Skocz do zawartości
Maciej Koper

Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Rekomendowane odpowiedzi

Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Na naszych oczach dzieje się właśnie rewolucja Ultra HD, której jednym z elementów jest efekt HDR. W przeciągu kilku dni światło dzienne ujrzy mój artykuł tłumaczący na czym dokładnie polega technologia wyświetlania szerokiego zakresu dynamiki. Już teraz postanowiłem jednak przedstawić moją autorską metodę testowania jakości HDR w wyświetlaczach.

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle pełne podejście do tematu

a konkurencyjne forum dalej będzie robić testy przy pomocy szklanej kuli :D

Edytowane przez Slawko1
  • Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pomocy oczu: "mega czerń", "[beeep]ista czerń" itp. przy okazji umieszczając tendencyjne zdjęcia. Aa zapomniałem. Profesjonalne urządzenie do pomiaru poboru prądu. Przecież to jest najważniejsze. Hyhy :))

Edytowane przez mafia35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy wprowadzenie terminu "ponadnormatywna jasność".

Cieszy mnie bo od zawsze pisałem intuicyjnie, że: HDR to incydentalna, krótkotrwała ponadnormatywna jasność.

Pasuje nawet czas - 3 sek.

Pisałem także, że HDR Video nie nadaje się do kin ani dla projektorów. Z prostej przyczyny; te ekrany nie są źródłem światła. Cóż, wygra marketing i pewnie projektory HDR są już w sprzedaży.

- jak to się ma dla matryc OLED; pytam bo dla OLED jest jakiś drugi standard HDR.

Wydaje się to zrozumiałe, bo dla środowiska LCD LED z systemem lokalnego wygaszania taka ponadnormatywna jasność musi degradować reprodukcję obrazu HDR w danej strefie wygaszania. I to jest widać gołym okiem.

Zmierzam do tezy, że efekt HDR jest idealny jedynie dla matryc OLED.

Ale tu czeka na nas zagrożenie powidokiem a nawet trwałym wypaleniem.

O tym pisze zarówno LG jak i SAMSUNG w odniesieniu do kierunków rozwoju technologii OLED.

Edytowane przez 2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje ni się, że jest technologiczna mozliwość "punktowego" zwiększenia ilości emitowanego swiatła przez zarówkę projektora.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje ni się, że jest technologiczna mozliwość "punktowego" zwiększenia ilości emitowanego swiatła przez zarówkę projektora.

Pozdro

Co to znaczy punktowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnoscia sie czyta takie rzeczy. Solidne, merytoryczne, "pomiarowe" podejscie do tematu - brawa dla Macka.

Musze dodac, ze sam jestem mega ciekawy jak ten HDR w praniu wyjdzie, bo cos mi sie wydaje ze pogodzenie "punktowego" rozswietlenia obrazu z zachowaniem niskiej emisji czerni w jednej scenie, w modelach popularnych stanowiacych pewno z 90%-95% calosci (bez stref) moze nie byc latwe...

PS.OLED i HDR, hmm ciekawe jak to bedzie z powidokami.

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy punktowego?

my ze sobą nie dyskutujemy.

Zapomniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy wprowadzenie terminu "ponadnormatywna jasność".

Cieszy mnie bo od zawsze pisałem intuicyjnie, że: HDR to incydentalna, krótkotrwała ponadnormatywna jasność.

Pasuje nawet czas - 3 sek.

Pisałem także, że HDR Video nie nadaje się do kin ani dla projektorów. Z prostej przyczyny; te ekrany nie są źródłem światła. Cóż, wygra marketing i pewnie projektory HDR są już w sprzedaży.

