Home Strefa filmu Recenzje Ultra HD Blu-ray Aquaman | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray
Aquaman | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

Aquaman | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

2.79K
0

W ubiegły wtorek miała miejsce polska premiera filmu Aquaman na nośnikach domowych. W poniższej recenzji przyglądamy się wydaniu 4K Ultra HD Blu-ray. Jest ono jednym z najlepszych technicznie, jakie mieliśmy w ostatnich czasach testować.

Opis dystrybutora

Latarnik Thomas Curry ratuje przed śmiercią Atlannę (Nicole Kidman), księżniczkę podwodnego królestwa Atlantydy. Ich przypadkowe spotkanie staje się początkiem wielkiej miłości, której owocem jest syn – Arthur (Jason Momoa) potrafiący porozumiewać się z morskimi stworzeniami. Ich szczęście nie trwa długo. Atlanna zostaje zmuszona do powrotu do Atlantydy pozostawiając syna pod opieką ojca oraz swojego zaufanego doradcy Nuidisa Vulko (Willem Dafoe). Pod jego okiem Arthur wyrasta na wyjątkowego wojownika.

Rok po inwazji armii Steppenwolfa, o czym opowiadał film „Liga Sprawiedliwości” w reżyserii Zacka Snydera, Arthur Curry zostaje zmuszony do stawienia czoła swojej przeszłości.  Jego przyrodni brat Orm (Patrick Wilson) wypowiada wojnę światu na powierzchni. Mera (Amber Heard), córka jednego z jego sojuszników postanawia go powstrzymać. W tym celu wyrusza na powierzchnię, by odszukać Arthura i prosić go o pomoc. Sukces ich misji zależy od tego, czy uda im się odszukać zaginiony trójząb Atlana – legendarną broń, którą posługiwać się może jedynie prawowity władca Atlantydy. Tak rozpoczyna się pełna niebezpieczeństw podróż Arthura i Mery przez lądy i morze, dzięki której poznają tajemnice przeszłości i odnajdą miłość.

Film (3,5/6)

Aquaman

Aquaman był filmem, który miałem zamiar zobaczyć w kinie, ale przeciwności losu na to nie pozwoliły. Wydanie 4K UHD Blu-ray było dobrym substytutem wrażeń na dużym ekranie. Generalnie seans należał do przyjemnych, na co przełożyły się świetne zdjęcia, montaż, dobre tempo akcji i solidny występ Jasona Momoy. Nawet jeśli bywa z lekka palantem, to nie sposób oprzeć się jego charyzmie. Sama fabuła należała natomiast do przeciętnych ale nieobrażających mimo wszystko intelektu. I całe szczęście nie bierze siebie nazbyt poważnie. Za dużo jednak moim zdaniem było nacisku na machinacje dotyczące różnych podwodnych królestw i na lepsze wyszłoby gdyby nieco aspekt ten ukrócić.

Aquaman

Główną siłą filmu są jednak sceny walk. Towarzyszy im bardzo kreatywna praca kamer – jedna z najlepszych w ostatnich latach. Wiele ujęć nagrano w 360 stopniach, co dodaje im nośności oraz elementu zaskoczenia. Niemniej imponujące są same lokacje, do których zabiera nas James Wan w trakcie niemal dwuipółgodzinnej wędrówki. Przede wszystkim mam tu na myśli Atlantydę, która wygląda niczym podwodna wersja metropolii z Blade Runnerów. Długość filmu działa minimalnie na jego niekorzyść, gdyż wkrada się przez to miejscami drobna monotonność, ale każdy mój moment zwątpienia szybko rozwiewał następny spektakularny widok czy skrupulatnie choreografowana scena walki. Nie czułem się znudzony i chociaż film nie wypłynął na głębokie wody od strony emocjonalnej – dostarczył dobrej rozrywki.



Oprawa wizualna (6/6)

Aquaman

Film zrecenzowałem na telewizorze Samsung Q7C i konsoli Xbox One X.


