Skocz do zawartości
szewi

JVC RS540/X7900 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję żebyś napisał do Marvel Studios czy Paramountu żeby cię wzięli na specjalistę... Wytłumaczysz im jak wielki robią błąd i jak fatalnie wydają filmy , nie nadające się do oglądania w porównaniu z filmami z 1968 r. jak Odyseja Kubricka... Napisz jak jesteś znany na polskiej wersji HDTV forum - za jakiego tu robisz eksperta, ile dostajesz polubień... Dla wiarygodności niech Binary i może ktoś inny z kółeczka wzajemnej adoracji niech potwierdzi... No i masz szansę przekonać prezesów wielkich wytwórni żeby kręcili tak jak Odyseję, a nie tfu... jakiś upscale z posprodukcji 2K... Skoro tak się świetnie znasz i uchodzisz tu za tak ogromnego znawcę to jestem pewien, że ich przekonasz...

Nie oglądałem jeszcze Odysei w 4K, ale cała reszta filmów z czasów przed 4K jak np. "Chłopcy z Ferajny" czy "Breavheart" jakościowo pod względem samego obrazu jak i HDR to jak niebo i ziemia w porównaniu np. z Ostatni Jedi... Nie znam się na cyferkach i sposobach produkcji, czy było na takiej czy na takiej taśmie. Natomiast po odpaleniu filmów widzę co widzę...

Efektów HDR nie ma wcale, zresztą jak mogły być jak filmy tworzone były w czasach gdy nie istniały... Ziarno i szumy mimo remasteringu nie da się całkowicie usunąć... No, ale ja nie jestem takim ekspertem więc przepraszam, że nie umiem dostrzec tego co ty.

Efekty HDR, były na taśmie, tylko nie wiedzieli wtedy że tak to się nazywa .

 

Poprostu na taśmie jest nie tylko duża rozdzielczość do wyciągnięcia, jest jeszcze szeroka paleta barw i szeroki zakres dynamiczny.

Co nie było wcześniej wykorzystane, bo nie było wyświetlaczy które by te wszystkie informacje wyświetliły. Teraz są. Wystarczy zrobić nowy skan taśmy i gotowe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie bardzo dziękuję za kulturalną dyskusję bo byłem przekonany, ze wyleje się na mnie fala hejtu, a tu miłe zaskoczenie. Dziękuję !

Przyjrzę się jeszcze raz tym starszym filmom. Być może źle definiuję pojęcie "efekty HDR"... Dla mnie to efekty specjalne z rozbłyskami światła, oślepiające słońce - nie widziałem tego w Breavherat... Z kolei w Ostatni Jedi być może dlatego wywarło to na mnie największe wrażenie z uwagi na sam gatunek filmowy gdzie co chwila były super efekty... Do tego te nowe filmy nie mają ziarna...

@Nygus dobrze napisał o tym, że bywa iż film na DVD niewiele różni się od BD jak np. daje się to samo tylko na innym nośniku... Wiem, ze się dziwicie i śmiejecie ze mnie jak mogę oglądać filmy na DVD, ale nie wiem czy z tych osób ktoś ma mojego Panasonica ze stopki... On naprawdę robi świetną robotę w przypadku DVD... No i dochodzi ta sprawa, że często, szczególnie nowe filmy są na DVD w niezłej jakości. Oczywiście jak tylko można szukam zawsze jak najlepszej jakości... Często wymiana idzie wprost z poziomu DVD do UHD jak ostatnio kupiłem Wojnę Światów i Lśnienie na UHD wymieniając DVD... Najbardziej cieszę się z Wojny Światów bo wydanie na DVD to było tragiczne.

@misfit Atmos bywa też (coraz częściej) na BD... Np od zdaje się Obecności 2 wszystkie filmy z tego uniwersum mają Atmosa... Przedwczoraj oglądałem Topielisko z Atmosem... Na marginesie w tych filmach robi to naprawdę niezły efekt :)

Edytowane przez Adam60
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Adam60 napisał:

Na wstępie bardzo dziękuję za kulturalną dyskusję bo byłem przekonany, ze wyleje się na mnie fala hejtu, a tu miłe zaskoczenie. Dziękuję !