Ponadnormatywna użyte jest tu w odniesieniu do starszych norm. W praktyce nie ma nic nienormalnego w jasnościach 100 - 10 000cd/m2 i więcej. Widzisz je za każdym razem wychodząc na dwór w dzień. Nie ma też żadnej incydentalności. Średni poziom jasności scen w filmach z HDR jest z reguły wyższy niż w SDR'owych wydaniach. Z reguły niebo na filmach ma 250 - 300cd/m2 np. w Chappie, Mad Max. Są też pozycje, gdzie jest dużo więcej. W scenie użytej w teście, wyciętej z filmu produkcji Sony Pictures słońce ma ok. 4 000cd/m2 przez kilkanaście - kilkadziesiąt sekund tego samego ujęcia. Z pewnością pomiar też będzie następował po dłuższej chwili niż 3 sekundy, by upewnić się, że wyświetlacz jest w miarę stabilny w filmie :)

P.S. W kinach można zaimplementować HDR tak samo jak w telewizorach, nie widzę problemu. Mało rzeczy na świecie jest ogólnie źródłem światła. Większość odbija energię słoneczną.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my ze sobą nie dyskutujemy.

Zapomniałeś?

Ok. To nie precyzuj.

Napisze Ci w takim razie, ze piszesz bzdury.

Nie ma czegos takiego jak

"punktowe" zwiększenie ilości emitowanego swiatła przez zarówkę projektora

. To matryca (polprzewodnikowy element LCD/LCoS, czy DMD) steruje intensywnoscia oswietlenia poszczegolnych punktow obrazu (pikseli). Lampa swieci uniwersalnie mocno dla calego ukladu, oczywiscie z uwzglednieniem efektu jaki przynosi reflektor, przyslona czy generalnie wszelkie elementy optyczne, majace wplyw na niejednorodnosc jasnosci w poszczegolnych strefach kadru.

Jesli miales cos innego na mysli, to sam sobie jestes winien, bo powinies uzywac wlasciwej nomenklatury, a otrzymales szanse doprecyzowania swojej wypowiedzi.

Poza tym lampa to anachronizm, zrodlo swiatla nie majace przyszlosci w UHD/HDR.

To ze jestes pompatycznym gburem, nie odbiera Ci prawa do dyskusji. Ma natomiast wplyw na poczucie satysfskcji przy okazji plynacy z jej prowadzenia, a przede wszystkim sens, poniewaz masz brzydki nawyk traktowania adwersarzy "z gory" i nie dostrzegasz koniecznosci uzywania rzeczowej argumentacji. W Twoim mniemaniu, Twoj "autorytet" powinien wystarczyc, a ze czesto "musi wystarczyc", bo argumentow Ci brakuje, dyskusja konczy sie na tym, ze obrazasz nie tylko poczucie smaku ale i godnosci innych.

Jak masz jakies ciekawe informacje do zaprezentowania, nie krepuj sie je nam sprzedac. Jak zamierzasz opowiadac dyrdymaly, to rob to lepiej na swoim blogu. Forum to naturalne pole do konfrontacji i musisz sie jej spodziewac, niezaleznie od wlasnych animozji.

Edytowane przez binary
  • Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale, punktowe zwiększenie ilości emitowanego światła przez żarówkę projektora w połączeniu z wrednym prądem = Z Ł OOOOOOOO !!!

hahaha-beautiful-o.gif


tlit6.gif419f01ed2d6491f47d9b28c6c22d4eb4.gif

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal sceptycznie podchodze do HDR . Jakoś nie mogę sie przekonać do patrzenia na słońce i równocześnie podziwiania szczegółów w cieniach

Ale cieszy mnie fakt ze w końcu ktoś zauważył i podjął sie wyzwania określenia w sposób racjonalny tego efektu a nie za pomocą białego kwadratu na ciemnym tle

