Skocz do zawartości
phoebo

CX jest dużo ciemniejszy niż C7?!

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno CX 65 cali. Posiadam jeszcze wcześniejszy model C7, którego używałem prawie 3 lata. Porównując oba zauważyłem, że CX jest bardzo ciemny w kazdym trybie, przy każdej treści. W SDR różnica może nie jest duża ale już np. takie Dolby Vision to jest przepaść. Zrobilem zdjęcie z porównania.

Czy z moim egzemplarzem CX jest coś nie tak? Z tego co czytałem w testach, to podobno widocznych różnic w jasności być nie powinno, a w moim przypadku max CX to 40% C7!16078019735103468124388376461561.thumb.jpg.c37d87305888663d62d2bc96ef14be98.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, ronaldo864 napisał:

Sprawdź  czy oszczędzanie energii , maksymalna jasność , gamma  jest ustawiona prawidłowo 

Wszystko sprawdziłem. Grzebalem we wszystkich ustawieniach przez ostatnie 5 dni. Lecę go oddać jutro raczej. Jeśli nie jest to jakaś losowa przypadłość, to nie mam pojęcia jak można o tym nie pisać w testach. Jak go zwrócę to chyba sprobuje z Sony A8.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, phoebo napisał:

Wszystko sprawdziłem. Grzebalem we wszystkich ustawieniach przez ostatnie 5 dni. Lecę go oddać jutro raczej. Jeśli nie jest to jakaś losowa przypadłość, to nie mam pojęcia jak można o tym nie pisać w testach. Jak go zwrócę to chyba sprobuje z Sony A8.

Akurat w jasności to OLEDY LG przebijały znacznie inne marki. Było to wiele razy pokazywane na testach na TYM forum.

Też stawiam na jakieś nietypowe ustawienia, ale oczywiście może to po prostu usterka. Zdarza się i tyle.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Barnaba napisał:

Akurat w jasności to OLEDY LG przebijały znacznie inne marki. Było to wiele razy pokazywane na testach na TYM forum.

Też stawiam na jakieś nietypowe ustawienia, ale oczywiście może to po prostu usterka. Zdarza się i tyle.

Ale co moze byc nie tak w ustawieniach? Gama, oszczedzanie energii, jasność oled itd. sprawdziłem. Dynamiczna rozdzielczość trochę pomaga, ale to i tak nic nie znaczy, bo teoretycznie CX powinien być jaśniejszy od C7, albo na bardzo zbliżonym poziomie. Dziwne jest to, że akurat treści z Dolby Vision są tak bardzo ciemne. 

Myślałem o Sony, bo mimo wszystko jasność dla mnie nie jest najwazniesza, na C7 ustawiałem max 80% w dzień, ok 30-40 w nocy. Chodziło mi raczej o to, że miałem już sporo problemow z LG, np. paskudnie nierówny panel w C7, a teraz to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, phoebo napisał:

Ale co moze byc nie tak w ustawieniach? Gama, oszczedzanie energii, jasność oled itd. sprawdziłem. Dynamiczna rozdzielczość trochę pomaga, ale to i tak nic nie znaczy, bo teoretycznie CX powinien być jaśniejszy od C7, albo na bardzo zbliżonym poziomie. Dziwne jest to, że akurat treści z Dolby Vision są tak bardzo ciemne. 

Myślałem o Sony, bo mimo wszystko jasność dla mnie nie jest najwazniesza, na C7 ustawiałem max 80% w dzień, ok 30-40 w nocy. Chodziło mi raczej o to, że miałem już sporo problemow z LG, np. paskudnie nierówny panel w C7, a teraz to...

Chyba już wiesz, że panele wszędzie są jednego producenta? A "nierówności" w prosty sposób "rozwiewają się", tylko nie wolno panikować ;)

Ale jeśli masz sposobność wymiany to próbuj - zawsze jakiś materiał porównawczy jest.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale czytałem, że np. taki Panasonic ma inną kontrolę jakości, może LG dostarcza im panele w lepszym stanie, bo taka mają umowę. Zastanawiam się czy próbować znowu CX czy brać A8, bo HZ2000 jest poza moim zasięgiem cenowym.

Poza tym mój C7 jednak się nie wyrównał po tych prawie 3 latach, raczej poszlo to w 2 stronę. Czy w ogóle te wertykalne linie mogą sie wyrównać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, phoebo napisał:

Niby tak, ale czytałem, że np. taki Panasonic ma inną kontrolę jakości, może LG dostarcza im panele w lepszym stanie, bo taka mają umowę. Zastanawiam się czy próbować znowu CX czy brać A8, bo HZ2000 jest poza moim zasięgiem cenowym.

