Home News Czy Viaplay upadnie? Potężny spadek akcji – analityk prognozuje przyszłość
Czy Viaplay upadnie? Potężny spadek akcji – analityk prognozuje przyszłość

Czy Viaplay upadnie? Potężny spadek akcji – analityk prognozuje przyszłość

6.01K
4

Rynkiem medialnym wstrząsnęła wiadomość o niemałych kłopotach finansowych serwisu VoD Viaplay. Zarząd Viaplay Group znacznie przeszacował przychody, a po ujawnieniu nowej prognozy wartość akcji dosłownie poszybowała w dół. Czy gigant streamingowy porwał się z motyką na słońce inwestując potężne pieniądze w licencje sportowe?

Viaplay mocno się przeliczyło. Akcje pikują – czy to może się skończyć katastrofą serwisu VoD

Platforma streamingowa Viaplay przyzwyczaiła już opinię publiczną do tego, że regularnie notuje w skali globalnej potężne, liczone w miliardach straty. To gracz, który bezpardonowo rozpycha się na przeróżnych rynkach, w tym w Polsce. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy Viaplay zagarnęło dla siebie w Polsce takie sportowe rozgrywki jak piłkarskie Premier League, Bundesligę, Ligę Europy i Ligę Konferencji, ale też gale KSW czy wyścigi Formuły 1. Pociągnęło to za sobą potężne koszty, które skandynawski serwis generował równocześnie także poza granicami naszego kraju. Teraz już wiemy, że tak agresywna strategia nie przyniosła zakładanych rezultatów.

Na Viaplay można oglądać naprawdę wiele. Serwis znacznie przeinwestował?

Viaplay Group kilka dni temu obniżyło prognozy wzrostu sprzedaży w 2023 roku do wzrostu o 16%-17,5% rok do roku. Forsowany wcześniej scenariusz zakładał znacznie bardziej optymistyczne 24%-26%. Bardzo skomplikowana sytuacja na rynku, a więc skutki pandemii, wojny na Ukrainie i rozszalała inflacja, nie wpływają korzystnie na rynek. Strata Viaplay w trwającym kwartale ma wynieść aż 23-27,6 milionów dolarów. Trudną sytuację giganta VoD skomentował Eryk Szmyd, analityk firmy XTB:

“Cięcia kosztów w Viaplay trwają dłużej niż oczekiwano, przez co firma oczekuje straty rzędu 23,0 mln USD – 27,6 mln USD w bieżącym kwartale. Widać więc, że coraz ciężej jest jej ‘oszczędzać’ a w brutalnym środowisku streamingowym może to odbić się na treściach i wiązać się, z dominacją przez silniejszą konkurencję. Netflix, Disney czy Paramount. Jeśli gospodarka osłabnie jeszcze bardziej, gigant może znaleźć się w poważniejszych tarapatach. Warto mieć też na uwadzę, że w środowisku rosnących stóp procentowych koszt ciążącego w bilansie długu także rośnie. Do rentowności Viaplay daleka droga, a przy dezinflacyjnym trendzie – nie wygląda na usłaną różami.”

viaplay vod oferta cena filmy seriale medium total

Analityk wskazuje jednocześnie sposób, w jaki Viaplay mogłoby wyjść suchą stopą z kłopotów finansowych. Jego zdaniem miałoby to oznaczać porzucenie przyjętej kilka lat temu strategii:

“Kluczem do sukcesu Viaplay może okazać się operowanie i wyspecjalizowanie się w niszach – bez rzucania rękawic największym gigantom. Najpierw jednak firma musi przetrwać okres zawirowań – dziś rynek dostrzega sporą szansę na katastrofę bieżącego modelu biznesowego.”

Subskrybujecie Viaplay? Jakie treści tam oglądacie? Co uważacie o problemach finansowych giganta?

Źródło: Viaplay Group, XTB


Filmy, seriale, VoD i serwisy streamingowe – przeczytaj więcej:

(6014)

1 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Kulpa Krzysztof Mariusz
Kulpa Krzysztof Mariusz
1 rok temu

Mam nadzieję że upadną i wyniosą się z Polski.

HBO mini
HBO mini
1 rok temu

Tak tak.niech zdycha

KaZeK
KaZeK
1 rok temu

Nie mają żadnych szans na przetrwanie przy tych stratach. Żeby finansować te straty przez kolejne lata, spółka potrzebuje jeszcze mnóstwo kasy. Nie będą w stanie tego zebrać od inwestorów a żaden bank im nie pożyczy.
Akcje tej spółki stały się już śmieciowe skoro spadły już z ponad 500 do 65 SEK.
Praktycznie to już bankrut.

Last edited 1 rok temu by KaZeK
Bodzio
Bodzio
1 rok temu

Z jakością HD Ready niech spadają. Nie żal mi tej operatora !!!

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x