Weteran kinematografii, operator Don Burgess (nominowany do Oscara za Foresta Gumpa) nakręcił Aquamana w 3,4K przy użyciu kamer Arri Alexa Mini oraz SXT. James Wan utrzymuje, że 90% filmu zrealizowano w formacie IMAX. Obraz zmienia proporcje z 2,39:1 na 1,78:1 ale raczej w takich momentach, że jest to raczej mało inwazyjne. Jak już wspominałem przy okazji samego filmu – Aquaman to istna wizualna uczta.

Aquaman

HDR (Dolby Vision lub HDR10) znajduje tutaj bogate zastosowanie. Nie tylko sceny plaż pokryte promieniami słonecznymi tutaj brylują, ale również szeroka paleta barw (Wide Color Gamut). Aquaman emanuje pełnią różnorodnych kolorów, które jeszcze bardziej przykuwają wzrok dzięki WCG. Nawet coś tak prozaicznego jak kolor włosów Mery bije taką intensywnością, że jest niemal poetyckie. Trójząb Aquamana z kolei lśni w niezwykle intensywnym, złotym blasku. Głębia pola użyta w tym filmie jest niemal na poziomie filmu 3D, co jest dodatkowym smaczkiem.

Wiele scen ma charakter fantazyjnego montażu, gdzie neony aż biją po oczach. Szczególnie widoczne jest to w ujęciach ze strukturami w Atlantydzie. Niemniej finezyjnie wypadają morskie stworzeniami używanymi przez podwodne armie. Nawet gdy sceneria jest okazjonalnie nieco bardziej standardowa, nadal pewne jej elementy, szczególnie te, które są w polu uwagi bohaterów, są mocno wyeksponowane. Klarowność obrazu jest ogromna, co uwidacznia się choćby w momentach, w których Mera kontroluje wodę. Także wybuchy, czy wystrzały z broni plazmowej – których jest tutaj niesamowita ilość – nie przestają zadziwiać. Aquaman w przeciwieństwie do wielu innych filmów superbohaterskich nie tylko nie boi się kolorów, ale daje dobry pokaz, jak można je z powodzeniem wykorzystywać w blockbusterze.

Aquaman

Maksymalna ocena jest tutaj wystawiona z minimalnym przypisem. Zabrakło jedynie natywnego transferu 4K – film, jak większość produkcji obfitujących w CGI, ukończono w 2K i później podskalowano. Nie zrozumcie mnie źle – to nadal fenomenalny skan i jeden z najlepszych wizualnie filmów na nośnikach domowych w ostatnim czasie.



Dźwięk (6/6)

Aquaman

Gdyby tylko miała kończyny, można by powiedzieć, że ścieżka dźwiękowa ma pełne ręce roboty. Dostępna jest w Dolby Atmos, co jest już od wielu wydań Warner Bros. Standardem. Aquaman jest specyficznym filmem, bo bardzo dużo dialogów wypowiadanych jest pod wodą, z charakterystycznym przytłumieniem. Pomimo tego – klarowność dźwięku jest wysokich lotów.

Bardzo dużo tutaj niskich rejestrów i odgłosów otoczenia, które w przekonujący sposób zanurzają nas w świecie Aquamana. W zasadzie każda scena podwodna jest fiestą dla uszu. Basy są tutaj wyjątkowo głębokie, co dodaje mocy każdej scenie przepełnioną akcją. Jednak niskie częstotliwości są wkomponowane w prominentny sposób w cały film – a nie tylko w jego najbardziej eksplozywnych momentach. Finezyjne sceny walk z oszałamiającym użyciem kamer w 360 stopniach także nie wzbudzałyby takiego efektu, gdyby nie wtórował im przestrzenny dźwięk.

