Skocz do zawartości
Maciej Koper

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.06.2020 o 15:28, PhilAmel napisał:

Witam kolegów, i ja ostatecznie stałem się posiadaczem Q90R. Udało się kupić 65" w rozsądnej cenie. Jedyne co, to brak tego hdmi 2.1 boli (z myślą o PS5), ale mam nadzieję, że wypuszczą jednak aktualizację pod earc, wówczas będzie idealnie.

Rozumiem, że każdy TV należy indywidualnie ustawić, ale może ktoś z was podzieliłby się, jak ustawiliscie obraz pod tv/filmy i pod konsolę?

Co do konsoli, to ja jeszcze działam na PS4 i przyznam, że w grach jakoś efektu wow nie doznałem. Zakładam jednak, że to kwestia wydajności konsoli i czekam na PS5.

Zastanawiam się, ustawiłem sobie obraz testowo przy God of War, a gdy odpaliłem inną grę, to znowu mi ustawienia obrazu przerzuciło do tych początkowych. Nie wiem, czy coś nie ogarniam, czy jest jakaś inna przyczyna. Nie chciałbym co grę na nowo wszystko ustawiać (chodzi o parametry obrazu, nie tryb gry motion plus).

Druga sprawa, redukcja rozmycia i drgań w trybie gra. Jakie są wasze osobiste preferencje? Ja redukcję rozmycia dałem na max 10, redukcja drgań właściwie również dałbym 10, tylko że w różnych miejscach jest info, że zbyt wysokie wartości tutaj będą miały negatywny wpływ na płynność. No i właśnie tu mam dylemat, bo nie bardzo dostrzegam istotną różnicę w płynności ruchu kamery czy postaci przy redukcji drgań pomiędzy max i min. Faktycznie wydaje się, że na małych wartościach może ciut lepiej jest, nie przycina tak znacznie obrazu, ale i tak widzę to rwanie obrazu. Więc zastanawiam się, czy jest sens schodzić w redukcji drgań do niskich wartości, np. 4, czy dać wyżej, bo wtedy ostrość w tle przy ruchu postacią faktycznie jest fajna, a rwanie obrazu w każdym ustawieniu widzę. Może ponownie to kwestia samej konsoli?

Kolego na jaką jakość liczyłeś podczas grania w gry z HDR ??  bo moim skromnym zdaniem powinieneś tą opcję wyłączyć wtedy zauważysz ze kolory są na swoim miejscu i nawet kontrast się poprawi :) daj znacz czy pomogłem ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego na jaką jakość liczyłeś podczas grania w gry z HDR ??  bo moim skromnym zdaniem powinieneś tą opcję wyłączyć wtedy zauważysz ze kolory są na swoim miejscu i nawet kontrast się poprawi  daj znacz czy pomogłem
 
Liczyłem na nie do końca entuzjastyczny, ale mimo wszystko efekt wow.
Rozumiem, że chodzi ci o wyłączenie HDR w konsoli?
Chyba zależy to jednak od gier, nie tyle, czy funkcja ma być włączona, czy nie w samej konsoli. Aktualnie odświeżam sobie Assassin's Creed Odyssey i gra z HDR wygląda na pewno lepiej, niż z wyłączoną funkcją w konsoli. Ale pod warunkiem, że w samej grze w opcjach również zostanie włączony HDR. Kolejno trzeba się już nieco pobawić w ustawieniach eksperckich w TV z podświetleniem, jasnością, kontrastem, żeby nie waliło po oczach, a było dobrze z kontrastem i szczegółami w cieniach. Funkcja wzmocnienie gier też obligatoryjnie. Ta gra na zwykłym PS4 wygląda lepiej z hdr, niż bez. Możliwe, że przy grach, które nie wspierają hdr lepiej wyłączyć tą funkcję w konsoli, ale z braku czasu nie testowałem tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, PhilAmel napisał:

Liczyłem na nie do końca entuzjastyczny, ale mimo wszystko efekt wow.
Rozumiem, że chodzi ci o wyłączenie HDR w konsoli?
Chyba zależy to jednak od gier, nie tyle, czy funkcja ma być włączona, czy nie w samej konsoli. Aktualnie odświeżam sobie Assassin's Creed Odyssey i gra z HDR wygląda na pewno lepiej, niż z wyłączoną funkcją w konsoli. Ale pod warunkiem, że w samej grze w opcjach również zostanie włączony HDR. Kolejno trzeba się już nieco pobawić w ustawieniach eksperckich w TV z podświetleniem, jasnością, kontrastem, żeby nie waliło po oczach, a było dobrze z kontrastem i szczegółami w cieniach. Funkcja wzmocnienie gier też obligatoryjnie. Ta gra na zwykłym PS4 wygląda lepiej z hdr, niż bez. Możliwe, że przy grach, które nie wspierają hdr lepiej wyłączyć tą funkcję w konsoli, ale z braku czasu nie testowałem tego.

U mnie czy to na Samsungu MU7042 czy też na Q9FN za każdym razem to samo obraz lepiej nasycony z wyłączonym HDR czy to na PS4 PRO czy Xbox One X. Tak na szybko Gry które testowałem Uncharted Zaginione Dziedzictwo,  GT Sport , Devil My Cry 5 , Mortal Combat 11. Jak masz któryś tytuł sprawdź czy się zgadza. Moim zdaniem HDR fajnie świeci ale niszczy całą resztę. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa aktualizacja 1361.0

Poprawa trybu gry (zmniejszenie objawów ducha)
Naprawiono błąd, który powodował, że podczas przełączania mogły występować wahania jasności.
Naprawiono błąd podczas odtwarzania filmów w strumieniu multi-video.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Wiadomo coś o earc? Aktualizacja np.
2. Próbował ktoś uruchomić tryb 4k 120 Hz hdr na porcie hdmi 4?

