Home Strefa filmu Recenzje Blu-ray Wieczór gier | RECENZJA | Wydanie Blu-ray
Wieczór gier | RECENZJA | Wydanie Blu-ray

Wieczór gier | RECENZJA | Wydanie Blu-ray

301
0

W zeszłym tygodniu miała miejsce premiera filmu Wieczór gier. Za polskie wydanie tej czarnej komedii z Jasonem Batemanem i Rachel McAdams odpowiada Galapagos Films. Zapraszamy do recenzji gdzie przyglądamy się samemu filmowi, jak i technikaliom oraz zawartości wydania Blu-ray.

Opis filmu (dystrybutora):
Doskonała komedia twórców hitu “Szefowie wrogowie”. Max (Jason Bateman) i Annie (Rachel McAdams) raz w tygodniu umawiają się z innymi parami na wieczór gier. Gdy brat Maxa (Kyle Chandler) postanawia podgrzać atmosferę i organizuje zabawę polegającą na rozwikłaniu zagadki morderstwa, pozostali uczestnicy podejmują wyzwanie, nie wiedząc, co ich czeka.

Wieczór gier

Film (4/5)

Wieczór gier to rzadko spotykana bestia – czarna komedia, która łączy sytuacyjną niezręczność z subtelnością i popychaniem sytuacji do granic absurdu, a zarazem humorem, który jest dosłownie śmieszny. W teorii balansowanie pomiędzy jednym i drugim to niebezpieczna sztuka, ale reżyserzy John Francis Daley i Jonathan Goldstein robią to wszystko z ogromną gracją i dialogami ostrymi jak brzytwa.

DNA filmu ma w sobie wiele śladów “The Game” Davida Finchera. Jego idea polega na serii zwrotów i trzymaniu widza w niepewności lub na granicy tego co jest prawdziwe a co nie i zderzeniu tych płaszczyzn. Najlepsze jest jednak to, że nawet domyślając się przebiegu akcji czy finału wydarzeń, poszczególne postaci są tak wyraziście rozrysowane a każda z nich posiada własne podwątki do rozwiązania. Są one tak wybornie poprowadzone, że śledzenie ich przebiegu niezależnie od głównego wątku jest rarytasem samym w sobie. Żaden szczegół nie jest tutaj przedstawiony przypadkowo i prędzej czy później film do nich powraca, naśmiewając się z niedoskonałości i kompleksów.

Wieczór gier

Wielką pomocą w osiągnięciu efektu jest tutaj wybitnie zgrana obsada z Rachel McAdams (Annie) i Jasonem Batemanem (Max) na czele jako małżeństwem mającym problemy z poczęciem dziecka. Ich interakcje są niezwykle naturalne i naprawdę błyskawicznie czujemy, że są parą, która zna się na wylot. Tak samo efektywną chemię tworzy reszta obsady – tak jako pary (Billy Magnusen-Sharon Horgan, Lamorne Morris-Kylie Bunbury), jak i całość grupy będącej częścią intrygi (wraz ze świetnym Kylem Chandlerem jako bratem Maxa, Brooksem). Także Danny Huston oraz Michael C. Hall, którzy pojawiają się w mniejszych rolach są w stanie w kluczowych momentach samą swoją obecnością i charyzmą sprawić, że naprawdę mocno czujemy ich obecność w filmie. Osobną klasą samą w sobie jest Jesse Plemons jako wybitnie niezręczny towarzysko policjant Gary (sąsiad Annie i Maxa). Plemons jest w stanie skraść każdą scenę nawet jeśli jego rodzaju aktorstwa jest niezwykle skromny a jego postać obiektem drwin.

Wieczór gier jest świetnym filmem bo balansuje na krawędzi humoru, groteski, makabry, ale nie polega jedynie na stylizacji. Przy okazji aluzje popkulturowe, tak w dialogach, jak i scenach, są fenomenalne i niejednokrotnie służą za puenty. Daley i Goldstein nie rezygnują przy tym z chirurgicznie precyzyjnie wplecionych dialogów i wzajemnych przytyków postaci wobec siebie.

