Skocz do zawartości
Gmeru

Nowy standard HDMI 2.1 ma poprawić obsługę efektu HDR

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie dostępny wariant HDMI 2.0 zapewnia obsługę HDR po wprowadzeniu wersji 2.0a. Kolejna odsłona popularnego złącza – HDMI 2.1 dodaje wsparcie „dynamicznych metadanych” dla HDR, donosi Philips.

HDMI Forum musi jeszcze potwierdzić samo istnienie nowej wersji złącza, jednak według oficjalnych dokumentów Philipsa, HDMI 2.1 ma rozwiązywać jedno z obecnych ograniczeń sygnału HDR.

„HDMI 2.0a obejmuje sygnał HDR EOTF i statyczne metadane. Dynamiczne mają zostać wprowadzone w wariancie 2.1”, napisał Philips.

Najlepszym sposobem na uzmysłowienie sobie zalet „dynamicznych metadanych” jest spojrzenie na dostępne obecnie na rynku TV z obsługa HDR. Obecne TV różnią się w zakresie maksymalnej jasności, czy gamy kolorów i wielu innych charakterystyk. Dzięki sygnałowi wzbogaconemu o dynamiczne metadane, TV będzie w stanie zoptymalizować wyświetlane sceny wedle możliwości sprzętu.

Obecny standard 2.0a zapewnia jedynie obsługę statycznych metadanych. Załóżmy sytuację, w której oglądamy film z dysku UHD Blu-ray. W przypadku wykorzystania wyłącznie statycznych metadanych, wykorzystany byłby tylko jeden, ogólny stopień HDR dla całego filmu. Dzięki dodaniu dynamicznej wersji, w studiu montażowym możliwa jest zmiana stopnia HDR, w każdej konkretnej scenie, co pozwala na jeszcze większą poprawę jakości obrazu.

Otwarty standard HDR10, który jest obowiązkowy w standardzie UHD Blu-ray i obsługiwanych poprzez serwisy stremingowe, opiera się obecnie jedynie na statycznych metadanych. Format Dolby Vision powstaje zaś z zamysłem użycia dynamicznych metadanych. Samo Dolby podaje, że Dolby Vision pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej imponującego obrazu HDR, a firma stara się pozycjonować swoją technologię jako HDR premium.

Dynamiczne metadane pozwalają także na konwersję wsteczną z materiału HDR do SDR, czyli standardowej, dostępnej dziś treści.

Nowy DisplayPort 1.4 także będzie zapewniał obsługę dynamicznych metadanych.

Nie wiadomo jeszcze kiedy możemy spodziewać się debiutu HDMI 2.1 w nowych urządzeniach i czy będzie możliwa aktualizacja firmaware obecnych portów 2.0a w TV zdolnych do obsługi HDR. Jedno jest pewne: tak bardzo nie kochamy złącza HDMI :P:D

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz ze zniecierpliwieniem czekam na wersję HDMI 2.4.

A tak na poważnie jakby k....a nie wiedzieli odzwonię początku jak jest i nie mogli zaimplementowac tego do wersji 2.0 !!!

Czyste oszustwo i nadiaganie klientow na kasę.

Fuck them. Zawsze mowilem ze jedynie display port.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 10 lat bedzie hdmi 20.5

a wtajemniczeni dobrze wiedzą ze 1.3 to byl przełom ktorym mozna bylo posylac geste formaty , potem 1.4 do tego smiesznego 3D

a reszte to niech se wsadza w d....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pmcomp

I tak ze swoim 905 a ja 906 przeskoczyliśmy kilka wersji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pmcomp

I tak ze swoim 905 a ja 906 przeskoczyliśmy kilka wersji :)

To prawda. Tylko dzisiaj zainwestowalem w klocek z 2.0a, ktory wydaje sie na starcie byc przestarzaly.

Na szczescie czekam na projektor UHD 4K z HDR za rozsądna kase, a do tego czasu wyjdzie HDMI 2.11.

Ale nie lubię jak robią mnie w chXXX

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...

W ubiegły czwartek zakupiłem Panasonica DX900 którego dopiero dzisiaj odbieram z sklepu, a już widzę że jest przestarzały... No szlak mnie trafi jak nie będzie można softem podnieść wersji HDMI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...

W ubiegły czwartek zakupiłem Panasonica DX900 którego dopiero dzisiaj odbieram z sklepu, a już widzę że jest przestarzały... No szlak mnie trafi jak nie będzie można softem podnieść wersji HDMI...

Nie przeżywaj, skoro LG czy Sony softem wprowadziły obsługę HDR, to z kilkoma protokołami nie powinno być problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co maja to zrobic skoro lepiej wypuscic nowe klamory z HDMI 2.1 na pokladzie? Lepiej twierdzic ze nie ma hardwareowej kompatybilnosci.

Nie przypominam sobie jakiejkolwiek aktualizacji firmwarem HDMI 1.x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot po prostu z generacji na generację potwierdza się zasada, że przy większych zmianach standardów nie warto się spieszyć.

