Zaskakująco niedrogi monitor 4K do color gradingu i grafiki | TEST | Dell UP2720Q
Werdykt i rekomendacja
Na początku niniejszego testu, opisałem trudną sytuację jaka panuje obecnie na rynku monitorów dla grafików i filmowców. Czy Dell UP2720Q jest ją w stanie zmienić? Moim zdaniem zdecydowanie tak! Jest to właściwie pierwszy monitor ze stajni innej niż Eizo, czy NEC, który mogę szczerze polecić profesjonalistom. Zapewnia on rewelacyjne oddanie barw po kalibracji 3D LUT, ma jednorodną matrycę, szeroki gamut i wysoką rozdzielczość. Pozwala więc na komfortową pracę z kolorem w filmie, bądź w grafice 2D/3D. Dla grafików bardzo istotne będzie też oprogramowanie z prawdziwego zdarzenia pozwalające synchronizować profile ICC w systemie z ustawieniami monitora. Dzięki temu, mogą wygodnie pracować w różnych przestrzeniach barwnych zarówno w aplikacjach posiadających moduł zarządzania barwą (CMM) jak i bez. Pokrycie barw większe niż DCI P3 umożliwia mastering treści do kina i materiałów poligraficznych, a także pozwala wyświetlać bogatszą paletę barw w czerniach z czym ekrany o nieidealnej czerni mają problem. Najważniejsza jest tu jednak cena, którą przyjdzie nam zapłacić za sprzęt – około 6000 zł. Nie ma w chwili obecnej monitora oferującego taką specyfikację w tak niskiej cenie. Oczywiście UP2720Q nie jest ekranem bez wad. Brak filtra retardacji optycznej odbija się na tzw. “srebrzeniu” matrycy w ciemnych scenach. Da się też wychwycić pewne mankamenty z płynnością przejść tonalny czy to przed, czy po jednej z metod kalibracji. Naiwne byłoby oczekiwać jednak produktu bez wad, natomiast te kompletnie nie eliminują ekranu z poważnych zastosowań. Zdecydowanie polecam ten sprzęt profesjonalistom z ograniczonym budżetem!
Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test
Sprzęt do testów dostarczyła firma Dell
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
(16158)
Czy kalibracja z użyciem X-Rite I1 Display Pro jest możliwa ? Nie widzę, czy oprogramowanie Calmain do kalibracji jest w zestawie, czy też należy je dokupić.
“Czy Dell UP2720Q jest ją w stanie zmienić? Moim zdaniem zdecydowanie tak! Jest to właściwie pierwszy monitor ze stajni innej niż Eizo, czy NEC, który mogę szczerze polecić profesjonalistom.”
Moim zdaniem nie, bo jest przecież NEC MultiSync EA271U-BK 4K, który jest świetnym monitorem i jest znacznie tańszy. Można go kupić za około 4 tyś. zł. Może nie ma wbudowanego kolorymetra, ale dostajemy znacznie tańszy, solidny i sprawdzony monitor NEC, firmy która zna się na tym co robi.
Ten EA271U nie ma przypadkiem dosyć wąskiego gamutu w okolicach sRGB? No i nie wiem jak tam z możliwością sprzętowej kalibracji w domu (czy nie trzeba jakiegoś dodatkowo płatnego oprogramowania od NEC by dobrać się do wewn. LUT).
Tylko że ten NEC jest bardziej biurowym rozwiązaniem, nawet NEC go nie reklamuje jako graficznego, chyba że do bardziej amatorskich rozwiązań w wersji kalibrowanej (ColorTuned). Niemniej jednak ten Dell jest dość ciekawym rozwiązaniem, aczkolwiek nie pozbawionym wad. Widać że coś do końca w nim nie trybi jak ma problemy z czernią (sepia), gammą, gradientami. Brak filtra OCF za 6k to też już trochę mankament. Srebrzenie profesjonaliście może mocno zaburzać obraz. Jako półprofesjonalne rozwiązanie, które jednak jakieś odchyłki prawidłowości w wyświetlaniu widoczne ma, to ok.