Home News TVP 4K – nie działa dźwięk? Brak sygnału? Jak odbierać prawidłowo?
TVP 4K – nie działa dźwięk? Brak sygnału? Jak odbierać prawidłowo?

TVP 4K – nie działa dźwięk? Brak sygnału? Jak odbierać prawidłowo?

10.99K
6

Telewizja Polska z okazji rozpoczętego w niedzielę piłkarskiego mundialu uruchomiła okolicznościowy kanał TVP 4K. Podobnie jak w 2021 i 2018 roku, tak i teraz nie obyło się bez technicznych wpadek. Widzowie zgłaszają brak dźwięku, a nawet donoszą, że kanał u nich nie działa. Jak odbierać prawidłowo w telewizji naziemnej i u operatorów cyfrowych?

Kanał TVP 4K – widzowie zgłaszają, że nie działa dźwięk. Jak odbierać bez problemów?

Przypomnijmy, że kanał TVP 4K ulokowano naziemnie na MUX-6 – na pilocie jest dostępny pod numerem 36. Stacja uruchomiona na mundial ruszyła również u wielu operatorów telewizji satelitarnej i kablowej. Podobnie jak w poprzednich latach, kiedy ta okolicznościowa stacja pojawiała się w TV, na początku nie brakuje nieścisłości technicznych. Jednym z najczęstszych zarzutów jest ten o brak dźwięku

logo tvp4k

Kanał ruszył testowo naziemnie już w piątek 18 listopada, a mimo to i tą drogą są pewne problemy z odbiorem. W przypadku dźwięku okazuje się, że rozwiązanie jest dosyć proste – stacja oferuje bowiem kilka osobnych ścieżek dźwiękowych do wyboru, wystarczy zatem przycisnąć na pilocie klawisz odpowiedzialny za ustawienia audio i przełączyć się na inne źródło. Pomaga to też w przypadku występującego również wedle doniesień opóźnienia lub przyspieszenia dźwięku.

Jeśli chodzi o sygnał dystrybuowany przez poszczególnych operatorów cyfrowych, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Według informacji podawanych przez posiadaczy niektórych abonamentów, nie ma opcji wyboru ścieżki dźwiękowej, więc w wypadku kłopotów z odbiorem trzeba po prostu czekać na poprawę – operatorzy zapewne cały czas usprawniają jakość sygnału audio i wideo.

Przekaz kanału TVP 4K

Co natomiast, jeśli występuje całkowity brak sygnału TVP 4K, a kanał nie działa? Przede wszystkim należy pamiętać, że tej pozycji nie mogą odbierać bez wyjątku wszyscy widzowie naziemnej telewizji cyfrowej. Trzeba być zaopatrzonym w telewizor 4K posiadający możliwość odbioru sygnału DVB-T2 z kodekiem HEVC. W tym pomoże też ewentualnie odpowiednio wyspecyfikowany dekoder. Nie bez znaczenia jest też moc anteny wewnętrznej lub zewnętrznej, która również musi uwzględniać standard DVB-T2.

Źródło: https://forum.satkurier.pl/topic/25747-tvp-4k


Telewizja – przeczytaj więcej:

(10986)

2.6 5 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Darek
Darek
1 miesiąc temu

Brak obrazu fonia tnie

Jar
Jar
1 miesiąc temu

Na początku był kłopot, brak sygnału.
TVP 4k
Przez jeden dzień.w multimedia Polska
Obraz bez głosów.
Teraz działa TVP 4k
Bez problemu, oglądam TV Samsung
Było by super gdyby pozostała na stałe w odbiorze pozdrawiam serdecznie.

Scyzor
Scyzor
1 miesiąc temu

Polska Arabia- z satelity dzwiek w lewym kanale. Zenada, ciekawe czy ogarna przed koncem mistrzostw. Powinien ktos za to beknac!

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

U mnie kd65xg9505 porazka. 2 tygodnie po gwarancji ! czerwony piksel i białe plamy na czarnym tle. Dodatkowo na kanale TVP 4K telewizor się zawiesza albo sam restartuje co paręnaście minut.
U mnie generalnie dźwięk jest obraz z jest ale zdarza się że raz jest jaśniejszy raz jest ciemniejszy Szkoda było wydać te 5000 na telewizor Sony trzeba było kupować chica za 2000. Serwis umywa ręce. 2 tygodnie po gwarancji i naprawa ma być odpłatna

Last edited 2 miesięcy temu by Krzysztof
CezaR
CezaR
2 miesięcy temu

ja jebeee… końcówka 2022r i nie potrafią poprawnie nadać sygnału 4K (w tym odpowiedniego dźwięku) co za kraj…

Adi
Adi
2 miesięcy temu
Reply to  CezaR

Badziewie to co nadają ani obraz ani głos

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x