Microsoft opracował interesującą technologię do swojego serwisu strumieniowania gier xCloud. Umożliwi ona inteligentne dopasowywanie wirtualnych przycisków na smartfonie do typu gry i jej mechaniki. Tym samym granie na sprzęcie mobilnym mogłyby być znacznie przystępniejsze.
Google stworzyło własny kontroler do usługi Stadia – można też skorzystać z innych padów USB firm trzecich. Aby grać za pomocą Project xCloud nie będzie nam potrzebny żaden kontroler w ogóle. Microsoft planuje mocno wejść w segment mobilny.Firma z Redmond pracuje obecnie nad fizycznymi nakładkami doczepianymi do telefonów, ale – co bardziej interesujące – nawet bez nich chce zapewnić świetną jakość doznań.
Platformy mobilne mają to do siebie, że standardowo większość interakcji odbywa się dotykowo. Wtedy nie ma ucieczki od nakładki z wirtualnymi przyciskami. Minus tego jest taki, że trudno wykonywać w ten sposób bardziej skomplikowane akcje. Ale co jeśli każda gra z osobna miałaby interfejs dopasowany do jej mechaniki?
Rozwiązanie Touch Adaptation Kit ma właśnie w tym pomóc. Windows Central opisuje dokładnie ideę tej technologii. Miałaby ona inteligentnie dostosowywać interfejs dla każdej gry z osobna. Dla przykładu Cuphead, poza kierunkami, potrzebuje zaledwie dwóch przycisków – więc tylko tyle byłoby ich wyświetlanych na ekranie. Z kolei taka Forza Horizon 4 miałaby ikonę kierownicy, którą też moglibyśmy przyspieszać i zwalniać.
Integracja Touch Adaptation Kit ma być zaawansowana – z wykorzystaniem gestów, jak np. zoomowaniem map dwoma palcami itd. Co więcej – w trakcie scenek przerywnikowych, przyciski mogłyby znikać całkowicie z ekranu. Russell Holly z Windows Central wspomniał także o prezentacji Halo, w której Microsoft zaprezentował kilka pomysłów na to jak możnaby sensownie grać w strzelaninę FPP na smartfonie bez kontrolera.
Wraz z niskimi pingami na poziomie 10 ms (oczywiście zakładając, że centrum danych Azure jest względnie blisko), a także z Touch Adaptation Kit, wydaje się, że będzie to duży atut Project xCloud. Publiczne testy usługi rozpoczną się w tym roku.
Źródło: Windows Central
(262)