Widziałem filmik na necie gdzie gość potwierdza plotki na temat możliwości portu hdmi 4.
Samsung też coś tam wspominał...
Pytanie czy to nie fake czasem...

Nowa konsola xbox co raz bliżej, a pytań 1000



Wysłane z mojego HMA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już trochę późno na takie posty, ale gdyby ktoś chciał sobie jeszcze upolować tanio q90 to polecam przeczytać.

Ten telewizor ma dziwne podejście do czerwieni w SDR. Czerwień jest mało nasycona i wpada w pomarańcz. Mówię o telewizorze skalibrowanym, ale podobnie jest przy ustawieniu przestrzeni kolorów na 'Auto'. W pierwszej chwili wydawało mi się, że może on po prostu nie daje rady, ale w HDR wszystko wygląda dobrze a po przełączeniu przestrzeni kolorów na "Oryginalna" czerwień staje się supernasycona i aż neonowa, więc marchewkowa czerwień w SDR jest to celowy zabieg Samsunga. Mówię o profilach 'Film' i 'Standardowy', w 'Naturalnym (LOL!) przestrzeń kolorów jest ustawiona na sztywno na 'Oryginalna'.

Dla testu proponuję wpisać w apce youtube 'ferrari red' i pooglądać te filmy.

Więc ten, jakby ktoś szedł kupować to proponuję zaopatrzyć się w pedndrive z otrzaskanym serialem albo filmem w SDR i sprawdzić na miejscu czy taki odcień Spidermana nam odpowiada..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, loky napisał:

Mówię o telewizorze skalibrowanym,

czyli jak jest? nawet po kalibracji czerwień jest marchewkowa w SDR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klaus71 napisał:

czyli jak jest? nawet po kalibracji czerwień jest marchewkowa w SDR?

Marchewkowa to trochę za dużo powiedziane, ale  tak, generalnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, loky napisał:

Marchewkowa to trochę za dużo powiedziane, ale  tak, generalnie tak.

no ale po kalibracji powinna być "czerwona" inaczej kalibracja SDR można powiedzieć że jest nieudana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, klaus71 napisał:

no ale po kalibracji powinna być "czerwona" inaczej kalibracja SDR można powiedzieć że jest nieudana

Kalibracja zrobiona przez naszych gospodarzy a potem jeszcze zweryfikowana - wszystko jest zrobione 100% ok. Ten typ po prostu tak ma. Ja tego w ogóle nie rozumiem i nie wiem jakim cudem nie było o to rabanu na pół świata. Albo wszyscy przełączyli się od razu na 'naturalny', albo włączyli na 'film' i przełączyli kolory na 'oryginalne' i nie wiedzą nawet o sprawie :)

Zobacz i posłuchaj gdzieś od 4:40. Ten facet też wie co robi odnośnie kalibracji i wyszło mu z czerwienią podobnie (albo i to samo).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


- Model: RU8000, Q60RA, Q70RA, Q80RA, Q90RA, Q900RB, LS03, LS01
- Wersja: 1371.0
- Poprawiona użyteczność 1. Poprawiona wydajność przeglądarki 2. Poprawiona wydajność aplikacji 3. Poprawiona stabilność 4. Ulepszona użyteczność urządzeń wejściowych

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa vrr, przy 4k@120 4:2:0 10bit

 

 Na HDMI 4.

 

 

 

Testowane na PC.

 

Czyli prawdopodobnie nie mamy się co martwić o brak HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolby Atmos jest od dawna.

eArc nie ma.

 

Oczywiście atmos na DD+, bo bez eArc więcej nie puści.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Działa vrr, przy 4k@120 4:2:0 10bit
 
 Na HDMI 4.
 
 
 
Testowane na PC.
 
Czyli prawdopodobnie nie mamy się co martwić o brak HDMI 2.1
Kurde, nie znam się za bardzo. To znaczy że tv z 2019 roku Samsunga mają hdmi 2,1 czy to że aby odtwarzać 4K@120hz nie potrzebują tegoż hdmi? I jak to się ma do nowych tv które tak chwalą się posiadaniem hdmi 2,1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma HDMI 2.1 ale na wejściu HDMI 4 ma zwiększoną przepustowość 24 Gbit/sek zamiast standardowego 18 Gbit/sek.

Co pozwala przesłać sygnał 4k 120Hz 10bit HDR, chroma 4:2:0.

 

 

I nie wszystkie 2019 tak mają, tylko Q90R i Q85R.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam jeśli moje pytanie jest głupie ale zastanawia mnie czy podłączając odtwarzacz blu-ray który wspiera DOLBY VISION widoczny będzie efekt HDR w DV na telewizorze który jak wiemy nie wspiera tego formatu. Czy w takim przypadku telewizor jest tylko monitorem który wyświetla przesyłany sygnał bez potrzeby dekodowania?

Edytowane przez Mariusz1607

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma HDMI 2.1 ale na wejściu HDMI 4 ma zwiększoną przepustowość 24 Gbit/sek zamiast standardowego 18 Gbit/sek.

Co pozwala przesłać sygnał 4k 120Hz 10bit HDR, chroma 4:2:0.

 

 

I nie wszystkie 2019 tak mają, tylko Q90R i Q85R.

 

 

 

Dostałem też taką aktualizacje a posiadam Q80R. Możliwe że akurat w moim przypadku nie mam tych funkcji ale numer aktualizacji się zgadza dlatego pytam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...