Skocz do zawartości
pmcomp

Cyfrowa rekonstrukcja na blu-ray - wielka ściema !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaczęły się pojawiać na blu-ray polskie filmy, tzw. klasyki. M.in Seksmisja, Vabank I & II, Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany, poszukiwana. Przedwczoraj wyszedł Wielki Szu.

Zakupiłem. Tak to wygląda tyle, że w niebieskich, blurejowych pudełkach:

 

kadrklasyka.jpg

 

 

I co, powinienem sikać ze szczęścia po nogach. Nie bo ... nie jest tak różowo. I dobrze, że ciagle mam w swojej kolekcji wydania na DVD.

Dlaczego? Popatrzmy ...

 

Seksmisja:

Sound Mix  Mono
Color  Color
Aspect Ratio  1.37 : 1
Laboratory  Wytwórnia Filmów Fabularnych, Lodz, Poland
Negative Format  35 mm
Cinematographic Process  Spherical
Printed Film Format  35 mm

 

Vabank:

Runtime  1 hr 48 min (108 min) 
Sound Mix  Mono
Color  Color
Aspect Ratio  1.37 : 1
Laboratory 

Wytwórnia Filmów Fabularnych, Lodz, Poland

 

A co zafundowano nam na blu-ray po tej świetnej rekonstrukcji?

Ano Aspect Ratio 1.85 : 1.

Co to oznacza? Oznacza, że oryginalny film został wykastrowany i przycięty z formatu 4:3 do formatu bliskiego 16:9. Czyli każdy kadr filmu został obcięty od dołu i od góry tak aby wypełnił prawie cały kadr nowoczesnych telewizorów, zamiast pozostawić czarne pasy z prawej i z lewej strony.

Czyli obcięto kawał filmu !!!

Fajnie się to ogląda? Moim zdaniem tak sobie. Bardzo często, szczególnie na Vabankach widać, że zblizone postacie "nie mieszczą się na ekranie". Np. kapelusz zostaje ucięty czy wręcz kawałek głowy. 

Nie tak chciał reżyser. A wystarczyło zrobić tak jak robi się na całym świecie i zamieścić w wydaniu obie wersje filmu (oczywiście nie kosztem jakości czyli upchaniu dwóch wersji na jeden krążek BD25) na krążku BD50. Pracę wykonano taką samą ponieważ najprawdopodobniej po dokonaniu skanowania najpierw dokonano procesu odnowienia i oczyszczenia, a potem dopiero zmiany formatu czyli cięcia. Tylko ... to kosztuje ... pewnie z jedna złotówkę na sztuce.

 

Oto przykład jak to mozna zrobić na świecie (tu akurat na BD-UHD ale jest też wersja na BD):

ladkillersUHD.jpg

 

 

DISC INFO:
Disc Title: The Ladykillers (1:37:1 OAR Version)
Disc Label: THE LADYKILLERS
Disc Size: 45,726,853,175 bytes
Protection: AACS
Playlist: 00100.MPLS
Size: 21,780,925,824 bytes
Length: 1:30:41.625
Total Bitrate: 32.02 Mbps
Video: MPEG-4 AVC Video / 26985 kbps / 1080p / 24 fps / 16:9 / High Profile 4.1
Audio: English / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1489 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: German / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1425 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: English / Dolby Digital Audio / 2.0 / 48 kHz /   192 kbps / DN -31dB
Subtitle: English / 39.857 kbps
Subtitle: English / 60.618 kbps
Subtitle: German / 0.045 kbps
Subtitle: German / 30.759 kbps
Subtitle: German / 61.477 kbps

