Pawel

Niedościgniony w wypalaniu się przez duży hdr?

Iris
Iris
3 lat temu
Reply to  Sebastian

W salonie xd

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Jurek

nigdy nic? ;p gwarantujesz, że oczy NIE ? 😉 Bo oczy miał na myśli Tomek (przy 4000 nitów i 10000)

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Jurek

nigdy nic? ;p gwarantujesz, że oczy NIE ? Bo oczy miał na myśli Tomek (przy 4000 nitów i 10000)

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Ta, lcd niszczy oleda Smoki też były w tej bajce?

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Tomek

Jak się nie znasz to po co głupoty piszesz?

darek
darek
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Dobrze skalkulowana cena …:))) ???
Dobrze skalkulowaną cenę to ma LG G1. Kupiłem 65″ i kosztował mnie 7399zł. W euro agd. promocja 100 zł za 1000zł i dodatkowo zwrot 3000zł na karcie. Można kupić coś i zwrócić następnego dnia a kasa wraca do łapki. I tak szczerze powiedziawszy to G1 jest prawie pod każdym względem lepszy, szczególnie do gier i pc i wygląda o wiele lepiej na ścianie.

Dawid
Dawid
3 lat temu

Co to za referencja przy takim HDR? Dupy nie urywa.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Dawid

Wincyj hdra

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Arek

Jak nie dajesz rady to załóż okulary przeciwsłoneczne.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Dawid

Kolejny z tekstem o okularach, zakładaj te okulary i spadaj na bezludną wyspę . Tam przynajmniej nie będziesz robił z siebie pośmiewiska swoją głupotą

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Dawid

Porównywałem ostatnio LG G1 (zapewne podobny wyświetlacz do testowanego Sony) do Samsunga QN91, który wydawał się konkurencją. Jednak po włączeniu ciemnej sceny okazało się że nadal OLED króluje w jakości obrazu. Na QN obraz naprawdę przyzwoity jak na LED, jednak przy porównaniu tego samego na OLED okazało się ile w mini ledzie szczegółów w ciemnych scenach ucieka i jak spada jasność wyświetlacza. W większości scen OLED był jaśniejszy i zachowywał świetną czerń, więc nie wiem gdzie uciekają te miliony nitów z LED. Nie wspominając juz o kolorach, które jednak w OLED wyglądają (może kwestia gustu) po prostu lepiej jeśli chodzi… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
3 lat temu
Reply to  Mariusz

Nie ma to jak robić porównania w warunkach sklepowych

Kak Lak
3 lat temu

Jak zwykle z tylu za panasami….

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Kak Lak

Pod względem samo kalibrującego się obrazu, którego brak w pansie?

Artur
Artur
3 lat temu

Kupiłbym ten tv ale tv kupuje raz na 5-6 lat a oled mi tyle nie wytrzyma więc czekam na x95j.

Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 lat temu
Reply to  Artur

Nie wiem co masz na myśli przez “nie wytrzyma” ale to samo mówiono o plazmach a mój Panas gra idealnie od 9lat i gdyby nie to, że już chciałem się na 4k przesiąść to nie zamieniłbym go na nic innego. Żadnych wypaleń, żadnych powidoków. Nic z tych rzeczy. To są wyolbrzymiane problemy przez producentów i fanów LCD.

Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

Żadnych powidoków xd Janusz, może kup sobie okulary

Michał
Michał
3 lat temu

Kiedy zrobicie test LG C1??

Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 lat temu

Dzięki za test. Jako posiadacz (65″) wydaje mi się że niektóre rzeczy zbyt miękko opisaliście tzn wspominane ale moim zdaniem są one tak silne, że należałoby je znacząco podkreślić. O niektórych nie wspomnieliście (a szkoda). TV jest bezgłośny i prawie się nie grzeje (zwłaszcza gdy ktoś jak ja miał wcześniej plazmę to wie jak to istotne) Jasność 600-700 nitów jest moim absolutnie wystarczająca (nawet w dzień). Nie wiem jak ktoś może bez zmniejszania jasności oglądać treści > 1000nitów (tylko po co wtedy nam te 1k nitów) Dźwięk jest naprawdę przyjemny. Oczywiście wbudowany sub nie da mocy jak zewnętrzny ale naprawdę… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Grzegorz O.
Arek
Arek
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

Opinia Janusza, co się nie zna

Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 lat temu
Reply to  Arek

A tak konkretnie to chciałeś coś merytorycznie powiedzieć czy tylko masz kompleksy ?

Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

Grzegorz to jest jak z samochodem. Po co kupować auto, które ma 300 KM, rozpędza się do 100 km/h w ciągu 5 sekund a prędkość maksymalną ma 250 km/h, jak można jechać max z prędkością 140 km/h, więc wystarczy auto co posiada 100 KM. Dla mnie jednak te 100 KM to zbyt mało, podobnie jak 700 nitów w tv. Oczekuję znacznie większych wrażeń. Co do telewizora jest niezły, ale nie powalający. Świetna cena, jak za możliwości, które oferuje. Czekałem z niecierpliwością na jego test, bo chciałem w tym roku przesiąść się na coś większego, minimum 75″, ale nie będzie to… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Sebastian
Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 lat temu
Reply to  Sebastian

To kontynuując analogię motoryzacyjną więcej frajdy z jady da auto mające 100KM niż 300KM jeżeli wazy 5razy mniej. To samo przy jasności. Nie jest ona jedynym wyznacznikiem jakości obrazu. Wolę dwa razy mniejszą jasność rozbłysku ale na czarnym tle niż na ciemno-szarym.

Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

A ja odwrotnie, jestem gotowy na kompromis jeżeli chodzi o kontrast, za to jasność jest dla mnie czynnikiem decydującym jeżeli chodzi o HDR.

Last edited 3 lat temu by Sebastian
Sebastian
Sebastian
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

Jeszcze jedno hot hatch-e są zawsze lżejsze od swoich normalnych wersji 😉 .

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  Grzegorz O.

w recenzji led X90J pojawia się komentarz o nicku “Łukasz”, który też zakupił ten model oleda (tylko ponoć w 83 calach) i twierdzi, że świetnie mu się spisuje do telewizji sat z Canal+ , w odróżnieniu od MiniLeda Samsunga serii 9. Też masz tak dobre odczucia co do telewizji, bo zdaje się krytykujesz przy kablówce.. hm Miałeś może porównanie do jakichś ledów? on pisał, że przy OledA90 obraz z satki świetnie a w QN9 dopiero z 6m jest ok. Skoro piszesz o pikselozie to chyba odbierasz to odwrotnie niż on. Opiszesz te problemy?

peter
peter
3 lat temu

Czy dostępna jest funkcja Timeshift, czyli czy można wstrzymać lub wznowić program emitowany na żywo a także przewinąć w do tyłu ?

Grzegorz O.
Grzegorz O.
3 lat temu
Reply to  peter

Ja nic takiego nie znajduję w menu ale jest obszerne więc może nie trafiłem. W każdym bądź razie dołączony do TV manual też nic na ten temat nie mówi.

105
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x