Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziliśmy szczegółowo flagowy telewizor 4K HDR od Sony na 2020 rok | TEST | Jaki jest nowy model XH95?

Nadszedł maj, a wraz z nim nowe telewizory Sony na rok 2020! Premierowy przegląd wszystkich serii mamy już za sobą m.in podczas naszej wizyty na CES w Las Vegas. Na początek firma Sony, wysłała do naszej redakcji najwyższy model 4K HDR wykonany w technologii LCD, jakim jest KD-65XH950. W sieci jednak obowiązuje generalnie nazwa XH95 czyli skrócona i taką właśnie będziemy posługiwać się w teście. Główne innowacje, jakimi chwali się producent w tym roku, to na pewno powłoka poszerzająca kąty (w matrycy VA) dostępna we wszystkich przekątnych telewizora oprócz 49 cali (rok temu tylko w największych przekątnych, teraz w 85", 75", 65", 55"), Android 9.0 w chwili debiutu, podświetlenie direct LED z lokalnym wygaszaniem, wsparcie dla Dolby Atmos, Dolby Vision. Brzmi świetnie. Pytanie jednak czy wszystko zagrało zgodnie z oczekiwaniami fanów japońskiej firmy? Przekonajmy się w naszym fachowym i szczegółowym teście.

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z Dolby Vision IQ ? Przeoczylem czy nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak HDMI 2.1 w TV za ponad 6 tys zł. w 2020 roku to środkowy palec dla konsumenta. Sam tytuł testu jest niedokładny, należałoby napisać "flagowy telewizor LCD".

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Buhaj47 napisał:

Brak HDMI 2.1 w TV za ponad 6 tys zł. w 2020 roku to środkowy palec dla konsumenta. Sam tytuł testu jest niedokładny, należałoby napisać "flagowy telewizor LCD".

cos trzeba dodać W XI  tam juz może dodadzą hdmi 2.1 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wytłumaczyć że Sony XH90 ma HDMI 2.1 a teoretycznie wyższy model XH95 nadal  2.0  ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lobbi napisał:

A jak wytłumaczyć że Sony XH90 ma HDMI 2.1 a teoretycznie wyższy model XH95 nadal  2.0  ?  

tutaj  nie ma logiki . Może wydadza jakąś aktualizacje 😆 zmieniającą numerek . Nie ogarniam też tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szkoda, szkoda, szkoda. Samsung w swoich tv niby ma HDMI 2.1 ale wersja 49" (bo taka mnie interesuje) też jest wykastrowana z VRR itp. Pozostaje CX, a ja się OLED boję jednak (dużo grania i PC) i zobaczymy czy dalej będę czekać czy łyknę LG jak spadnie cena. Pod koniec roku będzie ciekawie. Może SONY zaszaleje i jakiś update z choć częścią funkcji wyda tak jak kiedyś wsparcie HDR dla YouTube i Dolby Vision dopiero z czasem dodawali w modelach z poprzednich lat.

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś powiedzieć jak działa moduł CI + na xh95 z softem 6.4770? Nie ma problemów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć, Zastanawiam się nad tym telewizorem lub ZF9, obecnie mam Panasa 65ST50 i w ogóle nie zastanawiał się nad wymianą gdyby nie 4K i HDR. Oglądałem te modele w sklepie, ale co innego sklep, a salon w domu. Czy ktoś się przesiadał z plazmy na ten TV lub XG95, ZF9, XH95? Od razu napiszę że OLED odpada ze względu na wypalenia (nie oglądam kanałów informacyjnych, ale domownicy potrafią zostawić włączone nawet na parę godzin menu z listą kanałów). Dodam też że HDMi 2.1 nie jest mi do niczego potrzebne.

Edytowane przez TomekTV
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie, że nie ma HDMI 2.1, a ja tu widze w specyfikacji, że jest, no chyba ze się mylę albo to dwa różne modele, poprawcie mnie proszę jeśli się mylę. Pozdrawiam.

Sony.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony X950H Review | It's that good

Sony XH95 (X950H) 4K HDR TV Review

 

Samsung QLED vs Sony 4K LED TV Comparison (Upscaling, HDR, Game Mode)

 

Sony X950H TV Review (2020) – Does Sony's Highest-End LCD 4K TV Live Up to the Hype?

 

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja zakupiłem ostatecznie Sony KD-75HX9505. To początek mojej przygody z odbiornikiem Sony. Wcześniej miałem LG, Sharp, Panasonic, Philips :) Gdyby ktoś miał jakieś pytania to śmiało.

