Home Testy Telewizory LCD LG AirPlay 2 w LG TV 2019 | TEST | Co nowego w webOS?
AirPlay 2 w LG TV 2019 | TEST | Co nowego w webOS?

AirPlay 2 w LG TV 2019 | TEST | Co nowego w webOS?

6.47K
11

Sztuczna inteligencja ThinQ

Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:

Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).

Nie omieszkałem przetestować jak sprawdza się w chwili obecnej AI i jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło mu naprawdę dobrze, choć czasem za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.

Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!”

I to nie stanowiło dla telewizora problemu. Poprawnie rozpoznał zdanie i włączył aplikację Netflix. Efekt fajny, aczkolwiek w tym przypadku prościej pewnie byłoby wcisnąć po prostu klawisz na pilocie. Z użytkowego punktu widzenia dużo ciekawsze byłoby, gdyby AI potrafiło np. uruchomić konkretny serial w Netflixie, ale niestety tak złożonej komendy TV nie jest jeszcze w stanie przetworzyć.

W 2019 roku doszła dość ważna funkcja a mianowicie… telewizor w końcu do nas przemówił. Jeżeli więc zapytamy o godzinę czy pogodę to nie musimy już czytać ale możemy wysłuchać informacji robiąc np. jakąś czynność w kuchni.

Test LG SM9800 NanoCell

A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (jak chociażby z Netflix’em). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim. Domyślam się jaki to musiał być wyczyn patrząc na to co zrobiła konkurencja czyli nic na ten moment ;-).


ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?


(6474)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(11)

 1. Jaki masz pilot ?

  U mnie na pilocie od C9 AN-MR19BA mam klawisze bezpośrednie do Netflix , Amazon , oraz ten Movies - on jest od Rakutena

  Inne serwisy możesz sobie pod dany klawisz przypisać jak chcesz np Ipal pod 2 , Player pod 3 itd ....

  Jeżeli odinstalujesz Rakutena to gdy ten klawisz klikniesz przeniesie Cie do planszy gdzie możesz znowu zainstalować Rakuten Ipla ,Player  ...

 2. Ja mam taki sam pilot w takim razie. Ale to już nawet nie chodzi o to co mogę pod niego przypisać - w sensie pod przycisk movies, tylko o to, że nie da się żeby pod tym przyciskiem były wszystkie serwisy które opłacam, bo tak rozumiem to, co jest napisane w artykule powyżej i to samo pisali w recenzji C9. 

 3. No to  pytanie do Gmeru :

  Jak do tej pory nie umiem zrobić by np nasz portal umieścić tak jak Tobie to wyszło :

  IMG_5556.jpg

  Co trzeba zrobić ?

   

  Oraz :

   

  Cytat

  Po naciśnięciu MOVIES na naszym ekranie pojawia się serwis, który agreguje wszystkie serwisy wideo. Dzięki niej, możemy bardzo szybko wyszukać interesujący nas film czy serial we wszystkich serwisach jakie subskrybujemy:
  Źródło: https://hdtvpolska.com/airplay-2-w-lg-tv-2019-test-co-nowego-w-webos/?showfull=1

  IMG_5608.jpg

 4. witam, mi tez przycisk movies wywołuje apke rakuten. Jeszcze mam problem z homekit . Po aktualizacji wyskoczyło okno na tv czy chce polaczyc iphon, chciałem ale teraz chciałbym to zrobic na 2 iphonie i nie wiem jak wywołac cały proces łaczenia. Kiedy w iphonie zaczynam dodawanie akcesorium czeka na kod a tv nic nie robi, w ustawieniach nie widze tego. Proszę o porade jak to zrobic?:)

 5. Zatem cała nadzieja w Gmeru  :)  może zdradzi nam co źle robimy

 6. Czy przy tej aktualizacji pojawiała się aplikacja Apple TV tak jak na Samsungach?

 7. Apple TV jest póki co na wyłączność na Samsung. Gdyby był na innych tv na pewno pojawiłoby się o tym info w teście. Co do waszych pytań, spakowałem już C9 ale jak przyjedzie E9 wrócę do tematu. Może się ktoś wypowie kto ma ten telewizor już?

 8. napisałem do BOK LG w sprawie przycisku, odpowiedzieli ze obecnie ten przycik wywołuje tylko apke Rakuten :(

 9. No tak .. to pewnie już tak zostanie :)

  A żeby pojawiło się takie menu :

  IMG_5608.jpg&key=3fc45eabf2321329d0b2ea8

  należy w szukaj wpisać ,, movie ,, i jest jak na fotce 

 10. Ten rakuten to w sumie spoko serwis, filmów tam dla mnie jest więcej ciekawych niż na Amazonie i Netflixie razem wziętych, ale płacić za każdy jeden, słabo 😒 szkoda, że nie jest to usługa abonamemtowa jak cała reszta. 

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »