Skocz do zawartości
Gmeru

Test Sony A95K QD-OLED - najlepsza jakość obrazu w 2022 roku! Dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, franus122 napisał:

Witam a Panasonic LZ2000 będzie lepszy od tych dwóch powyżej

Pod względem obrazu Nie będzie 😉 Ale jest również bardzo wysokiej klasy telewizorem i ktoś kto go kupi będzie miał praktycznie najlepszy obraz w domu jaki można obecnie uzyskać 😉 Ale QD-OLED pod względem HDR i pokrycia palety rec2020 jest sporooo wyżej + nieporównywalnie lepsze systemy Tizen i Android TV z pakietem wszystkich aplikacji. Pytanie czy przyszły użytkownik będzie w stanie to wykorzystać (szczególnie rec2020... ). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Gmeru napisał:

Pod względem obrazu Nie będzie 😉 Ale jest również bardzo wysokiej klasy telewizorem i ktoś kto go kupi będzie miał praktycznie najlepszy obraz w domu jaki można obecnie uzyskać 😉 Ale QD-OLED pod względem HDR i pokrycia palety rec2020 jest sporooo wyżej + nieporównywalnie lepsze systemy Tizen i Android TV z pakietem wszystkich aplikacji. Pytanie czy przyszły użytkownik będzie w stanie to wykorzystać (szczególnie rec2020... ). 

@Gmeru możesz odrobinę rozszerzyć wypowiedź. Staram się sobie to ułożyć i nie bardzo mogę. Opierając się tylko i wyłącznie na wynikach Shootout'u 2022, to Panasonic jest lepszy w kategoriach:

Kontrast i czerń Punktacja

Panasonic OLED LZ2000 3,61 punktu

Sony QD-OLED A95K 3,39 punktu

Wierność odwzorowania kolorów

Punktacja Panasonic OLED LZ2000 3,61 punktu

Sony QD-OLED A95K 3,47 punktu
Źródło: https://hdtvpolska.com/jaki-telewizor-najlepszy-2022-4k-sony-qd-oled-panasonic-lg-samsung-co-wybrac-shootout/

To dwie, ale jakże ważne kategorie. Wszak podczas każdego testu jest podkreślane, że kontrast i czerń jest najważniejsza.

Wierność odwzorowania kolorów też mega ważna.

Panasonic jest też w tym teście najlepszym tv do kina domowego.

Skoro Panasonic ma lepszy kontrast/czerń - ciekawe dlaczego swoją drogą - chodzi o jednorodność obrazu, o lepszą bardziej jednolita czerń przy niskich poziomach, itp.? Jakby nie było jest tu najlepszy.

Do tego lepszą  wierność odwzorowania kolorów, to jak mam to rozumieć?

26 minut temu, Gmeru napisał:

Pod względem obrazu Nie będzie 😉 Ale jest również bardzo wysokiej klasy telewizorem i ktoś kto go kupi będzie miał praktycznie najlepszy obraz w domu jaki można obecnie uzyskać 😉

Przecież telewizory były skalibrowane, a jednak Panasonic był lepszy.

W żaden sposób nie chce jątrzyć, staram się tylko zrozumieć.

 
Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Groszek napisał:

Skoro Panasonic ma lepszy kontrast/czerń - ciekawe dlaczego swoją drogą - chodzi o jednorodność obrazu, o lepszą bardziej jednolita czerń przy niskich poziomach, itp.? Jakby nie było jest tu najlepszy.

QD-OLEDy nie mają powłoki polaryzacyjnej - czerń nie jest tak czarna jak w klasycznych oledach gdy w pomieszczniu nie jest całkiem ciemno.

ale te kolory to ciekawa sprawa - wychodzi że procenty w rec2020 nie są istotne i odczuwalny kontrast i tak daje lepszy odbió kolorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale to trzeba zobaczyć żeby zrozumieć dlaczego QD-OLED to nowa jakość. WRGB OLED to już przeszłość jeżeli chodzi o obraz premium mimo, że Panasonic dokonał cudów na ten rok ale boję się, że wypalanie będzie w tym momencie dużym problemem przy tak wyżyłowanych parametrach. Na AVS tydzień temu mieliśmy długi i wielki wykład na temat QD-OLED wraz z pokazem na stoisku Sony gdzie był tłum ludzi :( Tutaj możemy dyskutować bez końca. np. Jasność HDR na WRGB nie równa się jasności HDR na QD-OLED mimo, że np. mamy po 900 nitów. Z tą czernią też głupotki bo w sali na narodowym było światło a czerń była idealna i telewizory A95K wszystkich powalały na kolana a stały obok monitora referencyjnego za 150K zl który przynieśliśmy. Po prostu to trzeba zobaczyć na żywo w różnych warunkach. Dlatego zawsze polecam wybierać się na spotkania na żywo, szczególnie osobom, które mocno interesują się tematem i go drążą. By potem na forum nie pisać kilometrowych elaboratów, które zawsze można podważać. Telewizor się ogląda a nie opisuje jeżeli opis nie wystarczy ;)

ps. Na Shootout to były jakieś mikro różnice w tych ocenach i mogły takie być. W końcu było tam sporo oceniających osób. Każdy ma swoje oczy, każdy wybiera to, co mu się bardziej podoba. To nie jest żadna wyrocznia. Tak samo jak np. moja opinia. To tylko opinia. Każdy ma swoją. Po prostu poznałem już dość nieźle potencjał matrycy QD-OLED i wiem, że to jest przyszłość. Jak na Narodowym zmierzyliśmy przy słuchaczach np. rec2020, który wyszedł jakoś koło 93% to aż mi szczęka opadła mimo, że wiedziałem przecież, że tyle ma ale nadal to robi piorunujące wrażenie gdy żaden telewizor nie przekracza 80% a zazwyczaj ma koło 70%. 😜 Pytanie co tam LG Display dłubie bo wątpię by zostawili tak ten temat. Stawiam, że oni też zaprezentują już wkrótce coś na poziomie QD-OLED> Pytanie czy już w 2023 roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, klaus71 napisał:

QD-OLEDy nie mają powłoki polaryzacyjnej - czerń nie jest tak czarna jak w klasycznych oledach gdy w pomieszczniu nie jest całkiem ciemno.

No wiem, wiem. Na filmie zamieszczonym przez Gmeru na poprzedniej stronie, aż mi się pierwszą plazmą (Pioneer 507XA) odbiło jak zobaczyłem tę szarość ;)

21 minut temu, Gmeru napisał:

Dlatego zawsze polecam wybierać się na spotkania na żywo, szczególnie osobom, które mocno interesują się tematem i go drążą. By potem na forum nie pisać kilometrowych elaboratów, które zawsze można podważać. Telewizor się ogląda a nie opisuje jeżeli opis nie wystarczy ;)

Dzięki @Gmeru, za odpowiedź. Ja z tych osób co sprawdzają tv w warunkach domowych. Kilka lat temu zadałem sobie dużo trudu żeby wybrać to co mam i przewaliłem u siebie kilka telewizorów.

Skoro piszesz, że telewizor się ogląda a nie opisuje to tym bardziej nie rozumiem. Shootouty właśnie na tym polegają :) I właśnie tam skalibrowany Panasonic pod okiem ekspertów pokazał swoją wyższość nad Sony w dwóch bardzo ważnych kategoriach - "kontrast i czerń" oraz "wierność odwzorowania kolorów". Żeby bardziej skomplikować w kategorii "wydajność w hdr" LG C2 zajął drugie miejsce, czyli był za Sony, ale przed QD-OLEDEM Samsunga, który wg filmu zamieszczonego przez Ciebie świeci w HDR praktycznie jak Sony i jest nową jakością w HDR.

Gdyby w Shootout'cie QD-OLEDY wymiotły na pierwszych dwóch miejscach nie miał bym wątpliwości. Przyjąłbym wyniki do wiadomości i tak sprawdził samemu te tv. Tzn. wtedy jak będą większe przekątne od 77" w górę. ;) tych kategoriach

Mam otwarty umysł,  jestem zwolennikiem jakości bez względu na technologię, tylko po prostu coś mi się tu nie zgadza. Rozumiesz mój swego rodzaju dysonans poznawczy? ;)

 

P.S. - Przy mojej odpowiedzi nie widziałem Twojego PS'a. ;)

Zostawię  na razie ten temat i mój "dysonans poznawczy". ;) Jak przyjdzie pora sam to ocenię.  Fajnie, że pojawiły się QD-OLEDY, coś się ruszyło. Czekam na większe przekątne i ewentualne "kwiatki" nowej technologii.

