Skocz do zawartości
Gmeru

Oficjalne logo Ultra HD Blu-ray

Rekomendowane odpowiedzi

BDA ujawniło oficjalne logo dla standardu Ultra HD, który został już sprecyzowany, Licencjonowanie rozpocznie się latem tego roku, a pierwsze odtwarzacze powinny pojawić się pod koniec roku.

„Przez lata, dyski Blu-ray były wyznacznikiem obrazu w wysokiej rozdzielczości jak i dźwięku w wysokiej jakości, dla naszych domów. Ultra HD Blu-ray zrobią to samo dla rozrywki UHD”, powiedział Victor Matsuda, z BDA. „Możliwości techniczne dysków Blu-ray, w szczególności ich pojemność i wysoka prędkość transferu danych pozwolą na dostarczenie najlepszych doświadczeń UHD”.

Formaty dźwiękowe nowej generacji, jak Dolby Atmos czy DTS:X będą obsługiwane przez nowy nośnik. Ultra HD BD dodatkowo korzystać będzie z otwartego formatu HDR (ITU 2084/2086). Producenci będą mogli również skorzystać z opcjonalnych formatów HD, jednak nie będą one obowiązkowe.

Licencjonowanie rozpocznie się latem tego roku, a BDA spodziewa się pierwszych odtwarzaczy jeszcze przed końcem roku, jednak nie narzuca terminów wprowadzenia dla producentów.

Wszystkie odtwarzacze Ultra HD Blu-ray mają zapewniać obsługę Ulta HD Blu-ray, jednak obsługa 3D nie jest obowiązkowa. Nie będzie wsparcia dla 4K 3D, a obsługa CD i DVD jest również tylko opcją.

BDA pracuje także nad wprowadzeniem „cyfrowego mostu”, który pozwoli na uzyskanie cyfrowej kopii filmu z dysku i możliwość obejrzenia go na innych urządzeniach, w tym mobilnych. Jednak to rozwiązanie jest opcjonalne dla wytwórni filmowych.

Jeżeli ktoś nie śledził specyfikacji nowego nośnika zapraszamy m.in. tutaj.

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dalej 4:2:0 a miało być tak pięknie. Pewnie mi się dostanie ale całe ten nowy nośnik i specyfikacja to lipa. Zapowiadano super hiper nie wiadomo co. Zresztą wszystko mamy na obrazku. Ktoś pamięta szumne zapowiedzi 4:4:4

ccs-1-0-66400700-1423080648.jpg

Całym sercem jestem za fizycznymi nośnikami bo płacę i mam. A nie że płacę ale mam prze np tydzień albo i nie albo zależy od szybkości łącza itd. Tutaj jednak pośpiech był zbyt wielki i po raz kolejny został kastrat. Oby przy 8K wreszcie się udało OBY !!! Naturalnie się kupi nowe zabawki ;) jednak formatu nie ma jeszcze fizycznie a już niedosyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No trochę lipa ze nadal będzie 4:2:0, no i zapewne nadal filmy w większości w 24p patrząc na spec :)

Chyba problemów nie powinno być z odpaleniem tego na komputerze z napędem który obsługuje płytki BDXL + karta z wyjściem HDMI 2.0 (wiem wiem bez HDR), do tego jakis soft do odtwarzania, szkoda tylko ze juz Arcsoft nie robi nadal TMT :(

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu bez HDR ? technika ta jest dość długo z nami już i do jej wyświetlenia wystarczy zwykły panel. To przecież technik zapisu obrazu ( poprawcie mnie jeśli się mylę ) wystarczy rzucić okiem na foty HDR lub zrobić taką samemu w odpowiednim sofcie a często i nawet aparaty w telefonach z HDR korzystają :) Więc nie widzę powodu aby jakości HDR nie zobaczyć. Chyba że sztucznie to będzie wymuszane, póki co nie wczytałem się w temat jeszcze. I właśnie BDXL czy to ten format będzie czy coś tam przestawią o kilka pitów i landów żeby trzeba było kupić inny napęd. Ma ktoś jakieś informacje czy to będzie kompatybilne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI 2.0a ( a raczej nowy soft lub sterowniki bo 2.0 potrzebuje tylko poprawy softu ). Ale wyświetlacz ? zdjęcia HD prezentują większą głębię itd i to bez specjalnego wyświetlacza :) czy to nie będzie taki sam chwyt jak z 3D ? każdy kto dobrze wgryzł się w temat uruchomił 3D na dowolnym monitorze hehe a są nawet przystawki dla aktywnych okularów. Czy z HDR nie będzie tak samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do HDR będzie trzeba wyjścia HDMI 2.0a i oczywiście wyświetlacza który tę funkcje obsłuży.