Wiadomo, takim napaleńcom jak my ciężko się powstrzymać i każdy chciałby najlepiej mieć od razu w domu każdą nowinkę techniczną, ale po prostu nie warto.

Zwłaszcza, że tak duże zmiany jak Premium UHD nie dzieją się co roku i wiadomo, że zanim wszystko się ustabilizuje, to trochę potrwa ;)

Oczywiście może ktoś powiedzieć, że tak można czekać w nieskończoność, bo co chwilę wyjdzie coś nowego - owszem.

Ale czasem są to większe zmiany jak kształtowanie się nowego standardu Premium UHD, a czasami jakaś drobnica w okresach pomiędzy tymi dużymi.

Drobnica, która często nie wnosi już tak wiele i nie warto się nią przejmować.

Ja w każdym razie się wstrzymuję i poobserwuję z popcornem jeszcze z rok czy nawet dwa, jak to się wszystko kształtuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja będę miał chyba problem ponieważ kable HDMI w czasie budowy domu na stałe zainstalowano pod tynkiem. Przez kable przesyłany jest sygnał z tunera NC+ , odtwarzacza BD w 3D bez żadnego problemu i bardzo wysokiej jakości. Kable instalowano 7 lat temu. Z tego co tu widzę to nawet gdy kupię telewizor z HDR i najnowszy odtwarzacz to i tak nie będę miał obrazu w jakości HDR. Wszak też nie będę pruł ścian aby wymienić kable. Czy dobrze sobie myślę? Wiem , wiem zaraz powiecie co za rozgarnięty kable tak instaluje. A ja odpowiem , ze 10 lat temu gdy je wprowadzano pisano o nich ,że wybiegają możliwościami daleko do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jeśli użyłeś dobrych jakościowo kabli to bez problemu poradzą sobie z 2.1 i 2.2 i 2.3 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam jak Kolega napisał ... kwestia jaki kabel... a co do samej nowej wersji hdmi to do końca roku jest szansa że dojdą do kolejnego nowego HDR -u i kolejnej wersji hdmi :-) tylko patrzeć :-) żenada..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pezysslosci i tak beda kolejne zmiany, bo potrzebna jestobsluga wyzszych rozdzielczosci i czestotliwosci, a co aa tym idzie wiekszy bandwidth. No i oczywiscie inne niespodzianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest wybitnie ciekawy.

O HDR PHILIPSa pisaliście na forum kilka lat temu.

Z okazji jednej z ważnych wizyt HDTVPolska w belgijskim dziale R%D.

Do sprawdzenia. Proszę o wskazanie przez admina linku.

Dziś wyniki pracy zespołu R&D PHILIPS przekładają się na próbę opisania standaryzacji HDR.

W linku mamy dokument o tym ważny z roku 2013.

Ciężki do czytania.

Myślę, że HDR potrzebuje zmiennej w czasie (dynamicznej) warstwy informacyjnej dla podświetlania nowej warstwy sub-pixeli w panelach LCD tak jak i dla OLED (WRGB LG).

To PHILIPS próbował standaryzować w 2013 HDMI 2.1. Właśnie wtedy byliście goszczeni w Belgii.

ps.:

Dziś smutny dzień dla TV ...

Samsung oświadcza, że nie wejdzie w OLED do czasu usunięcia zagrożenia wypalanie matryc WRGB OLEG LG.

Powstaje pytanie dlaczego produkowali tak długo wypalające się ekrany plazmowe ?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dołożę coś od siebie bo wydaje mi się że całe to gdybanie o HDMI 2.1 i "dynamicznym" HDR (z definicji HDR to "High Dynamic Range imaging") to jakiś bełkot, bo co to znaczy że teraz mamy "statyczne" metadane pisujące HDR a w nowym standardzie dojdą dane "dynamiczne".

Przecież to jakaś głupota, HDR z założenia jest dynamiczny i zmienia się wraz z treścią, więc jak obraz ruchomy który z założenia można opisać danymi "statycznymi"?

Wybaczcie może jestem "głupi" ale chyba potrzebuję wykładu od kogoś kto temat zna i potrafi wytłumaczyć.

Ja na dzień dzisiejszy widzę to tak jak napisałem i nie wiem skąd nagle potrzeba wprowadzania nowej wersji HDMI.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jasiek_31
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łap:

http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-vision/dolby-vision-white-paper.pdf

oraz

http://www.ip.philips.com/data/downloadables/1/9/7/9/philips_hdr_white_paper.pdf

W skrócie:

A major difference between the Dolby Vision approach and other HDR solutions is the types of metadata that accompanies the images all the way to the display mapper in the consumer-playback device. Systems with generic HDR carry only static metadata that describes the properties of the color-grading monitor that was used to create the content being played back and some very basic information about the brightness properties (maximum and average light levels) for the entire piece of content. Dolby Vision adds dynamic metadata that is produced during content creation; the dynamic properties of each scene are captured.

With this information, the Dolby Vision display mapper is able to map the content and adapt it to the properties of the display. It allows for hues to be preserved properly, which is critical for instance for display of skin tones. Even with mass-market edge-lit TVs, the overall impression of colors is preserved much more accurately.

