Skocz do zawartości
Maciej Koper

Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Rekomendowane odpowiedzi

To dla używających nitro ;)

Iiii ???

Myślę, że na tym portalu prawie każdy oglądał Szybkich i wściekłych.

Dodaj taki zbiornik nitro do TV. Wtedy HDR Cie na pewno zachwyci :). A w ekranie powstanie ... dziura na przewylot ;).

A może powstanie od razu 8K?

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KS 7000 to najtańsza budżetowa odmiana SUHD

Moim zdaniem to właśnie logika zawodzi. Po co wprowadzać UHD a dopiero za 2 lata kontent do formatu. Czy logiczne było by wprowadzenie kolorowych filmów jak producenci nie produkowali by kolorowych telewizorow?

Wysłane z mojego SM-N910C

Edytowane przez Piteron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiii ???

Myślę, że na tym portalu prawie każdy oglądał Szybkich i wściekłych.

Dodaj taki zbiornik nitro do TV. Wtedy HDR Cie na pewno zachwyci :). A w ekranie powstanie ... dziura na przewylot ;).

A może powstanie od razu 8K?

Zbyt dosłownie to potraktowałeś :) Wygląda na to, HDR jest właśnie takim nitro w świecie telewizorów. Daje chwilowe wzmocnienie wrażeń, ale nie wiadomo jak wpływa na żywotność podświetlenia. Skoro ogranicza się je do kilku sekund i/lub do małego obszaru, to znaczy że jest to duży stres dla elektroniki. Plus w wielu dzisiejszych modelach nie można chyba wówczas regulować jasności - osobiście wolałbym mieć opcję w menu, która by pozwalała ustawić intensywność tego efektu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dosłownie to potraktowałeś :) Wygląda na to, HDR jest właśnie takim nitro w świecie telewizorów. Daje chwilowe wzmocnienie wrażeń, ale nie wiadomo jak wpływa na żywotność podświetlenia. Skoro ogranicza się je do kilku sekund i/lub do małego obszaru, to znaczy że jest to duży stres dla elektroniki. Plus w wielu dzisiejszych modelach nie można chyba wówczas regulować jasności - osobiście wolałbym mieć opcję w menu, która by pozwalała ustawić intensywność tego efektu.

Właśnie to miałem na myśli.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście wolałbym mieć opcję w menu, która by pozwalała ustawić intensywność tego efektu.

Złe podejście. HDR to nie jest jakiś "efekt". Tu nie ma co ustawiać. To całkowicie nowa norma kodowania sygnału - ST2084, której górna granica wynosi 10 000cd/m2 i tak jak sobie reżyser wymarzy dane odcienie tak będą jasne.

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholercia, jak na razie ta nowa norma kodowania wzbudza na świecie mieszane odczucia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, szczególnie wśród tych, którzy głównie spekulują zamiast oglądać ;)

  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KS 7000 to najtańsza budżetowa odmiana SUHD

Moim zdaniem to właśnie logika zawodzi. Po co wprowadzać UHD a dopiero za 2 lata kontent do formatu. Czy logiczne było by wprowadzenie kolorowych filmów jak producenci nie produkowali by kolorowych telewizorow?

Wysłane z mojego SM-N910C

Coz masz racje, ciezko tu doszukac sie logiki.

A jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... ? :)

PS. Nadal bylbym ostrozny z uzywaniem slowa "budzetowy", dla niemal dwoch najwyzszych serii Samsunga w tym roku. To troche tak jakby budzetowym okreslac Mercedesa S klasy w podstawowym dieslu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złe podejście. HDR to nie jest jakiś "efekt". Tu nie ma co ustawiać. To całkowicie nowa norma kodowania sygnału - ST2084, której górna granica wynosi 10 000cd/m2 i tak jak sobie reżyser wymarzy dane odcienie tak będą jasne.

Możliwość dopasowania jasności obrazu jest bezwzględną koniecznością, zwłaszcza jak TV zaczną osiągać te kilka tys. cd/m². Jeżeli nie chcę oglądać obrazu tak jak go widział reżyser? Jeżeli reżyser na planie zakładał okulary przeciwsłoneczne, to ja mam je założyć przed telewizorem? Jeżeli dotychczas oglądałem filmy głównie po ciemku, to mam włączyć rzęsiste oświetlenie do scen kręconych za dnia? Przecież oczy reżysera na planie zdjęciowym mają czas by przyzwyczaić się do zmieniających się warunków; a w filmach sceny dzienne i nocne, na zewnątrz/wewnątrz często się przeplatają. Miałem okazje porównać fragmenty filmów (z HDR) na telewizorach z HDR i bez (LCD). Nie wiem, jak to wygląda na OLED, ale na LCD obraz z HDR wcale nie wyglądał bardziej naturalnie, "namacalnie" niż na zwykłym, był właśnie bardziej "efekciarski" Może ten drugi TV był wyższej klasy, może producenci nie potrafią tego jeszcze właściwie zaimplementować, może to jedna z ułomności technologii LCD, ale dla mnie to jest właśnie "efekt" - a jeżeli chodzi o efekciarstwo, zdecydowanie wolałem 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość dopasowania jasności obrazu jest bezwzględną koniecznością, zwłaszcza jak TV zaczną osiągać te kilka tys. cd/m². Jeżeli nie chcę oglądać obrazu tak jak go widział reżyser? Jeżeli reżyser na planie zakładał okulary przeciwsłoneczne, to ja mam je założyć przed telewizorem? Jeżeli dotychczas oglądałem filmy głównie po ciemku, to mam włączyć rzęsiste oświetlenie do scen kręconych za dnia? Przecież oczy reżysera na planie zdjęciowym mają czas by przyzwyczaić się do zmieniających się warunków; a w filmach sceny dzienne i nocne, na zewnątrz/wewnątrz często się przeplatają. Miałem okazje porównać fragmenty filmów (z HDR) na telewizorach z HDR i bez (LCD). Nie wiem, jak to wygląda na OLED, ale na LCD obraz z HDR wcale nie wyglądał bardziej naturalnie, "namacalnie" niż na zwykłym, był właśnie bardziej "efekciarski" Może ten drugi TV był wyższej klasy, może producenci nie potrafią tego jeszcze właściwie zaimplementować, może to jedna z ułomności technologii LCD, ale dla mnie to jest właśnie "efekt" - a jeżeli chodzi o efekciarstwo, zdecydowanie wolałem 3D.

I w tym miejscu pozwolilbym sobie na mala konkluzje,

HDR w innych telewizorach niz LCD z duza liczba stref oraz OLED to,obawiam sie, naprawde spore (i nieco karkolomne) wyzwanie.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na projektor UHD w ludzkiej cenie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na projektor UHD w ludzkiej cenie :).

Oooo jesteś :D

Tutaj nie możesz edytować moich postów,tak jak na swoim blogu (co jest żałosne) ;)

Także,jak z Tobą nie dyskutuję,to nie pisz o mnie ;)

(kontynuacja tematu na który nie można już odpowiadać) :

http://hdtvpolska.com/topic/37665-polityka-z-tematu-jakosc-efektu-hdr/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwość dopasowania jasności obrazu jest bezwzględną koniecznością, zwłaszcza jak TV zaczną osiągać te kilka tys. cd/m². Jeżeli nie chcę oglądać obrazu tak jak go widział reżyser? Jeżeli reżyser na planie zakładał okulary przeciwsłoneczne, to ja mam je założyć przed telewizorem? Jeżeli dotychczas oglądałem filmy głównie po ciemku, to mam włączyć rzęsiste oświetlenie do scen kręconych za dnia? Przecież oczy reżysera na planie zdjęciowym mają czas by przyzwyczaić się do zmieniających się warunków; a w filmach sceny dzienne i nocne, na zewnątrz/wewnątrz często się przeplatają.

Po pierwsze film nie powstaje na planie zdjęciowym. Tam powstają tylko zdjęcia. Film się tworzy w salach studyjnych, które są zgodnie ciemne (według norm). Ostatnia sala w której znajduje się treść przed finalnym eksportem nazywa się salą gradingową. Jest tam konsola z różnymi guzikami i gałeczkami i wyświetlacz na którym się dopracowuje tonację filmu:

color-grading-surface.jpg

I uwierz mi, że nikt tam nie pracuje ani w okularach przeciwsłonecznych, ani przy zapalonym świetle :) Jedyne źródło światła to monitor, oraz nieznaczne (maks 10%) podświetlenie tła za nim, co też zawsze zalecam(y).

Obawy o takie rzeczy utwierdzają mnie jednak w przekonaniu, że dużo trzeba pisać i tłumaczyć w związku z Ultra HD, HDRem i innymi sprawami. Skoro istnieją nawet tak groteskowe obawy.

@ambidark obejrzyj sobie film HDR z blu-ray na skalibrowanym wyświetlaczu. Nie demówkę. Materiały sklepowe są zawsze krzykliwe. Nie jednemu głupiał błędnik od efektów demo 3D. To samo dzieje się z HDR. W praktyce filmy wcale nie krzyczą jasnością. Life of Pi może trochę, exodus czasem też, ale zobacz sobie smerfy, mad max, marsjanina. Ilekroć puszczam komuś zielonemu to słyszę "no fajny obraz", a opad szczęki pojawia się dopiero gdy wracamy do treści SDR. Wtedy niedowierzanie, że do tej pory filmy tak wyglądały :) I to wg. mnie świadczy o prawdziwej jakości.