http://hdtvpolska.com/topic/34956-specyfikacja-hdmi-20a-a-jednak/

Poczekamy z tym HDR. Pecetowcy to rozbroją i się zobaczy. Jak dla mnie to tylko wyciąganie kasy. Zwykłe telefony już nagrywają z HDR wiadomo to tylko telefon ale są i kamery i aparaty i różnice widać a wyświetlacz dalej ten sam. Więc coś mi tu nie gra ;) zwłaszcza jak sobie tak oglądam

Czy potrzebny jest lepszy wyświetlacz ?

hmmm :) czyżby HDR już było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę lipa ze nadal będzie 4:2:0, no i zapewne nadal filmy w większości w 24p patrząc na spec :)

Chyba problemów nie powinno być z odpaleniem tego na komputerze z napędem który obsługuje płytki BDXL + karta z wyjściem HDMI 2.0 (wiem wiem bez HDR), do tego jakis soft do odtwarzania, szkoda tylko ze juz Arcsoft nie robi nadal TMT :(

Zmartwię cię - jedyne filmy nakręcone w HFR to Hobbity z tym, że wszystkie znaki na niebie wskazują, że UHD Blu-ray nie będzie obsługiwał 48fps.

Co do odtwarzania na kompie to pewnie nawet nie będzie potrzebny napęd, ale to się dopiero okaże w praniu na jakiej dokładnie zasadzie będzie działał ten Digital Bridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poczekamy z tym HDR. Pecetowcy to rozbroją i się zobaczy. Jak dla mnie to tylko wyciąganie kasy. Zwykłe telefony już nagrywają z HDR wiadomo to tylko telefon ale są i kamery i aparaty i różnice widać a wyświetlacz dalej ten sam. Więc coś mi tu nie gra ;) zwłaszcza jak sobie tak oglądam

Czy potrzebny jest lepszy wyświetlacz ?

hmmm :) czyżby HDR już było ;)

Tylko zauważ ze obsługę HDR nie mają wszystkie nowe modele 4K telewizorów a jedynie te z najwyższej półki, ponieważ tylko one pewnie spełniają wymogi w kwestii odpowiednio wysokiej jasności wyświetlacza (np. do efektu oślepiania blaskiem) jak i wysokiego kontrastu (przez prawdziwe wygaszanie strefowe) także nie każdy wyświetlacz się do tego nada żeby zagwarantować prawdziwy efekt HDR to co twórcy filmu mieli w zamyśle i chcieli w tym efekcie pokazać. Zresztą pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie i czy będzie to jakieś przełomowe doznanie.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co przeczytałem tam http://www.spidersweb.pl/2015/05/nowy-ultra-hd-blu-ray.html i tu to muszę przyznać że jestem rozczarowany Ultra HD Blu-Ray. I mam wrażenie że ten "Nowy" nośnik już na starcie jest spalony. I z tego co przeczytałem to treści wideo będą mieć obraz w Ultra HD z kodekiem wideo H265/HEVC, a format audio może być od DOLBY Digital do PCM, DOLBY Atmos i DTS X ? Bo pisze że nowe formaty audio będą obsługiwane przez nowy nośnik, co wcale nie znaczy że każdy film i koncert będzie w DOLBY Atmos lub DTS X ? Także wcale się nie zdziwię jak pojawią się np. filmy w Ultra HD które będą mieć dźwięk tylko w DOLBY Digital ? Cieniu mać, to jest jakieś nieporozumienie. I jeszcze pisze że obsługa płyt CD i DVD będzie tylko opcją ? Także z tego można wysnuć wniosek że mogą wypuścić na rynek odtwarzacze Ultra HD Blu-Ray które nie będą czytały płyt CD i DVD ? Mogą też zrobić tak że najtańsze odtwarzacze Ultra HD Blu-Ray będą czytały tylko płyty UHDBD, trochę droższe będą czytały płyty UHDBD i BD, a jeszcze droższe dopiero będą czytać płyty CD, DVD, BD i UHDBD, a te najdroższe będą czytać wszystkie płyty łącznie z DVD-Audio i SACD ? Zobaczymy co jeszcze wymyślą ?