Przyjrzę się jeszcze raz tym starszym filmom. Być może źle definiuję pojęcie "efekty HDR"... Dla mnie to efekty specjalne z rozbłyskami światła, oślepiające słońce - nie widziałem tego w Breavherat... Z kolei w Ostatni Jedi być może dlatego wywarło to na mnie największe wrażenie z uwagi na sam gatunek filmowy gdzie co chwila były super efekty... Do tego te nowe filmy nie mają ziarna...

@Nygus dobrze napisał o tym, że bywa iż film na DVD niewiele różni się od BD jak np. daje się to samo tylko na innym nośniku... Wiem, ze się dziwicie i śmiejecie ze mnie jak mogę oglądać filmy na DVD, ale nie wiem czy z tych osób ktoś ma mojego Panasonica ze stopki... On naprawdę robi świetną robotę w przypadku DVD... No i dochodzi ta sprawa, że często, szczególnie nowe filmy są na DVD w niezłej jakości. Oczywiście jak tylko można szukam zawsze jak najlepszej jakości... Często wymiana idzie wprost z poziomu DVD do UHD jak ostatnio kupiłem Wojnę Światów i Lśnienie na UHD wymieniając DVD... Najbardziej cieszę się z Wojny Światów bo wydanie na DVD to było tragiczne.

@misfit Atmos bywa też (coraz częściej) na BD... Np od zdaje się Obecności 2 wszystkie filmy z tego uniwersum mają Atmosa... Przedwczoraj oglądałem Topielisko z Atmosem... Na marginesie w tych filmach robi to naprawdę niezły efekt :)

Nie wszystko wszędzie musi się błyszczeć w HDR :), ale obejrzyj Valeriana w 4K HDR, tam będzie efekt HDR szczególnie fajnie widoczny.

A potem jeszcze raz na BR lub DVD...

Dla mnie filmy bez HDR i WCG oczywiście, są jakieś takie... ??? wyblakłe?

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Passengers ma świetną jakość obrazu (HDR, itp.), dla mnie jedna z lepszych produkcji pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adam60 napisał:

Być może źle definiuję pojęcie "efekty HDR"... Dla mnie to efekty specjalne z rozbłyskami światła, oślepiające słońce - nie widziałem tego w Breavherat...

To niestety dość częsty błąd gdy ludziska nie mają pojęcia czym tak naprawdę jest dużo wyższa rozpiętość tonalna i zestawiają HDR tylko i wyłącznie ze "światełkami". Coś może mieć jasność w szczycie na poziomie 300-400 nitów i w cholerę więcej detali w jasnych obszarach obrazu względem wersji SDR, zdarzają się też takie filmy gdy jasność osiąga po 2 - 4 tysiące nitów, a poza samą podwyższoną jasnością przez cały czas trwania filmu detali w bielach jest tyle samo co w wersji SDR. Ten drugi przypadek to jest dla mnie prawdziwe fake HDR.

Co do Braveheart nie raz  pochodnie, świeczki i tego typu rzeczy osiągają wartość 500 nitów, a miejscami nawet koło tysiaka. Głównie jest to zauważalne w scenach nocnych.
Ale ogólnie wykorzystanie HDRa w tym filmie można uznać jako subtelne.

1 godzinę temu, Adam60 napisał:

Do tego te nowe filmy nie mają ziarna...

Nah. Co więcej - jest mnóstwo filmów kręconych cyfrówką, a później w postprodukcji dodają ziarno aby imitować wygląd filmu kręconego na taśmie filmowej.
Choćby Knives Out, czyli film duetu Rian Johnson & Steve Yedlin, tego samego który pracował przy Last Jedi. Co więcej, tutaj jasność szczytowa w większości nie przekracza ~150 nitów, poza tym szeroka paleta barw jest tylko w teorii (nic nie przekracza granicy Rec.709), dodajmy do tego 2K DI. Vincent jak trafi na tę płytę to nieźle ją zjedzie :)Ale i tak kupię UHD dla lepszej kompresji obrazu - tylko musi stanieć do 10 funciaków.
Tak poza tym to jest świetna płyta do przetestowania algorytmu mapowania tonów w naszych wyświetlaczach i sprawdzenia kalibracji poszczególnych trybów obrazu - obraz z płyty UHD i BD powinien być taki sam wliczając w to kolorki, poziomy czerni, itd. A jednak założę się, że u większości tak nie będzie :)

1 godzinę temu, Adam60 napisał:

Atmos bywa też (coraz częściej) na BD...

