Home News Co dalej z koncesją TVN w polskiej telewizji? Głos w sprawie rządowych zmian w prawie zabrała ważna organizacja!
Co dalej z koncesją TVN w polskiej telewizji? Głos w sprawie rządowych zmian w prawie zabrała ważna organizacja!

Co dalej z koncesją TVN w polskiej telewizji? Głos w sprawie rządowych zmian w prawie zabrała ważna organizacja!

1.53K
5

Nie milkną echa afery z telewizją TVN i planowanymi zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji. Rząd zagiął parol na kanały zarządzane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W wyniku zawirowań, stacje tego prywatnego nadawcy mogą utracić koncesję na nadawanie w Polsce. W sprawie głos zabrał zarząd Izby Wydawców Prasy.

TVN straci koncesję na nadawanie w Polsce? Komentarz Izby Wydawców Prasy

Przypomnijmy, że od wielu miesięcy trwa konflikt pomiędzy TVN a Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Ta, mimo dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów, w dalszym ciągu nie przedłużyła koncesji kanałowi TVN 24. Sprawa wiąże się z sytuacją właścicielską kanałów TVN, których właściciel – koncern Discovery – łączy się właśnie z WarnerMedia. Kontrola nad obecnymi w Polsce stacjami przejdzie prawdopodobnie pod zarząd amerykański, co nie podoba się urzędnikom i politykom Prawa i Sprawiedliwości

Koniec kanałów TVN w telewizji naziemnej? PiS chce zmienić ustawę o radiofonii i telewizji! Discovery może zostać zmuszone do sprzedaży

Wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy, które wykluczą taką sytuację, a w konsekwencji zmian kanałom nadawcy mogą zostać odebrane koncesje. W sprawie stanowisko zajęła Izba Wydawców Prasy:

“Zarząd Izby Wydawców Prasy z uwagą przygląda się planom nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji w zakresie ograniczania prawa obecności podmiotów spoza EOG na polskim rynku mediów elektronicznych. Okoliczności ogłoszenia tego projektu, tryb i liczne komentarze inicjatorów nowelizacji jednoznacznie wskazują, że ostrze regulacji ma być skierowane w stronę będącej własnością amerykańskiego koncernu Discovery telewizji TVN.

Stanowczo sprzeciwiamy się takim planom. TVN od początku swojego istnienia jest ważnym elementem polskiego ładu medialnego i przyczyniła się do jego profesjonalizacji. O jej sile i znaczeniu dla sfery polskiej wolności słowa świadczy jej wielomilionowa publiczność. To jej wybory w pastwie demokratycznym winny rozstrzygać o kontynuacji misji nadawcy, a nie jakkolwiek rozumiana polityka. W sensie formalno-prawnym TVN powinna zatem korzystać z praw nabytych. Zarząd Izby Wydawców Prasy zwraca uwagę, że wolność gospodarowania i wolność słowa w Polsce mają gwarancje konstytucyjne i wszelkie ich naruszenia spotkają się z solidarną reakcją środowiska mediów zrzeszonych w IWP.”

Najbliższe tygodnie powinny przynieść rozstrzygnięcie sporu. Ostatnio pisaliśmy o tym, że dzięki zaproponowanemu przez KRRiT rozwiązaniu, TVN wciąż mógłby proponować swoje kanały w sieciach kablowych. Taryfa ulgowa nie dotyczyłaby jednak naziemnej telewizji cyfrowej.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.iwp.pl/blog/2021/07/16/oswiadczenie-zarzadu-izby-wydawcow-prasy-w-sprawie-tzw-lex-tvn/


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(1530)

3 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wolność wg USA
Wolność wg USA
1 miesiąc temu

Od kiedy w TVN jest wolność słowa ??Olejnik atakuje zaproszonego gościa Kolenda Zalewska przerwała wywiad wyłączając rozmówcę bo miał inne poglądy .. w TVN są podwójne standardy przykład idzie z góry gdzie w USA media pseudo społecznościowe blokują Trumpa jeśli TVN nie będzie miał przedłużonej koncesji to nikt normalny nie zapłacze po tej stacji

Wolność wg TVP
Wolność wg TVP
30 dni temu

A w TVP nie zapraszają posłów Porozumienia odkąd partia wychyla się z własnym zdaniem. To jest wolność wg TVP.

Marian
Marian
1 miesiąc temu

W którym normalnym kraju działa obca telewizja W Niemczech Francuzi chcieli otworzyć swoją stację telewizyjną i Niemcy się nie zgodzili

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Marian

Bredzisz. Sprawdź sobie jakie stacje TV ma i w ilu krajach działa np. RTL Group. Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania……..i wiele innych.

Tfuu
Tfuu
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Jeśli Niemców bierzesz sobie za wzór to tego nie skomentuję

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x