Ciekawy jestem czy pojawienie się odtwarzaczy Ultra HD Blu-Ray i treści na tym nośniku, wpłynie jakoś na Blu-Ray ? Może w końcu skończą się w Polsce filmy HD za 90 zł ? Chyba że będzie gorzej ? Czyli filmy HD na Blu-Ray w Polsce zostaną w takich cenach jakie są teraz, a filmy na Ultra HD Blu-Ray będą w przedziale cenowym od 120 zł do 200 zł ? Obym się mylił, ale jak tak obserwuję Polskę to niestety wszystko jest możliwe. Teraz tylko czekać jak to będzie ? Wkrótce się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odtwarzacze UHD Blu-ray mają kosztować na starcie 2-3x tyle co dzisiejsze odtwarzacze Blu-ray, natomiast filmy mają być w podobnej cenie co np. Blu-ray 3D.

Oczywiście nie sposób przewidzieć jak to będzie wyglądało na polskim podwórku.

Mylne jest też myślenie, że nagle od 2016r. niemal każdy film będzie wydawany zarówno na UHD BD jak i "zwykłym" Blu-ray'u. To nie jest nowy format, którego zamierzeniem jest zastąpienie Blu-ray'a lecz jego rozszerzenie trochę na podobnej zasadzie do wprowadzenia Blu-ray 3D.

W pierwszych latach istnienia formatu, jeśli chodzi o nowości, nie spodziewałbym się większej ilości niż kilkanaście tytułów rocznie. A jeśli się mylę to będą to upscale. Wystarczy spojrzeć, że większość filmowców ma w [beeep]e 4K - zarówno w serialach jak i w filmach króluje Arri Alexa, której rozdzielczość wynosi 2.8K, a post-produkcją w 4K może się poszczycić promil wszystkich filmów.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie będzie dopóki dopóty filmowcy na serio nie zainteresują się kwestią 4K. A szybko to się nie zmieni.

Post-produkcja w 4K w znaczący sposób podnosi budżet filmu i mało kto się na to decyduje na dzień dzisiejszy, z filmami z budżetami po 150mln-200mln USD włącznie.

Jeśli chodzi o kamery to większość jest zachwycona Arri Alexą 2.8K, która co prawda nie daje tak ostrego obrazu jak Redy czy Sony CineAlta F65 wzwyż, ale ze wszystkich cyfrówek daje obraz najmniej "cyfrowy", a przy tym koszty w stosunku do kręcenia w 35mm są niższe.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to jest sedno problemu, brak natywnego 4K u źródła brak HDR (choć mam tutaj bardzo mocne podejrzenia ze to jest jakiś zabieg softwarowy - w prostym skrócie bardzo zaawansowany kontrast dynamiczny) praktycznie żadnej nowości w przypadku dźwięku (Dolby Atmos jak i DTS:X będzie (jest) dostępny na BD).

Żeby tylko nie wpadli na jakiś debilny pomysł "cięcia" wydań BD aby to UHD zaczęło się sprzedawać.

W najlepszym wypadku spadną ceny BD co by mnie niezwykle ucieszyło :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zauważ ze obsługę HDR nie mają wszystkie nowe modele 4K telewizorów a jedynie te z najwyższej półki, ponieważ tylko one pewnie spełniają wymogi w kwestii odpowiednio wysokiej jasności wyświetlacza (np. do efektu oślepiania blaskiem) jak i wysokiego kontrastu (przez prawdziwe wygaszanie strefowe) także nie każdy wyświetlacz się do tego nada żeby zagwarantować prawdziwy efekt HDR to co twórcy filmu mieli w zamyśle i chcieli w tym efekcie pokazać. Zresztą pożyjemy zobaczymy co z tego wyjdzie i czy będzie to jakieś przełomowe doznanie.