Poza tym mój C7 jednak się nie wyrównał po tych prawie 3 latach, raczej poszlo to w 2 stronę. Czy w ogóle te wertykalne linie mogą sie wyrównać?

1. urban legend

2. tak, mogą się wyrównać i zwykle tak się dzieje po kilkunastu godzinach odpowiedniego "wygrzania". Podobno, ale tego nigdy nie widziałem, pozostają na dłużej. Może masz takiego pecha, ale wtedy reklamacja i chyba tylko Koreańczycy uważają, że jednak to wada panelu i realizują gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może urban legend, aczkolwiek mało jest narzekań ze strony posiadaczy Panasonica i Sony w tym aspekcie. Może dlatego, że LG po prostu sprzedało się więcej? Nie wiadomo. Tak naprawdę w ogóle mi nie pondrodze z Sony - brak pełnego wsparcie hdmi 2.1, amdroid, potencjalnie nizsza jasność i wyższa cena. Nie wygląda to na dobry deal, ale nie mam siły już szarpać się z tv.

Masz jakies doswiadczenia z oddawaniem tv w MM? W Expert te kilka lat temu przyjeli bez problemu bez foli ochronnych, ale slyszalem, że może byc z tym różnie.

Wygrzania? Masz na mysli jakiś konkretny material wideo? Można w ogóle zmusić tv żeby się nie wyłączył?

Edytowane przez phoebo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, phoebo napisał:

Ale co moze byc nie tak w ustawieniach? Gama, oszczedzanie energii, jasność oled itd. sprawdziłem. Dynamiczna rozdzielczość trochę pomaga, ale to i tak nic nie znaczy, bo teoretycznie CX powinien być jaśniejszy od C7, albo na bardzo zbliżonym poziomie. Dziwne jest to, że akurat treści z Dolby Vision są tak bardzo ciemne. 

Myślałem o Sony, bo mimo wszystko jasność dla mnie nie jest najwazniesza, na C7 ustawiałem max 80% w dzień, ok 30-40 w nocy. Chodziło mi raczej o to, że miałem już sporo problemow z LG, np. paskudnie nierówny panel w C7, a teraz to...

Maksymalna jasność  jest ustawiona na wysoka ?. Niemożliwe  żeby c7 świecił jaśniej w sdr , pewnie  wadliwa sztuka cx . Sprawdzałeś  na kilku materiałach ?. Luminacja  loga wyłączona? https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c7-vs-lg-cx/421/10619?usage=11114&threshold=0.1  jasność obu prawie  identyczna  w teście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, phoebo napisał:

Może urban legend, aczkolwiek mało jest narzekań ze strony posiadaczy Panasonica i Sony w tym aspekcie. Może dlatego, że LG po prostu sprzedało się więcej? Nie wiadomo. Tak naprawdę w ogóle mi nie pondrodze z Sony - brak pełnego wsparcie hdmi 2.1, amdroid, potencjalnie nizsza jasność i wyższa cena. Nie wygląda to na dobry deal, ale nie mam siły już szarpać się z tv.

Masz jakies doswiadczenia z oddawaniem tv w MM? W Expert te kilka lat temu przyjeli bez problemu bez foli ochronnych, ale slyszalem, że może byc z tym różnie.

Wygrzania? Masz na mysli jakiś konkretny material wideo? Można w ogóle zmusić tv żeby się nie wyłączył?

Nie oddałem żadnego oleda, choć początkowo i w 65" i w 77" matryce wyglądały dużo gorzej niż ta (przykład z netu):

Can i return this LG C8 55" OLED for Possible banding? — LG Community Forum

Na szczęście wpadłem na pomysł z "katowaniem" matrycy np takim obrazem https://www.youtube.com/results?search_query=demo+uhd+4k+hdr

i po kilkunastu godzinach powyższa plansza 5% była jednolicie szara. Takie cuda, panie :)

Wyłącz wyłączanie się tv w menu i pilnuj, bo dema też się po kilku godzinach potrafią zatrzymać i włączy się wygaszacz ekranu oleda

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ronaldo864 napisał:

Maksymalna jasność  jest ustawiona na wysoka ?. Niemożliwe  żeby c7 świecił jaśniej w sdr , pewnie  wadliwa sztuka cx . Sprawdzałeś  na kilku materiałach ?. Luminacja  loga wyłączona? https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c7-vs-lg-cx/421/10619?usage=11114&threshold=0.1  jasność obu prawie  identyczna  w teście

Tak i tak. Gdyby chodziło jeszcze o jakieś małe różnice... No nic, oddam LG i wezmę a8 od Sony, zobaczymy.