Oprawa wizualna (4,5/5)

Wieczór gier to stylowy film, którego akcja toczy się przeważnie nocą w blasku neonów, pół-świateł i wśród luksusowych wnętrz. Ponadto pojawiają się także stylistyczne zabiegi dające złudzenie, że oglądamy akcję wewnątrz makiety, co dodaje ciekawego efektu. Obraz jest niezwykle ostry i szczegółowy, co też pomaga w subtelniejszych scenach, kiedy reżyserzy chcą nam zwrócić uwagę na pewne drobiazgi, które okazują się kluczowe.

Wieczór gier

Pomimo umiejscowienia akcji w delikatnie oświetlonych pomieszczeniach i w półmroku na  zewnątrz, świetne oświetlenie nadaje konsekwentnego tonu i wyrazistego stylu.

Dźwięk (5/5)

Już od pierwszych sekund filmu przypomniałem sobie, że autorem muzyki jest Cliff Martinez (Drive, Solaris, Traffic, Far Cry 4) i jest to jeden z jego największych atutów. Martinez łączy mroczne, klimatyczne syntezatory z brzmieniami nieco kosmicznymi, w bardzo zróżnicowany i dynamiczny sposób. Jednocześnie będąc pionierem takich brzmień unika odtwórczości pomimo retro-nostalgicznych odniesień.

Wieczór gier

Dodatkowo film wspomaga także licencjonowana muzyka, między innymi Queen i robi to w bardzo dobrym guście łagodzącym nieco okazjonalnie mroczny ton.

Mix (DTS-HD MA 5.1) jest naprawdę głośny i dynamiczny, a więc proponuje upewnić się wam w kwestii ustawień audio, czy nie naruszy waszej strefy komfortu i ewentualnie stonować go. Wieczór gier zdecydowanie przewyższa głośnością większość filmów o dobrych parę decybeli. Dialogi mają świetną klarowność, a inne dźwięki należytą głębię i basy.

Dodatki (1,5/5)

Materiały dodatkowe są niewątpliwie piętą achillesową tego skądinąd świetnego filmu. Wśród nich mamy w zasadzie jedynie krótki filmik promocyjny z obsadą i ekipą filmową podsumowujący prace and Wieczorem gier (4 minuty), a także zestaw nieudanych scen (7 minut). Na pocieszenie mogę jedynie powiedzieć, że Wieczór gier jest na tyle satysfakcjonującym dziełem, że moja rekomendacja nie będzie opierała się na tym aspekcie.

Podsumowanie i rekomendacja

Wieczór gier

Wieczór gier to śmiały i odważny film, który w ciekawy sposób przeplata humor typowo komediowy z jego czarną odmianą. Na dodatek wplątuje w to wszystko element thrillera. Świetna obsada i inteligentne dialogi stanowią punkt wyjścia dla nietypowej opowieści absurdystycznej, która robi bardzo dobry użytek z przywar postaci. Dodatkowo strona techniczna Wieczoru gier jest imponująca. Na wyróżnienie zasługuje wzorowe udźwiękowienie i fantastyczny skan obrazu. Z racji swojej specyficzności nie jest to film który poleciłbym każdemu (albo się go kocha albo nienawidzi), ale osobiście uważam, że niezwykle warto po niego sięgnąć. Dawno nie widziałem tak autentycznego powiewu świeżości jeśli chodzi o element komediowy (choć polecam nie nastawiać się na typowy film gatunkowy).

Informacje o filmie

Reżyseria

John Francis Daley, Jonathan Goldstein

Obsada

Jason Bateman, Rachel McAdams, Kyle Chandler, Billy Magnussen, Sharon Horgan, Lamorne Morris, Kylie Bunbury, Jesse Plemons, Michael C. Hall

Szczegóły techniczne

Rok produkcji: 2018
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 100 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, rosyjska, węgierska, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: 5.1 DTS-HDMA
Napisy: rumuńskie, chińskie, tajskie, koreańskie, angielskie, polskie, węgierskie, rosyjskie, arabskie, chorwackie, czeskie, portugalskie, turecki, hebrajskie, islandzki
Wersja dla niesłyszących: angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki: Niezapomniana noc: Na planie Wieczoru gier; Gagi z planu

Film w Polsce, dostępny jest w dwóch wydaniach:

  • Blu-ray
  • DVD
Film testowany na Samsung Q7 2018 + Soundbar Samsung HS-6501 + Xbox One X

(301)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.