Skocz do zawartości
Gmeru

Testujemy nowy LG OLED C9. Pierwsze wrażenia!

Rekomendowane odpowiedzi

HDR ustawiasz na kino, Dolby Vision na kino domowe a SDR na ciemny pokój. Upłynniacza nie wiem bo nie stosuję półśrodków.

Edytowane przez Rafał Bejszczuk
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed świętami stałem się bardzo szczęśliwym posiadaczem C9 w 55 calach. Telewizor rewelacja, a przesiadłem się z Q9 (również 55), więc z naprawdę topowego modelu z zeszłego roku. Wszystko wyszło przypadkiem, ponieważ Q9 odesłałem do sklepu na gwarancji przez pojawiające się plamy (najprawdopodobniej przebicia stref podświetlenia) - szczegóły i zdjęcia w moim poście w wątku o Q9FN: https://hdtvpolska.com/forum/topic/43155-samsung-q9-qe65q9fn-2018-test-flagowy-qled-lcd-z-technologią-direct-led/page/65/?tab=comments#comment-507724

LG udało mi się kupić w nocnej promocji w Media Markt za 4999 zł - 400 zł w bonach, czyli nawet ciut taniej niż Q9 :) Mam jednak pewne wątpliwości czy TV nie był nigdy otwierany. Wszystkie akcesoria, podstawy, pilot, baterie itd. były fabrycznie zapakowane, ale sam TV pomimo, że worek nie był w ogóle pognieciony, nie miał folii na ekranie. Data produkcji to 07/2019 (kupiony tuż przed świętami). Podobno były C9 bez folii na ekranie(?). Naklejka zużycia energii była naklejona na matrycy. Folia z tyłu była. Matryca idealnie czysta itd. 

Pomimo tego TV na 99,9% zostawię, ponieważ wydaje mi się, że trafiła mi się naprawdę dobra sztuka - zdjęcia tablic 5%, 10% i 20% wrzucam poniżej. Na 5% przed pierwszą kompensacją były minimalnie nierówno podświetlona (dół był ciut ciemniejszy niż góra) - swoją drogą to ciekawe, bo we wszystkich tutaj wątkach o C9, C8, B8 te plansze raczej były nierównomiernie podświetlone, ale po bokach (lewa strona względem prawej). Po 4 godzinach plansza 5% stała się idealna, nie widać żadnych nierównomierności ani tym bardziej bandingu. Na zdjęciach wygląda gorzej niż w rzeczywistości i nawet widać jakieś kilka kropek. Plansza 10 i 20% wyglądają perfekcyjnie. Kolorowe plansze również bez zarzutu. Bad pixeli brak.

Zrobiłem słynny test Marco Polo na netflixie (jak również kilka innych m.in. Outsiders, Lost in Space) i wszystko jest idealnie, zero opisywanych problemów. Na czarnej planszy na YT rozświetlałem też ekran suwakiem jasności i czerń rozjaśniała się do samego końca zupełnie równomiernie.

Wydaje mi się, że większość możliwych rzeczy sprawdziłem, dlatego decyzja, że raczej go zostawię.

Jedyna wada to wg mnie w nowych serialach na Netflix w Dolby Vision (Wiedzmiń, Lost in Space S02) czarny jest minimalnie za mało czarny np. kosmos w Lost in Space (pod koniec czołówki). Oglądając te seriale mam wrażenie, że żadna scena nie jest idealnie czarna, względem czarnych pasów na górze i na dole. Ustawienia są OK (czyli Kino, jasność 50, OLED 100, wyłączone EKO, AI itd. - bitrate 15 mbitów, na stronie fast.com w TV dobija do 95 mbps czyli chyba maks internetu po kablu) co potwierdza np. Stranger Things, gdzie czarny w różnych scenach jest czarny. W Wieśku zbiłem jasność o 1 czy 2 i jest dużo lepiej. IMO to wina Netflixa.

 

Jak macie jakieś pytania względem porównania OLEDa do QLEDA Q9FN to pytajcie śmiało :)

 

Podsumowując na szybko to jedyne czego mi brakuje z samsunga to trybu gra z Game Motion Plus (czyli upłynniacz do gier gdzie input lag pozostaje bardzo niski). Gry 30 fps faktycznie wyglądają wtedy lepiej, bo płynniej. W LG coś kombinuję, że jak się ustawi TruMotion na 4/0 to input lag pozostaje również niski, ale muszę to jeszcze potestować. No i oczywiście spokój ducha, jeśli chodzi o wypalenia.

Cała reszta na plus dla LG. Pomimo, że czarny Q9 potrafi być tak czarny jak na OLED w pewnych miejscach ekranu, to jednak globalnie czerń, a zatem i kontrast OLEDa masakruje QLEDa (trochę przesadzam z tym masakruje, ale jednak jak dla mnie różnica jest spora). 

