Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ale HDMI 2.1 nie jest potrzebne by obsłużyć Dolby Vision. Nawet starszy XF90 który ma złącza HDMI 2.0 obsługuje Dolby Vision, także przez HDMI. Wiem, bo mam i korzystam. Akurat XF90 obsługuje pełne HDMI 2.0 tylko na 2 portach, ale dla nowszego XH95 może to być już na wszystkich portach tak jak pisze w teście.

Zresztą Dolby Vision weszło do TV jeszcze przed złączami HDMI 2.1. Według artykułu poniżej DV może działać już na złączu HDMI 1.4b

https://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1472208035 - piszą o tym w części "What version of HDMI does Dolby Vision require? (dynamic vs. static metadata)?"

Edytowane przez PrzemekKRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ok ale co z metadanymi skoro  DV ma metadane dynamiczne a masz port 2.0 który przyjmuje statyczne?

Jak wtedy telewizor sobie radzi z metadanymi ? Pomija je a przejmuje statyczne od podstawowego HDR?

Edytowane przez Domell1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W artykule który zalinkowałem piszą, że Dolby opracowało własny system przesyłania dynamicznych danych na złączach od HDMI 1.4b w górę. Dynamiczne metadane działają. Dodanie tego rozwiązania do standardu HDMI 2.1 ma pewnie usprawnić działanie.

W tekście piszą też, że większość o ile nie wszystkie materiały DV wymagają HDCP 2.2 więc w praktyce do wyświetlania materiałów DV potrzebne jest jednak złącze 2.0 lub nowsze

Edytowane przez PrzemekKRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jaki sens ma dodanie dynamicznych metadanych w portach 2.1 skoro działają w 2.0?

cyt"

HDMI Specification 2.1 feature highlights include:

  • Higher video resolutions support a range of high resolutions and faster refresh rates including 8K60Hz and 4K120Hz for immersive viewing and smooth fast-action detail. Resolutions up to 10K are also supported for commercial AV, and industrial and specialty usages.More Info...
  • Dynamic HDR support ensures every moment of a video is displayed at its ideal values for depth, detail, brightness, contrast and wider color gamuts—on a scene-by-scene or even a frame-by-frame basis.More Info...

to jest na oficjalnej stronie hdmi https://www.hdmi.org/spec/hdmi2_1

Edytowane przez Domell1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dla ułatwienia wklejam przetłumaczony fragment z tego tekstu: "Zamiarem Dolby nie jest konkurowanie z HDMI, a jedynie umożliwienie wdrożenia pełnego ekosystemu Dolby Vision HDR bez konieczności czekania na nadrobienie zaległości przez standaryzację HDMI. Firma Dolby była i jest bezpośrednio zaangażowana w standaryzację obecnych i przyszłych wersji HDMI."

Chodzi o ustandaryzowanie pewnych rozwiązań. Jeśli Dolby będzie chciało usprawnić Dolby Vision lub wydać nowszą wersję to będzie im teraz łatwiej, bo nie będą musieli znów kombinować jak przesłać dynamiczne metadane przez HDMI które oficjalnie tego rozwiązania nie wspiera

Edytowane przez PrzemekKRK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To teraz zgłupiałem dolby swoje hdmi swoje.

Specyfikacja hdmi 2.1 mówi 

HDMI ® Dynamic HDR

Specyfikacja HDMI 2.1 obsługuje wiele statycznych i dynamicznych rozwiązań HDR. HDR wzmacnia obrazy wideo dzięki rozszerzonemu zakresowi kontrastu od ciemnego do jasnego dla głębszej czerni i jaśniejszej bieli, większej szczegółowości zarówno w ciemnych, jak i jasnych częściach tego samego obrazu oraz większej szczegółowości w rozszerzonej przestrzeni kolorów.

Dynamiczny HDR

Dynamiczny HDR umożliwia zauważalny postęp w ogólnej jakości obrazu wideo od SDR do statycznego HDR, a teraz statycznego HDR do dynamicznego HDR. Obsługa dynamicznego HDR gwarantuje, że każdy moment filmu jest wyświetlany z idealnymi wartościami głębi, szczegółowości, jasności, kontrastu i szerszej gamy kolorów - na scenie po scenie, a nawet klatka po klatce. Zawartość ulepszona HDR jest dostępna dla filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, gier wideo i gier komputerowych oraz rzeczywistości wirtualnej.

źrodło https://www.hdmi.org/spec21sub/dynamichdr

PS Artykuł z flatpanels też przeczy z tym dynamicznymi metadanymi w HDMI 2.0

hdmi21features.jpg

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1511934073

Edytowane przez Domell1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Domell1 napisał:

PS Artykuł z flatpanels też przeczy z tym dynamicznymi metadanymi w HDMI 2.0

No bo jak pisałem HDMI 2.0 nie wspiera dynamicznych metadanych. Dolby Vision powstało i zaczęło być stosowane jeszcze zanim HDMI 2.1 z oficjalnym wsparciem dynamicznych zostało zatwierdzone i wprowadzone do użytku. W związku z tym zgodnie z przetłumaczonym fragmentem który wrzuciłem wcześniej Dolby obeszło ten problem na swój sposób. Współpracowali jednak nad opracowywaniem HDMI 2.1 tak aby wsparcie dla dynamicznych metadanych weszło do standardu.

