Skocz do zawartości
pmcomp

Cyfrowa rekonstrukcja na blu-ray - wielka ściema !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Adaś, tu dokładnie widać co tracisz:

Raz jeszcze:

17552f1329367567.png

vs.

9522211329367568.png

 

 

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zmartwiłeś bo kupiłem sporo tych filmów na BD. Jeśli tak to zrobili jak pokazujesz w Janosiku to fatalnie... Jak ja w TV sobie zmieniałem to po pierwsze - miałem i mam wolność bo mogę albo oglądać w oryginalnym 4:3 albo z rozszerzeniem, a po 2 mi nic nie uciekało. Obraz zachował to wszystko co było w 4:3 tylko był rozciągnięty, a tu jesteśmy skazania na to co zrobił wydawca.

Czy takie praktyki uskuteczniają też zagraniczni wydawcy ? Jak to wygląda w przypadku BD/UHD remasterowanych ze starszych filmów 4:3 i wydawanych na nowo ? Pytam bo mi nawet do głowy nie przyszło, że można tak obciąć obraz.

A to co napisałem w 1 swoim poście w tym wątku to myślałem, że tak to zrobili, że rozciągnęli, ale nic nie poobcinali... W takim wypadku masz rację, że to lipa !

Edytowane przez Adam60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janosik jest dobrze wydany i 07 zgłoś się też

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to mnie zmartwiłeś bo kupiłem sporo tych filmów na BD. Jeśli tak to zrobili jak pokazujesz w Janosiku to fatalnie... Jak ja w TV sobie zmieniałem to po pierwsze - miałem i mam wolność bo mogę albo oglądać w oryginalnym 4:3 albo z rozszerzeniem, a po 2 mi nic nie uciekało. Obraz zachował to wszystko co było w 4:3 tylko był rozciągnięty, a tu jesteśmy skazania na to co zrobił wydawca.
Czy takie praktyki uskuteczniają też zagraniczni wydawcy ? Jak to wygląda w przypadku BD/UHD remasterowanych ze starszych filmów 4:3 i wydawanych na nowo ? Pytam bo mi nawet do głowy nie przyszło, że można tak obciąć obraz.
A to co napisałem w 1 swoim poście w tym wątku to myślałem, że tak to zrobili, że rozciągnęli, ale nic nie poobcinali... W takim wypadku masz rację, że to lipa !
Jak mogli by rozciągnąć i zniekształcić obraz, kto by to kupił. To że ty lubisz taki zniekształcony obraz oglądać, to jest ewenement

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tam majaczą Chłopaki nie płaczą po rekonstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, raf7705 napisał:

Jak mogli by rozciągnąć i zniekształcić obraz, kto by to kupił. To że ty lubisz taki zniekształcony obraz oglądać, to jest ewenement emoji1.png

A lepiej obcinać ? Pewno ani jedno, ani drugie i powinni zostawić tak jak było w 4:3...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos tu jest elegancko spierd....ne ... to widac gołym okiem.

Jesli oryginał jest na dole to obie powyższe wersje są ... ściśnięte, a nie dobrane pod kątem proporcji boków. W innym wypadku musi nastapic obcięcie boków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jednym z argumentów tych którzy podejmują decyzje o kadrowaniu, jest to by widz, który koniecznie musi oglądać na pełnym ekranie, nie musiał korzystać z podobnych wynalazków jak rozciąganie obrazu. Oba rozwiązania są złe, bo naturalnie powinno się emitować i wydawać filmy i seriale w oryginalnym kształcie.

Niestety na świecie ludzie też lubią filmy pełnoekranowe i dlatego całkiem sporo tytułów które w kinie były pokazywane jako panoramiczne np 2.40:1, w tv pokazywane są w 16:9. W zdecydowanej większości jest to otwarty kadr, więc widzimy więcej obrazu niż w kinie czy na BD, ale zwykle cierpi na tym kompozycja kadru.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce sobie rozciągać tak czy siak, powiększać to od tego ma funkcje w TV, filmy mają być nagrywane w oryginalnym formacie i basta!!! Tak spierdzielonego filmu na blu-ray już nie da się uratować, po prostu jest nieodwracalnie wykastrowany z części informacji obrazu. Takich mamy specjalistów od obrazu. Zresztą wystarczy popatrzeć również na inny aspekt wielu "rekonstrukcji"". Jak nienaturalnie są podkręcone kolory (na całego, a jakże), tak samo efekciarski kontrast (ze stratą informacji w cieniach), czy wręcz źle skalibrowane barwy gdzie totalny laik czy dziecko widzi, że coś jest nie tak. Dramat...

Edytowane przez orwell-1984
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.

Zmieszany kolesiu, nie rozumiesz, za trudne? A może to ty kalibrowałeś serial Lalka? Kolega z kawą przechodził i cię potrącił, suwak zieleni się przesunął, wiem, nie twoja wina. Zdarza się.

I cała kalibracja OLED-a poszła w piz...u. Wyrzucenie kasy w błoto. Reżyser tak nie chciał. 😀

Lalka - Vod.tvp.pl - Telewizja Polska S.A.