Edytowane przez misfit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyższe wklejam jako ciekawostkę z dopiskiem "dzieje się", bo co do reszty to wiadomo, że trzeba byłoby to naocznie zobaczyć aby sensownie ocenić wpływ dynamicznych metadanych na poprawę obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet, mam wrażenie, że opowiada trochę głupot ponieważ krzywa ST2084 koduje zawsze jasność od 0 do 10 000cd/m2. Po tygodniu "orania" HDR'a jestem jednak przekonany, że dynamiczne metadane, jak i nowy standard HDMI jest konieczny i będzie miał pozytywny wpływ na jakość efektu, szczególnie gdy zaczną się pojawiać filmy z efektami o bardzo wysokiej intensywności (>4000cd/m2). Obecnie większość filmów, które oglądałem na UHD Blu-Ray ma ustawiony parametr szczytowej jasności właśnie na 4 000cd/m2. Z tego co widzę, nowe telewizory (Panasonic DX700, Samsung KS8500) wykorzystują właśnie te dane o maks. luminancji, by w pewnym miejscu utworzyć "lejek" i ścisnąć detale o najwyższych jasnościach, ponieważ ich twarde ucięcie by źle wyglądało. Tworzą więc małe oszustwo, odstępując od normy, by nie spowodować gorszych problemów. Przy statycznych metadanych, jakie mamy obecnie w filmach, ten "lejek" jest obecny przez cały czas oglądania filmu, przez co we wszystkich scenach, pewien przedział jasności jest celowo ciemniejszy niż być powinien (by do lejka można było wsadzić więcej odcieni, które normalnie byłyby jaśniejsze, ale nie mogą być - bo matryca nie wyrabia). To do pewnego stopnia wypacza naturalny przekaz filmu. Teraz, jeśli mielibyśmy dynamiczne metadane dowiązane do każdej klatki obrazu, to znaczna większość scen mogłaby być wyświetlona z idealną poprawnością, o ile tylko flaga danej klatki przekazywałaby informacje, że maks. jasność sceny jest niższa niż maks. możliwości telewizora. Lejek tworzyłby się tylko w wybranych scenach, a na razie musimy z tym lejkiem żyć i z ciemniejszymi efektami, w pewnych zakresach :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jako laik oczywiście mam wrażenie że Dolby Vision jest trochę podobny do tych dynamicznych metadanych (Oczywiście w dużym uproszczeniu). HDR 10 przekazuje całkowicie statyczne dane. Dlatego jak rozumiem nowy standard jest potrzebny żeby zwiększyć przepustować czy może w ogóle wydzielić metadane do zupełnie oddzielnego "kanału" danych??? Tak???.

Kiedy przyjrzałem się tym wszystkim filmikom (akurat ten powyżej jest słabiutki) da się wyraźnie wyczuć przewagę SUBIEKTYWNIE co prawda ale jednak DV nad HDR10. Któreś z opracowań twierdzi, że DV ze względu na możliwość dynamicznej zmiany danych jest lepsze dla TV MID i LOW END. Być może tak jest ale jednak różnice w obrazie są. Bardzo ważne jest żeby udało się Wam przetestować któryś z odbiorników LG. Martwi to niestety ponieważ tylko LG zachowało się póki co fair i zaimplementowało oba systemy do TV. Tym bardziej to co piszesz Maciek jest zasadne i niestety stwarza problem potencjalnym nabywcom odbiorników w tym roku bo zdaje się, że nie ma możliwości żeby HDMI2.0a/b był przez software zmieniony do 2.1

To edytuje jeszcze raz i zadaję pytanie. Skoro HDMI 2.1 przesyłać ma dynamiczne metadane a DV jest oparty właśnie o takie dane to czy na dzień dzisiejszy TV od LG moga jedynie wyświetlac DV streamowane bo nawet jeżeli UHD blu ray ma DV to poprzez złącze hdmi2.0 będzie downgrade sygnału HDR? Bo jednak się troche pogubiłem

EDITnr 3: Znalazłem DV jest zakodowane w sygnale video w taki sposób że jest w stanie przesyłać dynamiczne metadane nawet przez obecne HDMI

Jasne jest równiez to, że nie fizycznej możliwości na zaimplemntowane DV do odbiorników które nie są w niego wyposażone obecnie czyli mają wyłącznie HDR10.

Jak widac zakup mojego TV jest mega dynamiczny bo przesuwa się znowu w stronę REKOMENDACJA: CZEKAJ. chyba że ktoś zrobi test 65UH950v i uzna że jest to odbiornik równorzędny jakością obrazu 65KS9000 i będzie go można kupic na okres przejściowy czytaj do momentu kiedy stanieją OLEDy. Nie ma się co dziwić że ludzie nie mają pojęci a co kupują. Poważnie. Skoro my jesteśmy pogubieni.

Edytowane przez mjasinsk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aż chce się powiedzieć ... a nie mówiłem.

I wszystkie telewizory oraz oba playery BD UHD ... do wymiany :).

A ja znowu bede musial wupuszczac obraz nie z przez procesor tylko bezposrednio do TV czy projektora.

Przyzwyczaiłem się :).

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...