Skocz do zawartości
Maciej Koper

Philips PUS6561 TEST - UHD 4K 120Hz Android TV

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu

Kolejnym telewizorem Philipsa jaki wybraliśmy do testów jest model serii 6: PUS6561. W okresie wzmożonego poszukiwania telewizorów do sportu może to być bardzo ciekawa propozycja dla potencjalnych kupujących. Szczególnie, że jego cena w 55 calach kształtuje się na poziomie 4699zł. Czyli bardzo przyzwoicie jak na telewizor posiadający wiele pozytywnych cech, szczególnie w przypadku szybkiego ruchu ale nie tylko.

Wygląd

[slider=800,451]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6561/1.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6561/1.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/2.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/2.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/3.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/3.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/4.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/4.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/5.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/5.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/6.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/6.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/7.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/7.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/8.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/8.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/9.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/9.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/10.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/10.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/11.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/11.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/12.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/12.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/13.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/13.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/14.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/14.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/15.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/philips6501/final/15.jpg[/slider]

Telewizor wygląda dokładnie tak samo jak model PUS6501. Producent po raz kolejny przyłożył się dość mocno do wykonania kolejnego modelu. Po wypakowaniu telewizora z pudła i postawieniu go na stole dostaliśmy tego potwierdzenie. Ekran jest bardzo nowoczesny i spisze się w ładnych, nowoczesnych wnętrzach. Samą matrycę otacza dość wąska ramka o szerokości 1cm. Ze względu na to oraz na system ambilight najlepiej będzie prezentował się powieszony bezpośrednio na ścianie. Jednak dla tych, którzy chcą postawić telewizor na meblu, producent dostarczył bardzo ładne, chromowane stopy, które przykręcamy do dwóch stron telewizora. Szerokość wersji 49" wyniesie 110cm. Upewnijcie się, że wasza szafka jest przynajmniej takiej szerokości.Użyte materiały są dobrej jakości a całość wygląda na dobrze spasowaną. Wygląd możecie ocenić na powyższych i poniższych zdjęciach.

Podstawa składa się z dwóch chromowanych elementów. Jej szerokość to 110cm a głębokość 22cm

Ramka otaczająca ekran to zaledwie 1cm Sama grubość w najniższym miejscu ekranu to około 8cm. Oczywiście idąc w górę ekran robi się sporo smuklejszy.

Rozstaw śrub pod wieszak: 40cm x 20cm

[/td]

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel's. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080.

Wyposażenie i Złącza

Telewizor jest dobrze wyposażony. Posiada wszystkie niezbędne złącza video oraz audio. Mamy tutaj do dyspozycji m.in cztery złącza HDMI (dwa pierwsze w wersji 2.0a), trzy złącza USB (jedno 3.0), złącze component, euro, optyczne, słuchawkowe oraz ethernet. Do tego możliwość umieszczenia modułu dostępu CI Plus np. dla telewizji kablowej UPC czy satelitarnej nc+. Tutaj należy też wspomnieć o tunerze telewizji naziemnej oraz satelitarnej (ale tylko jedno wejście na antenę). Telewizor posiada oczywiście wbudowaną kartę WiFi.

Pilot to nowa konstrukcja specjalnie wprowadzona na ten rok. Jest zgrabny, dobrze wykonany i wygodnie leży w dłoni. Odwracając pilota na drugą stronę zobaczymy pełnoprawną klawiaturę QWERTY. Bardzo fajny i przydatny gadżet w przypadku telewizora wyposażonego w system android TV.

27.jpg

[/td][td]

28.jpg

[/td]

Ambilight

Historia systemu Ambilight sięga 2004 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor.

2.jpg

Model 6561 wyposażony został w 3-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górnej tylnej części TV znajdziemy rząd diod LED co zauważyliście już na pewno na powyższych zdjęciach. W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną.

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

3.JPG

Warto też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.

Testy syntetyczne

średni: 880:1 max: 1 030:1 min: 760:1[/td]

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

"IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']ipsva.png[/td]

[/td]

Philips PUS6561 w rozmiarze 49" oraz 55" wyposażony jest w matrycę IPS, która wyprodukowana została przez firmę LG. Jako źródło światła zastosowano w telewizorze białe diody LED (W-LED) w systemie direct LED. Ekran ma oczywiście rozdzielczość 4K (3840x2160).

Zalecane ustawienia

Telewizor posiada certyfikat ISF. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia co właściwie daje ta certyfikacja:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem pod nazwą ISF-Dzień oraz ISF-Noc.
Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach, tryby ISF są klonami najlepszego-fabrycznie trybu "Film". To jego sugeruję używać jako nasze ustawienie od razu po wyjęciu z kartonu.
f_menu4.jpg
Tryby ISF, oraz Film zapewniają najlepsze ustawienia fabryczne.
Nie zalecam wprowadzać żadnych zmian, ponieważ producent zadbał o to, by nie były uruchomione jakiekolwiek funkcje wpływających negatywnie na wierność odwzorowania obrazu. Warto jedynie zweryfikować działanie systemu dbającego o płynność ruchu (tzw. upłynniacza).
Obraz -> Zaawansowane -> Ruch -> Perfect Natural Motion
Powyższa funkcja zapewnia poprawę płynności ruchu, który z natury jest skokowy w filmach. Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator "Jasność", który jasności wcale nie zmienia (jak we wszystkich telewizorach).
f_menu1.jpg
Suwak "kontrast" w menu głównym - to nim zmieniamy jasność telewizora.