Nie przeczę że Twój entuzjazm co do QD-OLEDów udziela się też mi. :)   Miałem kupować w najbliższym czasie jakiegoś oleda 83" , ale szczerze mówiąc - jeśli nie będzie jakieś super okazji - to chyba trochę poczekam na rozwój wydarzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Gmeru napisał:

Z tą czernią też głupotki bo w sali na narodowym było światło a czerń była idealna i telewizory A95K wszystkich powalały na kolana a stały obok monitora referencyjnego za 150K zl który przynieśliśmy.

widać ten referencyjny też nie jest niczym specjalnym w kwestii powłoki na czerń - po prostu albo kropki kwantowe mają wadę że są wzbudzane przez światło zewnętrzne albo coś uniemożliwia danie perfekcyjnej powłoki polaryzacyjnej w qd-oledach, ten "gość" poniżej też zwraca na to uwagę - chyba się nie myli?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież dokładnie o tym mówimy na naszym filmie oraz to pokazujemy gdzie na biurku stoi telewizor WRGB oraz QD-OLED. Nie ma nic już do odkrycia w temacie QD-OLED. WSZYSTKO zostało powiedziane oraz przetestowane.

Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia bo seans filmowy "jakościowy" jakoś nie wyobrażam sobie oglądać w słońcu czy mocnym świetle. A jak ktoś tak przeżywa seanse to kupi sobie dziesiątki modeli telewizorów na WRGB od każdego z producentów. Zdecydowanie ma dla mnie większe znaczenie HDR i szeroki gamut. To on dla mnie definiuje realizm. A ten jest nieporównywalnie lepszy na QD-OLED. Nic już więcej nie wymyślę tutaj 😉 A dlaczego nie kupiłbym osobiście QD-OLED? Bo 65" to ultra mały rozmiar. Dlatego bawię się w duże LCD/OLED77" oraz projektory JVC 😉

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gmeru napisał:

Zdecydowanie ma dla mnie większe znaczenie HDR i szeroki gamut. To on dla mnie definiuje realizm. A ten jest nieporównywalnie lepszy na QD-OLED. 

Czyli czym tłumaczysz że Panasonic ze słabszym HDRem i "kiepściutkim" gamutem pokonał w kolorach "nieporównywalnie lepszy QD-OLED" ?

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Vincenta pod filmem o pomysł na punktację (z tego co wiem @Maciej Koperma jeszcze zamiar nagrać podsumowanie wideo z tego wydarzenia) :)Natomiast dlatego QD-OLED pokonuje kolorami WRGB Oleda bo ma prawie pełne pokrycie Rec2020 co jest K O S M I C Z N Y M wynikiem.

  • Plusik 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam to już mam taki mętlik w głowie że nie wiem co kupić A czy ten Sony wypali się tak jak Panasonic

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wie nikt. Okaże się za kilka lat.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam ten tv od soboty i nie spodziewałem się, że będę miał problem z ustawieniem płynności i to  w oledzie (chociaż to mój pierwszy). Albo jest tak że obraz niby jest płynny ale na scenach, gdzie obiekt się porusza a kamera również to widać delikatny brak płynności co denerwuje. Albo ustawi się tak że robi się już tzw. opera... Tak jakby brakowało złotego środka w ustawieniach między 1 a 2  Tryb kliszy nie pomaga za bardzo. Najbardziej wkurzające jest na filmach z netflixa itp, w kablówce jest ok chociaż mecze, które chodzą płynnie się dziwnie mi ogląda. Po przejściu z XG95 gdzie z tym było super a niby wszystko podobnie poza matrycą, kompletnie nie mogę się przestawić.

Edytowane przez baasior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, baasior napisał:

problem z ustawieniem płynności

Rok temu kupiłem Sony A90J i problem jest podobny.Wcześniejszy model A1 miał dużo lepszą regulację.Denerwujące w filmach jest szarpanie w scenie gdzie są jasne okna w tle przy ruchomej kamerze.Przy 1 szarpie przy 2 sztuczny obraz,i to zrobiło Sony?Przy zmianie następnego Tv płynność ruchu będzie na pierwszym miejscu,dopiero pózniej jasność,kolory REC 2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@baasior, @gangi007,

też tak miałem z oledami Sony. Zwróciłem na to uwagę i pisałem o tym ze 2/3lata temu jak wybierałem dla siebie nowy tv. Mi również brakowało schodków w ustawieniach płynności.

