Skocz do zawartości
Maciej Koper

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Najwyższy model telewizora Samsung z serii QLED zawsze wzbudza emocje u naszych czytelników! Ubiegłoroczny Q9FN był niezwykle pomyślnym produktem. Sukces zapewniło mu przede wszystkim podświetlenie Direct LED, dzięki któremu ekran dosłownie powalał przy oglądaniu treści HDR, a jego czerń była niemalże OLED'owa. Minął rok i przyszedł czas na następce i tak oto w naszej redakcji zagościł model Samsung Q90R, którego specyfikacja jest także bardzo obiecująca.

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką długość ma kabel one connect i czy można instalować kable różnej długości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Porównując do Q9FN to słabo, oprócz kątów to dwukrotnie niższy kontrast w 2 i 3 scenie testowej oraz HDR - wtf?

Sceny z punktowym HDR o wiele, wiele gorzej niż w zeszłym roku to jest ok 500cd różnicy to już sporo.

Input lag z upłynniaczem 38ms ? - upłynniacz najlepiej działa z 60fps 4k wtedy jest zero artefaktów, 1080ti i skaluje rozdzielczość z ok 90% i mam wtedy płynne 60fps. 

@Maciej Koper firmware 1103 na Q9FN poprawia bardzo dużo jeżeli chodzi o gubienie detali w czerniach i oraz bielach, u mnie scena z Obliviona wygląda zupełnie inaczej, widać wszystkie punkty światła. 

No to nic czekamy na mini led'a od TCL ?

 

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 3
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik do minusów dodałbym jeszcze:

bark HDMI 2.1 (czyli brak VRR oraz ALLM)

bark obsługi DTS-ów

bark Dolby Vision

 

@Myfos Standard to 5 m jest chyba jeszcze do kupienia 15m

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Irokez napisał:

Porównując do Q9FN to słabo, oprócz kątów to dwukrotnie niższy kontrast w 2 i 3 scenie testowej oraz HDR - wtf? 

 

Po prostu bardziej poszli w kierunku rywalizacji z Sony ZF9. Zresztą podejrzewam że lepszych lcd niż te które wyszły w 2016 roku już nie uświadczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Waldo94 napisał:

Po prostu bardziej poszli w kierunku rywalizacji z Sony ZF9. Zresztą podejrzewam że lepszych lcd niż te które wyszły w 2016 roku już nie uświadczymy.

W OLED'ach też zastój, C9 bardzo zbliżony poziom hdr co do C8 ale dali chociaż hdmi 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. To są bardzo dobre zmiany. Nie mogę już patrzeć jak te telewizory świecą VA pod lekkimi kątami. Co z tego, że mają duży HDR jak trzeba siedzieć perfekt na wprost a i jeszcze się coś odbije. Masakra... teraz to można z tego realnie skorzystać w dużo bardziej komfortowych warunkach. Moim zdaniem bardzo dobra droga bo jakość i tak jest wysoka i filmy czy co dla mnie np. ważniejsze czyli gry wyglądają bardzo dobrze.

5 minut temu, Waldo94 napisał:

Po prostu bardziej poszli w kierunku rywalizacji z Sony ZF9. Zresztą podejrzewam że lepszych lcd niż te które wyszły w 2016 roku już nie uświadczymy.

 

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Gmeru napisał:

Dokładnie. To są bardzo dobre zmiany. Nie mogę już patrzeć jak te telewizory świecą VA pod lekkimi kątami. Co z tego, że mają duży HDR jak trzeba siedzieć perfekt na wprost a i jeszcze się coś odbije. Masakra... teraz to można z tego realnie skorzystać w dużo bardziej komfortowych warunkach. Moim zdaniem bardzo dobra droga bo jakość i tak jest wysoka i filmy czy co dla mnie np. ważniejsze czyli gry wyglądają bardzo dobrze.

 

Yyy kolega napisał że nie ma lepszych lcd niż te z 2016, to jakie dobre zmiany? 

Przy tych poziomach HDR w 90R to już lepiej iść OLED'a jeżeli rozmawiamy o rozmiarze do 65 cali, chociaż 75 cali OLED C8 jest już 21,5k :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Krzysiek1000 napisał:

bark HDMI 2.1

@Myfos Standard to 5 m jest chyba jeszcze do kupienia 15m

Przedewszystkim brak HDMI 2.1 to brak 4K 120Hz.