2 minuty temu, Barnaba napisał:

Nie oddałem żadnego oleda, choć początkowo i w 65" i w 77" matryce wyglądały dużo gorzej niż ta (przykład z netu):

Can i return this LG C8 55" OLED for Possible banding? — LG Community Forum

Na szczęście wpadłem na pomysł z "katowaniem" matrycy np takim obrazem https://www.youtube.com/results?search_query=demo+uhd+4k+hdr

i po kilkunastu godzinach powyższa plansza 5% była jednolicie szara. Takie cuda, panie :)

Wyłącz wyłączanie się tv w menu i pilnuj, bo dema też się po kilku godzinach potrafią zatrzymać i włączy się wygaszacz ekranu oleda

 

Da się jakoś te dema zloopowac żeby włączały się non stop? Niestety nie moge sobie pozwolić żeby pilnować tv kilkanaście godzin. Jasność oleda dać na max? Z Twojego doświadczenia już po jednym takim wygrzewaniu matryca się poprawia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, phoebo napisał:

Da się jakoś te dema zloopowac żeby włączały się non stop? Niestety nie moge sobie pozwolić żeby pilnować tv kilkanaście godzin. Jasność oleda dać na max? Z Twojego doświadczenia już po jednym takim wygrzewaniu matryca się poprawia?

To musisz wyszukać jakieś demko w pliku. Jest tego trochę w necie. można kupić też płyty testowe.

Na 65" robiłem to jakieś 3 lata temu i musiałem czekać ponad 20 godzin. W 77" już po chyba 14 h. było czyściutko.

Był to jeden ciąg popychany 2, 3 razy jak się wygaszacz załączył. Też nie pilnowałem za mocno, więc nie wiem, czy na wygaszacz chodził 3 godziny czy 3 minuty ;)

W każdym razie przed snem włączyłem dema od nowa, więc kilka godzin pociągnął :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddałem CX. Media Markt przyjął bez problemu, sprawdzili tylko czy się włącza. Czas znaleźć teraz A8 w dobrej cenie i liczyć, że plotki o lepszej jakosci paneli sie potwierdzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup cos porzadnego od Panasonica albo Sony. Ten pierwszy ma znakomite parametry obrazu/kolor juz po wyjeciu z pudelka.

Co zas do samej sprawy "ciemnego" obrazu w LG - jak wiesz (albo nie) pare miesiecy temu LG przyznalo sie do wadliwej sekcji zasilania w praktycznie wszystkich swoich starycy OLEDach do serii 9 wlacznie, z spora doza prawdopodobienstwa stawiam teze, ze ten ciemniejszy obraz to jest wlasnie konsekwencja uzycia starej sekcji zasilania, ktora dla bezpieczenstwa zostala ustawiona w nizszych/ bezpieczniejszych wartosciach aby sie nie przegrzac, skutkiem czego jest ciemniejszy obraz CX niz C7.

Edytowane przez Xisiek
  • Lubię 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG sztucznie przyciemnia matryce, bo jeśli są zbyt jasne to zbyt szybko się wypalają jak to miało miejsce w serii 7 i 8. Cała tajemnica.

  • Plusik 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Alwyn napisał:

LG sztucznie przyciemnia matryce, bo jeśli są zbyt jasne to zbyt szybko się wypalają jak to miało miejsce w serii 7 i 8. Cała tajemnica.

No nie cała. Obniżenie jasności w CX jest faktem, ale to jest jakieś 100 nitów względem tego co było wcześniej i takie coś zauważysz tylko w HDR. Kolega tu pokazywał fotki w SDR gdzie widać że stary model na 42% świeci jaśniej niż nowy na 100%. To jest różnica ponad 100 procent i nie powinna mieć miejsca. Moim zdaniem wadliwy egzemplarz, jeżeli ustawienia były ok.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, efel napisał:

No nie cała. Obniżenie jasności w CX jest faktem, ale to jest jakieś 100 nitów 

wg RTINGS to obniżenie to nawet nie 50 nitów - taki rozrzut a nawet większy potrafiły mieć oledy w obrębie jednego roku

43 minuty temu, efel napisał:

No nie cała. Obniżenie jasności w CX jest faktem, ale to jest jakieś 100 nitów 

wg RTINGS to obniżenie to nawet nie 50 nitów - taki rozrzut a nawet większy potrafiły mieć oledy w obrębie jednego roku

więc pewnie to prędzej problem z konkretną sztuką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, klaus71 napisał:

pewnie to prędzej problem z konkretną sztuką

oczywista oczywistość ;)

najbardziej bawią mnie teorie techniczno-spiskowe domorosłych "techników" od zasilaczy czy ściemnianych specjalnie matryc 🤣

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam LG C7 i nie wiem czy bezpośrednie porównywanie ekranów np. jasności samych ekranów (po wyjęciu z pudła) bez sprowadzenia ich ustawień w szczegółowych opcjach parametrów obrazu do możliwie identycznych ustawień jest możliwe.