DISC INFO:
Disc Title: The Ladykillers (1:66:1 Version)
Disc Label: THE LADYKILLERS
Disc Size: 45,726,853,175 bytes
Protection: AACS
Playlist: 00101.MPLS
Size: 19,674,867,072 bytes
Length: 1:30:41.625
Total Bitrate: 28.92 Mbps
Video: MPEG-4 AVC Video / 24017 kbps / 1080p / 24 fps / 16:9 / High Profile 4.1
Audio: English / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1489 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: German / DTS-HD Master Audio / 2.0 / 48 kHz /  1425 kbps / 24-bit (DTS Core: 2.0 / 48 kHz /   768 kbps / 24-bit)
Audio: English / Dolby Digital Audio / 2.0 / 48 kHz /   192 kbps / DN -31dB
Subtitle: English / 39.857 kbps
Subtitle: English / 60.618 kbps
Subtitle: German / 0.045 kbps
Subtitle: German / 30.759 kbps
Subtitle: German / 61.477 kbps
 

 

A nasi producenci wciskają nam goowno 😡

 

Proponuję zapuścić sobie DVD i BD na dwóch telewizorach ustawionych obok siebie to zobaczycie ten dramat.

 

Jestem zdecydowanie na NIE !!!

 

 

 

 

Tu możecie pocztać więcej: http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?p=15958

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest więcej bolączek w vabank np wszytkie sceny z jasnymi oknami są przeswietlone na max. Chyba na TVP. Vod są wersje 4/3 i 16/9 do wyboru. Tak jest np w ekstradycji

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pmcomp napisał:
   
   
   
   
   

A co zafundowano nam na blu-ray po tej świetnej rekonstrukcji?

Ano Aspect Ratio 1.85 : 1.

Co to oznacza? Oznacza, że oryginalny film został wykastrowany i przycięty z formatu 4:3 do formatu bliskiego 16:9. Czyli każdy kadr filmu został obcięty od dołu i od góry tak aby wypełnił prawie cały kadr nowoczesnych telewizorów, zamiast pozostawić czarne pasy z prawej i z lewej strony.

Ja się akurat tu nie zgadzam... Filmy 4:3 to dla mnie nieporozumienie w dzisiejszych czasach i i tak jak je mam, to za pomocą TV rozszerzam przynajmniej po bokach.  Mm prawie wszystkie te filmy na BD już od prawie roku, ale nie zdążyłem żadnego obejrzeć więc ostateczny werdykt będzie później.

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Adam60 napisał:

Ja się akurat tu nie zgadzam... Filmy 4:3 to dla mnie nieporozumienie w dzisiejszych czasach i i tak jak je mam, to za pomocą TV rozszerzam przynajmniej po bokach.  Mm prawie wszystkie te filmy na BD już od prawie roku, ale nie zdążyłem żadnego obejrzeć więc ostateczny werdykt będzie później.

Ale te filmy są ze starych czasów. I tak je nakręcono. A dopasowywanie do nowych czasów kosztem treści i zawartości jest zbrodnią.

Jak rozszerzasz filmy 4:3 po bokach to albo nienaturalnie rozciągasz obraz czyli burzysz oryginalne proporcje (i postacie są np. za grube a koła czy okręgi nie są okrągłe) albo robisz to co zrobili właśnie twórcy tych wydań ... obcinasz górę i dół w telewizorze. Tylko, że oni przynajmniej mieli przy skanie zapas rozdzieczości a ty tą rozdzielczość pogarszasz (bo obcinasz obraz z ok. 20% linii poziomych, strzelam, mozna to obliczyć dokładnie). Czyli zamiast 576 linii w PAL masz powiedzmy ok. 460.

 

wpasuj sobie ten zielony obraz w czerwony to zobaczysz ile obrazu stracisz.

Zrzut-ekranu-2011-09-18-o-13.04.11.png

 

https://spidersweb.pl/2011/09/posiadacze-plazmlcd-zabijaja-sztuke-najwiekszy-blad-posiadaczy-plaskich-ekranow.html

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bo jeżeli czerwony wpasujesz w zielony to nic nie stracisz, tylko otrzymasz pasy po bokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, pmcomp napisał:

Ale te filmy są ze starych czasów. I tak je nakręcono. A dopasowywanie do nowych czasów kosztem treści i zawartości jest zbrodnią.