Wysłane z mojego SM-N910C

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosba do Macka. Osobiscie nie mialem okazji porownac wydan HDR i SDR, ale na podstawie materialow do ktorych dotarlem wydaje sie, ze wydania HDR generalnie sa rozjasnione wzgledem tradycyjnych. Prosba wiec o weryfikacje, w trakcie testu pomiaru nie tylko bieli, ale takze dolnych rejestrow. Obawiam sie, czy aby przypadkiem nagle sie nie okaze ze i owszem biel skacze do wysokich poziomow ale jednoczesnie ucieka nam "czern" bo system podbija cale podswietlenie panelu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mogę się przekonać to filmów pokazanych w tej technice. Widziałem urywki "Life of PI" i wersja HDR wyglądała bardzo nienaturalnie, sceny nocne były zbyt jasne i pokazywały masę szczegółów które były nienaturalnie widoczne przy takim oświetleniu. Zdecydowanie lepiej wygląda zwykła wersja.

Sent from my klte using Tapatalk

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosba do Macka. Osobiscie nie mialem okazji porownac wydan HDR i SDR, ale na podstawie materialow do ktorych dotarlem wydaje sie, ze wydania HDR generalnie sa rozjasnione wzgledem tradycyjnych. Prosba wiec o weryfikacje, w trakcie testu pomiaru nie tylko bieli, ale takze dolnych rejestrow. Obawiam sie, czy aby przypadkiem nagle sie nie okaze ze i owszem biel skacze do wysokich poziomow ale jednoczesnie ucieka nam "czern" bo system podbija cale podswietlenie panelu.

Wiesz, to czy są rozjaśnione, czy nie (technicznie rzecz ujmując czy mają wyższy APL, czy niższy) zależy tak naprawdę od intencji autora, więc myślę, że nie ma co tak generalizować. Słusznym natomiast jest, że czerń traci dosyć sporo przez mocno napędzoną biel. Niestety, taką cenę płacimy za korzystanie z HDR na telewizorach LCD (OLED'a to nie dotyczy przecież), dlatego też krawędziowe LCDki mają przeważnie niższe jasności (by nie tracić czerni), a HDR najlepiej oglądać na telewizorach z podświetleniem direct, lub OLED ;)

P.S. Oddzielnej procedury do czerni nie trzeba, bo sprawność wygaszania lokalnego / kontrastu natywnego z trybu Full HD przekłada się 1:1 do tej w HDR.

Ja tez nie mogę się przekonać to filmów pokazanych w tej technice. Widziałem urywki "Life of PI" i wersja HDR wyglądała bardzo nienaturalnie, sceny nocne były zbyt jasne i pokazywały masę szczegółów które były nienaturalnie widoczne przy takim oświetleniu. Zdecydowanie lepiej wygląda zwykła wersja.

Sent from my klte using Tapatalk

Life of Pi też mi się osobiście mało podobał, ale to jeden z pierwszych filmów zrobionych w HDR i mam wrażenie, że autorzy poszli po bandzie z podbijaniem jasności.

Edytowane przez Maciej Koper
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w nowych TV OLED od LG?.

HDR już jest na tyle dopracowany że można kupić tv na kilka lat?.

Czy jednak jeszcze kolejna generacja będzie potrzebna?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na uzupełnienie testu JS9500 o nowy test HDR ?
Ciekaw jestem jak wypada na tle tegorocznych modeli.

Edytowane przez Kursk
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem o tym samym napisać

Czy jest szansa na uzupełnienie testu jakiegokolwiek direct leda o procedurę zamieszczoną w.tym temacie

Bylo by to ciekawe zestawienie co jest mozliwe na edge a co na direct

Wysłane z mojego SM-N910C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się też nie mogę przekonać do testu, bo co jak co cały efekt HDR jest odfiltrowany przez matrycę TN na moim laptopie. ;) A na serio, jestem bardzo ciekawy tej technologii, czy sprawdzi się w praktyce, czego sobie i Tv maniakom bardzo życzył. Czekam jeszcze na nówki Philipsów z półki nr 9, zobaczymy jak tam zastosowano ten bajer pod nazwą HDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem o tym samym napisać

Czy jest szansa na uzupełnienie testu jakiegokolwiek direct leda o procedurę zamieszczoną w.tym temacie

Bylo by to ciekawe zestawienie co jest mozliwe na edge a co na direct

Wysłane z mojego SM-N910C

Podświetlenie edge? No chyba nie w hi-endowych telewizorach certyfikowanych UHD?

