Skocz do zawartości
buku

TVP HD - staje się rzeczywistością - dyskusja o kanale satelitarnym TVP HD

Rekomendowane odpowiedzi

Od 8 grudnia Janosik w HD :P Ciekawe jak to będzie wyglądało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='iSiO' post='131497' date='16.11.2008, 11:13 ']Od 8 grudnia Janosik w HD :) Ciekawe jak to będzie wyglądało...[/quote]
Oooo... a skąd taka informacja (źródło)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://www.tvp.pl/prasa/TVPHD/p1208_H.txt"]http://www.tvp.pl/prasa/TVPHD/p1208_H.txt[/url]

Wycinek programu na 8 grudnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No proszę. W takim razie mam nadzieję, że wszyscy będą mile zaskoczeni Janosikiem w HD. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jutro się dowiemy czy będzie dla małoletnich od lat 16, bo pierwszy odcinek Janosika już jutro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co z kolejnymi :->

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kolejne będą emitowane w następne dni. Codziennie nowy odcinek. Oprócz tego w grudniu będą jeszcze inne nowości, m.in. Operacja Samum, Złoto Dezerterów i Duże Zwierzę oraz trzy krótkie (godzinne) filmy fabularne z telewizyjnego cyklu Święta Polskie, w których będzie można zobaczyć m.in. Gajosa, Jandę, Stenkę, Wolszczak, Buczkowskiego, Orzechowskiego, Olszówkę i kilku innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała seria gotowa? :) szybko : >

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo TVP to jest firma :):)

Warto też dodać, że korekcja kolorystyczna i przeformatowanie z 4/3 do 16/9 zostały zrobione przy udziale operatora obrazu Stefana Pindelskiego (chodzi o Janosika oczywiście). Niestety przy filmach telewizyjnych wychodzą też niedoskonałości formatu HD. Dymnie można policzyć pryszcze na czole :)

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobrze, że wybrali świetne filmy - Operacja Samum była spoko (jak na nasze realia), a cykl Święta Polskie to bardzo dobre kino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj późnym wieczorem leciał To ja złodziej.
Mojm zdaniem upscal.
A może się mylę?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się mylisz :) Chyba, że coś się chłopakom z emisji pomyliło i poszło to jakoś dziwnie. Mam wcześniejszą emisję nagraną i na bank to HD, chociaż ma słabsze miejsca, bo przy 7.5 Mbps z każdego HD może się zrobić maź przypominająca upscal (zwłaszcza z zaziarnionego filmu, kompresje zżera ziarno i szczegóły).

Upscale na TVP HD to teraz na pewno: Jasminum, Plac Zbawiciela i Oda do radości.

Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Leci Janosik HD.
Bez rewelacji.
Niemiłosiernie zniszczona klisza, dropy i rysy.

TVP HD właśnie wylaciało z ASTER. W zamian dali MTV HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dominikjestem' post='134019' date='01.12.2008, 08:43 ']Niemiłosiernie zniszczona klisza, dropy i rysy.[/quote]
Najwyrażniej nie widziałeś w życiu niemiłosiernie zniszczonego negatywu. Jak na 35-letni polski film to stan ma prawie idealny :) Ale fakt faktem, rekonstrukcja byłaby wskazana. Może kiedyś TVP albo ktoś inny zdecyduje się na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widziałem, widziałem.
Chyba każdy widział polskie, przedwojenne filmy w TV ?
Mowa o wojnie 1939-1945.
Dziwi, że klisza/film "matka" była chodzona.
Pewnie każdy człon KC PZPR mógł zrobić wypożyczenie, że nie wspomnę o kierownictwie Radio-Komitetu.

Fajnie wyszło 16:9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dominikjestem' post='134032' date='01.12.2008, 09:50 ']Dziwi, że klisza/film "matka" była chodzona.[/quote]
W polskiej rzeczywistości filmowej wszystkie negatywy "matki" były i są nadal używane do robienia kopii pozytywowych. W przypadku tego serialu nie do końca rozumiem, dlaczego była potrzebna więcej niż jedna. Teoretycznie powinni byli zrobić jeden pozytyw a potem bawić się w jego transfer na wideo po kilka razy.

