Home Testy Kino domowe Ten głośnik naramienny od Sony to rewolucja w pracy i rozrywce w domu! Test modelu SRS-NS7 z Dolby Atmos
Ten głośnik naramienny od Sony to rewolucja w pracy i rozrywce w domu! Test modelu SRS-NS7 z Dolby Atmos

Ten głośnik naramienny od Sony to rewolucja w pracy i rozrywce w domu! Test modelu SRS-NS7 z Dolby Atmos

2.47K
2

Mobilne głośniki naramienne to stosunkowo niszowa kategoria produktowa. Tego typu urządzenia w świadomości “masowego” konsumenta są tak naprawdę od niedawna, a popularność zaczęły zyskiwać wraz z nadejściem pandemii koronawirusa, kiedy większość z nas przeniosła pracę i rozrywkę do domów. Wtedy też firma Sony mocno uaktywniła się w tym sektorze. Niedawno Japończycy wprowadzili do sprzedaży model z wysokiej półki: SRS-NS7. Mnogość zastosowań tego niepozornego urządzania zadziwia, o czym miałem okazję przekonać się w ostatnich tygodniach.

Mobilny głośnik naramienny Sony SRS-NS7 – test w zastosowaniach home office i rozrywkowych

Zacznijmy od krótkiej odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest głośnik naramienny. Jak sama nazwa wskazuje, takie urządzenie jest zaprojektowane z myślą o użytkowaniu na ramionach, wokół szyi użytkownika. Jedni producenci celują przy tym w zastosowanie podczas zdalnej pracy, inni skupiają się na wykorzystaniu swoich propozycji w kinie domowym. Tu prym zdecydowanie wiedzie właśnie Sony, bo sztandarowy model SRS-NS7 to naprawdę przydatny towarzysz filmowych seansów.

fot. Sony

Sony SRS-NS7 – wygląd

Jak prezentuje się wizualnie głośnik Sony SRS-NS7? Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się eleganckie, utrzymane w odcieniach szarości urządzenie przypominające do złudzenia bumerang. Pomiędzy jego ramionami spoczywa bezprzewodowy nadajnik w kolorze czarnym – o nim nieco więcej niżej. Sam głośnik wygląda bardzo estetycznie i sprawia wrażenie urządzenia z wysokiej półki, którym w istocie jest. Umieszczone w obudowie głośniki przykrywa materiał, który napotykamy zazwyczaj w mobilnych głośnikach. W SRS-NS7 ten element wykonano bardzo pieczołowicie – tkanina nie jest luźna i wygląda bardzo solidnie. Resztę powierzchni głośnika pokrywa przyjemny w dotyku matowy materiał silikonowy, który z jednej strony nie jest śliski (co gwarantuje solidny chwyt), a z drugiej nie klei się do dłoni. W środkowej części pałąk SRS-NS7 jest bardzo giętki, więc niezależnie od tego, czy użytkujemy ten głośnik mając na sobie t-shirt, marynarkę czy bluzę z kapturem, można swobodnie dostosować jego położenie na ramionach.

Po wewnętrznych stronach obu ramion głośnika zlokalizowane są przyciski funkcyjne. Po jednej stronie klawisze odpowiadające za zasilanie i łączność Bluetooth, a po drugiej – za sterowanie odtwarzaniem: zatrzymywanie i włączanie (także obsługę połączeń) oraz regulację głośności. Od wewnątrz znajdziemy też “zaślepkę” skrywającą port USB-C służący do ładowania.

Dołączony do zestawu bezprzewodowy nadajnik ma za zadanie poszerzać funkcjonalność głośnika. To lekkie, owalne urządzenie wyposażone w wejście optyczne. Nadajnik ten można połączyć z telewizorem, który nie posiada łączności Bluetooth. Ma on również za zadanie eliminować powstałe pomiędzy łączonymi urządzeniami opóźnienia. Z głośnikiem SRS-NS7 komunikuje się bezprzewodowo.

Sony SRS-NS7 – wrażenia z użytkowania w pracy i “po godzinach”

Możliwości wykorzystania głośnika naramiennego SRS-NS7 jest całe multum. Po kilku tygodniach z tym urządzeniem w środowisku domowym odkryłem, że sięgam po nie w zasadzie w każdej sytuacji, w której mógłbym równie dobrze użyć słuchawek lub włączyć zestaw kina domowego. Wyjątkiem jest tak naprawdę tylko montaż materiałów wideo, przy którym precyzja dźwięku dobiegającego do moich uszu musi być już jednak najwyższa.

