Home Testy Monitory Dell Zaskakująco niedrogi monitor 4K do color gradingu i grafiki | TEST | Dell UP2720Q
Zaskakująco niedrogi monitor 4K do color gradingu i grafiki | TEST | Dell UP2720Q

Zaskakująco niedrogi monitor 4K do color gradingu i grafiki | TEST | Dell UP2720Q

15.91K
4

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

W monitorze użyto 27″ matrycy IPS o 60Hz częstotliwości odświeżania i rozdzielczości 4K (3840 x 2160). Oznacza to duża przestrzeń roboczą i, co najważniejsze, możliwość komfortowej pracy z treścią 4K wyświetlaną piksel-w-piksel (bez przeskalowywania).

Zalecane ustawienia

W monitorze znajdziemy sześć predefiniowanych ustawień przestrzeni barwowych.

I tutaj gratulację dla producenta, że opisał je jawnie parametrami takimi jak przestrzeń barw, punkt bieli, eotf i luminancja. Miło nie musieć się domyślać co dany wybór znaczy. Dodatkowo są dwa banki pamięci do sprzętowej kalibracji (CAL 1 i CAL 2), której dokonujemy z poziomu aplikacji na PC, oraz dwa tryby do manualnych ustawień parametrów. Znacznie ciekawsza jest jeszcze współpraca z oprogramowaniem, które nie tylko pozwala wygodnie przełączać ustawienia w monitorze z poziomu systemu, ale także synchronizuje z nimi profile ICC w systemie! Dotychczas takie rozwiązania dostarczały tylko wspomniane na początku, dwie, profesjonalne marki japońskie.

A co konkretnie powinien wybrać użytkownik? To oczywiście zależy od scenariusza pracy. Jeśli interesuje nasz praca z filmem proponuję ustawić manualnie tryb: Rec 709 D65 G2.2 L100. Jeśli zaś będzie to grafika to skorzystajmy z przestrzeni sRGB lub Adobe RGB z punktem bieli D65, G2.2 i L (luminancją) dopasowaną do warunków pracy.

test monitor Dell UP2720Q do color gradingu i grafiki

(15912)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
3 lat temu

Czy kalibracja z użyciem X-Rite I1 Display Pro jest możliwa ? Nie widzę, czy oprogramowanie Calmain do kalibracji jest w zestawie, czy też należy je dokupić.

Jarek
Jarek
3 lat temu

“Czy Dell UP2720Q jest ją w stanie zmienić? Moim zdaniem zdecydowanie tak! Jest to właściwie pierwszy monitor ze stajni innej niż Eizo, czy NEC, który mogę szczerze polecić profesjonalistom.”

Moim zdaniem nie, bo jest przecież NEC MultiSync EA271U-BK 4K, który jest świetnym monitorem i jest znacznie tańszy. Można go kupić za około 4 tyś. zł. Może nie ma wbudowanego kolorymetra, ale dostajemy znacznie tańszy, solidny i sprawdzony monitor NEC, firmy która zna się na tym co robi.

Kyle
Kyle
3 lat temu
Reply to  Jarek

Ten EA271U nie ma przypadkiem dosyć wąskiego gamutu w okolicach sRGB? No i nie wiem jak tam z możliwością sprzętowej kalibracji w domu (czy nie trzeba jakiegoś dodatkowo płatnego oprogramowania od NEC by dobrać się do wewn. LUT).

Władysław
Władysław
3 lat temu
Reply to  Jarek

Tylko że ten NEC jest bardziej biurowym rozwiązaniem, nawet NEC go nie reklamuje jako graficznego, chyba że do bardziej amatorskich rozwiązań w wersji kalibrowanej (ColorTuned). Niemniej jednak ten Dell jest dość ciekawym rozwiązaniem, aczkolwiek nie pozbawionym wad. Widać że coś do końca w nim nie trybi jak ma problemy z czernią (sepia), gammą, gradientami. Brak filtra OCF za 6k to też już trochę mankament. Srebrzenie profesjonaliście może mocno zaburzać obraz. Jako półprofesjonalne rozwiązanie, które jednak jakieś odchyłki prawidłowości w wyświetlaniu widoczne ma, to ok.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x