To tak jak do Poloneza wkladać motor od Ferrari. Pewnie da się tylko po co?

Zaczynam mieć watpliwosci co do logiki działań producentow.

Najpierw wprowadzili panele 4K i HEVC i przez ponad dwa lata nie bylo na nich co wyświetlać. A dziś klienci dowiedzieli sie, że nie mają specyfikacji UHD ;) i ... słabe są. Dla przypomnieńia trabiłem o tym odzwonię samego początku to mnie odzwonię wiary odsądzano.

Teraz wprowadzają wreszcie zrodło zdolne wyświetalc obraz w specyfikacji UHD z rozszerzona paleta kolorow i z HDR, a telewizory nie sa w stanie poprawnie tego wyświetlić. Albo jasność za mała albo wady technologii typu nierownomierne podswietlenie, nierownomierna jasnosć itp.

Jaja?

Czy juz nikt na świecie nie jest w stanie wprowadzić na rynek dopracowany produkt? Czy zawsze konsument będzie testerem i królikiem doświadczalnym za swoje pieniądze? O niedopracowanym oprogramowaniu telewizorow już nie wspomnę.

Wyobraźcie sobie, ze w Waszym samochodzie pędzącym z Wami na pokladzie 200 km/h następuje zwiecha jego systemu. Możliwe? Alez tak ... w Renault Velsatis byly takie przypadki.

A co to ma wspólnego z tematem wątku założonego przez Maćka?

Ano to, że jak my klienci mamy oceniac działanie HDR na telewizorach "tak sobie" dopasowanych i zdolnych do jego wyswietlania?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do certyfikatu UHD nie jest potrzebny żaden hi end

Przeciez certyfikaty mają zarówno ks7000 i ks8000 a przynajmniej ten pierwszy to budżetowy tv

Logika producentów powiadasz. Ja od zawsze trąbię ze tam gdzie wchodzą księgowi i marketingowcy kończy sie logika działań

Wysłane z mojego SM-N910C

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do certyfikatu UHD nie jest potrzebny żaden hi end

Przeciez certyfikaty mają zarówno ks7000 i ks8000 a przynajmniej ten pierwszy to budżetowy tv

Logika producentów powiadasz. Ja od zawsze trąbię ze tam gdzie wchodzą księgowi i marketingowcy kończy sie logika działań

Wysłane z mojego SM-N910C

To widać po Panasonicu DX750 ;).

No własnie. I wtedy te "budgetowe" świecą jak świecą.

Na liczniku Fiata 126p tez był 140 km/h:

540x405_wskaznikow-fiat-126p-fl-warszawa.

Po co?

Jak z górki i z wiatrem jechal max. 110?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam najmocniej, ja jechalem kiedys maluchem licznikowe ok. 120 km/h (wskazowka drgala).

PS. Nie pamietam, ale moglo byc z wiatrem i troche z gorki ;)

PS2. Tak juz serio, panowie bez przesady KS7000 i KS 8000 to nie sa budzetowe serie.

PS3. Patrze na deske malucha i az lezka sie w oku kreci, ale przy okazji zauwzylem ze Fiat byl pionierem jesli chodzi o czujniki cisnienia w oponach -ponizej wskaznika paliwa jest TPMS jak sie patrzy, no no :D

(...) od zawsze trąbię ze tam gdzie wchodzą księgowi i marketingowcy kończy sie logika działań

Dokladnie, jesli moge zamienilbym tylko slowo "logika" na "jakosc".

W dzisiejszym swiecie praktycznie tylko papka marketingowa i coraz bardziej mizerne produkty, acz z wzglednie ladnymi opakowaniami.

Edytowane przez Xisiek
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...