Jak rozszerzasz filmy 4:3 po bokach to albo nienaturalnie rozciągasz obraz czyli burzysz oryginalne proporcje (i postacie są np. za grube a koła czy okręgi nie są okrągłe) albo robisz to co zrobili właśnie twórcy tych wydań ... obcinasz górę i dół w telewizorze.

Nie wiem jak powinno być, ale wiem jak mi pasuje... :) 4:3 to dla mnie nie do przełknięcia... Na szczęście takich filmów mam dosłownie parę... Bardzo dokładnie, pamiętam testowałem i sprawdzałem pod tym kątem film "Eksperyment Filadelfijski" na DVD i właściwie wiele scen porównywałem do 4:3 i tego jak mój TV rozciągnął po bokach i powiem Ci, że było naprawdę ok... Postacie nie były nienaturalne czy rozciągnięte. Wyglądało to ok. Nawet gmeru się dziwił bo wpisałem to rozciąganie jako jedną z zalet Q9FN . Nie wiem czy każdy TV robi to inaczej, ale z wcześniejszych TV tego w ogóle nie robiłem bo chyba nawet nie było jak, a Q9FN moim zdaniem sobie tu dobrze radzi. Tam jest nie tylko opcja rozciągania, ale i opcja dopasowania i z wyłączoną opcja dopasowania jest jak piszesz, że np. postacie za grube, ale z nią włączoną jest naprawdę ok, przynajmniej dla mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adam60 napisał:

Nie wiem jak powinno być, ale wiem jak mi pasuje... :) 4:3 to dla mnie nie do przełknięcia... Na szczęście takich filmów mam dosłownie parę... Bardzo dokładnie, pamiętam testowałem i sprawdzałem pod tym kątem film "Eksperyment Filadelfijski" na DVD i właściwie wiele scen porównywałem do 4:3 i tego jak mój TV rozciągnął po bokach i powiem Ci, że było naprawdę ok... Postacie nie były nienaturalne czy rozciągnięte. Wyglądało to ok. Nawet gmeru się dziwił bo wpisałem to rozciąganie jako jedną z zalet Q9FN . Nie wiem czy każdy TV robi to inaczej, ale z wcześniejszych TV tego w ogóle nie robiłem bo chyba nawet nie było jak, a Q9FN moim zdaniem sobie tu dobrze radzi. Tam jest nie tylko opcja rozciągania, ale i opcja dopasowania i z wyłączoną opcja dopasowania jest jak piszesz, że np. postacie za grube, ale z nią włączoną jest naprawdę ok, przynajmniej dla mnie...

wyświetl sobie plansze testowa z okręgami przygotowaną dla formatu 4:3 na tym TV w opcji rozciągnięcia i zobacz co z tego wyjdzie. Geometria jest nauką ścisłą. 

Każda opcja rozciągania czy dopasowania ZDEFORMUJE OKRĄG CZY OKRĘGI !!!

Taką ale dla obrazu 4:3 bo ta jest dla 16:9:

plansza-testowa.jpg

 

Dla przykładu tu masz na 4:3:

hqdefault.jpg

a tak będziesz miał na 16:9:

hqdefault.jpg

 

a tutaj jak widzisz obraz zrobiony w cytowanych przeze mnie produkcjach:

comment_vlYGWsfRLjKEykzPISTPH7itnkHMPrdB

 

Poniał ?

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapuść sobie tą plansze testową (jako wyświelenie picture) i zobacz potem czy "po dopasowaniu" wszystkie okręgi będzie okręgami i czy wszystkie kwadraty będą kwadratami (sprawdzisz to linijką mierząc średnice okręgów i boki kwadratów):

 

Philips_PM5544.svg

 

tv-karty-6079045.jpg

 

 

Takie patterny wystepują też jako obraz TV na starych testowych płytach DVD z końca lat 90-ych i początku tego wieku.

 

PS. jesli nie masz pojęcia o tak podstawowych sprawach jak geometria i proporcje obrazu telewizyjnego to o czym innym z tobą dyskutować w temacie kina domowego ???

