Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, klaus71 napisał:

czyli w XF9005 także BFI by działało przy clearness na MIN z częstotliwością 720hz?

Nie. To za duża częstotliwość do BFI. W Sony BFI działa przy 120Hz. 

W X900F sprawa jest prosta. Jeżeli chcesz BFI to ustawiasz clearness na 1 lub więcej i wtedy częstotliwość podświetlenia zmienia się na 120Hz  i już. Ekran sobie miga, motion mblur jest zredukowany i wszystko OK. Co prawda pojawiają się te '[beeep]lications' ale mało ludzi to widzi. Myślałem że w XH95 jest tak samo, ale ten test na Rtings sugeruje że jest trochę inaczej i ... dziwniej tzn. częstotliwość podświetlenia zmienia się nawet dla clearness Min (wg. Rtings). Jestem ciekaw czy tak jest w rzeczywistości. Tak jak napisałem wcześniej łatwo to sprawdzić i liczę że ktoś kto posiada ten TV to zrobi :-) 

 

Tak przy okazji to clearness na 1 aktywuje coś co się nazywa X-Motion Clarity czy nie miga cały ekran tylko mogą migać pojedyncze strefy. Tak to przedstawiał Vincent z HDTV UK. Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli ktoś chce używać BFI

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mikoko napisał:

Wstawia między klatki czarna klatkę by obraz był płynniejszy 

chyba ostrzejszy, bo celem jest mniejsze rozmycie jakie jest naturalną cechą matryc lcd

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę na różnych forach o problemie związanym z włączającym się samoczynnie Soundbarem podłączonym pod HDMI arc w Xh9505.

U mnie taki "problem" również występuje. Posiadam JBL 5.1. i gra przepięknie, jednakże włącza się samoczynnie po kilku minutach po wyłączeniu TV i wtedy nie ładuje "satelitów".  Sony nie wspiera oficjalnie tego sprzętu i ciężko nawet go zsynchronizować z Bravia Sync, stąd zapewnie problem.

Czy ktoś zna jakieś skuteczne rozwiązanie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2020 o 08:12, Junior_wawa napisał:

Co mnie zmartwiło ? Mój ekran nie jest idealny. Na rogach ekranu - tak jak piszą recenzenci widać lekko przyciemnione pola. Niestety występuje też lekki clouding...

Clouding na ekranie FALD? Myślałem, ze to dotyczy tylko telewizorów z krawędziowym podświetlaniem. Napisz proszę coś więcej a najlepiej dodaj zdjęcie proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, klaus71 napisał:

chyba ostrzejszy, bo celem jest mniejsze rozmycie jakie jest naturalną cechą matryc lcd

Tak to napisałeś że można wyciągnąć błędne wnioski :-) Cechą matryc LCD jest większe rozmycie obiektów w ruchu (motion blur) i black frame insertion ma ten efekt zmniejszyć poprzez skrócenie wyświetlania danej klatki obrazu i wstawienie w 'puste miejsce' czarnej klatki. 

Ta technika działa, tzn. motion blur jest zredukowany, tylko że wymaga podświetlania ekranu z relatywnie niską częstotliwością np. 60Hz, 120Hz. Sony stosuje podświetlenie 120Hz. 

Cytat

Co mnie zmartwiło ? Mój ekran nie jest idealny. Na rogach ekranu - tak jak piszą recenzenci widać lekko przyciemnione pola. Niestety występuje też lekki clouding...

Co rozumiesz przez lekki clouding? Kiedy go widzisz? 

Ciemniejsze rogi w telewizorach LCD Sony są normą. Nie ma się czym przejmować w tym sensie że w innym egzemplarzu też będą.. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Tomek398 napisał:

Tak to napisałeś że można wyciągnąć błędne wnioski 🙂 Cechą matryc LCD jest większe rozmycie obiektów w ruchu (motion blur) i black frame insertion ma ten efekt zmniejszyć

przecież napisałeś to samo co ja - BFI wyostrza obraz bo jest mniejszy blur, a nie upłynnia

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klaus71 napisał:

przecież napisałeś to samo co ja - BFI wyostrza obraz bo jest mniejszy blur, a nie upłynnia

no powiedzmy... 😉 Wiem że wiesz o co chodzi, ale wyraziłeś się nie do końca jasno, bo cechą matryc LCD jest większe a nie mniejsze rozmycie obiektów w ruchu :-) 

"...bo celem jest mniejsze rozmycie jakie jest naturalną cechą matryc lcd"

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, loky napisał:

Clouding na ekranie FALD?