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

Średnia deltaE barw standardowych 3,5 maksymalna 6,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 4,7
Średnia deltaE palety szarości 2,8 maksymalna 4,6

W fabrycznym trybie film paleta barw dosyć dobrze pokrywa się z wzorcowym Rec 709 i odcień bieli jest też zbliżony do referencyjnego. Problematycznym elementem jest jednak gamma, która jest znacznie zaniżona, a to skutkuje nadmiernym obniżeniem nasycenia obrazu. Fabryczny tryb Film wyświetla więc dobre odcienie barw, jednak są one nieco zmatowione. Takiego właśnie wrażenia może doznać użytkownik, który przełączy się na owe ustawienia po raz pierwszy. Problem można amatorsko próbować poprawić suwakiem nasycenia, jednak nie rozwiąże on całkowicie tej kwestii.

Po kalibracji

Średnia deltaE barw standardowych 1,2 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 3,3
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 2,2

Dobrze skalibrowany PUS6561 chwali się nienagannym odwzorowaniem wszystkich odcieni kolorów. Jakiekolwiek błędy są jedynie incydentalne. Nie widać ich podczas normalnego użytkowania telewizora. Z reguły obraz wygląda po prostu doskonale pod względem kolorów i nie można mieć do niego jakichkolwiek zastrzeżeń. Po kalibracji wzrasta wizualnie kontrast i nasycenie barw.

f_menu2.jpg

Opcje kalibracyjne w trybie ISF są bardzo rozbudowane. To pozwala profesjonaliście na wyciśnięcie ostatnich soków z telewizora!

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze - nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Galeria przekłamań obrazu
[galeria][naj_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/bf1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/bf2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/bf3.jpg[/naj_fabryczne][referencja]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/r1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/r2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/r3.jpg[/referencja][skalibrowany]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/c1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/c2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/c3.jpg[/skalibrowany][ust_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/f1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/f2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6561/galeria/f3.jpg[/ust_fabryczne][/galeria]

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu, bez sztucznego uwypuklania krawędzi, należy ustawić ostrość na wartość 0. Przy takim ustawieniu obraz wyświetlany jest ze swoją źródłową ostrością (tak jak został nagrany). Można jednak pokusić się o podwyższenie tej wartości, szczególnie, gdy oglądamy głownie telewizje o przeciętnej jakości. Algorytm upscalujący działa skutecznie, w tej materii nie dopatrzyłem się jakichkolwiek niuansów.

foto2.jpg

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Kontrast i Czerń

Matryce IPS mają wiele zalet, ale niestety akurat kontrast jest ich słabą stroną. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w oświetlonych pomieszczeniach. W blasku słońca lekko zmatowiona matryca Philipsa PUS6561 dobrze rozprasza odbicia przedmiotów znajdujących się przed nią, a jednocześnie zachowuje dobrą czerń. Gdy jednak światło przygasa, istotny staje się natywny kontrast matrycy, który wynosi około 860:1 po kalibracji. To oczywiści nie jest w stanie zapewnić dużej plastyki obrazu, czy efektu zlewania się z ramką, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że kontrastowość obrazu nie "ulatuje" z telewizora pod minimalnymi kątami patrzenia tak jak na matrycach VA. Wynik ten nie zapewni więc maniakom nocnych seansów jakichś niesamowitych doznań, jednak w połączeniu z systemem Ambilight, o którym zaraz napiszę, da akceptowalne i bardzo ciekawe rezultaty.

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)[/td][td=style='width:30%;']Opis sceny[/td][td]Wynik pomiaru[/td][td][/td][td][/td][td][/td]

WYŁ[/td][td]wygaszanie: "najlepszy obraz"[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]680:1[/td][td=style='background-color:#efefef']680:1[/td]

Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania[/td][td]760:1[/td][td=style='background-color:#efefef']760:1[/td]

Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora[/td][td]1 030:1[/td][td=style='background-color:#efefef']1 030:1[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]950:1[/td][td=style='background-color:#efefef']950:1[/td]

Skrawek czerni w pobliżu (ale nie bezpośrednim) złożonego obiektu geometrycznego, przy niskim kontraście widać świecenie czerni[/td][td]990:1[/td][td=style='background-color:#efefef']990:1[/td]

Ta sama scena jednak bliżej jasnego obiektu. Spadek kontrastu w tej scenie można interpretować jako efekt halo (łuna świetlna wokół obiektu)[/td][td]920:1[/td][td=style='background-color:#efefef']920:1[/td]

Jak widzicie, w tabeli zaznaczone są także wyniki, z włączoną funkcją wygaszania, bo telewizor wyposażony jest w takową. Znajduje się ona konkretnie tutaj:

Obraz -> Zaawansowane -> Kontrast -> Tryby Kontrastu

Nie jest to jednak funkcja wygaszania lokalnego (zapewniającego pogłębienie czerni, przy jednoczesnym zachowaniu jaskrawej bieli). Jest to tak zwane wygaszanie globalne, a więc dopasowywanie jasności do danej sceny, by zapewnić wrażenie lepszej czerni. Choć nie zmienia to wyniku pomiaru, to wizualnie daje rezultat. Dlatego zalecam włączyć omawiany system.

foto2.jpg

Degradacja obrazu przez lokalne wygaszanie

Jak już wspomniałem, wygaszanie nie jest lokalne, a globalne (cała matryca przyciemnia się na raz), wobec tego nie ma jakiejkolwiek degradacji obrazu. Efekt halo dookoła krawędzi, czy zlewanie się ze sobą jasnych tonów nie ma miejsc na tym telewizorze.