No zgadzam się. Do wyświetlania HDR w pełnej klasie potrzeby by był lepszy panel. Ale czy zwykły panel świeci aż tak źle ? na początek i tak widać różnicę i to dość sporą. Więc dal mnie to jest dalej dziwne. HDR powinno działać niezależnie od tego czy mój panel da radę wycisnąć z tej technologii 100% czy tylko 70% :) Takie działania zachęcą mnie do inwestycji w przyszłości i co najważniejsze do zakupu filmów z HDR bo bez wymiany TV już mogę poczuć różnicę i tak się bałagan kręci ;) Przyjdzie czas potem na lepszy tv itd. A tak ludzie pomyślą i obejdą problem i filmy HDR odtworzy każdy na każdym sprzęcie tylko że już będą to odpowiednio przemontowane piraty. A to jest zła droga. Dziś jestem umówiony z kolegą który ma dobrej klasy lustrzankę i pokręcimy z i bez HDR i porównam na zwykłym tanim tv. I podkreślam monitor na którym oglądałem próbki HDR nie ma żadnej obsługi HDR :) a różnica ogromna mimo wszystko. Wprost nie mogę się doczekać aby postawić dwa tv obok siebie i przetestować HDR na tv z HDR i bez naturalnie będzie potrzebna próbka która nie będzie wymagać obsługi HDMI 2.0a itd. Ale pewnie będzie dało się to jakoś zrobić.

hdr-tv-ces-1500x1000.jpg

Hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj kolejny z setek przykładów iż HDR nie potrzebuje innego niż nasze panelu aby już coś pokazać. Wiem że ten film to namiastka tego co ta technologia potrafi. Profesjonalne kamery i postprodukcja dadzą sto razy lepszy efekt ale chodzi o to iż żadne hdmi 2.0a nie jest potrzebne gdyż film tak nagrany nie potrzebuje większej prędkości przesyłu ITP. Chyba że po wykryciu starszego portu sprzęt specjalnie pogorszy jakość. Po odfiltrowaniu marketingowego bełkotu i zapoznaniu się jak i z czym się HDR je wymuszanie zmiany TV jest wymuszaniem na siłę. Bo to technologia pasywna nie potrzebuje żadnego dekodera ( chyba że producenci zrobią to specjalnie ) Tak samo jak z 3D. Posiadam przystawkę Nvidi okulary i 3D bez tv 3D taki mały przykład :)

filmu.https://www.youtube.com/watch?v=UPc75dUu1Es

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj kolejny z setek przykładów iż HDR nie potrzebuje innego niż nasze panelu aby już coś pokazać. Wiem że ten film to namiastka tego co ta technologia potrafi. Profesjonalne kamery i postprodukcja dadzą sto razy lepszy efekt ale chodzi o to iż żadne hdmi 2.0a nie jest potrzebne gdyż film tak nagrany nie potrzebuje większej prędkości przesyłu ITP. Chyba że po wykryciu starszego portu sprzęt specjalnie pogorszy jakość. Po odfiltrowaniu marketingowego bełkotu i zapoznaniu się jak i z czym się HDR je wymuszanie zmiany TV jest wymuszaniem na siłę. Bo to technologia pasywna nie potrzebuje żadnego dekodera ( chyba że producenci zrobią to specjalnie ) Tak samo jak z 3D. Posiadam przystawkę Nvidi okulary i 3D bez tv 3D taki mały przykład :)

filmu.https://www.youtube.com/watch?v=UPc75dUu1Es

Wydaje mi się że jednak się mylisz i HDR będzie realizowany przez dodanie dodatkowej informacji do strumienia wideo i tylko TV z obsługą HDR będą go obsługiwały a zwykłe TV będą dostawały sygnał standardowy, coś podobnego do 3D właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo HDR to nic innego jak podbicie kontrastu i kolorów z zachowaniem w 100% odcieni szarości i detali w ciemnych scenach. Niestety dzisiejsze tv przy podbiciu kontrastu tracą efekt detali w ciemnych scenach. Efekt utraty szczegółów przy podbiciu kontrastu dobrze widoczny jest na twarzach. jeśli chodzi o technologię 4K, to naprawdę, zaszło to już tak daleko, że....nie ma szans, by się , to dobrze skończyło. jednym słowem, to przejściówka między 8K. Zobaczymy już niedługo tv właśnie z tą technologią. I co wtedy będziemy pisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sensem dla większych rozdzielczości jest tylko przełom w dziedzinie większych wysetlaczy gdzie 100" będzie kosztowało 3tys. Inaczej nie ma z tego żadnej praktycznej korzyści. Juz przy 50" UHD jest śmieszne.

Co do HDR to tez uważam ze to wymuszony na sile standard który zapewne się i tak nie przyjmie na dluzsza metę.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edytowane przez kKadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo HDR to nic innego jak podbicie kontrastu i kolorów z zachowaniem w 100% odcieni szarości i detali w ciemnych scenach. Niestety dzisiejsze tv przy podbiciu kontrastu tracą efekt detali w ciemnych scenach.