Z ciekawostek - wersja 75' i 85 ' ma 120 stref lokalnego wygaszania. 

Ustawienia zdecydowanie warto ustawić na "własne". Przy dobrej jakości obrazu ulepszacze wyłączamy. 

Jeśli chodzi o oglądanie efekt halo - to przy ustawieniu suwaka Lokalnego wygaszania na "wysoki" - praktycznie nie występuje i wrażenia są naprawdę Oledowe. Kontrast przy takim ustawieniu wydaje się bezkresny. Według recenzji - pogarsza to widoczność detali w bielach - jednak w mojej prywatnej opinii, jest to ledwo zauważalne i warto takie ustawienie zaimplementować patrząc na stosunek zyski/straty. Przy ustawieniu suwaka na "średni" przy ciemnych scenach Ziemia Nocą na Netflix 4k HDR DV (bardzo dobry test) i białych napisach, efekt halo jest wyraźnie zauważalny - rozjaśnia się spory obszar wokół napisów. Przy ustawieniu "wysoki" - efekt jest praktycznie niezauważalny (ustawienia Dolby Vision - ciemny).

Piłka nożna: oglądałem wczoraj Bayern vs Shalke w 4k na dekoderze światłowodowym Orange. Nie da się tego opisać. To zdecydowanie najlepszy tv jaki miałem. Efekt smużenia w ogóle nie występuje, obraz w ruchu jest ostry jak żyleta. Na 75' oglądając z 3,5 m - widać dokładnie "łatki" na  podkręconej - lecącej w  powietrzu piłce. Najwyższy możliwy poziom, czytelność elementów ruchomych - niespotykana.

Dlaczego wybrałem HX95 a nie HX 90 ? Otóż w MM w Arkadii w Warszawie oba stały obok siebie i poddałem je z fajnym doradcą szczegółowym testom. Zmienialiśmy źródła i ustawienia. W czasie rzeczywistym 1:1 odtwarzaliśmy na obu telewizorach te same treści. Coż, mimo braku HDMI 2.1. i konieczności dopłaty 4k to modelu HX95 (dla mnie to  istotna różnica bo nawet HX90 w cenie ca.8k to dla mnie "trochę ponad stan") - nie wahałem się ani chwili. Nie zrozumcie mnie źle, XH 90 to bardzo dobry telewizor, ale jakość obrazu przemawia zdecydowanie na korzyść XH95. Obok stał jeszcze Samsung Qe75q80t i przy wyborze między 80T a HX90 - wybrałbym Sony. 

Co mnie zmartwiło ? Mój ekran nie jest idealny. Na rogach ekranu - tak jak piszą recenzenci widać lekko przyciemnione pola. Niestety występuje też lekki clouding - wprawdzie wyłącznie na typowej ciemnej planszy (lekka mgiełka na powierzchni ok 10% matrycy)  jednak według recenzentów nie powinien występować wcale. Pytanie do Was czy TV wymieniać czy nie warto? Jak wygląda to w praktyce ? Panowie przy montażu byli na tyle mili, że zgodzili się wpisać przy odbiorze adnotację "nierównomierne podświetlenie" co powinno pomóc w ew. wymianie odbiornika. Do tego jest gwarancja na 5 lat. 

PS4 Pro: testy dopiero dzisiaj.

Z zaleto: to pierwszy telewizor jaki mam, którego nie mam ochoty kalibrować. Jest tak dobrze skonfigurowany przy ustawieniach "własne", że wystarczy dosłownie kilka zmian, żeby osiągnąć rewelacyjny efekt jakości obrazu. 

Prosiłbym bardziej zorientowanych kolegów o doradzenie na jaki poziom ustawić suwak "Czystość" w ustawieniach motion Flow. Poziom 1 jest chyba ok, ale przy 2 wydaje się, że dosyć fajnie zyskują czernie. Pytanie tylko jakim kosztem - stąd moje pytanie.

Pozdrawiam!