Ambilight a czerń

Dodatkowym powodem dla którego czerń telewizora wygląda dobrze (mimo IPS) jest... system Ambilight. Światło padające za telewizor znakomicie poprawia wrażenie głębi czerni. Umieszczanie diod lub lampki za telewizorem jest typowym zabiegiem podnoszącym jakość i komfort oglądania, każdemu je polecam. W Philipsie dostajemy je od razu i to w idealnym wydaniu! W PUS6561 mamy także tryb Ambi: ISF, który pozwala uzyskać dokładnie taki odcień bieli na ścianie, jaki mamy na ekranie. Doskonałe rozwiązanie dla purystów obrazu!

73.jpg

Nawet taka symulacja pozwala zauważyć poprawę czerni dzięki systemowi Ambilight. W rzeczywistości jest to jeszcze bardziej widoczne!

Seans w dzień

Ekran wykończony jest satynową powłoką, która dobrze pochłania światło i jednocześnie rozmywa bezpośrednie źródła światła. Oznacza to, że za dnia ekran jest niemalże smoliście czarny, a jednocześnie nie odbija się w nim otoczenie jak w lustrze. Dodatkowym atutem wyświetlacza jest dość dobra maksymalna jasność, wynosząca 300cd/m2. Zapewnia ona komfortowe oglądanie w naświetlonych pomieszczeniach. Może nie w sytuacji gdy telewizor stoi naprzeciw dużych okien, do tego wymagany byłby jeszcze wyższy wynik. Na tle obecnego rynku wyświetlaczy jest to jednak wynik ponadprzeciętny.

Równomierność ekranu

W 55" wersji testowanego PUS6561 odcień bieli nie był do końca równomierny. Różne segmenty ekranu przybierały nieco różniący się od siebie odcień. Dało się też oczywiście zauważyć spadki jasności na brzegach. To niestety domena większości wyświetlaczy LCD. Na szczęście problem nie doskwiera przy normalnym użytkowaniu telewizora.

uniformity.png

Jednolitość koloru jest nie najgorsza, trochę gorzej z jasnością.

Dla osób preferujących zdjęcia poniższa galeria:

[slider=800,462]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6401/100.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6401/100.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6401/20.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/PUS6401/20.jpg[/slider]

i pomiary równomierności jasności:

Czerń telewizora miała bardzo dobrą równomierność i nie dało się zaobserwować cloudingu, jednak pod niewielkimi kątami wychodziło tzw. srebrzenie matrycy IPS. Nie jest to problem z równomiernością, aczkolwiek można tak go odczytać, dlatego postanawiam wspomnieć o nim w tym akapicie i uspokoić, że zjawisko da się zaobserwować wyłącznie na czerni spod kąta:

f_ips.jpg

Zjawisko srebrzenia widoczne spod kąta - domena matryc IPS.

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

"UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']uhd4k.png[/td]

[/td]

Philips PUS6561 może pochwalić się pełną kompatybilnością z UHD na złączach HDMI 1 oraz 2. Na nich przyjmuje wszystkie formaty sygnału, także z próbkowaniem barw w pełnej rozdzielczości (4:4:4 / RGB). W związku z tym w menu są adekwatne ustawienia:

f_menu5.jpg

W menu znajdziemy ustawienia dotyczące kompatybilności z sygnałem Ultra HD przez HDMI.

Domyślnie włączany jest wariant UHD 4:2:0, ponieważ zapewnia on najlepszą kompatybilność ze źródłami obrazu. Jest on wystarczający do oglądania wideo, ponieważ wszystkie treści są kodowane właśnie w taki sposób. By uzyskać (prawie*) pełną rozdzielczość barw, na przykład przy podłączeniu komputera, wystarczy przestawić ustawienie na pozycję UHD 4:4:4/4:2:2, oraz przestawić tryb aktywności na "Komputer". Gwoli wyjaśnienia - nawet przy takim ustawieniu, kolorowe krawędzie są nieco rozmyte, co opiszę dokładniej w poświęconym temu akapicie.

[td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']Obsługa rozdzielczości 3840x2160@60Hz 4:2:0[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']TAK[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']Obsługa rozdzielczości 3840x2160@24Hz 4:4:4[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']TAK[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']Obsługa rozdzielczości 3840x2160@60Hz 4:4:4[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']TAK[/td]

[td=style='border:1px solid #ccc;']Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']TAK[/td]

[td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']TAK[/td]

[td=style='border:1px solid #ccc;']Kompatybilność z HDCP 2.2[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']TAK[/td]
Producent deklaruje także zgodność z HDR'em, jednak nie na ten moment. Niebawem powinna wyjść odpowiednia aktualizacja oprogramowania, która prawdopodobnie zapewni też zgodność z szeroką paletą barw. Na chwile obecną telewizor jest w stanie odtworzyć niektóre pliki UHD (przez wbudowany odtwarzacz i dysk USB), jednak nie rozpoznaje treści HDR i nie wyświetla jej odpowiednio.
f_hdr.jpg
Wbudowany odtwarzacz plików radził sobie z materiałem Ultra HD, jednak nie rozpoznawał treści HDR. Ma się to niebawem zmienić wraz z aktualizacją oprogramowania!

Jak w każdym teście wyświetlacza Ultra HD, przetestowałem jaki zakres szerokiej palety barw jest on w stanie wyświetlić. Daje to nam odpowiedź na pytanie ile potencjalnie będzie można uzyskać bardziej nasyconych barw ze standardu DCI P3, oraz Rec 2020. Oba bowiem wchodzą w skład specyfikacji UHD.

