Home News Informacje prasowe ASUS prezentuje nowe płyty główne ROG oraz Prime X399
ASUS prezentuje nowe płyty główne ROG oraz Prime X399

ASUS prezentuje nowe płyty główne ROG oraz Prime X399

115
0

Najnowsza generacja wysokowydajnych systemów desktopowych debiutuje na rynku i oferuje potężną wydajność w oparciu o nową platformę AMD X399 i towarzyszące jej procesory Ryzen™ Threadripper™, które mogą posiadać nawet 16 rdzeni i 32 wątki.

Te procesory do gniazd TR4 wymagają zastosowania odpowiednich, nowych płyt głównych, na co firma ASUS jest przygotowana i prezentuje trzy nowatorskie produkty. Stworzona dla zaawansowanych użytkowników, entuzjastów oraz półprofesjonalistów, nowa linia płyt głównych Republic of Gamers (ROG) oraz ASUS X399 jest owocem kilku dekad doświadczenia w dopracowywaniu wszystkich aspektów technologii płyt głównych.

Wszystkie nasze płyty główne X399 łączy wspólne DNA, które opiera się na inteligentnym podkręcaniu jednym kliknięciem, dopracowanym sterowaniu chłodzeniem, szerokich możliwościach połączeń oraz ulepszonym oświetleniu RGB. Każda z tych płyt głównych charakteryzuje się jednak także swoim własnym, charakterystycznym profilem. ROG Zenith Extreme wprowadza procesor Threadripper do świata najwyższej klasy komputerów stacjonarnych, oferując wsparcie dla spersonalizowanych układów chłodzenia cieczą oraz łączności sieciowej z prędkością 10 Gbps. Dzięki ROG Strix X399-E Gaming, hardcorowi gracze mogą złożyć swoje stylowe systemy, które zapewnią moc wystarczającą do strumieniowania treści w najwyższej jakości. Oprócz tego dostępna jest jeszcze płyta główna Prime X399-A, której wszechstronne wyposażenie i potężna moc wychodzą naprzeciw oczekiwaniom profesjonalnych użytkowników.

Zatem którą płytę główną z serii X399 najlepiej jest kupić do swojego systemu? Na to oraz na inne pytania odpowiadamy w naszym przewodniku zakupu płyt głównych z serii X399: EdgeUp ASUS.

Ryzen zostanie rozerwany na strzępy

Istnieją dwa rodzaje platform dla procesorów typu desktop. Powszechny poziom podstawowy to platformy dla procesorów wyposażonych w dwa do ośmiu rdzeni. Są one doskonałe do gamingu i ogólnych zastosowań. Rozwiązania high-end natomiast, wynoszą wydajność na całkiem nowy poziom i są wyposażone w więcej rdzeni, więcej kanałów pamięci, a także większą przepustowość dla grafiki i obsługi danych. Wysokowydajna płyta główna jest więc znacznym ulepszeniem w każdym aspekcie i świetnie nadaje się dla profesjonalnych użytkowników, twórców treści, a także entuzjastów gier i półprofesjonalistów. Nowy procesor AMD Threadripper wchodzi do działu najpotężniejszych procesorów systemów stacjonarnych, i to nie bez powodu.

Oferując maksymalnie 16 rdzeni i 32 wątki, Threadripper zapewnia dwukrotnie większą moc obliczeniową niż najpotężniejsze dotychczasowe procesory AMD dla komputerów desktop. Ten napakowany cyfrowymi mięśniami potwór tylko czeka na skomplikowaną edycję wideo, granie, czy też intensywną wielozadaniowość i pozwala na uruchomienie 128 GB pamięci DDR4 na jednej płycie głównej.

Potężna przepustowość pręży się na każdym centymetrze tego procesora. Kontroler PCI Express® 3.0 obsługuje 64 osobne linie, z których 60 jest dostępnych dla karty graficznej, dysków NVMe® SSD i innych peryferiów. Większość wysokiej klasy procesorów desktopowych by już na tym poprzestała, ale nie Threadripper. Posiada on jeszcze lepsze opcje panelu I/O, oferując osiem gniazd USB 3.1 Gen 1, które nie muszą już dzielić pasma przepustowości z chipsetem X399. Dodatkowe gniazda USB są dostępne na chipsecie, który oferuje także 6 gniazd SATA oraz linie PCIe® 2.0 dla zintegrowanych urządzeń peryferyjnych, takich jak np. karta sieciowa.