 

Szkoda, że kabla 10m nie ma ale dobrze, że dali cokolwiek więcej niż te 5m :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dali powłoki które zwiększają kąty, super ale HDR też nie jest wysoki jak na direct LED'a, kontrast dostaje po [beeep]ie to jaki jest sens kupowania w tym momencie takiego LCD? W 65 calach i mniej LCD w tym momencie nie ma racji bytu w porównaniu do OLED'a.

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie minusy :

brak HDMI 2.1 (e-ARC , VRR , ALLM)

brak obsługi DTS

brak Dolby Vision

brak Dolby Atmos

dwukrotne świecenie w HDR

niedorobiona podstawa - chodzi mi o ten plastikowy element - dziwnie to wygląda jakby coś chcieli zrobić i na końcu im nie wyszło

 

LG Oled 77C8 można dziś kupić za 19.999 z polskiej dystrybucji

Gdzieś czytałem że LG myśli nad dodaniem HDR10+ ...a  może to tylko plotki...

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Eleonor napisał:

Dla mnie minusy :

brak HDMI 2.1 (e-ARC , VRR , ALLM) PO CO I TAK OBRAZ JEST PŁYNNY Z MOTION PLUS, eARC jest w HDMI 2.0

brak obsługi DTS PO CO

brak Dolby Vision JEST HDR10+

brak Dolby Atmos SZKODA

dwukrotne świecenie w HDR I TAK JEST BARDZO WYSOKI

niedorobiona podstawa - chodzi mi o ten plastikowy element - dziwnie to wygląda jakby coś chcieli zrobić i na końcu im nie wyszło BZDURA

 

LG Oled 77C8 można dziś kupić za 19.999 z polskiej dystrybucji I SIĘ WYPALI

Gdzieś czytałem że LG myśli nad dodaniem HDR10+ ...a  może to tylko plotki... I CO TO ZMIENI? 

Także tak. 

  • Plusik 1
  • Lubię 3
  • Dzięki 1
  • Haha 5
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nawet konkret telewizor. Ale po kiego wała sztucznie podbijać jasność w HDR? A co do powłoki antyrefleksyjnej no to wzięli ściągnęli od ZF9 który był moim zdaniem bardzo dobrym konkurentem dla Q9. FreeSync powinien być w coraz większej liczbie telewizorów bo przecież bebechy konsol są od AMD i w przyszłości raczej też tak będzie. Ciekawe ile ma stref wygaszania. I też pytanie dlaczego w produkcie z segmentu premium wrzucili plastikowy łącznik podstawy który pasuje tam jak pieść do nosa

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mądrze zaprojektowany i zestawiony LCD.  Jak ktoś myśli o premium LEDzie musi go wpisać na listę do sprawdzenia. ;) Wygląda na konkurenta ZF9 tyle, że odrobinę podrasowanego. W kategoriach bezwzględnych LED nigdy nie wygra  jakością obrazu z OLEDem, Co by nie mówić OLEDy rządzą jeśli chodzi o jakość obrazu, kolory, czerń, HDR też jest w nich też lepiej oceniany, czy to się komuś podoba czy nie. Próbują więc wyeliminować poważniejsze wady technologii LED, przez co idą w stronę pewnych kompromisów (trochę słabszy kontrast i jasność). Dzięki temu telewizor ma miej słabości technologii LED (słabe kąty widzenia, DSE - to koszmar) , jest bardziej uniwersalny, brak ryzyka wypaleń i dalej zapewnia wysoką jakość obrazu.  Pewnie to jeszcze dopracują, podkręca  parametry przez kolejne lata. To chyba jedyna sensowna droga dla tej technologii.

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
30 minut temu, Groszek napisał:

 Pewnie to jeszcze dopracują, podkręca  parametry przez kolejne lata. To chyba jedyna sensowna droga dla tej technologii.

Juz raczej nie podkręcą.Technologia LCD jest już tak oklepana że głowa boli. Pora na micro-led.

Edytowane przez Waldo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
43 minuty temu, Waldo94 napisał:

Juz raczej nie podkręcą.Technologia LCD jest już tak oklepana że głowa boli.