DCI P3 Rec 2020
Pokrycie palety: 87%[/td][td]Pokrycie palety: 65%[/td]

Jak widzimy pokrycie nie jest zbyt bogate, co jest jednak oczywiste skoro zastosowano zwykłe podświetlenie białymi diodami LED. PUS6561 nie jest przecież flagowcem a raczej podstawowym modelem UHD, więc nie ma co oczekiwać bardzo dobrego wsparcia dla wszystkich walorów Ultra HD. HDR będzie, jak zadeklarował producent, jednak TV dostarcza jedynie 300cd/m2 jasności, zatem efekt prawdopodobnie nie będzie powalał (patrz nasz nowy system oceny HDR)

Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
"Śledząca Kamera - najlepsze kryterium odwzorowania ruchu"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']trackingcamera.png[/td][/td]
Philips PUS6561, jak na dobrze działający telewizor przystało, poprawnie wyświetla i odtwarza wszystkie formaty wejściowe, z Blu-ray'a (24p), konsoli (50p), czy komputera (60p). Jak jednak wiadomo każdy telewizor LCD bez włączenia upłynniacza będzie smużył przy szybkich ruchach kamery i wyświetlał szarpiący ruch charakterystyczny dla filmów Blu-ray. Testowany telewizor posiada oczywiście upłynniacz. Reguluje się go dwoma suwakami:
  • Perfect Natural Motion (PNM)
  • Clear LCD
Obie funkcje mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych, które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy zrobić tak, by filmy miały idealną płynność (zwaną też teatralną). Niestety choć funkcja ta ma cztery tryby działania (wyłączony/minimum/pośrednie/maksimum) to w praktyce ustawienie minimalne nie różni się zbyt od maksimum. Stanowi to pewien problem dla osób, które lubią lekką poprawę płynności. Takowej się nie da uzyskać na testowanym telewizorze. Możemy wybrać pomiędzy idealnie gładkim ruchem, a charakterystycznym poszarpywaniem.
Funkcja Clear LCD odpowiada z kolei za redukcję smużenia (interpoluje materiał 50p do 100Hz, a 60p do 120Hz), co jest szczególnie istotne dla osób oglądających transmisje sportowe. Za jej pomocą możliwe jest uzyskanie ostrzejszego i wyraźniejszego obrazu. Zalecam by zawsze była włączona.

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]Clear LCD: Wyłączony

Kontrast: 100[/td][td]Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

300cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_3.jpg[/td]

Clear LCD: Włączony

Kontrast: 100[/td][td]Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

300cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_4.jpg[/td]

Clear LCD: Włączony

Kontrast: 40[/td][td]Smużenie:

ledwie widoczne

Maksymalna jasność:

120cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

tak - do połowy ekranu, poniżej brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo duża (w zależności od ustawienia)[/td][td]m_2.jpg[/td]

Jak widać po powyższych wynikach, czytelność ruchomego obrazu poprawia się znacząco przy zmniejszaniu suwaka "Kontrast", który w istocie odpowiada za regulację intensywności podświetlenia telewizora. Oznacza to, że producent zastosował technologię synchronizacji modulacji podświetlenie z odświeżaniem matrycy, zwaną też scanning backlight. Z tych trudnych słów najważniejsze do zapamiętania jest jedno - im bardziej przyciemnimy ekran tym lepszy (ostrzejszy) obraz w ruchu otrzymamy. Osobiście jestem wielkim fanem stosowania właśnie takiego rozwiązania. W telewizorach Sony przykładowo tryb z zastosowaniem funkcji scanning backlight wymaga osobnego ustawienia, które automatycznie przyciemnia obraz. W Philipsie nie musimy przedzierać się przez menu w poszukiwaniu dedykowanych ustawień, bo funkcja działa z automatu, po włączeniu Clear LCD. Co ważne, upłynniacz działa także przy sygnale Ultra HD.

A co się stanie, gdybyśmy chcieli podłączyć komputer i użyć trybu gra (minimalizującego input lag)? Jak będzie wyglądać rozmycie przy 60Hz i braku wspomagaczy?

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]Tryb Gra, sygnał 2160p60

Kontrast: 50[/td][td]Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

320cd/m2 (160cd/m2 przy ustawieniu "50")[/td][td]Powielenie krawędzi:

umiarkowane

Poprawa płynności filmów (24p):

brak upłynniacza w trybie Gra[/td][td]m_1.jpg[/td]

Kąty widzenia

Jak zobaczycie na poniższym wideo, PUS6561 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

"Input Lag, chroma 4:4:4 - czy są istotne?"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']lag.png[/td]

[/td]

Po uruchomieniu trybu "Gra" (Obraz -> Zaawansowane -> Typ aktywności -> Gra) telewizor dobrze nadaje się jako wyświetlacz pod konsolę, ponieważ jego input lag wynosi 35ms! To bardzo dobry wynik, który nie będzie odbijał się negatywnie na rozgrywce.

f_lag.jpg

Input Lag poziomie 35ms to bardzo niski wynik, zatem telewizor świetnie nadaje się do grania!

Tryb ten nie jest jednak odpowiedni do używania z komputerem, bowiem nie pozwala uzyskać pełnej rozdzielczości barw (przy sygnale 4:4:4/RGB) przez co drobne kolorowe elementy są mniej czytelne. By telewizor działał jako pełnowartościowy monitor należy użyć stylu aktywności "Komputer" (Obraz -> Zaawansowane -> Typ aktywności -> Komputer). Input Lag nie wzrasta.

chroma444.jpg

Pełna rozdzielczość koloru (chroma 4:4:4) jest teoretycznie obsługiwana przy 60Hz, po wybraniu stylu aktywności "Komputer". W praktyce jednak krawędzie pozostają trochę rozmyte.