Każda z płyt głównych X399 została nieco inaczej zaprojektowana i przekłada się to na ich specyfikacje. Poniże przedstawiamy krótki przegląd charakterystyki płyt głównych dla procesorów Threadripper.

ROG Zenith Extreme zasługuje na swoją nazwę

asus plyta

Zenith Extreme to całkiem nowy sprzęt w tej generacji i jest to flagowy produkt całej serii płyt głównych ROG AMD. Płyta ta jest wyposażona w najnowsze funkcje, w tym również innowacyjne rozwiązania dostępne wyłączenie dla wybranej grupy najlepszych produktów.

Do chłodzenia cieczą dostępny jest standardowy asortyment pomp i gniazd przepływu, wraz ze skonsolidowanym złączem do bloków wodnych. Stosując kompatybilne bloki wodne możesz za pomocą jednego kabla monitorować temperaturę chłodziwa, jego przepływ, a nawet wykrywać wycieki. Uwalnia to osobne gniazda dla przepływu, temperatury i pompy, dostępne dla zainstalowania osobnego układu chodzenia karty graficznej. Towarzyszący zestaw zintegrowanych gniazd wentylatorów oferuje także jedną opcję o wysokim natężeniu prądu, dla wentylatorów o najwyższej prędkości. Podłącz dołączoną kartę rozszerzeń gniazd wentylatorów, a otrzymasz wystarczającą ilość gniazd do podłączenia nawet dziewięciu wentylatorów przy wykorzystaniu tego samego sterowania na płycie głównej.

Chociaż wszystkie nasze płyty główne X399 są wyposażone w cztery gniazda PCIe x16 podłączone do CPU, to tylko Zenith Extreme została w praktyce zaprojektowana do podłączenia tylu kart graficznych. Jej gniazda oferują wystarczającą przestrzeń dla radiatorów o podwójnej szerokości, jeśli chcesz zmaksymalizować moc graficzną i zapisać swoje nazwisko w tabelach rankingowych benchmarków grafiki. Podłączenie czwartej karty graficznej może przynieść także bardziej praktyczne korzyści, dodatkowo przyspieszając intensywne zadania, takie jak np. renderowanie obiektów trójwymiarowych lub zadania typu Deep Learning. Dla wyeliminowania zwisania GPU z płyty głównej dołączyliśmy nasz uchwyt ROG VGA, który jest wystarczająco mocny, aby utrzymać w poziomie nawet najcięższe karty graficzne.

Mając miejsce do podłączenia nawet czterech dysków NVM SSD, masz możliwość osiągnięcia zawrotnych prędkości wszystkich swoich dysków, od dysku systemowego, poprzez dyski na różne dane, aż po nośnik z biblioteką gier. Jedno gniazdo M.2 jest umiejscowione tuż pod radiatorem chipsetu dla lepszego chłodzenia, podczas gdy pozostałe dwa znajdują się na module DIMM.2, który jest podłączany obok gniazd pamięci. Po zaprezentowaniu DIMM.2 na płycie głównej Maximus IX Apex, nasi inżynierowie opracowali kolejną generację tego rozwiązania z lepszym przepływem powietrza dla dysków, gniazdami do dwóch czujników temperatury oraz złączem do nawet dwóch 50-milimetrowych wentylatorów.

Nasze płyty główne serii Extreme definiuje ciągłe dążenie do implementowania nowych technologii w każdym aspekcie. Najbardziej odzwierciedla się to w połączeniach sieciowych, poprzez udostępnienie dodawanej karty 10G, która zwiększa przepustowość połączenia kablowego do wartości gigantycznych w porównaniu do zwykłych kart Gigabit Ethernet. Nie musisz jednak od razu startować z maksymalną prędkością. Karta obsługuje także średnie poziomy 2,5G oraz 5G, które wymagają bardziej konwencjonalnego okablowania. Zintegrowana karta bezprzewodowa jest jak trzylufowa strzelba, oferując antenę 1×1 dla niesamowitego połączenia 802.11ad, a także układ 2×2 dla dwuzakresowego połączenia Wi-Fi 802.11ac.