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od nadawanego materiału. Czasem motion flow wystarczy na 1 a czasem widać klatki na takich nastawach. Ustawiam 2 czystość 1 i zapominam o sprawie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony KD-75HX9505

Już po testach PS4 Pro. Efekt HDR połączony z paletą barw REC 2020 w grach - to czysta przyjemność dla oka.  Jak mogłem grać bez niego ? Odpowiedź jest prosta - na Panasonic Tx-58gx703e HDR był po prostu niezauważalny. A jak nie ma się porównania, to brak nie przeszkadza :) Niestety w drugą stronę zejść byłoby ciężko. Załączam filmik, obrazujący różnicę przy HDR włączonym/wyłączonym (HDR10/HGL - przy wyłączonym całkowicie efekt jest podobny).

https://vimeo.com/user123544847/review/459824209/5c65da789d

Generalnie przy treściach HDR - czystość ustawiamy na 0 - żeby uzyskać jak najwyższą jasność. Przy treściach 4k sugeruję 1, a dla nocnych seansów albo piłki nożnej może być 2.

Cloudingu nie widać w trakcie użytkowania wcale, w momencie jak ekran w formacie 4k lub 4k HRD w trakcie oglądania lub grania jest  całkowicie ciemny - to ma się wrażenie, że TV jest wyłączony. Zdecydowanie rekomenduję ustawić Lokalne wygaszanie ma maks - nawet przy czarnych scenach i białych napisach - nie widać poświaty w okół białych obiektów. Dziś zrobię trochę filmików przy Ziemia Nocą - TV przerósł moje najszczersze oczekiwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lokalne wygaszanie na wszystkich profilach ustawiam na max bo tak lubię. Link nie działa. 

Edytowane przez mikoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale to nie jest hdr on off :) tylko przełączanie formatu z HDR na HLG, HLG to jeden z formatów HDR stosowany w TV SAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, D4r3KS napisał:

Kolego ale to nie jest hdr on off :) tylko przełączanie formatu z HDR na HLG, HLG to jeden z formatów HDR stosowany w TV SAT.

Owszem, ale jak napisałem dwa posty wyżej odnośnie formatu HGL  - przy wyłączonym całkowicie HDR efekt jest bardzo podobny jak przy HGL, a żeby ustawić suwak na "wył", trzeba było przejść kilka formatów dalej i nie byłoby możliwości bezpośredniego porównania. Innymi słowy, przy włączonym formacie HGL - HDR był w ogóle niezauważalny, stąd takie uproszczenie. Ale zwrócenie uwagi co do zasady słuszne :)

Edytowane przez Junior_wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Karol Kręska napisał:

Junior-wawa. Gzie dają gwarancję na 5 lat?

Gwarancja jest zewnętrzna - przedłużona przy zakupie w Media Markt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że w moje ręce trafi XH95 jako wymiana gwarancyjna za x900f. Znam parametry obu telewizorów i póki co nie daje mi spać 😉 tylko jedna sprawa. W teście na RTings napisali wyraźnie że po włączeniu MotionFlow, częstotliwość podświetlenia matrycy zmienia się ze 720Hz na 120Hz mimo tego że suwak clearness ustawiony jest na minimum. Moje oczy są dość wrażliwe na częstotliwość podświetlenia

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x950h

Czy możecie to potwierdzić?.Robi się to bardzo prosto. Wystarczy przełączyć smartfon w tryb slow-motion i nagrać krótkie video. Tak właśnie zrobiłem dla x900f gdzie widać wyraźnie że częstotliwość zmienia się dopiero po przełączeniu na clearness  1

 

 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klaus71 napisał:

to jest black frame insertion?

tak. 

Z tego co wiem black frame insertion jest aktywowany przy ustawieniu clearness  na 1 lub wyżej i wtedy rzeczywiście częstotliwość podświetlenia się zmienia na 120Hz na X900F i tak powinno być. 

 

Ku mojemu zaskoczeniu, przeczytałem na RTings, że w przypadku XH95 samo włączenie MotionFlow z oboma suwakami ustawionymi na minimum powoduje obniżenie częstotliwości matrycy. Jeżeli tak rzeczywiście jest to jest to moim zdaniem dziwne i niepotrzebne a dodatkowo będzie mi trochę dokuczało ponieważ chciałbym korzystać z MotioFlow ale bez black frame insertion tzn. z clearness  ustawionym na Min.  

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli w XF9005 także BFI by działało przy clearness na MIN z częstotliwością 720hz?

bardzo wysoka wartosć - już prędzej bym myślał że BFI może działać tylko w trybie 60hz lub 120hz

w sumie nie lepiej to BFI zupełnie wyłaczyć - w samsungu (matryca 60hz) to strasznie mi migało - bym powiedział tak jak w sony gdy clearness <> MIN

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...