Niestety kolorowe krawędzie pozostają nadal lekko rozmyte, pomimo teoretycznego wsparcia dla chromy 4:4:4 przy podanych ustawieniach. Zjawisko widać dokładnie na zdjęciu.

Na koniec postanowiłem sprawdzić także całkowite opóźnienie reakcji (komputera i wyświetlacza) przy sygnale 2160p60. Jest to ciekawe przede wszystkim dla osób, które chciałyby użyć telewizora jako monitora do PC i grać w jego natywnej rozdzielczości UHD, czego nie oferują jeszcze konsole.

Pomiar został wykonany taką samą metodą jak w przypadku monitora dla graczy - BenQ XL2730Z. W jego teście znajduje się dokładny opis procedury.

Klatka nr. N

1-00.jpg

[/td][td]

Klatka nr. N+56[msec]

1-56.jpg

[/td]

Jak widzimy, czas reakcji całego systemu wynosi 56 milisekund, czyli około 3,5 klatki obrazu. Jest to umiarkowane opóźnienie, którego generalnie nie czuć pod myszą. Być może nie zadowoli zawodowych graczy FPS, jednak tacy sięgają po rasowe monitory gamingowe, a nie telewizory. Dla pozostałych można śmiało powiedzieć, że opóźnienia nie da się odczuć. Przypominam bowiem, że te 56 milisekund to całkowity czas jak upływa między akcją a reakcją, a nie lag samego telewizora.

A jak się gra na takim ekranie w gry w rozdzielczości 4K? Co tu dużo pisać: jest to dużo większy rozmiar niż typowy monitor, nawet 32". Wrażenia są niesamowite a granie na telewizorze w pełni przygotowanym na współpracę z PC to czysta przyjemność. Na czas testu graliśmy w The Division.

44.jpg

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

39.jpg

[/td]

Android TV

Jak dobrze pamiętacie, firma Philips zaprezentowała pierwsze modele telewizorów z systemem android już dwa lata temu. Przeprowadzaliśmy wtedy stosowne testy, które pokazywały, że w systemie tkwi naprawdę ogromny potencjał. Rok 2015 przyniósł kolejną wersję androida czyli Lollipop 5.1. W tym roku telewizory zostaną wyposażone w najnowszą wersję android M (także modele z 2015 roku). Zdaje sobie sprawę, że temat jest wrażliwy ale musicie mi wierzyć na słowo ;-) , że w przypadku tego modelu podczas kilkudniowych testów nie mieliśmy żadnego problemu ze stabilnością oraz działaniem systemu.

Telewizor posiada czterordzeniowy procesor oraz 16GB wbudowanej pamięci.

45.jpg

Jak widać mamy tutaj do czynienia z najnowszą wersją systemu czyli 5.1 API 22. Już niedługo system dostanie aktualizację do androida M.

Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smarfonach na systemie Android. Jednak mogą preinstalować aplikacje. Na terenie Polski dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Znajdziemy tam m.in serwisy wideo: Netflix, Ipla, Player od TVN, VoD Onet, FilmBoxLive, Tuba.fm, Gazeta.tv, Wybieram.tv, Pogody.tv, Kinoplex, Chili.tv. Jeżeli coś się nie pojawi wchodzimy do sklepu i bez problemu doinstalowujemy interesujące nas aplikacje. Menu jest bardzo szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, kolekcje Philips, aplikacje czy gry.

W tym roku Philips dodał obsługę kodeka VP9 czyli będziemy mogli oglądać filmy w rozdzielczości 4K np. z aplikacji YouTube (od modelu 6100 wzwyż)

Cała idea najnowszej wersji Androida znajdującego się w telewizorze została oparta o kilka istotnych aspektów:

1. Dzięki platformie Android TV dostajemy bardzo szczegółową i dokładną obsługę głosową telewizora. Możemy głosowo wyszukiwać interesujące nas rzeczy oraz zadawać pytania na które dostaniemy odpowiedź na ekranie telewizora. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z niższym modelem TV pilot nie został wyposażony w funkcje głosowe. Aby takowe się pojawiły, należy ściągnąć odpowiednią aplikację na smartfona (Android TV Remote Control).

Za pomocą dedykowanej aplikacji możemy bez większych problemów wydawać do TV polecenia oraz wykonywać inne rzeczy związane z obsługą ekranu

2. Google Cast. Rozwinięcie idei dongla Chromcasta. Teraz nie musimy już jednak nic wpinać do TV. Bardzo ważną funkcjonalnością jest przesyłanie materiałów z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. Jednak nie dzieje się to na zasadzie kopii lustrzanej, która po pierwsze obciąża nasz telefon oraz powoduje, że nie możemy już nic na nim robić a po drugie dana aplikacja nie jest wymagana w samym TV!. Opiszę to na przykładzie aplikacji TWITCH. W rogu aplikacji znajdziemy ikonkę castowania, która po naciśnięciu wywoła materiał od razu na ekranie naszego telewizora. TWITCH to chyba najbardziej popularny serwis do oglądania streamów z różnych gier. W przypadku castowania sam ekran wykorzystany jest do podglądu chata a na ekranie TV obserwujemy np. rozgrywkę w LOLa :D Samych aplikacji mających funkcję castowania jest na rynku ponad 600. I jeszcze raz przypomnę: dana aplikacja nie musi być w ogóle dostępna na TV by mogła być oglądana w formie castu!
52.JPG
[slider=800,451]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/53.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/53.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/54.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/54.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/55.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/55.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/56.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/56.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/57.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/57.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/58.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/58.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/59.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/59.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/60.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/60.jpg[/slider]
3. Dostęp do sklepu Google Play. Daje nam to możliwość wybierania spośród setek tysięcy aplikacji oraz gier. Telewizor posiada 16GB wbudowanej pamięci. Do TV można podłączyć dysk twardy i rozszerzyć pamięć maksymalnie do 64GB. Do telewizora można podłączyć kilka padów. Ja użyłem np. pada od X360 oraz Razera od PC. Działają też pady na Bluetootha (testowałem ASUSa). Co ważne jeżeli kupimy jakąś aplikację na smartfonie to od razu pojawi się możliwość instalacji jej na TV: chodzi tutaj o jedno konto Google ID.