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, D4r3KS napisał:

Czyli te z pasami góra dół też rozciągasz? tragedia..

NIE - góra / dół nigdy nie rozciągam bo obraz wygląda nienaturalnie... Właśnie w opisywanym wyżej filmie "Eksperyment Filadelfijski" tak się bawiłem, że całkowicie rozciągnąłem i o ile w przypadku boków jest ok, o tyle góra/dół - nie. Więc tak nigdy nie rozciągam :) 

Dużo takich filmów czy seriali nie ma, ale np. cały serial Zmiennicy miałem właśnie rozciągnięty z 4:3 po bokach i uwierz mi na słowo, że wyglądało to całkowicie normalnie. Funkcja dopasowania tak działa, że nic nie wygląda źle. W wolnej chwili (która najprawdopodobniej nastąpi w następnym roku) zrobię fotki z eksperymentu z "Eksperymentu filadelfijskiego" :)  i zobaczycie o co mi chodzi. Sami ocenicie... Wg mnie jest bardzo dobrze to skalowanie wykonane na Q9FN... A też nie pamiętam czy w swoim temacie o Q9FN przypadkiem już nie wklejałem takich fotek.

Edytowane przez Adam60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty mi chcesz udowadniać... że niby naturalnie wygląda rozciągnięty obraz? :D no nie rób ze mnie debila. Nie ma znaczenia co i kto robi rozciąganie rozciąganie to rozciąganie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, D4r3KS napisał:

Nie wiem co ty mi chcesz udowadniać... że niby naturalnie wygląda rozciągnięty obraz? :D no nie rób ze mnie debila. Nie ma znaczenia co i kto robi rozciąganie rozciąganie to rozciąganie.

Funkcja w Q9FN to nie jest zwykłe rozciąganie, ale rozciąganie + inteligentne dopasowanie... Zrobię fotki - sam ocenisz... Może i jest tak, że mi to po prostu nie przeszkadza, a jest jak piszesz, że obraz wygląda nienaturalnie. Ja mimo wszystko wolę rozciągnięty niż 4:3 bez względu na to czy jest naturalnie czy nie, ale wg mnie jest naprawdę ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inteligentne a co tam może być inteligentne? utnie górę dół aby nie musieć mocno rozciągać na boki? nie widzę innej opcji.

Lepiej napisz dlaczego nie możesz oglądać 4:3 bo co? co ci przeszkadza? telewizor i jego gówniana czerń na pasach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, D4r3KS napisał:

Inteligentne a co tam może być inteligentne? utnie górę dół aby nie musieć mocno rozciągać na boki? nie widzę innej opcji.

chyba środek jest mniej rozciągany niż boki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Adam60 napisał:

Funkcja w Q9FN to nie jest zwykłe rozciąganie, ale rozciąganie + inteligentne dopasowanie... Zrobię fotki - sam ocenisz... Może i jest tak, że mi to po prostu nie przeszkadza, a jest jak piszesz, że obraz wygląda nienaturalnie. Ja mimo wszystko wolę rozciągnięty niż 4:3 bez względu na to czy jest naturalnie czy nie, ale wg mnie jest naprawdę ok.

Sure ... inteligentnie zrobi z okręgu cos co nie jest okręgiem. Wyświetl sobie obrazy, które Ci pokazałem to sam zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, klaus71 napisał:

chyba środek jest mniej rozciągany niż boki

Jasne. Była taka funkcja w telewizorach kineskopowych 16:9 u Philipsa. 20 lat temu.

Co nie zmienia faktu, że ludzie stojący akuratnie po bokach "będą grubasami".

 

Masz obraz w proporcjach 4:3 to oglądaj 4:3. Po to TV potrafi wyświetlić po bokach czarne pasy. Proste.

 

Kiedyś na TV 4:3 był problem w druga stronę, czyli jak wyświetlić obraz 1,85:1 na TV 4:3. Opcje były dwie, tzw. Letterbox czyli przygotowanie obrazu pod  taki TV, obrazu z czarnymi pasami na górze i dole obrazu albo obcięcie prawej i lewej jego części.