Przeszkadzało mi to, ale pewnie to kwestia indywidualna, każdy ma gdzie indziej ustawiony próg tolerancji na mikro przycinki, czy też tzw. efekt teatru.

Teraz myślę o A90J 83" i na pewno będzie to rzecz do sprawdzenia (o czym niedawno pisałem).

 

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wybierający tv roku 2022 oglądali sceny tylko na pauzie czy jak... Bo poza tym,  jest to na prawdę bardzo fajny tv ale to go trochę  dyskwalifikuje. Tym bardziej że konkurencja nie odbiegała znacząco lub czasem nawet lepiej. Szkoda liczyłem że ktoś coś poradzi a tu widzę że one tak mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, franus122 napisał:

Witam to już mam taki mętlik w głowie że nie wiem co kupić A czy ten Sony wypali się tak jak Panasonic

monitory gq-oled z tego co pamietam maja 3 letnia gwarancje na wypalenie oficjalnie w karcie gwar.

4 godziny temu, Gmeru napisał:

Natomiast dlatego QD-OLED pokonuje kolorami WRGB Oleda bo ma prawie pełne pokrycie Rec2020 co jest K O S M I C Z N Y M wynikiem.

tylko shootout pokazał odwrotną sytuację - kosmiczny wynik Rec2020 nie spodobał się oglądającym - dziwne :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale oni go nie widzieli bo nie ma materiału by go zobaczyć ;) W filmach to max DCI-P3 czyli wszyscy widzieli to samo na każdym TV: pokrycie 100% DCI-P3 z BD czy streamingu. Tylko na DEMO np. od Sony albo w jakieś grze z kompa uzyskamy szerszą paletę niż DCI. Na Narodowym Sony miało demo to było widać np. bardzo mocne czerwienie. 

ps. Zobaczcie co dzisiaj zrobił Samsung. SZACH MAT. 55" za... 5999 zł.

https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-qd-oled-55-65-s95b-promocje-black-friday-media-expert/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gmeru napisał:

W filmach to max DCI-P3 czyli wszyscy widzieli to samo na każdym TV: pokrycie 100% DCI-P3 z BD czy streamingu. Tylko na DEMO np. od Sony albo w jakieś grze z kompa uzyskamy szerszą paletę niż DCI.

Jesteś co do tego pewien, że powyżej DCI-P3 to tylko dema ? Poniżej kilka przykładów z UHD BD :)

La La Land:

lalaland-06-HDR-gamutmap.jpg

Matrix:

matrix-06-HDR-gamutmap.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski opierają się na tym, że większość posprodukcji leci w ACES gdzie się monitoruje w P3 D65. Widzę, że sony xm310 ma możliwości ale nie znam workflow pozwalającego renderować w customowej przestrzeni monitora. Generalnie stawiam, że są to bardzo specyficzne materiały, rzadkie, pojedyncze ujęcia. Na shoot UK takich ogólnie nie było.

Sony 310:

obraz.png

 

 
 
 
35 minut temu, misfit napisał:

Jesteś co do tego pewien, że powyżej DCI-P3 to tylko dema ? Poniżej kilka przykładów z UHD BD :)

La La Land:

lalaland-06-HDR-gamutmap.jpg

Matrix:

matrix-06-HDR-gamutmap.jpg

Ale mega, że są takie analizy. Tym bardziej można już wykorzystać nową matrycę i jej dużo szersze możliwości pod względem gamutu. Mamy więcej takich informacji? Które ujęcia? Jakie filmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z La La Land nie takie rzadkie te ujęcia z kolorkami poza skalą DCI-P3. Ale fakt - rzadko zdarzają się tego typu filmy.
A screeny od zawodowego kolorysty, niestety od blisko dwóch lat już nieaktywny w sieci, więc jakichś nowszych wynalazków wam nie pokażę :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wiedza! Koniecznie musimy mieć ten film pod ręką. Bo czerwienie robią wrażenie na tym screenie który pokazałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest z amerykańskiego wydania z 2017 roku jakby co. W UK możliwe, że jest podobnie (ten sam wydawca), ale pewności nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...