 

Edytowane przez orwell-1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już na starcie popełniasz błąd jeśli oceniasz efekt rekonstrukcji na podstawie materiału VOD, HDTV czy też to co trafiło na BD, nie wiedząc jak wygląda oryginał z którego przygotowano kopie. Dobrze wiesz, że u na nie specjalnie przywiązuje się uwagę do jakości, dlatego często materiał źródłowy dosyć znacznie rożni się od tego co zrobiono z nim dalej. Idealny przykład to "Dekalog" który pomiędzy tym co pokazała nam TVP w TV i na BD jest o lata świetlne gorsze od tego, co zaprezentował Arrow w brytyjskim wydaniu. Tam przykładają wagę do jakości i wyciągają z materiału maksimum a u nas w zasadzie wychodzą z założenia, że powinniśmy się cieszyć że coś czasem wydają. Czyli rekonstrukcja może być technicznie fenomenalna a następnie efekt zostanie zniweczony nieudolnością osób wykonujących mastery telewizyjne czy na nośniki.

https://caps-a-holic.com/index.php?s=dekalog

Tu masz przykład jak ten sam materiał kompletnie inaczej wygląda w TVi VOD. A jak wygląda źródło tego nie wiemy.

Spokój

154abf1363450459.jpg ce54961363450462.jpg f513d51363450466.jpg 42f6651363450467.jpg 8108c91363450469.jpg d4e0891363450473.jpg 95d0801363450475.jpg e85ab21363450476.jpg

Co do kolorystyki to niestety w ostatnich latach modny jest teal o czym można poczytać sobie choćby tu https://forum.filmozercy.com/watek-caly-ten-teal

Zresztą korekcja barwna to bardzo drażliwa kwestia i są rożne podejścia do tego tematu. Dla przykładu Witold Sobociński dosyć odważnie zabrał się za wzmocnienie kolorystyki "Sanatorium pod Klepsydrą" która nie każdemu przypadła do gustu. Nie tak dawno film zrekonstruowano na nowo, tym razem w jakości 4K i sam jestem ciekaw jak mocno różnią się te 2 wersje.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.12.2020 o 00:42, MarianPaz napisał:

W zdecydowanej większości jest to otwarty kadr, więc widzimy więcej obrazu niż w kinie czy na BD, ale zwykle cierpi na tym kompozycja kadru.

Otóż to!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro rekonstrukcja jest zamieszczona na stronie www i nie ma wydania blu-ray to można zakładać, że tak wygląda właśnie ta rekonstrukcja, kto schrzanił robotę i na jakim etapie to jest sprawa drugorzędna. Robienie z Lalki kolorystyki matrix to nie jest dla mnie rekonstrukcja ale destrukcja, żadna moda tego nie usprawiedliwia, podobnie ze zmianą formatu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dotrze jutro janosik

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kultowe pozycje, 07, Janosik...

PS. Gdyby ŚP. Marek Perepeczko żył pewnie by zadbał o maksymalną jakość ścieżki dźwiękowej w swoim serialu bo był audiofilem.

Edytowane przez orwell-1984
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2020 o 15:24, pmcomp napisał:

Oto przykład jak to mozna zrobić na świecie (tu akurat na BD-UHD ale jest też wersja na BD):

ladkillersUHD.jpg

 

 

DISC INFO:
Disc Title: The Ladykillers (1:37:1 OAR Version)
Disc Label: THE LADYKILLERS
Disc Size: 45,726,853,175 bytes
Protection: AACS
Playlist: 00100.MPLS
Size: 21,780,925,824 bytes
Length: 1:30:41.625
Total Bitrate: 32.02 Mbps
Video: MPEG-4 AVC Video / 26985 kbps / 1080p / 24 fps / 16:9 / High Profile 4.1
Audio: English / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1489 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: German / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1425 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: English / Dolby Digital Audio / 2.0 / 48 kHz /   192 kbps / DN -31dB
Subtitle: English / 39.857 kbps
Subtitle: English / 60.618 kbps
Subtitle: German / 0.045 kbps
Subtitle: German / 30.759 kbps
Subtitle: German / 61.477 kbps

DISC INFO:
Disc Title: The Ladykillers (1:66:1 Version)
Disc Label: THE LADYKILLERS
Disc Size: 45,726,853,175 bytes
Protection: AACS
Playlist: 00101.MPLS
Size: 19,674,867,072 bytes
Length: 1:30:41.625
Total Bitrate: 28.92 Mbps
Video: MPEG-4 AVC Video / 24017 kbps / 1080p / 24 fps / 16:9 / High Profile 4.1
Audio: English / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1489 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: German / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1425 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: English / Dolby Digital Audio / 2.0 / 48 kHz /   192 kbps / DN -31dB
Subtitle: English / 39.857 kbps
Subtitle: English / 60.618 kbps
Subtitle: German / 0.045 kbps
Subtitle: German / 30.759 kbps
Subtitle: German / 61.477 kbps
 

 

 
 
 
 
 
 
 

No i napisy PL pasują do obu wersji na Oppo/klonie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...