SRS-NS7 sprawdził się u mnie przede wszystkim podczas pracy. W pierwszej kolejności przetestowałem jego możliwości w przestrzeni, w której jednocześnie przebywała ze mną druga osoba. Podczas jesiennej prezentacji tego produktu spore wrażenie zrobiło na mnie precyzyjne ukierunkowanie dźwięku w taki sposób, by móc dosłownie zanurzyć się w dźwięku wydobywającym się z membran SRS-NS7, nie przeszkadzając jednocześnie zbytnio innym. Ten efekt potwierdził się w dłuższej praktyce, bo rzeczywiście byłem w stanie użytkować ten głośnik praktycznie tak samo jak słuchawki, a do osoby znajdującej się w odległości zaledwie trzech metrów docierały tylko strzępki dźwięków – na tyle przytłumione, że nie powodowały niepożądanych rozkojarzeń.

SRS-NS7 może być dobrym narzędziem do prowadzenia rozmów telefonicznych i telekonferencji. Łącząc się przez telefon, bardzo wyraźnie słyszałem rozmówcę, a moje słowa również były odbierane klarownie. Pojawił się nawet komentarz, że brzmię lepiej niż przez telefon. Głośnik od Sony wielokrotnie posłużył mi też jako odtwarzacz podcastów, które pochłaniam godzinami. Doceniłem, że nie muszę przez wiele godzin nosić na głowie niepraktycznych na dłuższą metę słuchawek, które potrafią bardzo mocno zmęczyć uszy. Kiedy robiłem sobie przerwę lub kończyłem pracę, SRS-NS7 często zostawał na moich ramionach, kiedy przechodziłem do innych zadań – sprzątania czy przygotowywania obiadu. Bardzo dużą zaletą tego sprzętu jest jego lekkość (zaledwie 318 gramów) i wygoda noszenia – momentami można zapomnieć, że cały czas znajduje się na szyi!

Mając na sobie ten głośnik, obcujemy w rzeczywistości z bezprzewodowym, wielozadaniowym asystentem. SRS-NS7 obsługuje standard Bluetooth 5.0, więc można go sparować jednocześnie z dwoma urządzeniami. Dla przykładu: z laptopa możemy uruchomić podcast, a kiedy zadzwoni telefon, sprawnie przełączyć się na rozmowę. Sprawne lawirowanie pomiędzy aktywnymi urządzeniami może natomiast nieco utrudnić ograniczony manewr jeśli chodzi o sterowanie poszczególnymi zadaniami, bo z poziomu samego głośnika nie będziemy w stanie na przykład przełączyć utworu.

Jak jest z czasem pracy na baterii flagowego głośnika naramiennego Sony? Producent deklaruje 12 godzin i pozostaje mi tylko potwierdzić – ani razu nie zdarzyło się, by zabrakło mi mowy w trakcie użytkowania. Zazwyczaj po ładowarkę sięgałem co najwyżej raz na dwa dni, co w przypadku urządzenia do szerokich zastosowań w domu jest wynikiem na odpowiednim poziomie. Na plus wypada też samo uzupełnianie energii, bo już w ciągu 10 minut można sobie zapewnić około godzinę nieskrępowanego korzystania.

Przejdźmy do kategorii, w których głośnik SRS-NS7 robi największą różnicę i uzasadnia swoją wysoką cenę.

Sony SRS-NS7 – jaka jest jakość dźwięku w muzyce i kinie domowym?

Kolejnym rekomendowanym zastosowaniam głośnika naramiennego Sony SRS-NS7 jest muzyka i kino domowe. Sprzęt wyposażono w obsługę technologii 360 Reality Audio, czyli dźwięku przestrzennego. Umożliwia to odpowiednia konstrukcja i rozłożenie głośników. SRS-NS7 posiada dwie pełnozakresowe jednostki stereo skierowane ku górze, a także specjalne, bierne membrany, które wzmacniają basy, poszerzając o nie scenę dźwiękową podczas odsłuchów i seansów.

Dźwięk przestrzenny można przetestować odtwarzając utwory w wysokiej jakości, na przykład w serwisie TIDAL. Jak na tak niepozorny na pierwszy rzut oka sprzęt, SRS-NS7 naprawdę mnie tutaj zaskoczył. Nie spodziewałem się takiej głębi dźwięków, wśród których byłe w stanie relatywnie łatwo identyfikować poszczególnie instrumenty. Są tu całkiem bogate “doły” i “góry” – sprzęt nie pomija zbyt wiele, choć oczywiście daleko mu do jakości dostarczanej chociażby przez sztandarowe słuchawki nauszne WH-1000XM4 tego samego producenta. Nie ma się co oszukiwać – nie jest to urządzenie dedykowane amatorom muzyki oczekującym najwyższej klasy dźwięku, ale SRS-NS7 z pewnością bije na głowę cały szereg głośników mobilnych. Wielokrotnie umilał mi czas ulubioną muzyką podczas codziennych zajęć, nie odcinając mnie jednocześnie całkowicie od otoczenia i dając wytchnienie dla zmęczonych zazwyczaj słuchawkami uszu.