Nie procentowo - od czasu powstania formatu UHD BD spora część wydawców celowo dodaje Atmosa tylko w tym formacie, a nie na BD. Np. Disney i Sony (poza kilkoma wyjątkami).

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo jest filmów 4K z dobrym obrazem i olśniewającymi efektami. Np. Warto zobaczyć przyrodnicze filmy w 4K jak Planet Earth i Planet Earth II obraz jest rewelacyjny. Ale to jest akurat całkiem inna sprawa.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.09.2020 o 11:25, misfit napisał:

Tu się zgodzić nie mogę - w tym przypadku to nie jest kwestia oszczędności. Zerknij np. na forum Rogera Deakinsa i poczytaj jego opinie o HDR. Wiele osób z branży ma podobne podejście do HDRa i twierdzą, że do niczego nie jest to im potrzebne i poniekąd zmuszani są do angażowania się w coś czego w ogóle nie chcą. Efekt końcowy takiego "zmuszania" jest łatwy do przewidzenia.

Netfliks poszedł o krok dalej i nakazuje wszystkim twórcom, którzy robią dla nich filmy aby wszyscho miało HDRa - nie trudno było się domyślić, że rezultat będzie taki, że takich filmów SDR w kontenerze HDR będzie coraz więcej.

Można podyskutować czy w takim razie znaczek HDR w takich filmach jak Last Jedi, Blade Runner 2049, Goodfellas, Knives Out to nie jest pewnego rodzaju oszustwo i dlaczego po prostu nie wydano ich na płycie w 4K SDR. Sęk w tym, że dotąd każdy z filmów w 4K SDR na płycie nie posiada szerokiej palety barw - nie wiem czy to są jakieś ograniczenia formatu, ale takie są fakty, że każdy z osobna film w 4K SDR ma paletę Rec.709.
Więc mimo wszystko te SDR w kontenerze HDR ma sens bo wciąż dostajemy WCG, a w trzech z czterech powyższych przypadków to jest też natywne 4K. Blade Runner 2049 swoją drogą pod względem szczegółowości obrazu to jest niebo, a ziemia względem 1080p, szeroka paleta barw też jest obecna nie na niby więc sugestie Vincenta, że może w tym przypadku lepiej zaoszczędzić kasę i sięgnąć po "zwykłego" Blu-ray'a uważam za bezpodstawne i krzywdzące. Nie wspominając już o tym, że w wydaniu UK (i ogólnie wszystkich europejskich) tylko na UHD uświadczymy Atmosa.

BD2049 i tak najlepiej wygląda w 3D :P. Do tego remux Atmosa i masz to co najlepsze :)

Valerian 3D też miażdży 4k :) IMHO.

Edytowane przez sebna
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie nabyłem projektor JVC X7900 i mam pytanie do osób które go użytkują. 
Pomimo włączenia trybu Eco prędkość wentylatorów nie spada i głośność zmierzona przez apkę na telefon wynosi ok 30 dB. W danych technicznych podana jest wartość 21 dB w trybie ECO pytanie czy to norma czy z moim projektorem jest coś nie tak ? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem poziomu hałasu ale różnica, między Eco a bez Eco, jest znacząca. Jeśli u ciebie jej nie ma (nie słyszysz różnicy), to jest coś "nie halo" z tym projektorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co napisal Rafal. Roznica jest od razu slyszalna a co do wartosci to nie mierzylem ale znajac praktyki wszystkich producentów to wartosci mogą byc zanizone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, alpinex napisał:

Witam,

Właśnie nabyłem projektor JVC X7900 i mam pytanie do osób które go użytkują. 
Pomimo włączenia trybu Eco prędkość wentylatorów nie spada i głośność zmierzona przez apkę na telefon wynosi ok 30 dB. W danych technicznych podana jest wartość 21 dB w trybie ECO pytanie czy to norma czy z moim projektorem jest coś nie tak ? :(

Jak się chce cicho to się kupuje telewizor, a nie projektor... Hahahahahaha :) O kurczę - zapomniałem w swoim temacie: "od TV do projektora i z powrotem" napisać o tej "wadzie", którą przeoczyłem... Rzeczywiście projy dają jak kompy z lat 10tych... Ale no cóż - jak się chce mieć wielki ekran trzeba trochę pocierpieć... Ja akurat miałem projektor 0,4m od uszu więc słyszałem te wentylatory.