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, pmcomp napisał:

Jasne. Była taka funkcja w telewizorach kineskopowych 16:9 u Philipsa. 20 lat temu.

Co nie zmienia faktu, że ludzie stojący akuratnie po bokach "będą grubasami".

 

Masz obraz w proporcjach 4:3 to oglądaj 4:3. Po to TV potrafi wyświetlić po bokach czarne pasy. Proste.

 

Kiedyś na TV 4:3 był problem w druga stronę, czyli jak wyświetlić obraz 1,85:1 na TV 4:3. Opcje były dwie, tzw. Letterbox czyli przygotowanie obrazu pod  taki TV, obrazu z czarnymi pasami na górze i dole obrazu albo obcięcie prawej i lewej jego części.

W wolnej chwili ponownie przyjrzę się tematowi. Jak pisałem filmów 1:4 mam tak mało, że sprawa nie ma wielkiego znaczenia. Po prostu zacząłem oglądać te filmy 1:4 normalnie i bardzo mi się nie podobał obraz. Był po prostu za mały. Po rozciągnięciu było dobrze i nie widziałem jakiejś nienaturalności.

I proszę Cię bardzo nie mów mi jak mam coś oglądać, a jak nie, bo już były na forach osoby, które też mi mówiły co mam robić np. w kwestii doboru ekranu do proja, a potem się męczyłem z wymianą i inne sprawy... Każdy człowiek ma własne preferencje, które nie zawsze się pokrywają z obiektywnymi wytycznymi... Żebyś mnie dobrze zrozumiał - ja nie kwestionuję tego wszystkiego co napisałeś i pokazałeś te plansze. Po prostu oglądałem parę filmów 1:4 i wolałem jednak z rozciągnięciem. To wszystko. W wolnej chwili zrobię fotki....

I są ludzie, którzy jednak wolą oglądać na całym ekranie, a nie w kwadracie i z takiego założenia pewno wyszli producenci tego wydania BD, o którym piszesz... Ja nie jestem zdania, że należy oglądać filmy tak jak chciał reżyser jeśli można coś poprawić. Oczywiście w tym wypadku kwestia dyskusyjna czy poprawiono właściwie, o czym piszesz...

Szkoda, że nie trafiłeś na ten wątek jak oglądałem ten film "Eksperyment Filadelfijski" bo wtedy jak pamiętam robiłem mega dokładne testy - ujęcie po ujęciu jak wyglądały poszczególne sceny w 4:3 i z rozciągnięciem... Bo oczywiście sztucznie pogubionego obrazu to ja nie oglądałem. Każdy TV ma inne systemy poprawy jakości i dopasowania i to robi swoje. I piszesz, że geometrii nie da się oszukać... Właśnie producenci sprzętu codziennie nasz oszukują... Przykład ? Proj Epson TW 9300 i przesunięcie imitujące 4K będące jak pisał gmeru właściwie prawdziwym 4K... Oszukują nas aż miło... :)

Edytowane przez Adam60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nas tylko ciebie.

Filmy 1:4 ??? Co to jest?

Kwadrat?

 

Jizzzzzz.

Van Gogha czy Moneta też obcinasz albo rozciągasz?

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, pmcomp napisał:

Nie nas tylko ciebie.

Filmy 1:4 ??? Co to jest?

Kwadrat?

Jizzzzzz.

Wybacz mi... Jestem humanistą... Hahahaha 😁

57 minut temu, pmcomp napisał:

Van Gogha czy Moneta też obcinasz albo rozciągasz?

Z całym szacunkiem dla Pana Machulskiego, ale nie jest jednak Van Goghiem czy Monetem... ;)

Wesołych Świąt.... !!!! ❤️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Adam60 napisał:

Wybacz mi... Jestem humanistą... Hahahaha 😁

 

To nie zaglądaj i nie dyskutuj na forach o technologiach. 1:4 to jedna czwarta albo jeden do czterech i nie wiem co masz na myśli. Takiego parametru w obrazie TV nie ma.