Gigantyczna wada Q9FN, jest totalnie nieobecna na OLED - chodzi o rozświetlanie całego ekranu przy wyświetlaniu napisów (widoczne szczególnie w ciemnych scenach). Mega irytujące, występowało nawet jak w Netflix miałem ustawione półprzezroczyste napisy.

Bałem się, że HDR będzie słabszy, bo OLED w testach ma niższe wartości szczytowej jasności, ale realnie nie widzę przewagi Q9. Na LG HDR wali po gałach bardzo mocno. Może to zasługa większego kontrastu...

Płynna gradacja m.in. na YT daje radę, przejścia tonalne są mega płynne.

Równomierność podświetlenia na LG dużo lepsza, brak efektu DSE. Na Q9FN DSE występowało w każdej jasnej scenie, a przewijając jasną stronę w internecie, byłem w stanie na ułamki sekund zobaczyć wszystkie strefy podświetlenia, czyli w zasadzie mozaikę na całym TV. W filmach występowało tylko klasyczne DSE widoczne przy przesuwającym się obraznie na niebie i murawie. 

Byłem w szoku, ale multimedialnie LG też przebił Samsunga. Na samsungu filmy 4k w PLEX się co chwila zacinały na doczytanie, ale już we wbudowanym odtwarzaczu działały dobrze. Na LG PLEX łyka wszystko i dużo szybciej się buforuje. 

Upłynniacz wg mnie działa podobnie w jednym i drugim (w filmach 24p oglądam na 4-6). Ilość artefaktów podobna. Oba są w miarę dobre i tyle można o nich powiedzieć.

Ogólnie mega się cieszę, że Samsung się popsuł i, że zaryzykowałem z OLED. Jak na razie nie mam praktycznie żadnych zastrzeżeń do TV :)

 

 

20191225_213306.jpg

20191226_212800.jpg

20191226_213647.jpg

20191226_213608.jpg

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Także proszę o odpowiedź, czy jest możliwe, że formalnie nowe egzemplarze C9 - mogą być bez folii na ekranie. Jestem niedługo na etapie zamówienia i chciałbym to potwierdzić. Jak dla mnie to jest raczej niedopuszczalne.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał kolega 007marc wyżej . folia  przód i tył. Z przodu w dolnych rogach czerwony znacznik (uchwyt) do ściągnięcia folii.

 

ps. czytam o odświeżaniu pikseli po 4h świecenia TV, czy to trzeba uruchomić z pozycji ostawień czy dzieje się to automatycznie? W ustawieniach panelu OLED jest taka funkcja i nie wiem czy mam to włączać czy nie?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się automatycznie. W ustawieniach masz odświeżanie, które wykonuje się z automatu po 2000h.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój nie miał folii z przodu, tylko z tylu. Zastanawiające jest to, gdyż opakowanie generalnie wyglądało jakby nigdy wcześniej nie było otwierane. Zgłosiłem fakt braku folii z przodu do LG i dostałem odpowiedź, że na przód nie dają folii.

Czy wie ktoś jak wejść do menu serwisowego celem sprawdzenia ilości przepracowanych godzin?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wejście do menu serwisowego nie wiąże się z utratą gwarancji.

Na przód nie dają folii?

Dobry żart....LG kłamie Ci w żywe oczy....

Mój B9 kupiony pod koniec listopada miał datę produkcji 10/2019 a Twój C9 kupiony miesiąc później ma 07/2019. Już to jest zastanawiające. Do tego brak folii.

Edytowane przez Rafał Bejszczuk
  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wpisać w Google lg c9 unboxing . Na ekranie na wszystkich filmikach jest folia. Jeżeli jej nie ma to tv może być po zwrocie- outlet. Zapakować ponownie karton tak jak by nie był ruszany to żadna sztuka, -ale  nakleić folie to już tak. W domowych warunkach bez pęcherzy chyba się nie da.

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B9, C9, E9 obojętnie. Folia jest z obu stron telewizora. Niech Ci co nie mają folii, sprawdzą lepiej datę produkcji TV...

Edytowane przez Rafał Bejszczuk
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rafał Bejszczuk napisał:

Nie wiem czy wejście do menu serwisowego nie wiąże się z utratą gwarancji.

Na przód nie dają folii?

Dobry żart....LG kłamie Ci w żywe oczy....

Mój B9 kupiony pod koniec listopada miał datę produkcji 10/2019 a Twój C9 kupiony miesiąc później ma 07/2019. Już to jest zastanawiające. Do tego brak folii.