W tabelce którą wrzuciłeś są wyszczególnione tylko oficjalnie działające techniki. Nie wiem na jakiej zasadzie działa przesyłanie dynamicznych metadanych Dolby Vision przez HDMI 2.0, ale jakoś to działa. Dolby Vision opiera się na dynamicznych metadanych (to jedna z głównych cech odróżniających ten standard od zwykłego HDR10) i gdyby nie dało się przesyłać DV przez HDMI 2.0 to ta funkcja na pewno by nie działała. Dzięki rozwiązaniu Dolby jednak było to możliwe i jak wspominałem sam mogę to potwierdzić, bo oglądam filmy z DV przez BluRay na moim XF90. Nie wnikam w technikalia jak to możliwe - po prostu to działa

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A może po prostu działa DV ale tylko metadane statyczne? Tylko z skąd bierze? Wiesz to jest znaczna różnica statyczne a dynamiczne (oraz inne masz odczucia efektu HDR).

Poza tym nie sądzę że nagle wyszło np hdmi 2.0 wersja c które ma dodane dynamiczne metadane (było by wiadomo o tym).

Dlatego pisałem na jakiej zasadzie pobiera te dane i całe DV bo mieć pełne DV a mieć DV ze statystycznymi danymi to trochę jakby dostać HDR10 w opakowaniu DV

Edytowane przez Domell1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, że są przesyłane dynamiczne metadane zgodnie z tym co pisało na Flatpanels. Moim zdaniem nie byłoby sensu i samo Dolby by sobie na to nie pozwoliło aby następowała jakaś konwersja na statyczne metadane. To by miało wielki wpływ na wyświetlany obraz, a co za tym idzie na odbiór techniki DV przez użytkowników ale i samych producentów którzy przecież płacą za korzystanie z DV. Po co mieliby płacić za coś co nie działa (lub działa ale tylko przy korzystaniu z aplikacji zainstalowanych bezpośrednio w TV jak Netflix). 

Tak jak mówiłem - Dolby Vision powstało jeszcze przed HDMI 2.1. Standard HDMI 2.0 nie był przygotowany na przesyłanie dynamicznych metadanych więc Dolby rozwiązało to jakoś na swój sposób (nie wiem, może przesyłają te metadane za pomocą kanału ethernet?). A potem zaczęli współpracować z organizacją standaryzującą HDMI tak aby w kolejnej wersji HDMI, czyli 2.1 dodać już oficjalne wsparcie dla dynamicznych metadanych. Zresztą HDR10+ który też opiera się na dynamicznych metadanych też musiał zastosować jakieś obejście dla przesyłania dynamicznych metadanych

Nie mogłem edytować więc dopisuję w drugim poście:

Tu jeszcze cytat z RMS.pl

"Kolejną zaletą Dolby Vision jest to, że metadane są osadzone w sygnale wideo, co oznacza, że może on działać w dotychczasowych połączeniach HDMI już od wersji 1.4b. Pomimo stosowania statycznych metadanych, HDR10 wymaga zgodności ze standardem HDMI 2.0a."
 

A więc Dolby dołącza dynamiczne metadane do ścieżki wideo i w ten sposób obchodzi ograniczenia HDMI. I faktycznie jak teraz kojarzę, to gdzieś na forum - chyba w dziale z filmami BluRay 4K - już pytałem o to, że na płycie 4K UltraHD jest dodatkowa ścieżka wideo 1080p Dolby Vision, która jest niejako nakładana na właściwą ścieżkę wideo z filmem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po wielu trudach i mękach chyba sam doszedłem .

Telewizor XH95 wspiera prawdopodobnie nie Dolby Vision STD (czyli sam telewizor dekoduje Dolby Vision) tylko uproszczoną wersje LLVD (Low Latency Dolby Vision za dekodowanie odpowiedzialne jest źrodło). Czyli jak wepniesz do portu 2.0 odtwarzacz UHD to Dolby Vision dekoduje odtwarzacz a nie telewizor przez co po hdmi nie muszą być wysyłane metadane (czy to dynamiczne czy statyczne) .

cyt

"Zasadniczo w przypadku LLDV przetwarzanie odbywa się u źródła, co eliminuje wszystkie problemy związane z dużymi opóźnieniami, a także z przesyłaniem dynamicznych lub statycznych metadanych (metadane nie są wysyłane do ujścia w LLDV)."

https://blog.semtech.com/demystifying-dolby-vision-for-pro-av

 

W ten sposób Dolby ominął ograniczenia hdmi  jakim jest przepustowość portu. Tylko że na pewno są różnice w dekodowaniu i nie jest do końca to samo co pokazuje Vincent w swoim teście (akurat na podstawie xh90 bo wychodzi że telewizor otrzymał obie wersje tego Dolby Vision). No niestety ale XH95 ma jeśli się nie mylę tylko LLDV.