[slider=800,451]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/61.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/61.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/62.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/62.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/63.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/63.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/64.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/64.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/65.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/65.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/66.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/66.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/67.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/67.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/68.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/68.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/69.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/69.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/70.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/70.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/71.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/71.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/72.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/72.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/73.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/73.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/74.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/74.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/75.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/75.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/76.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/Philips5500/76.jpg[/slider]

Często pytacie w postach na forum jak uruchomić przeglądarkę Chrome na telewizorze Philips, która nie jest od razu dostępna z poziomu menu? Aby to wykonać należy:

1. Zainstalować program BD tools:

31.jpg

2. Z lewej strony menu wybrać zakładkę Playstore Shorcuts a następnie pozycję Chrome. Dalej postępować zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie telewizora:

35.jpg

[/td]

37.jpg

[/td]

Do telewizora można podłączyć mysz oraz klawiaturę

Obsługa multimediów

Telewizor Philips 6561 ogólnie radzi sobie z większością plików chociaż do poziomu koreańskiej konkurencji trochę brakuje (mówię tutaj o fabrycznych możliwościach). Okazuje się, że tym razem dla sprytnych mamy furtkę. Wystarczy wejść do sklepu Google Store i ściągnąć sobie jeden ze znanych playerów multimediów jak np. KODI. Tak tak. To jest właśnie moc Androida. W tym momencie telewizor przeczyta Wam właściwie wszystko a ilość opcji może naprawdę zadowolić (np odpowiedzialnych za ustawienie napisów). Możliwości są nieograniczone. Tutaj już muszą wykazać się fani Androida i pobawić się dokładnie wszystkimi opcjami. Zapraszamy też do dyskusji na forum w dedykowanych wątkach gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami.

26.jpg

Po instalacji aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja) warto zainteresować się zakładką Dodatki. To właśnie tam możemy doinstalować rzeczy o których można pomarzyć ;) na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym. Weźmy np. dodatek o nazwie mrknow.pl. Dzięki niemu mamy dostęp do takich serwisów streamingowych wideo jak np. Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie.

Kolejny ciekawy dodatek to Genesis. Tym razem ogromna ilość np. seriali ale już w języki angielskim. Jednak uwaga: nic nie stoi na przeszkodzie, by automatycznie pobrać napisy w języku polskim.

Jak zainstalować KODI? Aplikacja znajduje się w Google Play Store w zakładce Filmy i telewizja. Po instalacji, logo apki znajdzie się w głównym menu telewizora. Przy pierwszym uruchomieniu zalecam przełączenie języka na polski. Możecie to zrobić w zakładce Settings - Appearance > International > Language. Dalszy krok to wejście w Ustawienia - Wideo > Napisy i ustawienie preferowanego języka napisów na Polski oraz Pobieraj napisy w językach - także ustawiamy Polski.

Kolejne kroki to już dość zaawansowana instalacja dodatków. Jeżeli będziecie zainteresowani tym tematem szczerzej, pytajcie w komentarzach. Będziemy starali się pomóc. Możliwości tej aplikacji są bowiem gigantyczne i praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Jeżeli chcesz poszerzyć multimedialne możliwości telewizora:

"Intel Compute Stick - komputer PC wielkości pendrive'a"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']67.png[/td]

[/td]

Jakość dźwięku

Telewizor posiada wbudowane dwa pełno zakresowe głośniki o łącznej mocy: 20 W. Jak na ekran 49 cali jest nieźle. Także w samym menu mamy sporo funkcji odpowiedzialnych za dźwięk. Jeżeli ktoś chce uzyskać lepszy dźwięk to należy zaopatrzyć się chociażby w porządnego soundbara albo kino domowe.

40.jpg

Oglądanie telewizji DVB-S / DVB-T / DVB-C

Philips 6561 posiada wbudowane tunery naziemnej telewizji cyfrowej, satelitarnej oraz kablowej. EPG jest czytelne i nowoczesne. Bez problemów skorzystamy też z funkcjonalności HbbTV. Do telewizora można podłączyć dysk twardy w celu nagrywania programów. Szkoda, że na pokładzie znalazło się tylko jedno wejście antenowe sat.

57.jpg

[/td][td]

58.jpg

[/td]

Podsumowanie i ocena


PUS6561 to bardzo ciekawa propozycja Philipsa na 2016 rok - podobnie jak bliźniaczy model 6501. Wyświetlacz oferuje dobre odwzorowanie barw i bogate możliwości kalibracji, niski input lag, oraz co najważniejsze matrycę 120Hz i system poprawy płynności ruchu, działający także przy rozdzielczości UHD. To bardzo istotne chociażby w obecnym momencie gdzie spora część użytkowników ogląda mecze piłki nożnej podczas Euro 2016. Niebawem użytkownicy otrzymają także wsparcie dla HDR i szerokiej palety barw, więc będzie można lepiej wykorzystać walory standardu Ultra HD. Należy jednak mieć na uwadze, że PUS6561 jest wyświetlaczem niedrogim i nie posiada specjalizowanego systemu podświetlenia, który pozwala pokazać te efekty w pełnej krasie. Matryca IPS zapewnia świetne kąty widzenia, co jest problemem większości wyświetlaczy LCD, jednak cechuje się niewysokim kontrastem. Na szczęście wrażenie tego znacznie pogłębia Ambilight i to trójstronny, zatem dający jeszcze lepszy efekt niż w modelu pokrewnym (PUS6501) Można więc uznać PUS6561 za dosyć wszechstronny wyświetlacz Ultra HD, który w prawdzie nie jest rekordzistą w żadnej kategorii, ale nie zrujnuje kieszeni

nabywców.