Płyty główne klasy premium muszą także wyglądać jak sprzęt najwyższej klasy, dlatego też Zenith Extreme jest wyposażona w wystarczające opcje oświetlenia, aby przyciągnąć wzrok każdego. Jej zintegrowane oświetlenie oraz podświetlone krawędzie stanowią dobrą podstawę, pozostawiając dużo miejsca do oświetlenia reszty Twojego systemu za pośrednictwem sterowalnych gniazd RGB. Subtelnym akcentem jest panel OLED LiveDash na osłonie I/O, który może wyświetlać spersonalizowane loga, niewielkie animowane obrazki GIF, lub najważniejsze dane systemowe, jak np. temperaturę podzespołów, napięcie czy też częstotliwości taktowania. Zawarto także tryb muzyczny, który śledzi sygnał wejściowy audio.

Innym przykładem połączenia wizualizacji z wydajnością jest tylny panel I/O, gdzie gniazda są umieszczone w zintegrowanej osłonie, co znacznie ułatwia montaż w obudowie. Gniazda audio jack są podświetlone diodami LED dla lepszej widoczności za Twoją stacją bojową lub subtelnego podświetlenia podczas imprez LAN party. Oprócz standardowego zestawu ulepszeń dźwięku oferowanego przez SupremeFX, dodatkowo otrzymujesz potężne efekty dźwiękowe zasilane przez HRTF i kompatybilne z zestawami do VR, takimi jak HTC Vive™ lub Oculus Rift™ VR.

Prime X399-A oferuje idealnie wyważone funkcje dla półprofesjonalistów.

asus płyta

Płyta główna Prime X399-A jest oazą spokoju na rynku zdominowanym przez produkty gamingowe i oferuje nieco bardziej profesjonalne podejście, jednocześnie zachowując stylowy charakter. Jest to najbardziej logiczny wybór podczas budowy wszechstronnej stacji roboczej, która maksymalnie wykorzysta potencjał procesora Threadripper, bez konieczności przeznaczania zbyt dużej części budżetu na różne dodatki.

Trzy gniazda typu SafeSlot oferują mnóstwo miejsca na kilka kart graficznych i pozostawia jeszcze do dyspozycji czwarte gniazdo połączone z CPU. Każde z tych gniazd dysponuje dedykowanym połączeniem i nie dzielą się one przepustowością, co dotyczy także ścieżek połączeń PCIe do dysków na dane. Główne gniazdo M.2 wspólnie z chipsetem korzysta z jego radiatora, co prowadzi do obniżenia temperatury dysku pod obciążeniem, a drugie gniazdo wystaje nieco obok gniazd DIMM, dlatego dyski mogą tu być chłodzone przepływem powietrza z sąsiadujących wentylatorów systemowych i radiatorów. Dodajmy jeszcze gniazdo U.2, a uzyskasz solidną receptę na system zdolny do późniejszej aktualizacji dysków SSD lub też stworzenie maksymalnie konfiguracji już na starcie.

Chociaż płyta główna Prime X-399-A nie jest dostarczana ze skomplikowanym układem chłodzenia cieczą, to wciąż są do dyspozycji dwa gniazda, które ułatwiają podłączenie pomp i układów gotowych układów chłodzenia typu „wszystko w jednym”. Dodając jeszcze osiem gniazd wentylatorów, uzyskujesz wystarczające możliwości do stworzenia inteligentnie zarządzanego układu chłodzenia dla całego systemu. Produktom z serii Prime nie jest także obce podkręcanie systemu. Są one wyposażone w takie same funkcje automatycznej konfiguracji 5-Way Optimization jak płyty ROG, a także opcje ręcznego dostosowania ustawień, które zaspokoją wszystkie potrzeby większości overclockerów.