 

 

 

 

Edytowane przez Domell1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, możliwe, że faktycznie tak jest. Ale dalej wydaje mi się, że oba urządzenia, a więc zarówno odtwarzacz jak i TV muszą wspierać DV. Nie da się chyba prawidłowo odtworzyć filmu z DV za pomocą odtwarzacza z DV jeśli TV nie wspiera DV.

Zresztą w momencie gdy uruchomię na swoim odtwarzaczu tryb DV (odtwarzacz Sony UBP-X700, przy odtwarzaniu materiałów DV należy wcześniej ręcznie aktywować tryb DV, bo odtwarzacz nie przełącza się automatycznie) to do TV dociera sygnał, że to materiał DV i w TV automatycznie aktywuje się tryb obrazu Dolby Vision

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli różnica w tym DV LLVD i STD jest znikoma (lub nie wielka) to czy dekoduje źródło czy telewizor jak dla mnie jeden ciort ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domell napisz zapytanie do Dolby, będzie najprościej 👌

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Xisiek napisał:

Domell napisz zapytanie do Dolby, będzie najprościej 👌

Ale co mi to da? Sony odpisało że wspiera DV (tylko tyle i aż tyle), a Dolby na pewno obowiązuje tajemnica handlowa.

Chyba nie do końca wiesz o co mi chodzi? Jeśli jest DV tylko LLVD teoretycznie nie ma to dla ciebie znaczenia ale jak już chciałbyś odtworzyć DV po usb np kopie UHD 1:1 to tego nie zrobisz bo źródło (czyli telewizor) nie ma dekodowania. Nie ma to znaczenia jeśli masz podpiętą konsole po hdmi, odtwarzacz UHD po hdmi,  puszczać coś streamem typu Netflix, Apple czy YT. Ma znaczenie wtedy gdy rzeczywiście to telewizor musi dekodować czyli z portu usb musisz odtworzyć. Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Dla mnie jest to istotna sprawa (i nie tylko dla mnie) bo trzymam swoje kopie UHD na dysku sieciowym a jeśli nie dekoduje to znaczy że mi tego nie odtworzy a że mam możliwość wymiany xh90 na xh95 wolałbym wiedzieć wszystkie za i przeciw telewizora.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Domell1 napisał:

Ale co mi to da? Sony odpisało że wspiera DV (tylko tyle i aż tyle), a Dolby na pewno obowiązuje tajemnica handlowa. 

Nie, to nie jest tajemnica handlowa. Nie ujawniają Ci żadnych „patentów” tylko podstawowe informacje. 
PS. Nie korzystam z „kopii” treści UHD na USB ✌️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

czy ktoś może podpowiedzieć jak wyszukać w XH9505 kanały DVBT-2 ?

Wyszukiwarka znajduje mi jedynie 40 kanałów DVB-T z nadajnika PKiN Warszawa. Brakuje kanałów z MUX5 emitowanych w ramach testów poprzez DVBT-2 w tym TVP4K.

PzdR!

 

 

Edytowane przez Junior_wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Junior_wawa napisał:

Koledzy,

czy ktoś może podpowiedzieć jak wyszukać w XH9505 kanały DVBT-2 ?

Wyszukiwarka znajduje mi jedynie 40 kanałów DVB-T z nadajnika PKiN Warszawa. Brakuje kanałów z MUX5 emitowanych w ramach testów poprzez DVBT-2 w tym TVP4K.

PzdR!

 

 

Na XG9505 wyszukałem normalnie kanały. Oleśnica w okolicy Wrocławia TVP 4K działa. Może to zależy od lokalizacji ? 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ZH8 nic nie wyszukiwałem, kanały HEVC H.265 pojawiły się same, włącznie z kanałem TVP4K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy nadajnik, z którego korzystasz ma na liście ten kanał. U mnie na TV jest, bardzo jestem ciekawy jakości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zdarza wam się, że ekran robi się czarny, dźwięk jest, ale brak reakcji na pilota? Tylko wyłączenie z prądu pomaga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdź, czy nadajnik, z którego korzystasz ma na liście ten kanał. U mnie na TV jest, bardzo jestem ciekawy jakości
Mam ten kanał z Orange tv i jestem zachwycony takiej jakości życzę sobie i Wam na wszystkich kanałach w telewizji!!!
Ps. Mam też eleven 1 4k i jakość jest gorsza.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.06.2021 o 09:16, Mariobull napisał:

Mam ten kanał z Orange tv i jestem zachwycony emoji16.pngtakiej jakości życzę sobie i Wam na wszystkich kanałach w telewizji!!!
Ps. Mam też eleven 1 4k i jakość jest gorsza.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
 

Ja mam TVP 4K zarówno z IPTV Orange jak i DVBt-2. Rzeczywiście jakość na Orange wydaje się lepsza. Ciekaw jestem jak wygląda to w UPC i Vectrze.

Edytowane przez Junior_wawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...