Na koniec kluczowa sprawa czyli system Android. Jak sprawdza się w przypadku modelu 6561? Po kilku dniach użytkowania wydaje się płynny i szybki. Android to przeogromne możliwości i wszystko to dokładnie zostało opisane w powyższym teście. Kto jest maniakiem nowinek, na pewno będzie w siódmym niebie. Ale nie gwarantuję, że wszystko byliśmy w stanie wychwycić w tak krótkim czasie. (testował Gmeru & Maciej Koper)

[/td][td]
polecamy.png
[/td]


PLUSY
  • Unikalny system podświetlenia ekranu diodami LED - Ambilight w wersji 3-stronnej
  • 120Hz matryca dająca możliwość upłynniania obrazu w filmach oraz sporcie (piłka nożna!)
  • System Android TV dający niesamowite multimedialne możliwości
  • Bardzo dobre kąty widzenia
  • Niski Input Lag - bardzo dobry telewizor dla graczy konsolowych oraz PC
  • Bardzo dobra współpraca z komputerem w trybie 4K/60Hz 4:4:4
  • Wykonanie
  • Bogata ilość złącz
  • Bogate możliwości kalibracyjne (ISF) - obraz bez zastrzeżeń po profesjonalnej kalibracji a także dobry w fabrycznym trybie Film
  • Bardzo płynnie i szybko działający system operacyjny
  • Możliwość rozszerzenia pamięci poprzez pamięć zewnętrzną np. dysk twardy
  • Równomierne podświetlenie
  • Dobra jasność obrazu
  • Przyszła współpraca z HDR
  • Dużo polskich aplikacji dostępnych "fabrycznie" po wyjęciu z pudła
  • Nowy pilot multimedialny
  • Cena / jakość


MINUSY

  • Niewysoki kontrast natywny
  • Ruch mógłby być jeszcze lepiej dopracowany - brak złotego środka przy oglądaniu filmów (płynność obrazu 24p)


Cena: Philips 49PUS6561 około 3948zł Philips 55PUS6561 około 4698zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips



Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?



Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj "Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?" oraz "Test kalibracji".
[/td][td] [/td][/t][td]

[/td][td]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

but it is possible to get the configuration settings for this TV..?

There is nothing like universal "configuration settings". Basic configuration (suitable for every tv) has been described in the text. To get the best possible picture contact your nearest calibrator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku pytanie -na fotkach widac, ze pod dopaleniu ekranu fleszem czarny wyglada calkiem ok, pytanie - jak duzo musi padac swiatla (zapalone swiatlo, mocne/slabe slonce za oknem) aby oszukac oczy i aby nie dalo sie wychwycic, ze to biedne 1000:1.

PS.O prosze czytaja nas "obcy". Ciekawe czy prawdziwi czy to fake moze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie spodobal ten tv W tej cenie ciezko o cos podobnego u konkurencji ale caly czas mam obawy jezelinchodzi o tego androida

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejnia ch.. z g.... na IPSie :P

Kolejną c... to jest Twoja opinia na cokolwiek jak się w czytać w Twoje opinie. Świetny TV w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizor w świetnej cenie, ale jednak to IPS

No i co z tego, że IPS :) W komputronikach twierdzą sprzedawcy, że na rynku są tylko IPS :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że IPS :) W komputronikach twierdzą sprzedawcy, że na rynku są tylko IPS :)

To niezlych sprzedawcow maja w tym sklepie:)

PS. Co z tego, ze IPS - realny kontrast 1000:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się te nowe TV Philipsa na 2016 rok. Ambilight 3 strefowy fajnie się sprawdza.

4K 120Hz , input lag, android wszystko fajnie, ale dlaczego IPS :(

Obecnie mam 55H6400, dużo oglądam filmów w warunkach kinowych, ciemno w pokoju i chyba nie przeżyję tego kontrastu ledwo 1000:1 , gdzie w samsungu jest 4000:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ambilight a czerń

Dodatkowym powodem dla którego czerń telewizora wygląda dobrze (mimo IPS) jest... system Ambilight. Światło padające za telewizor znakomicie poprawia wrażenie głębi czerni. Umieszczanie diod lub lampki za telewizorem jest typowym zabiegiem podnoszącym jakość i komfort oglądania, każdemu je polecam. W Philipsie dostajemy je od razu i to w idealnym wydaniu! W PUS6561 mamy także tryb Ambi: ISF, który pozwala uzyskać dokładnie taki odcień bieli na ścianie, jaki mamy na ekranie. Doskonałe rozwiązanie dla purystów obrazu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawia, daje wrażenie...

Czyli oszustwo!

Edytowane przez vigoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ips-ie nie ma żadnej czerni jest tylko szarość i żadne światełka niczego nie zmienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)doskonałe rozwiązanie dla purystów obrazu!

Obawiam sie, ze dla purystow obrazu IPS, jest ostatnim wyborem.