P.S. Możliwość przyciemnienia masz zawsze, tylko nie pisz o tym jako "wyłączanie efektu".

  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu prosba do Macka. Jakby powiedzial Yoda -w takich zagadnieniach fachowej wiedzy i doswiadczenia potrzeba jest...

A tak powaznie, temat dopiero zaczyna raczkowac, wiec tym bardziej potrzebuje wsparcia na stosownym poziomie i mysle, ze nie tylko ja tak mysle.

PS.Cieka fota, to stol do postprodukcji czy jeszcze "cus" innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.Cieka fota, to stol do postprodukcji czy jeszcze "cus" innego?

No wygląda na typowe stanowisko do Gradingu. Konsola pewnie do programu DaVinci Resolve, albo Nucoda. Monitor Flanders - kilka takich skalibrowałem na potrzeby postprodukcji. Fota nie moja, pożyczyłem z google. Jak odwiedzam firmy zawsze nie mam przy sobie aparatu żeby cyknąć ładne zdjęcie, a mamy bardzo ładne domy postprodukcyjne w Polsce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z wypowiedzi Maćka wynika jasno ze to co widzi oko kamery na planie to nad czym pracuje sztab oswietleniowców czy w końcu operator to mozna sobie usiąść za.konsoletą i suwaczkami i galeczkami poustawiać

Jak dla mnie to na siłę szukanie czegoś co w rzeczywistosci jest nieosiągalne. Ale jak to mówią film to sztuka iluzji

Następna sprawa ile powstało dobrze zrealizowanych filmów 3D. Ja doliczylem sie moze 11 tytułów . A jakie było obłożenie rynku telewizorami 3D?

Teraz po wycowaniu 3D pompuje się nas HDR. I nastepne pytanie ile powstanie dobrych realizacji HDR i jakie jest obecne nasycenie rynku telewizorami mogącym w 100%sprostać temu czemuś.

Oczywiscie studio Pixar czy inny Disney wyda parę tytułów bo łatwo jest zrobić animacje gdzie smoki latają po pokoju czy swieczki rozblyskują moca 1000 lumenów. Ale jak przyjdzie czas na fabułę to skończy sie to tak jak Life of Pi czyli totalnym nieporozumieniem

Wysłane z mojego SM-N910C

Edytowane przez Piteron
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z wypowiedzi Maćka wynika jasno ze to co widzi oko kamery na planie to nad czym pracuje sztab oswietleniowców czy w końcu operator to mozna sobie usiąść za.konsoletą i suwaczkami i galeczkami poustawiać

Jak dla mnie to na siłę szukanie czegoś co w rzeczywistosci jest nieosiągalne. Ale jak to mówią film to sztuka iluzji

Następna sprawa ile powstało dobrze zrealizowanych filmów 3D. Ja doliczylem sie moze 11 tytułów . A jakie było obłożenie rynku telewizorami 3D?

Teraz po wycowaniu 3D pompuje się nas HDR. I nastepne pytanie ile powstanie dobrych realizacji HDR i jakie jest obecne nasycenie rynku telewizorami mogącym w 100%sprostać temu czemuś.

Wydaje mi sie, ze tak jak doskonala wiekszosc uczestnikow pogawedki, zapominasz o jednej istotnej sprawie.

Mianowicie HDR nie ma sluzyc uatrakcyjnianiu filmow, tylko bedzie standaedem w video, czyt w telewizji i domowych filmikach z wakacji.

Jeszcze raz piwtorze, zeby do wszystkich dotarlo juz teraz

- W telewizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz

"Tylko będzie "

I następne

" w telewizji"

Ja spokojnie poczekam az standardem w telewizji "bedzie" przekaz 4K a nawet FHD z dobrym bitrate

A jak to się stanie to wydaje mi sie że większość uczestników tej "pogawętki" zmieni kilka lub kilkanascie razy telewizor wyświetlający nawet i 100 tyś nitow na 1 cm2 zasilany z własnej przydomowej elektrowni atomowej

Wysłane z mojego SM-N910C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z wypowiedzi Maćka wynika jasno ze to co widzi oko kamery na planie to nad czym pracuje sztab oswietleniowców czy w końcu operator to mozna sobie usiąść za.konsoletą i suwaczkami i galeczkami poustawiać

Jak dla mnie to na siłę szukanie czegoś co w rzeczywistosci jest nieosiągalne. Ale jak to mówią film to sztuka iluzji

Następna sprawa ile powstało dobrze zrealizowanych filmów 3D. Ja doliczylem sie moze 11 tytułów . A jakie było obłożenie rynku telewizorami 3D?