To nie jest prawdziwy Full Array Local Dimming (te maszyny mialy po 500-600 stref w 65') tylko  "nowozytny" Full Array LeD (tak oficjanie anonsuje ten wariant podswietlenia Sony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

To nie jest prawdziwy Full Array Local Dimming (te maszyny mialy po 500-600 stref w 65') tylko  "nowozytny" Full Array LeD (tak oficjanie anonsuje ten wariant podswietlenia Sony).

To twoja interpretacja czy zapożyczona? Nawet przy 60 strefach użycie FALD jest uzasadnione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tomek398 napisał:

To twoja interpretacja czy zapożyczona? Nawet przy 60 strefach użycie FALD jest uzasadnione

Interpretacja ?! To sa fakty kolego, ktore coraz czesciej "uciekaja" w wielu "materialach"/ publikacjach pojawiajacych sie w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na twoją interpretację faktów 😉 Faktem  jest ze z roku na rok ilość stref maleje, ale pomimo tego w dalszym ciągu uzasadnione jest nazywanie tej technologi Full Array Local Dimming. Mamy tu zarówno podświetlanie ekranu matrycą diod jak i ich niezależna kontrola (przyciemnianie/rozjaśnianie). Więc pomimo mniejszej ilości stref to dalej prawdziwy FALD.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Tomek398 napisał:

Faktem  jest ze z roku na rok ilość stref maleje, ale pomimo tego w dalszym ciągu uzasadnione jest nazywanie tej technologi Full Array Local Dimming. Mamy tu zarówno podświetlanie ekranu matrycą diod jak i ich niezależna kontrola (przyciemnianie/rozjaśnianie). Więc pomimo mniejszej ilości stref to dalej prawdziwy FALD.   

Nie jest to uzasadnione. To jest typowy spryt i chwyt marketingowy, na który łapią i mają się łapać potencjalni klienci.

Samo Sony (tak jak napisałem powyżej) nie nazywa tego wcale Full Array Local Dimming - tylko https://www.sony.pl/electronics/telewizory/xh90-series czy https://www.sony.pl/electronics/telewizory/xh95-series. I tu plusik dla Sony.

Totalną bzdurą jest opowiadanie przez niektórych "recenzentów", że 50 stref daje takie same efekty jak 500 stref - nie daje i nigdy nie da.  Fizycznie jest to po prostu niemożliwe. Zresztą o różnicy klas obu rozwiązań (zasada działania oczywiście ta sama) najlepiej świadczy poziom cen: - prawdziwe FALDy kosztowały kilkanaście tysięcy zł i były szczytem oferty , podczas gdy dzisiejsze  "nowożytne FALD/FALedy"  pojawiają się w modelach klasy średnie za cirka te 4-6 tys. zł.

 

 

 

Edytowane przez Xisiek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Xisiek napisał:

Nie jest to uzasadnione.

Cóż mogę tutaj dodać... :-) To jest tylko twój wymysł i twoja interpretacja. Wymyśliłeś sobie że jeżeli jest dużo (w twoim mniemaniu) stref to jest FALD a jak mniej stref to już nie FALD :-) 

 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, loky napisał:

Clouding na ekranie FALD? Myślałem, ze to dotyczy tylko telewizorów z krawędziowym podświetlaniem. Napisz proszę coś więcej a najlepiej dodaj zdjęcie proszę.