W przypadku filmów robiło się i robi z negatywu kopie pozytywowe (pokazowe do kin), transfery na DVD, TV i bóg wie co jeszcze. W kinematografii zachodniej negatyw jest święty i dotyka go się tak rzadko jak tylko można, czyli do zrobienia tzw. [beeep]gatywu (którego u nas się nie robi ze względu na koszty) z którego to robi się dopiero kopie kinowe czy transfery SD. Jak teraz zaistniała potrzeba wykonania kopii HD to w wielu przypadkach amerykanie wyciągają negatyw i mogą go przetransferować bez jakiejś większej rekonstrukcji. U nas negatywy nawet nowych filmów są w kiepskim stanie, zwłaszcza w przypadku filmów bardziej "chodliwych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedziec, ze az zal doope sciska gdy czlowiek sobie uswiadomi ile jest tego niewykorzystanego dobra w archiwach TVP i potencjalnego materialu na HD!
Janosik w 16/9 super sprawa, z duza przyjemnoscia ogladalem 1szy odcinek i z pewnoscia bede ogladal nastepne.
Zarysowana klisza mi nie przeszkadzala i musze powiedziec, ze po super wypasionych obrazach HD w takim obrazie "po przejsciach" jest przyjemny plastyczny / nostalgiczny klimat! Najslabiej wypada audio mocno zroznicowany poziom glosnosci.

Niestety nie moge napisac jak to jest w HD bo platforma n nie pozwala odbierac TVP HD w jakosci HD!
Masakra na obrazie byla np w trakcie walki w rzece - kwadraty na ekranie to koszmar, widoki "stacjonarne" ladne, kolory duzo lepsze niz te ktore mam utrwalone w pamieci z tv SD i troche detalu - kostiumy ladnie wygladaja - Maryny spodnica bardzo fajna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='dominikjestem' post='134019' date='01.12.2008, 09:43 ']Leci Janosik HD.
Bez rewelacji.
Niemiłosiernie zniszczona klisza, dropy i rysy.

TVP HD właśnie wylaciało z ASTER. W zamian dali MTV HD[/quote]

Czy ktos ma mozliwosc zrobienia porownania kadrowania 4:3 i 16:9 w tym serialu? Moze jkaies screeny? Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po wstępnej ocenie czas na generalizację:
W porównaniu do reanimowanych "Bondów" nijak się ma trud fachmanów z Woronicza.
Widać, że wyżyny techniki w zakresie re-mastera są poza możliwościami.
[b]Może należało wybrać inny tytuł [/b]dla osiągnięcia "piorunującego" efektu.
Bo Janosik nie powala. Para poszła w gwizdek.

To tak dla zepsucia atmosfery.

Wskażę produkcje DVD nie do odróżnienia od HD nawet dla expertów od HD.
Koncert Crusiders Montreux 2003 DVD9 - dla przykładu.
I porównajcie go z późniejszą o rok realizacją COREA Electrik Band, który jest totalnym padziewiem (jakość video).

Temat kolejny:
ARCHIWA TVP.
To skarbnica polskiej kultury, o którą idzie kluczowy od wielu lat spór z prywatnymi nadawcami.
Mam pełny szacun dla Twórców z lat 30-80.
Świat zachwyca się Wall-E czy Kung Fu Pandą, że nie wspomnę o Dark Knight.
A w magazynach TVP pełno wartościowych odpowiedzi intelektualistów polskich na chłamy zza żelaznej kurtynu ( w tym wypadku pojęcie geograficzne). Edytowane przez dominikjestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba zbyt duzo wymagasz (na dzien dzisiejszy) od fachmanow z Woronicza, zrobili to co zrobili po najmniejszej lini oporu za minimum kasy. Pewnie kiedys (im szybciej tym lepiej) archiwa beda poddane pełnej profesjonalnej korekcji i przeniesienie (mam nadzieje) bedzie satysfakcjonujace.
Na moim poziomie odbioru (platforma n) moglem realnie czerpac wieksza satysfakcje jedynie z 16/9.
Z jakiego zrodla ogladasz TVP HD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='tesbor' post='134304' date='02.12.2008, 11:31 ']Chyba zbyt duzo wymagasz (na dzien dzisiejszy) od fachmanow z Woronicza, zrobili to co zrobili po najmniejszej lini oporu za minimum kasy. Pewnie kiedys (im szybciej tym lepiej) archiwa beda poddane pełnej profesjonalnej korekcji i przeniesienie (mam nadzieje) bedzie satysfakcjonujace.[/quote]
Janosik nie został poddany rekonstrukcji bo pochłonęło by to mnóstwo czasu i pieniędzy (jednak to jest 13 odcinków). Zapewniam, że możliwości techniczne są i fachowcy też. Wszelkie pretensje należy niestety kierować do "góry" bo to ona decyduje.
Mi tam się podoba, lepsze to niż nic.