Tak, ponieważ robią to sztucznie, wbudowanym algorytmem. To nie ma szans skończyć się dobrze, natomiast HDR kontrolowany owszem ;)

jeśli chodzi o technologię 4K, to naprawdę, zaszło to już tak daleko, że....nie ma szans, by się , to dobrze skończyło. jednym słowem, to przejściówka między 8K. Zobaczymy już niedługo tv właśnie z tą technologią. I co wtedy będziemy pisać?

Wtedy będziemy pisać, że nie ma to sensu, bo przy 75" telewizorze należałoby siedzieć MAKS 160 cm od ekranu by w ogóle dało się zauważyć różnicę 4K, a 8K. Nikt tak blisko nie siedzi, a większe ekrany nie będą prędko dostępne w rozsądnych cenach, a co za tym idzie popularne. Jednak poza tą całą kwestią istotniejsze jest to, że treści 8K nie będzie zbyt szybko, a 4K owszem. Nie wiem czemu twierdzisz, że 4K jest jakąś przejściówką. W wielu domach postprodukcyjnych remasterują właśnie tytuły w rozdzielczości 4K. Za 8K nikt się nie planuje póki co zabierać i wiem to "od kuchni" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 8K nikt się nie planuje póki co zabierać i wiem to "od kuchni" :)

Hmmm....

To ciekawe bo z oficjalnych informacji wynika że Japończycy planują transmisje 8K z Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

Pamiętając że część meczów z ostatnich Mistrzostw Świata w piłce kopanej była transmitowana w 4K możemy założyć że odbiorniki 8K dla przeciętnych zjadaczy zobaczymy w 2021 - 2022 roku, a to wcale nie są czasy aż tak odległe.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 25 najbardziej kasowych filmów tego roku dosłownie jeden został "skończony" w 4K. Nawet jak ktoś je kiedyś zremasteruje za jakiś czas to tak czy siak w zdecydowanej większości ujęcia z efektami będą upscalowane z 2K do 4K. Nie ma innej opcji.

Ale przynajmniej najbliższa przyszłość nie maluje się w aż tak ciemnych barwach - z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów, które wychodzą w mniej lub bardziej dalekiej przyszłości m.in. Sicario, The Hateful Eight, The Revenant, Spectre czy Knight of Cups będą mogły się poszczycić DI 4K. Byle płytki Ultra HD Blu-ray w miarę szybko były dostępne w ludzkich cenach... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....

To ciekawe bo z oficjalnych informacji wynika że Japończycy planują transmisje 8K z Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

Pamiętając że część meczów z ostatnich Mistrzostw Świata w piłce kopanej była transmitowana w 4K możemy założyć że odbiorniki 8K dla przeciętnych zjadaczy zobaczymy w 2021 - 2022 roku, a to wcale nie są czasy aż tak odległe.

Pozdrawiam.

To co w Japonii często nie ma przełożenia na resztę świata. Tak choćby było ze standardem HD 1125i, który działał tak na początku lat dziewięćdziesiątych. Poza tym nawet jeśli pojawiłaby się jakaś transmisja w 2020 roku, czy nawet pierwsze filmy na płytach, to jest to wciąż 5 lat do przodu. Raczej ciężko nazwać to rychłym czasem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czemu twierdzisz, że 4K jest jakąś przejściówką.

8K to też będzie "przejściówka".Póżniej wymyślą coś innego aby zarabiać hajs... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję tym którzy mówią że 4K to okres przejściowy. Ciekawe na jakiej podstawie tak twierdzicie? Popatrzcie sobie co się dzieje w Hollywood. Macie błędne myślenie i porównujecie to do sytuacji Full HD i HD Ready. Tyle, że filmy były od zawsze w Full HD (dlatego Hd Ready było przejściowe bo technologia za droga na tamten moment) podobnie jak dopiero teraz będą filmy w 4K. Ale nie żadnym 8K. Chyba, że za 20 lat. Hollywood dopiero przestawia się na 4K i hdr. Telewizory najzwyczajniej w świecie wyprzedziły znacznie filmówkę. Oczywiście wyjdą szybko 8K ale nie będzie to miało żadnego sensu ze względu na filmy. Tam 4K jest finalnym standardem.

Edytowane przez MarcinC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...