Temat wałkowany na różnych forach i całkowity brak cloudingu w HX9505 to niestety mit. Nie jest to jednak clouding w klasycznym wydaniu. W moim przypadku w trakcie filmów, hbogo, neftlix, prime, sportu, telewizji, menu, aplikacji itd - czerń jest "idealna" w tym znaczeniu, że matryca albo jest wygaszona albo podświetlona 100 % równomiernie i w tym znaczeniu rzeczywiście clouding nie występuje, nie ma żadnych białych przebić, system wygaszania działa idealnie. Jest jednak taki krótki moment, podczas np. przełączania się między profilami na czarnym ekranie, w szczególności pomiędzy treściami HDR i SDR, w którym być może FALD wariuje, albo się nie aktywuje (jestem laikiem- wskazuję na odczucia) i wtedy widać kawa na ławę białe poświaty na kilku miejscach ekranu - klasyczny clouding jak w zwykłym LCD :) Można ten efekt zaobserwować wyłączając aktywne wygaszanie i ustawiając treść SDR z maksymalną jasnością. Niemalże gwarantuję, że przy takim ustawieniu, zobaczycie clouding i u siebie :)  Nie jest to ani uciążliwe, ani częste, ani prawdę mówiąc widoczne bo dotyczy wyłącznie statycznego efektu na czarnym ekranie, bez żadnej treści. Gdybym nie wiedział, że taki efekt występuje w TV i jest nazwany to w ogóle nie zwróciłbym na niego uwagi z uwagi na dobre działanie algorytmów wygaszania. 

2 godziny temu, Tomek398 napisał:

To twoja interpretacja czy zapożyczona? Nawet przy 60 strefach użycie FALD jest uzasadnione

W modelu KD-75/85XH9505 stref jest 120. Modele 65 i 55 mają 60 stref. Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ 60 stref na 85 calach mogłoby wyglądać komicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem zgodnie z testem na tryb obrazu własny i tylko zmieniam sama jasność i mam wrażenie że na netflix w tym trybie mam ciemniej i mniej żywsze kolory niż na trybie obrazu standardowy. Ma ktoś tak samo? 

Edytowane przez KoJaKk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, KoJaKk napisał:

Ustawiłem zgodnie z testem na tryb obrazu własny i tylko zmieniam sama jasność i mam wrażenie że na netflix w tym trybie mam ciemniej i mniej żywsze kolory niż na trybie obrazu standardowy. Ma ktoś tak samo? 

tak, wszyscy mają tak samo. Jeżeli kolory są dla ciebie mniej żywe to dodaj saturacji, ewentualnie skorzystaj z opcji nasycenia kolorów (nie pamiętam jak się nazywa, jest w zakładce z ustawieniami kolorów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś powiedzieć , dlaczego obok nazwy Sony pali mi się żółta dioda, świeci światłem ciągłym, co to oznacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam ale chyba zaprogramowane przypomnienie o nadchodzącym programie. Sprawdź w epg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spania nie masz? Masz włączone automatyczne aktualizacje czy ręcznie pobierałeś?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2020 o 17:50, Stasiu52 napisał:

Może ktoś powiedzieć , dlaczego obok nazwy Sony pali mi się żółta dioda, świeci światłem ciągłym, co to oznacza

W [Ustawienia] — [Ustawienia urządzenia] — [Wskaźnik LED] wyłącz [Dioda LED wbudowanego mikrofonu].

Jeśli dioda LED funkcji głosowej świeci na bursztynowo, kiedy telewizor zostanie włączony, można ją wyłączyć. (Tylko telewizory serii ZH8/XH9505 z wbudowanym mikrofonem)
Szczegółowe informacje można znaleźć, odwiedzając poniższą witrynę internetową pomocy.
https://www.sony.net/tv_mic_led/

Niestety u mnie od jakiegoś czasu w żaden sposób nie można jej wyłączyć, nie wiem czy to któraś z aktualizacji to popsuła czy jak.

Podobnie wydawało mi się że wcześniej jako dźwięk można było wybrać Dolby Atmos a teraz jest Dolby Audio, czy może ktoś potwierdzić, że do takiej zmiany doszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo kusząca propozycja. Dużo zachwytu nad tym XH95. Szukam właśnie czegoś o bardzo dobrych parametrach i obrazie. Zastanawiam się jeszcze nad Samsungiem Q80T (oba warianty 65 cali) ale obawiam się, że napompowany marketing Koreańczyków jest dobry tylko na papierze... Czy ktoś ma porównanie albo Wybrał Q80T? Dla mnie głównie konsola, sport, netflix. W takiej kolejności dokładnie. Nie zwracam uwagi na HDMI 2.1 więc to nie jest dla mnie wada przy Soniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...