2 sposoby jak zaradzić hałasowi:

- umieścić proj w instalacji podsufitowej

- zagłuszyć kinem domowym :)

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego projektora w trybie eco, prawie nie słychać, nawet przy cichym oglądaniu.

W przeciwieństwie do Epsona. Tam tryb Eco, był około 2 razy głośniejszy niż w JVC.

No i postawić sobie projektor 40cm od głowy...

Mistrzostwo świata

 

Jak się nie ma warunków na projektor, to się kupuje duży telewizor.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, alpinex napisał:

Witam,

Właśnie nabyłem projektor JVC X7900 i mam pytanie do osób które go użytkują. 
Pomimo włączenia trybu Eco prędkość wentylatorów nie spada i głośność zmierzona przez apkę na telefon wynosi ok 30 dB. W danych technicznych podana jest wartość 21 dB w trybie ECO pytanie czy to norma czy z moim projektorem jest coś nie tak ? :(

Miałem i zapewniam cię, że różnica jest bardzo słyszalna. W trybie eco trzeba nadstawić ucha, żeby usłyszeć. Przy oglądaniu, nawet cichych scen, zapominasz o tym :)

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adam60 napisał:

Jak się chce cicho to się kupuje telewizor, a nie projektor... Hahahahahaha :) O kurczę - zapomniałem w swoim temacie: "od TV do projektora i z powrotem" napisać o tej "wadzie", którą przeoczyłem... Rzeczywiście projy dają jak kompy z lat 10tych... Ale no cóż - jak się chce mieć wielki ekran trzeba trochę pocierpieć... Ja akurat miałem projektor 0,4m od uszu więc słyszałem te wentylatory.

2 sposoby jak zaradzić hałasowi:

- umieścić proj w instalacji podsufitowej

- zagłuszyć kinem domowym :)

1521267390331.jpg

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, raf7705 napisał:

Mistrzostwo świata emoji3.png

No cóż nie miałem innej możliwości. Miałem na półce na regale, który stał za fotelem na którym siedziałem. 

Cytat

Jak się nie ma warunków na projektor, to się kupuje duży telewizor.

Oj... Tylko dlaczego mi tego z szewim nie powiedzieliście jakieś 3 lata temu... Nie straciłbym 10k... :) No ok żartuję... Przecież nie wiedzieliście jakie mam pomieszczenie...

Zresztą akurat hałas mi nie przeszkadzał...

Edytowane przez Adam60
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik tego projektora jak i kilku innych przez ostatnie naście lat muszę powiedzieć że głośność jest jego największą wadą. Niestety jest głośny w trybie lampy high i wyraźnie słyszalny w trybie normalnym. 

Na szczęście w dobrej salce jest dobre audio które po prostu to zagłusza i w 99% scen zapominam o tym co szumi.

Kolega wspomniał o Epsonie - ja użytkowałem np. ostatni model TW9400 i .... on jest po prostu cichszy, szczególnie w trybie high. Początkowo nie ale on po minucie manipuluje obrotami i ścisza projektor/wiatrak dlatego podczas seansu w trybie high lampy dużo mniej to mi przeszkadzało niż teraz w JVC.

Nowe modele JVC lepiej wypadają w kwestii hałasu na szczęście, pewnie dzięki swoim gabarytom :) ....dlatego za jakiś czas pewnie się na takiego N7 zdecyduję....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zupelnie inne odczucia. Dla mnie w trybie low jest idealnie. Przy high jest rzeczywiście glosny ale Epsony tez w tym trybie sa glosne.
Ja praktycznie slysze projektor w momencie uruchamiania kiedy dookola jest cicho. Potem projektor jest dla mnie nieobecny. Wisi ok 2 m nad glowa...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi dotarł ekran z hcx 113 cali adeo reference white i znowu cieszę się jak dziecko z zabawki ,w międzyczasie wyłożyłem aksamitem pokój i teraz jest maks i uczta dla oczu.W pewnych sytuacjach obraz łapie taką szklistość i głębię że aż dziwne że to odbite. Drugi sezon Dark 1 odcinek , OLED całościowo odpada w konfrontacji z x7900 bez dwóch zdań.Po aksamicie mam dosłownie zero odbić od ścian i sufitu , polecam jeśli ktoś ma warunki.