Kino domowe – to już zdecydowanie przeznaczenie tego urządzenia. Sony nie ukrywa, że właśnie zastosowanie podczas oglądania filmów jest w przypadku tego głośnika najodpowiedniejsze i nie sposób mi się tutaj nie zgodzić. W przypadku urządzeń mobilnych wystarczy po prostu sparować oba urządzenia, natomiast w przypadku telewizora sprawdzi się opisywany wcześniej bezprzewodowy nadajnik. Po połączeniu z odbiornikiem kablem optycznym, zapewnimy sobie maksymalnie niskie opóźnienie sygnału. Muszę tu wspomnieć, że SRS-NS7 oferuje wsparcie dla Dolby Atmos dzięki autorskiej technologii 360 Spatial Sound, ale tylko w przypadku modeli Sony BRAVIA XR. Nawet jednak w parze z innym telewizorem seans robi naprawdę duże wrażenie dźwiękowe.

Przed premierą nowego sezonu, postanowiłem odświeżyć sobie poprzednią odsłonę serii “Formuła 1: Jazda o życie”. Głośnik SRS-NS7 okazał się nieocenionym kompanem tego wieczornego posiedzenia! Już po kilku minutach złapałem się na wrażeniu, że korzystam z zestawu kina domowego. Przez chwilę miałem ochotę nieco ściszyć, żeby nie denerwować sąsiadów. Taki właśnie efekt wywołuje korzystanie z tego sprzętu podczas oglądania filmów i seriali na telewizorze. Jednocześnie, mimo iż mogłem w pełni zanurzyć się w wybranej produkcji nie używając słuchawek ani kolumn, tak naprawdę nikomu nie przeszkadzałem. To jest nieoceniona zaleta SRS-NS7 – dźwięk jest tak precyzyjnie adresowany, że śpiąca w pomieszczeniu obok osoba nie jest w stanie niczego usłyszeć!

Na tym nie kończą się możliwości wykorzystania tego głośnika, ponieważ jest jeszcze kilka ciekawych opcji w obrębie aplikacji Sony 360 Spatial Sound Personalizer. To dodatkowe narzędzie pozwala nawet przeprowadzić analizę kształtu naszych uszu (tak, analizę kształtu uszu), by dostosować poziom dźwięku. Poza tym jest też sztandarowa aplikacja Sony Music Center, która również w pełni współpracuje z głośnikiem SRS-NS7. Znajdziemy tam equalizer oraz kilka profili dźwiękowych do wyboru.

Sony SRS-NS7 – podsumowanie

Ogółem głośnik naramienny Sony SRS-NS7 w swojej kategorii jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju. Po dłuższym obcowaniu z tym modelem i zaprzęgnięciu go do kilku różnych zadań, jestem w stanie uzasadnić cenę ustaloną na poziomie 1 300 złotych. Na rynku nie ma bowiem obecnie urządzenia mobilnego tej klasy, które zapewniałoby na tak wysokim poziomie zarówno wygodę jak i swobodę użytkowania oraz wysoką jakość dźwięku w kinie domowym z uwzględnieniem dźwięku przestrzennego i Dolby Atmos. Ten model będzie odpowiedni dla tych, którzy pracują zdalnie i mają kalendarze pełne spotkań, ale też dla kinomaniaków, którzy lubią oglądać filmy i seriale w pojedynkę, zachowując jednocześnie maksimum wygody i nie przeszkadzając przy tym innym domownikom. Niewątpliwie SRS-NS7 mogę też polecić graczom, którzy nie stracą wiele zamieniając nawet wysokiej klasy słuchawki nauszne na głośnik naramienny. Nie będzie to z kolei idealny wybór dla audiofilów, których raczej nie zachwyci szerokość sceny dźwiękowej.

PLUSY:

  • Elegancki, ergonomiczny design
  • Dźwięk przestrzenny na wysokim poziomie
  • Doskonały do oglądania filmów i seriali
  • Bardzo przydatny w telekonferencjach na home office
  • Przyzwoity, wystarczający na cały dzień zapas baterii
  • Świetna alternatywa dla słuchawek
  • Dodatkowy nadajnik pozwalający łączyć głośnik z urządzeniami bez Bluetooth
  • Możliwość bezprzewodowego podłączenia dwóch urządzeń jednocześnie
  • Wsparcie dla Dolby Atmos (ale tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR)

MINUSY:

  • Mało przycisków funkcyjnych w obudowie głośnika
  • Niedostateczna jakość dźwięku dla miłośników muzyki
  • Dolby Atmos mogłoby być obsługiwane na większej liczbie telewizorów
Dostępność produktu
Głośnik mobilny SONY SRS-NS7 1 299 zł

Głośnik naramienny Sony SRS-NS7 – galeria zdjęć


Przeczytaj więcej na temat produktów Sony:

(2468)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Szymon
Szymon
2 lat temu

Czy można podłączyć 2 głośniki naramienne do jednego telewizora sony bravia?

Dawid
Dawid
2 lat temu

Mam, od ponad miesiąca. Główną wadą jest konfiguracja głośnika/słuchawek. Aby zrobić zdjęcia oboje uszu potrzebna jest druga osoba. Ogólnie jest spoko.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x