dominikjestem,

piszesz o Bondach, ale gdzie Rzym a gdzie Krym? Porównujesz Janosiki do Bondów? Daj spokój. Wiesz ile kosztowała całkowita renowacja (w sumie zaczęli to odnawiać w 1994 roku i te 3 filmy przeszły kilka faz restaurcji)? 20 milionów dolarów. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='dominikjestem' post='134019' date='01.12.2008, 08:43 ']Leci Janosik HD.
Bez rewelacji.
Niemiłosiernie zniszczona klisza, dropy i rysy.

TVP HD właśnie wylaciało z ASTER. W zamian dali MTV HD[/quote]


Kpina po prostu, dlaczego nie mogli dodać nowego kanału albo wywalić luxe hd?
Napisałem zażalenie, może jak dostaną tysiąc takich zgłoszeń może ktoś tam się obudzi... będę tęsknić....:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ze janosika moge ogladac ciagle (z gor pochodze :D) to wersja na tvp hd jest dla mnie elegancka, jestem pod wrazeniem bo jest lepsza niz mam na dvd!!!!
wiadac klisza zniszczona jest, ale ja jestem bardzo zadowolony z jakosci :) wiadome ze cud to nie jest ale jak mowie porownwalem sobie z dvd i jest lepiej......o wiele lepiej

Edytowane przez byczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='byczy' post='135228' date='06.12.2008, 15:39 ']jako ze janosika moge ogladac ciagle (z gor pochodze :rolleyes:) to wersja na tvp hd jest dla mnie elegancka, jestem pod wrazeniem bo jest lepsza niz mam na dvd!!!!
wiadac klisza zniszczona jest, ale ja jestem bardzo zadowolony z jakosci :angry: wiadome ze cud to nie jest ale jak mowie porownwalem sobie z dvd i jest lepiej......o wiele lepiej[/quote]

Zgadzam się. DVD było transferowane z pozytywu. Ten transfer był wykonany z negatywu. Sam operatora - Stefan Pindelski był zaskoczony jakością i ilością szczegółów, zwłaszcza w ciemnych ujęciach (lochy i scena w chacie). Niestety w kilku miejscach negatyw uległ "wysuszeniu". To było widać w trzecim odcinku, końcówka sceny z kupcami. W następnych odcinkach, te najgorsze fragmenty zostały zastąpione (niestety) z pozytywu. Pamiętajmy, że ten serial jest z 1974 roku. To jak na polską produkcję - bardzo stary! Choć widziałem negatywy starszych filmów, w dużo lepszym stanie technicznym. Np. Przygody Pana Michała z 1969 r. W TVP jest już wykonany transfer w HD. Ma on jedną wadę - kadr obrazu 4:3. Takich filmów jest naprawdę dużo. Kolejny - np. Wojna Domowa. Też wygląda ładnie. Póki co nikt nie decyduje się na emisję takich filmów. Moim zdaniem szkoda.
A co Wy o tym sądzicie? Czy naprawdę archiwalne, ale ciekawe filmy, trudne do przekadrowania, zasługują na emisję w TVP HD? Proszę o opinie.

Dominik jestem pisze o archiwach TVP. Zgadzam się, że jest to skarbnica i jest tam pełno wartościowych pozycji. Niestety 90% filmów i seriali fabularnych ma właśnie kadr 4:3. To znacznie utrudnia sprawę. Póki co nikt nie decyduje się na emisję na antenie TVP HD tych już stransferowanych w HD z kadrem 4: 3, przede wszystkim z powodu krytyki, jaka za pasy po bokach może spaść na TVP.
Z drugiej strony można dokonać przekadrowania - tak jak zrobiono z Janosikiem. Prace nadzorował operator filmu - Stefan Pindelski i jak się okazało był zachwycony nowym kadrem. Ale te prace musi nadzorować twórca filmu, lub przynajmniej wyrazić na nią zgodę. W przeciwnym wypadku można spodziewać się procesu sądowego, za naruszenie praw autorskich. Ale co zrobić, gdy Ci twórcy juz nie żyją, lub nie wyrażają zgody na przekadrowanie. I znów wracam do pytania - czy widzowie zaakceptują format kadru 4:3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...