Szerokie możliwości łączności USB procesora są osiągnięte za pomocą wielu gniazd w tylnym klastrze, a dodatkowe porty są dostępne za pośrednictwem gniazd zintegrowanych na płycie. Jest to więc wystarczająca ilość do podłączenia całej masy urządzeń, począwszy od peryferiów, aż do trackerów VR, a miejsca wystarczy także na późniejsze dołączenie dalszych urządzeń.

Dzięki dwóm gniazdom RGB płyty głównej X399-A możesz oświetlić swój system za pomocą taśm świetlnych o łącznej długości ponad 4 metrów, przy optymalnej jasności. Samo oświetlenie zintegrowane na płycie głównej jest bardzo subtelne, z delikatnym pobłyskiem wychodzącym spod radiatora chipsetu. Nawet po wyłączeniu wszystkich świateł, płyta główna Prime przyciąga wzrok pięknymi liniami i metalowym wykończeniem.

Strix X399-E Gaming inspiruje nową generację

Gaming to więcej niż tylko granie. Powstał cały świat strumieniowania i nadawania treści, który z czasem nabrał formę rozrywki codziennie oglądanej przez miliony widzów. Płyta główna Strix X399-E Gaming doskonale pasuje do tego typu zastosowań i w pełni wykorzystuje moc obliczeniową Threadrippera dla sprostania wymogom strumieniowania treści wysokiej jakości i skomplikowanej edycji materiału wideo, jednocześnie nie zapominając o hardcorowej rozgrywce.

Chociaż w swoich rozwiązaniach nie idzie ona tak daleko jak Zenith, to płyta główna Strix jest oparta na podobnym schemacie. W oczekiwaniu na jej niedługą prezentację należy podkreślić, że płyta główna Strix X399-E Gaming została zaprojektowana z myślą o jej częstym pokazywaniu, dlatego oferuje kilka zintegrowanych stref oświetlenia wraz z gniazdami obsługującymi zarówno standardowy sprzęt RGB, jak i urządzenia sterowalne. Komputery, które kiedyś trzeba było chować, teraz są z dumą wystawiane na pokaz ze swoimi panelami z hartowanego szkła. Płyta główna Strix nada Twojemu systemowi większego wyrazu niż większość konkurentów.

Dodatkowe peryferia jeszcze zwiększają wszechstronność. Szeroki zakres dostępnych gniazd i złączy jest jeszcze uzupełniony przez dwa rozwiązania łączności bezprzewodowej: Wi-Fi 2×2 802.11ac oraz Bluetooth® 4.2. Oprócz możliwości podłączenia do najszybszych sieci i urządzeń za pośrednictwem kabla, cieszysz się także wygodą połączeń bezprzewodowych.

Oferując obsługę nawet trzech kart graficznych o podwójnej szerokości oraz trzech dysków NVM SSD, płyta główna Strix X399 Gaming może z łatwością skalować moc w górę lub w dół w zależności od Twoich potrzeb. Zapewnia także wystarczającą przestrzeń do podłączenia dwóch 2,5-slotowych kart graficznych, takich jak nasza Strix GTX 1080 TI, przy pełnym wykorzystaniu 16 linii PCIe na jedną kartę. Główny dysk M.2 jest chłodzony radiatorem chipsetu, a kolejne dyski SSD wystają nieco z gniazda, dzięki czemu korzystają z przepływu powietrza od wentylatorów obudowy.

Najnowsza generacja dźwięku SupremeFX od ROG została specjalnie dopasowana, aby jeszcze ulepszyć jakość nagrywania. Twój głos będzie głośny i wyraźny, niezależnie od tego czy strumieniujesz dla swoich widzów, czy też omawiasz strategię gry z kolegami. Najnowsza wersja naszego oprogramowania Sonic Studio ułatwia bezpośrednie strumieniowanie audio do różnych urządzeń, dzięki czemu możesz kilkoma kliknięciami przypisać dźwięk z gry do słuchawek, muzykę do głośników, a obraz wideo do dodatkowego monitora.

DOSTĘPNOŚĆ I CENY

ROG Zenith Extreme oraz ASUS Prime X399-A będą dostępne w sprzedaży w Polsce od 15 sierpnia 2017 roku. Ceny orientacyjne to: 2399,00 za ROG Zenith Extreme oraz 1349,00 za ASUS Prime X399-A.