Mój C9 też kupiony pod koniec listopada z datą produkcji 08/2019. Teoretycznie jest możliwe, że był wcześniej używany, jednak tak jak wspominałem, opakowanie dokładnie oglądałem przed jak i po otwarciu (to co było w środku). Wszystkie elementy wyglądały na nieruszane nówki. Telewizor został uruchomiony w sklepie (być może wtedy sprzedawca odkleił folię - mało prawdopodobne) i byłem zadowolony z tego co wyświetlał. Również po uruchomieniu w domu jakość jest bardzo dobra.

Pisałem przed chwilą do szwagra. Mniej więcej w tym samym czasie kupił B9. Miał folię z obydwu stron.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech szwagier zobaczy na datę produkcji B9. Obstawiam że skoro ma folię, to będzie nowsza niż Twój C9. 

Zobacz czy numer seryjny telewizora jest taki sam jak na pudle. Pudło może być od innego TV.

Edytowane przez Rafał Bejszczuk
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest możliwe aby niektóre egzemplarze nie miały folii z przodu i były fabrycznie nowe. Czasami folia jest ściągana na etapie produkcji aby dokładniej sprawdzić lub przetestować niektóre sztuki. Folii takiej LG nie nakleja na nowo tylko pakuje TV w worek i do kartonu. 

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numery seryjne na tv i kartonie się pokrywają. Szwagra B9 ma datę produkcji 09/2019.

Z racji tego, że jestem zadowolony z użytkowania, zapominam o temacie braku folii.

 

Edytowane przez Donsego
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzanie czasu pracy również może nie być żadnym wyznacznikiem. Zawsze kilka modeli trafia do jakości gdzie są testowane przez jakiś czas (do kilku dni - również folia jest ściągana). Czas nie zawsze jest zerowany po testach. Telewizory takie są później pakowane i idą normalnie do sprzedaży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W C9 na pewno jest folia zarówno na przodzie, jak i z tyłu. Tego akurat nie zapomnę, bo jak rozpakowałem to w pierwszej chwili się przeraziłem, że jest rysa na ekranie...po czym ogarnąłem dopiero, że to folia pod wpływem zimna lekko się zmarszczyła. :(

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się wypalen matrycy dużo gram, gdzie interfejs w grach jest statyczny zazwyczaj, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu przy domowym użytkowaniu

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobry sprzet. Póki co zero wypaleń. Web OS to jeden z lepszych systemów na rynku. Znowu wróciłem po Świętach od rodziców, którzy mają moją, juz przyznaje wysłuzoną, Toske 685SV z tylnym podświetleniem. Po tygodniu oglądania werydtk jest jeden. Ależ Oled miażdży obrazem. Miażdży. Oczywiście w Tośce diody się wypaliłyu ale i tak nie ma porównania, Masakra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Rafał Bejszczuk napisał:

B9, C9, E9 obojętnie. Folia jest z obu stron telewizora. Niech Ci co nie mają folii, sprawdzą lepiej datę produkcji TV...

Potwierdzam. Też maiłem folie z przodu i z tyłu a naklejkę informacyjną o energii w papierach. TV bez foli zapewne jest z outletu dlatego taka promocyjna cena :) też tak miałem z innym sprzętem w promocji a okazało się że sprzęt był już używany. Fajne promocje robią., kpina.

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, madhunt3r napisał:

Obawiam się wypalen matrycy dużo gram, gdzie interfejs w grach jest statyczny zazwyczaj, czy nie będzie to miało negatywnego wpływu przy domowym użytkowaniu

Jak się obawiasz wypaleń to nie kupujesz OLED-a. Proste.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pytam czy to możliwe ze może się wypalić podczas ok 3-5h sesji grania gdzie interfejs jest statyczny na ekranie? Pytam osoby które już maja i tak używają :) własne chce oleda ale jeszcze jakieś obawy są

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gdzieś te obawy. Kupiłem Oleda z 5 letnim ubezpieczeniem.

Gram, oglądam tvny. Ni epopadajmy w paranoje.

Gdyby wypalenia byly tak powszechne jak to wygląda na forum to :

-LG by zbankrutowało

-Nie wydali by serii B9/C9 itd

 

Jeśli ktoś.mysli, że ludzie są świadomi i uważają jest naiwny. Ludzi biorą Oledy i grają, oglądają TV informacyjne na potęgę, a LG dalej wydaje nowe TV. Czyli co? Chcą masowo wymieniać i nowe telewizory wydają harytatywnie?

Kup Oleda i ciesz się wypasionym telewizorem. Ja. Mam 65 calowy OLED B9 gram w fife i ogakdsm kanały informacyjne, oglądam Netflix IPTV YouTube....

Nie popadajmy w paranoje

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...