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pmcomp napisał:

1:4 to jedna czwarta albo jeden do czterech i nie wiem co masz na myśli. Takiego parametru w obrazie TV nie ma.

A nie - to zwykłe przejęzyczenie... Miałem cały czas na myśli 4:3... Nie wiem skąd mi się wzięło to 1:4... Pisaliśmy przecież o 4:3... 1:4 to nie istnieje taki format.

Mam teraz natłok pracy po 12h dziennie więc nie dam rady zrobić tych fotek. Wrócimy do tematu pod koniec grudnia... Jestem bardzo ciekaw Twojej opinii...

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam udziela się w temacie i jak zwykle nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Wracając do tematu, to w wypadku filmów Machulskiego wszystkie tytuły 4:3 zostały kiedyś po rekonstrukcji przeformatowane do 16:9 za zgodą twórców, więc pretensje można kierować wyłącznie do nich. Podobno istniały zrekonstruowane kopie w oryginalnych proporcjach, ale zaginęły albo zostały skasowane. Niestety podobnie przeformatowano filmy Barei i kilka, z reguły komediowych filmów. Klasyki (Wajdy, Hasa, Kawalerowicza itp) nikt się nawet nie ważył kadrować. Niestety jeśli zerkniecie sobie na daty rekonstrukcji pięciu ostatnio wydanych BD, to przypadają one na lata 2008-2013, czyli są dosyć stare. Do tego z tego co się orientuję wszystkie te wydania powstają z masterów telewizyjnych, dlatego też mamy 25fps.

 

Do tej pory najwięcej kontrowersji wzbudzały rekonstrukcje TVP, które pomimo tego, że wykonywane były w OAR, to na nośniki i w tv emitowano wyłącznie wersje 16:9. Na szczęście w serwisie VOD TVP od dłuższego czasu mamy nowe rekonstrukcje w obu formatach a starsze tytuły odnawiane najwcześniej jak "Dekalog", "Janosik" czy "07 zgłoś się" można kupić w oryginalnym kształcie (zagraniczne wydania). 

Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć się ile ze zrekonstruowanych filmów zostało przekadrowanych to polecam swoją stronę / spis w podpisie.

A co do kadrowania z przykładami, to wart zerknąć tu http://rekonstrukcje.eu/techniczne.html

Edytowane przez MarianPaz
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że ktoś poszedł po rozum do głowy bo Wielki Szu został wydany w formacje 4:3 z AR 1.33:1, do tego ze ścieżką PCM 2.0. A może przeczytał ten wątek ;) .

Można ???

Brawo.

 

big_Wielki-Szu-BD.jpg?lm=1606208347

 

Dzisiej wieczorem będzie uczta filmowa :) , kino w domu.

 

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MarianPaz napisał:

 

Wracając do tematu, to w wypadku filmów Machulskiego wszystkie tytuły 4:3 zostały kiedyś po rekonstrukcji przeformatowane do 16:9 za zgodą twórców, więc pretensje można kierować wyłącznie do nich. Podobno istniały zrekonstruowane kopie w oryginalnych proporcjach, ale zaginęły albo zostały skasowane.

Na szczęście mam wydania Vabank na DVD w 1.33:1, a II-ka ma nawet dźwięk DTS :) . Z tego co wiedzę cena za te wydania jest dużo wyższa od wydać po przeformatowaniu.

 

Wygląda na to, że ten Janosik: https://zagranicznedvd.pl/janosik-4-blu-ray-kompletny-serial,id6789.html

jest na szczęście w 1.33:1

 

A1ZKI-XkFYL._AC_SL1500_.jpg

 

Adaś, tu dokładnie widać co tracisz:

http://www.imagebam.com/image/3c20671329367566

 

17552f1329367567.png

http://www.imagebam.com/image/9522211329367568

 

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...