Chocby nawet byl tam Ambilight Hyper Ultra itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przebarwienia po nawet małym zejściu z osi, są na wielu matrycach VA OK ?

Panas AX900 był na IPS. Flaga z 2015.

Tak czy inaczej OLED LG wygrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2015 ja mam do tego bardzo zdroworozsadkowe podejscie - wole miec mozliwie doskonaly obraz z bardzo dobra czernia tylko w polozeniu na wprost, niz przecietny z slaba czernia bez wzgledu na to jak siedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokoją mnie te rozmyte krawędzie czcionki przy podłączeniu do komputera PC (w 6501 jest OK). Planuje używać telewizor głównie jako monitor i martwi mnie to czy jak będę np. czytać wasze forum to czcionki będą czytelne. Czy ktoś z posiadaczy tego telewizora mógłby coś więcej powiedzieć jak to z tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co byście wybrali głownie do grania 4k na PC i czasami oglądania TV. Tego Philipsa czy może Samsunga 49KS7000? Dodam tylko że do filmów w warunkach kinowych jest inny sprzęt. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z matrycą IPS. Czy czarny w ciągu dnia i przy włączonym świetle lub Ambilight jest faktycznie akceptowalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzoza

Za dnia IPS jest akceptowalny w czarnym obszarze.

Choć wprawne oko i tak pozna czy to Va czy IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie natury technicznej.

Chciałbym kupić ten TV w wersji 49 cali.

Na stronie wyczytałem, że ma on razem z nóżkami na których stoi 1099 mm szerokości.

Problem polega na tym, że mój aktualny stolik pod TV ma 870 mm szerokości, czyli brakuje 23 centymetrów, a nie chcę zmieniać stolika, nie mam też możliwości powieszenia go na ścianie.

W związku z tym mam pytanie do kogoś kto posiada ten TV, czy istnieje, możliwość montażu nóżek na których stoi TV na odwrót, tak aby zmniejszył się rozstaw TV, aby mógł stanąć na moim stoliku? (np. zamiana nóżek, lewej z prawą) i ewentualnie ile może wynosić rozstaw po zmianie

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Możesz przełożyć nóżki, ale niestety otwory montażowe nie do końca pasują i czeka Cię wiercenie żeby zapewnić stabilność TV :) 

Po przełożeniu uzyskasz ok 30 cm.

Majek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! dzieki waszej pomocy zakupiłem Philipsa 49PUS6561/12 i napisze pare słow na temat uzytkowania -  jako laik w sprawach technicznych proszę o wybaczenie jesli cos pomieszam. Mile widziana też  pomoc, bo mam troche z nim problemów. Czytałem sobie ten test i oto co zauwazam (telewizor mam 2 dni) - sygnał cyfrowy polsat HD:

1.Na podstawowym sofcie - wgranym przez firme - choc testowałem tylko Youtuba- ciągłe zawieszki i komunikat "program nie odpowiada" - 1 filmik i zawieszony.. pomagał tylko reset telewizora. W nocy zrobiłem aktualizację do najnowszej wersji i na razie jest ok... zobaczymy. Jakis gosc w Philips zalecił mi wyłączenie UHD i bedzie działać. Jak bedzie wtedy z obrazem?

2. Złącza HDMI. Dwa pierwsze skierowane ładnie w dół są w wersji 2.0a i... nie działał mi dźwięk z dekodera tv satelitarnej. Musiałem podłaczyc do złączy skierowanych w bok na obudowie i niechlujnie to wygląda. Ponoć mam zmienic ustawienie na portach i WYLACZYC w nich sygnał na 4k? Popróbuję, ale czy to nie odbije sie negatywnie na obrazie? Wiem ze nie ma 4k z tego dekodera przeciez, ale jakies tam skalowania beda?Jakis gosc w Philips zalecił mi wyłączenie UHD i bedzie działać. Jak bedzie wtedy z obrazem?

3. Rozmycia - Ustawiłem obie opcje:

  • Perfect Natural Motion (PNM) - na maksa
  • Clear LCD- włączone

Mimo to ogladałem sobie 9 kompanie i w momentach scen z kamerą ruchomą zza pleców np, widziałem smużenie i powstawanie dziwnych "kwadracików". To samo w niektorych reklamach, innych filmach. Mimo właczenia max opcji. Może zmniejszyc kontrast jak radzicie w teście? Myslalem ze te matryce 120 eliminuja takie cuda.... :(

4. Czasem telewizor próbuje sie sam wyłaczyć. trzeba kliknac ok zeby dalej oglądać. Nic nie ustawiałem w menu dotyczącego czasowego wyłaczania.

5. Dawno nie kupowałem telewizorów - a tu nie ma w srodku instrukcji za wyjatkiem instr bezpiecznego uzytkowania, gwarancji i szybkiego urochomienia... chcesz cos sprawdzić? trzeba miec PDF pod ręką. Oszczędności.... eh. Kupi babcia TV i niech sama szuka instrukcji. młodzi dadzą rade, ale co z tymi co są na bakier z netem? Ale ponoc teraz to standard

Na razie tyle problemów - obraz ładny, mecze oglada sie fajnie, choć akurat 1 mecz na nim to miazga z Legii XD ;)

Dzwięk też ładny, do tego ambilight - kazdy kto widział był zachwycony. Te wszystkie aplikacje to taka mnogośc, że z czasem dopiero do tego usiądę. Na razie oglądam zwyczajnie, co mi wystarcza. Tylko to smużenie. To w sumie jedyna uwaga powazna, no i moze Youtube, ktore bardzo chciałem by działało bez zarzutu, a tu taki zgrzyt.

Potestuje dalej.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...