Teraz po wycowaniu 3D pompuje się nas HDR. I nastepne pytanie ile powstanie dobrych realizacji HDR i jakie jest obecne nasycenie rynku telewizorami mogącym w 100%sprostać temu czemuś.

Oczywiscie studio Pixar czy inny Disney wyda parę tytułów bo łatwo jest zrobić animacje gdzie smoki latają po pokoju czy swieczki rozblyskują moca 1000 lumenów. Ale jak przyjdzie czas na fabułę to skończy sie to tak jak Life of Pi czyli totalnym nieporozumieniem

Tak. Tylko HDR ma zastąpić SDR. Słowo klucz "zastąpić". Nie jak 3D, które jest tylko dodatkiem, tylko jak DVB, które zastąpiło PAL/NTSC. Owszem, na początku będzie kulało, wiele treści, które jako źródło było treściami SDR będzie transmitowanych w HDR (sztucznie podbitymi lub w bez możliwości jakie niesie ze sobą HDR).

Wydaje mi sie, ze tak jak doskonala wiekszosc uczestnikow pogawedki, zapominasz o jednej istotnej sprawie.

Mianowicie HDR nie ma sluzyc uatrakcyjnianiu filmow, tylko bedzie standaedem w video, czyt w telewizji i domowych filmikach z wakacji.

Jeszcze raz piwtorze, zeby do wszystkich dotarlo juz teraz

- W telewizji.

I znowu się z Tobą zgodzam. Tylko nie myśl, że zmieniłem zdanie o Tobie. Musiałbyś zmienić swój stosunek do innych ludzi a przede wszystkim ton wypowiedzi.
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR Video niczego nie zastąpi.

Związek zawodowy właścicieli sal kinowych wykończył BD 3D.

Tak samo będzie z BD HDR bo w kinie ten efekt nie jest możliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam bo może nie doczytalem

Gdzie jest napisane tak jak w przypatku transmisji analogowej że do tego i tego roku należy przystosować dbiorniki do odbioru takiej a takiej transmisji

Czy czasem nie sa to zapowiedzi jakiejś mało znaczącej organizacji która chce na siłę coś przepchnać

Przypaminam ze japoński rząd juz teraz wspiera swoich producentow i uruchomił darmowy kanał 4K. Za moment uruchomi kanał 8K.

http://www.pcworld.pl/news/388124/Japonia.telewizja.4K.w.2014.roku.telewizja.8K.w.2016.roku.html

I co.wtedy. Ano wtedy okaże się ze tak jak odbiorniki z tamtego roku średnio sobie radzą nawet z 4K tak obecne z HDR nie radza sobie z 8K

Biznes sie kręci wszyscy są zadowoleni znow beda nowe certyfikaty i kass od klientów popłynie szeroką rzeką

Wysłane z mojego SM-N910C

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz

"Tylko będzie "

I następne

" w telewizji"

Ja spokojnie poczekam az standardem w telewizji "bedzie" przekaz 4K a nawet FHD z dobrym bitrate

A jak to się stanie to wydaje mi sie że większość uczestników tej "pogawętki" zmieni kilka lub kilkanascie razy telewizor wyświetlający nawet i 100 tyś nitow na 1 cm2 zasilany z własnej przydomowej elektrowni atomowej

Dobrego bitrate w telewizji to się możesz nie doczekać. Prędzej jakiś lepszy kodek i dotychczasowy bitrate. Ale 4K i HDR będzie szybciej niż myślisz. Przypuszczam, że jak większość zmieni telewizor.

Tylko zapominasz o innych kanałach dystrybucji. Np. Netflix, rozwija się bardzo szybko. Nie ma takich ograniczeń jak w telewizji. I dzięki tym innym źródłom treści w HDR nastąpi to szybciej niż gdy wprowadzano DVB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam bo może nie doczytalem

Gdzie jest napisane tak jak w przypatku transmisji analogowej że do tego i tego roku należy przystosować dbiorniki do odbioru takiej a takiej transmisji

Czy czasem nie sa to zapowiedzi jakiejś mało znaczącej organizacji która chce na siłę coś przepchnać

Nigdzie nie napisali, bo nie ma przymusu ogladnia w HDR, a zarowno sposob kodowania (jaki by nie byl) jak i odbiorniki, umozliwiaja ogladanie w SDR.

Innymi slowami, wsteczna kompatybilnosc jest gwarantowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W telewizji nawet ten HDR powitamy? Ja czekam z niecierpliwością, bo na razie oglądałem tylko przebłyski i prezentacje dotyczące tej technologii, lecz to co innego niż codzienne oglądanie z włączonym HDR. Czyżby to rewolucja? Może, mam nadzieję, że producenci w końcu zejdą z powiększania liczby pikseli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...