.

IMG_20200924_213048.jpg

IMG_20200924_213050.jpg

  • Plusik 1
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darulok napisał:

Po aksamicie mam dosłownie zero odbić od ścian i sufitu

Gratuluję. Kupowałeś może w PL i czy możesz podać konkretny link?

Pytam, bo bywają aksamity lśniące :)

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki motywacji i kilku podpowiedziom od kolegi Darulok, również zakupiłem Black micro Velvet 5000. 35m x 1.4m leży w pokoju i czeka na pocięcie i pozszywanie. Będą nowe kurtyny na nowy sezon kinowy .

 

46e7508c03ebb8c5768f6f2a9ebb2011.jpg&key=6bd5e012d6dbbbe83d87d148e57c53824947e904f6db1cb4bdaaf3a4de411931fbc3f4c9acc55040d185b9aa88fe0da1.jpg&key=7bbec2026d8fefc0a3e410b23451c7f0de583cd46a7d4137cb757e0e01509626

Na zdjęciu widać, na moim materiale położyłem ten z ebuy (wiekszy kawałek i malutki kawałek, to devore.

 

 

 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Darulok napisał:

A mi dotarł ekran z hcx 113 cali adeo reference white i znowu cieszę się jak dziecko z zabawki ,w międzyczasie wyłożyłem aksamitem pokój i teraz jest maks i uczta dla oczu.W pewnych sytuacjach obraz łapie taką szklistość i głębię że aż dziwne że to odbite. Drugi sezon Dark 1 odcinek , OLED całościowo odpada w konfrontacji z x7900 bez dwóch zdań.Po aksamicie mam dosłownie zero odbić od ścian i sufitu , polecam jeśli ktoś ma warunki.

.

IMG_20200924_213048.jpg

IMG_20200924_213050.jpg

Nono. Banan rosnie jak sie takie piksy oglada.

Mozna prosic namiar na te czarna szmate?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpiszcie Mvel22 bk tiaknight UK w Google  albo eBay UK deko drożej ,tak i  z jednej strony deko błyszczy jak świeciłem czołówką, dlatego jadąc pasami w poprzeg pokoju , od strony ekranu dałem niebłyszczącą stroną, żeby nie odbijało. Zabrakło mi i domówiłem 15 metrów i drugi rzut pici włos się różnił ale dosłownie deko mocniej błyszczał świecąc na niego ale podczas seansu czarna plama  . 

jedyny mój problem to bas mi zaczął dudnić ostro w tym układzie pokoju 😜

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem trochę na forum UK o tych materiałach i tam piszą że ten najdroższy (devore), jest najbardziej podatny na różne kąty oświetlenia.

Ten, co kupiłeś jest chwalony za to, że pod każdym kątem wygląda tak samo, (nieco gorzej niż devore, pod najlepszym kątem).

Ale stanowczo lepiej kupić, to co Ty kupiłeś, bo jest o wiele bardziej uniwersalne. Moje zdjęcie, nie oddaje dokładnie wyglądu ale devore pod "odpowiednim kątem" jest najczarniejszy i najdroższy przy okazji...

Ale jak zapewnić odpowiedni kąt za każdym razem, nikt tego nie wie.

Kilka osób przeszło z devore na ten co Ty kupiłeś, bo jest czarny, pod każdym kątem.

To jest najważniejsze.

 

 

Nikt nie zapytał, gdzie ja kupiłem i za ile...
To nic nie napiszę .
Ale ty wiesz

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, raf7705 napisał:

Nikt nie zapytał, gdzie ja kupiłem i za ile...

Jak to nikt?! Skandal!

To ja zapytam grzecznie... :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi podpowiedział kolega @sebna o Mvel22 którego serdecznie pozdrawiam ,on kupił 83 metry Mvel22 😁 będzie ogień 😁

Edytowane przez Darulok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...