Płyta główna ROG Strix X399-E Gaming będzie dostępna w drugiej połowie sierpnia.

Więcej szczegółów, zdjęcia i specyfikacje serii X399 można znaleźć w naszym przewodniku klienta: EdgeUp ASUS. Więcej ofert w zakresie linii produktów X399 firmy ASUS można znaleźć na naszych stronach produktu: ASUS.

SPECYFIKACJE [1]

ROG Zenith ExtremePrime X399-AROG Strix X399-E Gaming
CPUProcesory AMD Ryzen™ Threadripper™
ChipsetAMD X399
Rozmiar płytyEATX (12 X 10,9)EATX (12 X 10,6)EATX (12 X 10,6)
Pamięć8 x DIMM, maks. 128 GB

DDR4-3600+ (OC)

*Architektura pamięci Quad-Channel

8 x DIMM, maks. 128 GB

DDR4-3600+ (OC)

*Architektura pamięci Quad-Channel

8 x DIMM, maks. 128 GB

DDR4-3600+ (OC)

*Architektura pamięci Quad-Channel

Multi-GPUTechnologia NVIDIA® 4-way SLI™

Technologia AMD 4-Way CrossFireX™

Technologia NVIDIA® 3-way SLI™

Technologia AMD 3-Way CrossFireX™

Technologia NVIDIA® 3-way SLI™

Technologia AMD 3-Way CrossFireX™

Gniazda PCIe 3.0 x164 x gniazda PCIe® 3.0 x164 x gniazda PCIe® 3.0 x164 x gniazda PCIe® 3.0 x16
M.2 32 Gb/s3 x M.22 x M.22 x M.2
U.2 32 Gb/s1 x U.21 x U.21 x U.2
SATA 6 Gb/s6 x SATA 6 Gbps6 x SATA 6 Gbps6 x SATA 6 Gbps
Gniazdo USB 3.1 na panel przedni111
USB3.1 Gen 21 x gniazdo USB 3.1 Gen 2 na panel przedni

2 (Type-A and USB Type-C™ z tyłu)

1 x gniazdo USB 3.1 Gen 2 na panel przedni

2 (Type-A and USB Type-C™ z tyłu)

1 x gniazdo USB 3.1 Gen 2 na panel przedni

2 (Type-A and USB Type-C™ z tyłu)

3.1 Gen 112 (8 z tyłu; 4 w środku)12 (8 z tyłu; 4 w środku)12 (8 z tyłu; 4 w środku)
2.02 (2 w środku)4 (4 w środku)4 (4 w środku)
Gigabit EthernetIntel® I211ATIntel® I211ATIntel® I211AT
Wireless / Bluetooth– 1×1 802.11ad Wi-Fi

– 2×2 MU-MIMO 802.11 a/b/g/n/ac obsługa pasma dwuzakresowego 2,4/5 GHz

nd.–          2×2 MU-MIMO 802.11 a/b/g/n/ac obsługa pasma dwuzakresowego 2,4/5 GHz
Bluetooth® 4.1nd.Bluetooth® 4.2
Oświetlenie Aura Sync RGBVVV
4-pinowe gniazdo RGB222
Sterowalne gniazdo RGB1nd.1
Uchwyty na elementy 3Dnd.VV
LiveDash OLEDVnd.nd.
Gniazda na chłodzenie ciecząV z WB_SensorVV
Rozwiązanie chłodzenia M.2VVV
SAFESLOTVVV
W zestawieROG Rapture 10G

DIMM.2

SLI HB Bridge (2-WAY-M)SLI HB Bridge (2-WAY-M)

[1] Specyfikacje, treść oraz dostępność produktów mogą zostać zmienione bez wcześniejszego powiadomienia i różnić się w zależności od kraju. Rzeczywiste osiągi mogą być zróżnicowane w zależności od aplikacji, obciążenia systemu, środowiska pracy i innych czynników. Pełne specyfikacje są dostępne na stronie: http://www.asus.com.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(115)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).