Aquaman

Muzyka Ruperta Gregsona-Williamsa także dobrze akcentuje akcję i miesza retro-syntezatorowe brzmienia z orkiestralnością, co dodaje dynamiki scenom. Staje na wysokości zadania i nie ginie pośród wizualiów, a niskie brzmienia instrumentów dętych dostarczają należytej złowieszczości. Jedynie Pitbull z jego wersją „Africa” może wzbudzić w konsternację na parę chwil (i muzyka licencjonowana nie jest tak dobrze wpleciona, jak u Marvela).



Dodatki (3,5/6)

Aquaman

Materiałów dodatkowych jest tutaj całkiem sporo, bo około 100 minut. Są to jednak raczej krótkie segmenty. Najdłuższy z nich trwa 20 minut i jest to mini-dokument o tworzeniu filmu. Jest o tyle wartościowy, że większość treści to materiały zza kulis. Podobnie jest z 13-minutowym filmikiem o transformacji Jasona Momoy do roli Aquamana wraz z jego początkowymi przemyśleniami, późniejszymi próbami a także nawet celebrowaniem urodzin. Pozostałe bonusy to trochę bardziej standardowe terytorium materiałów promocyjnych. Dotyczą reżysera Jamesa Wana i procesu tworzenia uniwersum, genezy Black Manty oraz pozostałych postaci, a także technologii przez nich używanych (oraz bestii).



Podsumowanie i rekomendacja

Aquaman może nie jest tytułem, który przemówi do każdego, ale na poziomie technicznym to majstersztyk.Montaż, zdjęcia, kostiumy, koloryzacja i rozmach scenografii budzą niesamowite wrażenie. Muzyka i udźwiękowienie jest monumentalne. Aquamana można lubić bądź nie – mnie się go przyjemnie oglądało i jego słabsze elementy nie były w stanie odebrać ciągłej frajdy z niego płynącej. Ten film po prostu zna swoje ograniczenia i nie próbuje na nowo wymyślić koła. Pomimo oceny samego filmu na 3,5/6, postanowiłem wystawić mu mocną rekomendację. To jedno z najlepszych wydań domowych ostatnich czasów – tak w kwestii obrazu, jak i dźwięku. Jakość tych dwóch aspektów jest tak wysoka, że trudno to zignorować.

Shazam! | RECENZJA | Film kinowy



Informacje o filmie

Reżyseria: James Wan

Obsada: Jason Momoa, Amber Heard, Patrick Wilson, Willem Dafoe, Nicole Kidman, Dolph Lundgren, Yahya Abdul-Mateen II

Rok produkcji: 2018
Kraj produkcji: USA,
Czas trwania filmu: 143 min.
Wersja wydania: 1

Wersje językowe filmu: angielska, rosyjska, francuska, hiszpańska, węgierska, włoska, japońska, turecka, czeska, polski dubbing, tajska, hindi, macedońska

Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos

Napisy: polskie, angielskie, fińskie, szwedzkie, hiszpańskie, francuskie, niemieckie, włoskie, japońskie, czeskie, duńskie, holenderskie, koreańskie, mandaryńskie, norweskie

Wersja dla niesłyszących: angielska

Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania

Dodatki: Zanurz się w ponad 60 minut materiału z planu zdjęciowego w towarzystwie ‘Króla Siemiu Mórz!; Ekskluzywna zapowiedź filmu SHAZAM!; W głębinach świata Aquamana: Zobacz, jak kręcono film; Stając się Aquamanem: Wejdź do świata Jasona Momoi; Mroczne głębie Czarnej Manty: Poznaj historię najgroźniejszego przeciwnika Aquamana i wiele więcej!

Film w Polsce dostępny jest w wydaniu:

  • 4K Ultra HD Blu-ray
  • dwóch wersjach Blu-ray 3D (steelbook i w standardowym opakowaniu)
  • Blu-ray 2D

Ponadto w dystrybucji jest także wydanie DVD.


Film testowany na Samsung Q7C + Soundbar Samsung HS-6501 + Xbox One X. Sprawdzono także na Philips OLED 803 / Samsung QLED Q60 / Sony soundbar ZF9 Dolby Atmos.

(2791)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x