Nie liczę na jakieś wodotryski, bardziej na małe kroczki ;)

43 minuty temu, Waldo94 napisał:

Pora na micro-led

Pewnie tak. Sam jeszcze niedawno myślałem, że w tej technologii będzie mój następny tv. Po informacjach m.in. z CES, Demo Room nie jestem taki pewien. Jak zobaczyłem pomysł na łączone panele, to witki mi opadły. Widać połączenia, no i co z ewentualnymi odchyłami w świeceniu między panelami? Do tego pewnie wynikną pewnie jeszcze inne rzeczy z tą technologią. Jak nie będzie 85" w jednym kawałku, to nawet nie będę o tym myślał. ;) Zobaczymy...

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Waldo94 napisał:

 Pora na micro-led.

Jakie micro-led, niech kolega doczyta bo jak na razie to jest tylko z nazwy i w dodatku ściema w wykonaniu samsunga. Na tą chwilę nie ma żadnych diod micro i jak dla mnie jest to produkt biznesowy i jeszcze te składanie z klocków. Musi to być w jednym kawałku żeby o tym myśleć ( mowa o łączeniach) i trzeba poczekać na pierwszy profesjonalny test takiego wyświetlacza.

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, c...r7 napisał:

Jakie micro-led, niech kolega doczyta bo jak na razie to jest tylko z nazwy i w dodatku ściema w wykonaniu samsunga. Na tą chwilę nie ma żadnych diod micro i jak dla mnie jest to produkt biznesowy i jeszcze te składanie z klocków. Musi to być w jednym kawałku żeby o tym myśleć ( mowa o łączeniach) i trzeba poczekać na pierwszy profesjonalny test takiego wyświetlacza.

Jeszcze Sony coś tam majaczy o crystal led ale nie wyczytałem dokładniejszego info

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny telewizor, tylko wciąż się zastanawiam nad tytułem recenzji. "Topowy QLED 4K w historii firmy". Czy tylko dla mnie to brzmi dziwnie ? Albo powinno być samo "Topowy QLED 4K", albo "Najlepszy topowy QLED 4K w historii firmy" na przykład. Ale może się po prostu nie znam..

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, c...r7 napisał:

Jakie micro-led, niech kolega doczyta bo jak na razie to jest tylko z nazwy i w dodatku ściema w wykonaniu samsunga. Na tą chwilę nie ma żadnych diod micro i jak dla mnie jest to produkt biznesowy i jeszcze te składanie z klocków. Musi to być w jednym kawałku żeby o tym myśleć ( mowa o łączeniach) i trzeba poczekać na pierwszy profesjonalny test takiego wyświetlacza.

Poczekamy na TCL, Hisense też wchodzi na Azję z produktem który ma bodajże 5000stref podświetlenia. 

OLED niestety kończy się na tych 800nitach i do tego ABL. Przyszłość leży w diodach nieorganicznych i dużych przekątnych, jeżeli producenci chcą namówić Kowalskiego na 8K ;)

Edytowane przez Irokez
  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, Irokez napisał:

Poczekamy na TCL, Hisense też wchodzi na Azję z produktem który ma bodajże 5000stref podświetlenia. 

OLED niestety kończy się na tych 800nitach i do tego ABL. Przyszłość leży w diodach nieorganicznych i dużych przekątnych, jeżeli producenci chcą namówić Kowalskiego na 8K ;)

Poczekajmy na GZ2000 bo ten może zaświecić na tysiąc nitów. O ile oczywiście Panasonic nie stracił wiele ze swojej myśli technicznej sprzed kilku, kilkunastu lat.

Chińczykom bym do końca nie ufał. Oni robią telewizory dla ogółu, a nie dla entuzjastów. Pozatym z całą pewnością to nie są sprzęty "na lata".

Edytowane przez Waldo94
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze będzie zg9 od sony ale cena może być zabójcza.

Gz2000 tylko 65 cali ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, Irokez napisał:

Jeszcze będzie zg9 od sony ale cena może być zabójcza. 

Gz2000 tylko 65 cali ? 

ZG9 to lcd 8k, nie oled.

Edytowane przez Waldo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Waldo94 napisał:

ZG9 to lcd 8k, nie oled.

Wiem że to nie jest oled, ale cena i tak będzie kosmiczna znając Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Irokez napisał:

Wiem że to nie jest oled, ale cena i tak będzie kosmiczna znając Sony.

No a czego oczekujesz od topowego telewizora 8K? Żeby był w cenie OLED 77 cali? Jakby nie patrzeć to najwyższe OLED’y też mają cenę dobrego samochodu. Ale ZG9 nie jest konkurentem dla Q90 ale Q950. Ale też jakby nie patrzeć to najmniejszy ZG9 jest 3 cale większy od samsunga :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...