Home Fachowa publicystyka i artykuły Bliźniak (Gemini Man) – krótka historia filmów z High Frame Rate
Bliźniak (Gemini Man) – krótka historia filmów z High Frame Rate

Bliźniak (Gemini Man) – krótka historia filmów z High Frame Rate

2.09K
0

Wchodzący w ten weekend do kin film Gemini Man (polski tytuł “Bliźniak”) to produkcja nakręcona w 120 FPS (High Frame Rate – HFR) oraz 3D i 4K. Będzie ona odtwarzana w nowym standardzie 3D+. Z tej okazji chcieliśmy rzucić okiem na poprzednie produkcje o wysokiej liczbie FPS-ów i temu, co reżyserzy chcą uzyskać dzięki takiej technologii.

Słowem wstępu

24 FPS jest kinowym standardem od zarania dziejów. Przed 2012 rokiem i filmem “Hobbit: Niezwykła podróż” (48 FPS) Petera Jacksona istniało jedynie kilka eksperymentów tego typu (pierwszy w 1978, ostatni w 2001), zarejestrowanych albo w 60 FPS i formacie Showscan, bądź w 48 FPS i IMAX HD. Jednakże były to z reguły filmy krótkometrażowe.

Hobbit pustkowie smauga
“Hobbit: Pustkowie Smauga”

High Frame Rate, bo tak teraz przyjęło się nazywanie filmów nakręconych powyżej 24 FPS, jest więc stosunkowo nowatorskim podejściem w kinematografii. Produkcji pełnometrażowych zrealizowanych w 48, 60 bądź 120 FPS jest zaledwie pięć! “Bliźniak” (“Gemini Man“) z Willem Smithem będzie szóstą z kolei. Film ten jest jeszcze fascynujący nie tylko ze względu na High Frame Rate i nowy format 3D+, który wykracza poza 48 FPS, oferując 60 lub 120 FPS. To także podwójna rola Willa Smitha. Jedna z jego “wersji” jest odmłodzona poprzez rekonstrukcję archiwalnego materiału i wykorzystanie technologii performance capture’u przez samego aktora.

Bliźniak
“Bliźniak” (ang. “Gemini Man”)

Reżyser “Bliźniaka”, Ang Lee, chciałby, aby 120 FPS stało się kinowym standardem. Tajwański filmowiec jest wręcz zdania, że od teraz filmy zrealizowane w 24 FPS powinno się określać mianem “Low Frame Rate”. Jego entuzjazm zdaje się podzielać James Cameron, który w High Frame Rate realizuje “Avatar” 2 i 3. Przyjrzyjmy się, jakie filmy do tej pory ukazały się w formacie HFR oraz co kierowało reżyserów przy sięganiu po niego.

(2093)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

31
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x