Home Testy Monitory BenQ / ZOWIE BenQ ZOWIE XL2540 – TEST 240Hz monitora gamingowego z matrycą TN
BenQ ZOWIE XL2540 – TEST 240Hz monitora gamingowego z matrycą TN

BenQ ZOWIE XL2540 – TEST 240Hz monitora gamingowego z matrycą TN

11.84K
0

Reprodukcja kolorów

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,0 maksymalna 5,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,5 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 2,3 maksymalna 6,1

Oddanie barw na monitorze gamingowym nie jest w zasadzie istotnym elementem. Liczy się tylko poprawne wyświetlanie odcieni w pobliżu czerni i bieli. Z tym monitor nie ma absolutnie żadnych problemów. Ogólnie parametry są w normie i kolory wyświetlane są bez bardzo dużych odstępstw od normy sRGB. Gdybym rozpatrywał to w kategorii monitora do pracy z kolorem, to na pewno przeszkadzał by mi ten lekko purpurowy odcień obrazu, czy poszerzona paleta kolorów w żółciach i zieleniach, jednak są w przypadku monitora dla graczy są to tak małe odstępstwa, że nie poświęcę im nawet jednego, osobnego akapitu.

Po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,7 maksymalna 5,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,2 maksymalna 4,0
Średnia deltaE palety szarości 1,3 maksymalna 3,3

Bardzo podstawowa kalibracja, na jaką pozwala monitor, sprowadziła się do wyboru innej krzywej gamma (“Gamma 3”), oraz poprawienia odcienie bieli. Udało się nieco zmniejszyć słupki błędów. Nie spowodowało to jednak dużej różnicy wizualnej.

Monitor posiada także funkcję pozwalającą w kontrolowany sposób zmienić charakterystykę obrazu. Mowa tu o “Black Equalizer”. Ustawienie to znacznie uwydatnia detale w ciemnych partiach obrazu (zmniejsza wartość gamma), dzięki czemu detale, które mogłyby umknąć naszemu wzrokowi podczas rozgrywki stają się bardzo mocno wyeksponowane.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

(11838)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x