CX ma np. nową implementacją Motion Pro, która zmienia jasność w zakresie od 15% (niska) do 75% (wysoka). Inne opcje bezpośrednio czy pośrednio też wpływają na jasność np. AI Picture Pro, Dolby Vision IQ. Podobno w CX jest nowsza wersja DV (niestety też z wadami poprzednich - czasami podniesione/miażdżone czernie ma to poprawić  FW 3.21.xx). Dlatego też "proste" (bez zagłębienia się w inne opcje obrazu) ustawienie suwaków jasności 45% w C7 i 100% w CX nie musi oznaczać, że CX jest ciemniejszy czy zepsuty...ale zakładając, że C7 i CX są identycznie ustawione w szczegółowych opcjach obrazu to raczej stawiam na defekt egzemplarza - to jest ogromny rozjazd.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, która przyszła mi do głowy patrząc na zdjęcie C7 / CX. Oba TV mają zrobioną "stop klatkę" - obraz jest statyczny. LG automatycznie przyciemnia obraz jako zabezpieczenie przed wypaleniem funkcja ta nazywa się ASBL i zaszyta jest w menu serwisowym. Być może w CX ASBL jest bardziej agresywne w działaniu niż w C7 i dlatego tak mocno przyciemnił obraz statyczny.

Edytowane przez tesbor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, tesbor napisał:

Jeszcze jedna sprawa, która przyszła mi do głowy patrząc na zdjęcie C7 / CX. Oba TV mają zrobioną "stop klatkę" - obraz jest statyczny. LG automatycznie przyciemnia obraz jako zabezpieczenie przed wypaleniem funkcja ta nazywa się ASBL i zaszyta jest w menu serwisowym. Być może w CX ASBL jest bardziej agresywne w działaniu niż w C7 i dlatego tak mocno przyciemnił obraz statyczny.

Jeśli  porównania  były na stopklatce to nie mam pytań  hehehe , tester pierwsza klasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta różnica w jasności wynika z tego, że trafiłeś na tzw. szrotowy panel, wiem bo na swoim LG B9 miałem 3 razy wymieniany panel i druga sztuka była tak cholernie ciemna, że widzieli to nawet laicy, którzy nie patrzą pedantycznie na obraz a ja nic nie sugerowałem. Pierwszy sklepowy, który miałem był najjaśniejszy ze wszystkich moich, ale cóż nie moge do niego wrócić bo mi go wymienili o stuck pixele.

A tego typa co wygrzewa matryce przez kilkanaście godzin nie słuchaj, bo gadałem z kilkoma serwisantami i mówili, że nie ma kompletnie takiego zalecenia u nich i praktyki. Tym bardziej, że gość wysyła Ci demo LG, które ukazują piękno czerni, czyli pixele wtedy w ogóle nie świecą, to jak niby miały by się wygrzewać. 

Bardzo dobrze że oddałeś ten szrot.

W dniu 16.12.2020 o 12:27, Barnaba napisał:

oczywista oczywistość ;)

najbardziej bawią mnie teorie techniczno-spiskowe domorosłych "techników" od zasilaczy czy ściemnianych specjalnie matryc 🤣

Mnie najbardziej bawią twoje teorie o wygrzewaniu matrycy. Rozmawiałem z kilkoma serwisantami i żaden nie potwierdził tej teorii. Wysyłasz materiały demo, które ukazują piękną czerń = pixele na 60% ekranu nie świecą, wiec na logike jak one miałyby wygrzać matryce XD. Weź chłopaku się otrząśnij i udowodnij coś na podstawie swoich zdjęć i zakupów a nie ciągle zdjęć z neta :D i przestań bronić szrot ( chyba, że nie robisz tego za darmo :) ).

  • Plusik 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

trafiłeś na tzw. szrotowy panel, 

Czy takie wyczyny dostawcy paneli OLED tj. LG Display są spotykane u innych producentów ?  Pewnie tak.

Twoje unikalne doświadczenia (dwukrotna wymiana panelu OLED) prowadzą do prostego wniosku, że wyniki opłacanych testów "na zamówienie" nie są miarodajne. 

Prosto: szkoda prądu testera jak i czytelnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2020 o 01:21, phoebo napisał:

Tak naprawdę w ogóle mi nie pondrodze z Sony - brak pełnego wsparcie hdmi 2.1, amdroid, potencjalnie nizsza jasność i wyższa cena.

Olać HDMI 2.1.Sony A1 po zakupie miał przed kalibracją u mnie SDR 400 nit,HDR 820 nit.Jest jedna zasada -im więcej czegoś tym mniejsza dbałość o jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...